Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Nærum Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Sofie Steenkjær
|
Hold
|
2023 En/x (1x En, 2x En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Worlds of English (ex)
1. Formål: Vi har først et kort fokus på det engelske sprog og dernæst aspekter af den britiske kultur: Skole- og klassesystemer.
2. Materiale: Vi bruger i-bogen Worlds of English, som præsenterer sprog, litteratur, kultur og samfundsforhold. Vi arbejder desuden med "Everyone is Here" og supplerer med to noveller (Clara's Day og The Sin Bin or Lucy´s Heart).
Vi arbejder med forskellige genrer indenfor fiction og non-fiction.
Fokus 1:
Modern English from 1800 - and language and culture
Focus 2:
The British School system
Class
Migration
Tekster i "Worlds of English":
Penelope Lively: The Happiest Days of your Life
Peter Walford: On public schools
Robert Cassen: On Class and Education
Andrew Sparrow (The Guardian, 28/8 2014): Closed shop at the top in deeply elitist Britain, says study
John Agard: Encounter
Tekster i "Everyone is Here":
A nation shaped by immigration
Literature as a special mirror of identity struggles
Tekster:
Penelope Lively: Clara's Day
Lucy Cross: The Sin Bin or Lucy's Heart
3. Arbejdsformer: Individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Og læreroplæg.
4. Andet: Undervejs indgår skriveøvelser og skriftlige opgaver.
Antal ns: ca 75
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Husk en bog til NAG læser i dag! Fx en roman, novellesamling eller digtsamling.
-
Poul Tornøe: Get it Right, Gyldendal; sider: 31, 38
-
Læs "Husk 3.1" og lav øvelse 3.E
-
1 x 2 minute speeches .docx
-
1 x 2 minute speeches .docx:
-
The Sin Bin or Lucy's Heart.pdf
-
2 minute speeches. Today Dagmar and Fiona
-
1. Read: "The Sin Bin or Lucy's Heart" for today.
-
1. Read "Clara's Day" for today.
-
Two minute speeches: Frida, Anton and Asad
-
Two minute speeches: Luna and Sophia
-
Mette Hermann og Poul Tornøe: Getting Started, Gyldendal; sider: 35
-
Two minute speeches: Filip and Christian
-
Two minute speeches: Frederik, Oscar C
-
Two-minute speeches: Isak and Jonathan
-
Læs i "Get it Right":