Holdet 3e EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2026/27
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Sofie Steenkjær
Hold 2023 EN/e (1e EN, 2e EN, 3e EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Worlds of English
Titel 2 Barbie (ex)
Titel 3 Novel: Montana 1948
Titel 4 Evil (Wider Contexts)
Titel 5 The Five Paragraph Essay
Titel 6 SRO (EN og SA)
Titel 7 Love
Titel 8 India (ex)
Titel 9 Shortfilms and film analysis (ex)
Titel 10 Shakespeare: Macbeth (ex)
Titel 11 Literary History og værk 2 (ex)
Titel 12 English as a lingua franca
Titel 13 Hjælpemidler til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Worlds of English


1. Formål: Vi har først et kort fokus på det engelske sprog og dernæst aspekter af den britiske kultur: Skole- og klassesystemer.

2. Materiale: Vi bruger i-bogen Worlds of English, som præsenterer sprog, litteratur, kultur og samfundsforhold. Vi arbejder med forskellige genrer indenfor fiction og non-fiction.

Focus 1:
Modern English from 1800 og language and culture
Focus 2:
The British School system

Penelope Lively: The Happiest Days of your Life
Penelope Lively: Clara's Day
Peter Walford: On public schools
Robert Cassen: On Class and Education
Lucy Cross: The Sin Bin or Lucy's Heart
Andrew Sparrow (The Guardian, 28/8 2014): Closed shop at the top in deeply elitist Britain, says study

3. Arbejdsformer: Individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Og læreroplæg.

4. Andet: Undervejs indgår skriveøvelser og skriftlige opgaver.

ca 50 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Barbie (ex)

1. Fokus er på Barbie-universet med et blik på på kønsroller/sex og forbrugerisme/klimaforandringer, som var et hovedtema i grundforløbet.

2. Vi analyser forskellige fiktions- og nonfiktionsgenrer, som ligger i forlængelse af GF.

3. Materiale:
Film: Greta Gerwig (dir): Barbie, Warner Bros (2023)

Popsang: Ryan Gosling: I´m Just Ken (2023)
https://www.youtube.com/watch?v=VDCnJHyMuyU, hentet december 2023

Is Barbie Pushing us Towards Overconsumption?
https://www.plasticreimagined.org/articles/is-life-in-plastic-fantastic-after-all-the-aftermath-of-barbie, hentet december 2023

ca 25 ns


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Novel: Montana 1948

1. Formålet med at læse romanen "Montana 1948" et at træne analyse af et længere værk og at få kendskab til en særlig periode i USAs historie med særligt fokus på historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
2. Arbejdsformer: Individuel læsning og gruppearbejde.

ns: ca 130
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Evil (Wider Contexts)

Topic: Evil (...ns)
Materiale: "Wider Contexts", Red. af Grønvold, m.fl., Gyldendal 2012.
Analyseredskab: https://englishclass.dk/pages/analysis/shortstoriesandnovels.html

1. From "Wider Contexts's" introduction to the topic:
"This section deals with the concept of evil and the way it is portrayed in both fiction and non-fiction. How can we define evil? Do we need evil to understand what is good? Is man fundamentally evil or good – or do we all possess both elements? What triggers evil and what prevents it from surfacing? Why are we so fascinated by evil?"
2.


Texts:
Introductory pages
Sean Spence: Bad or Mad? (nf)
Ted Hughes: Hawk Roosting (f)
Edgar Allen Poe: The Tell-Tale Heart (f)
Bret Easton Ellis: Killing Child at Zoo (f)
Stephen Reicher, m. fl. :Why not everyone is a torturer (nf).

ca 30 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 The Five Paragraph Essay

1. Formål:
In the course of five modules, we learn how to write in paragraphs and how to structure a five-paragraph analytical essay. The students write their first essay in groups and receive detailed feedback on the final essays and study the essays written by the other groups.
After brushing up on our knowledge of the three modes of persuasion, we are continue our work with argumentation analysis by looking at Toulmin's model of analysis and the most common argumentation fallacies.


2. Academic focus (faglige mål fra lærerplanen):
- at skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- at anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

3.
Arbejdsformer:
Individuelt arbejde og gruppearbejde, samt læreroplæg.

4. Materiale:
Diverse materialer om essay-skrivning
Short story:  "Sandy and Her Beautiful Sisters"

Grammar:
Introduction to the Continuous tenses (udvidet tid)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 SRO (EN og SA)

1. Emne er den amerikanske præsidentvalg, 2024.
2. Materiale:
a. "Election Year" (2024), af Lotte Genefke, Lise Wich, Stine Nue Mikkelsen
Antologien beskriver: "Election Year klæder eleverne på til at forstå det amerikanske politiske system og valgmekanismerne og undersøger, hvordan aktuelle emner som the war on woke, SoMe og AI, immigration, abort og økonomi spiller en rolle i midtvejs- og præsidentvalget. "
b. Tre taler: Trump (6/1 2021), Biden (2/11 2022) , Harris (23/7 2024)
3. Arbejdsmetoder: Klasseundervisning og kursus i emnet.
SRO-opgaven skrives individuelt af eleverne i december 2024.
4. Videnskabsteoretisk kursus indgår i forløbet.

Antal normalsider: ca 20
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Love

1. Fra "Wider Contexts": This section of the book does not claim to give a clear-cut answer to the question posed in Cole Porter's song, no matter which punctuation is used. It does, however, cover important aspects of love, such as love at first sight, romantic love, love as desire, and love and marriage. It shows how historical, political and social contexts influence love and relationships.

2. Arbejdsformer: Individuelt arbejde, læreroplæg og gruppearbejde.

3. Materiale fra "Wider Contexts":

Raymond Carver: What We Talk about When We Talk about Love"
Jane Austen: of "Pride and Prejudice"
WH Auden: Stop all the Clocks"
Margaret Atwood: "Happy Endings"
Kate Chopin: "The Story of an Hour"

ca 50 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 India (ex)

1. Materiale: "Narrating India" (2018) red. af Katrine Brønsted
Afsnit: Indian independence and partition.
2. Formål: At få indblik i væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA,  samt andre engelsksprogede regioner, her med særlig fokus på Indiens historie fra 1947 og med perspektiver til nutidens Indien.
Antologiens metodeafsnit vil også blive inddraget ( p. 310-346)
I forløbet er engelsk som lingua franca også indgået.
3. Arbejdsformer: Individuel læsning, pararbejde og gruppearbejde.
4. Texts:
"Indian Independence and Partition"

J.Nehru: A Tryst with Destiny

M.A. Jinnah: Muhammad Ali Jinnah’s First Address to the Constituent Assembly of Pakistan

Salman Rushdie": of Midnight’s Children

Saadat Hasan Manto: The Return

Saadat Hasan Manto: Toba Tek Singh

Additional texts/material:
L. Illingworth: Political Cartoons

Satish Gujal: Mourning En-masse

Film: “All we Imagine as Light” (2024, set i Reprisen, sep. 2025. Længde 2t og 3 min; dvs 40 ns)

ca antal ns: 90.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Shortfilms and film analysis (ex)

1. Materiale: The English Handbook, afsnit om "short film".
2. Formål: Fra engelskfagets vejledning: "Fiktionsfilm analyseres således li-
gesom skrevne fiktionstekster, men med inddragelse af karakteristiske filmtekniske virkemidler, cinematic technique, som indbefatter termer som framing, angles, camera movement, editing, sound og lighting. "
Forløbet fokuserer også på hvordan film hensigtsmæssigt kan indgå som empiri i SRP, idet vi arbejder med film som både er et visuelt værk (som beskrevet ovenfor) og som en tekst (fx replikker).
3. Arbejdsformer: Læreroplæg, par- og gruppearbejde.
I dette forløb indgår student teaching som en del af det. Eleverne underviser hinanden i emnet udfra et særligt tilrettelagt didaktisk forløb.

ca 25 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Shakespeare: Macbeth (ex)

1. Vi læser uddrag af Shalespeares værk "Macbeth" . En filmatisering af "Macbeth" indgår i forløbet.
2. Formål:
a. At analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.
b. At kunne perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
c. At eleverne skal kunne læse tekster, der ikke er skrevet på nutidigt engelsk, fx Elizabethan English, omfatter undervisningen i sproglig variation også elementer af det engelske sprogs historiske udvikling".
3. Arbejdsformer: Fælles læsning af tekster i klassen og vi inddrager native speakers oplæsninger. Individuelt- og pararbejde, og oplæsning indgår også i forløbet.

Ca antal ns: 100
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Literary History og værk 2 (ex)

1. Materiale: The English Handbook og værk 2
"The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde" af RL Stevenson.
2. Formål:
a. At analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode. Her indgår værk 2.
b. At kunne perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.


ca 75 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 English as a lingua franca

1. English as a Lingua Franca
Dette er et forløb om sproget engelsk som lingua franca - altså et fælles sprog for mennesker, der ikke har engelsk som
modersmål.
2. Forløbet indeholder baggrundsviden om begrebet fra "The English Handbook", (p. 171-176)  og Engelsk håndbog, kapitel 4.5. Derudover er der læst relevante artikler.
3. Materiale:
a. English as Lingua Franca ("The English Handbook”, chapter 4.5 - 2022 ) Trine Østergaard
b. Nazarul Islam:"India's Lingua Franca Crisis"  (in New Age, 22/10, 2019)
Teksten er her: https://www.newagebd.net/print/article/88359
4. Arbejdsform: Eleverne inddeles i grupper med tre elever , analyserer teksten med et særlige fokus på ELF og fremlægger dernæst hver på skift for mig.

Forløbet vurderes til ca. 10 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Hjælpemidler til eksamen

1. Notes etc that you have downloaded on your computer
Books and anything in print

2. Ordbøger:
https://www.merriam-webster.com/

https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

https://www.ordbogen.com/

ordnet.dk

https://app.minlaering.dk/ (Obs: Virker kun på Firefox og Safari)

3. The English Handbook

4. Octavius-skriveportal GEMT SOM PDF på egen computer.


Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer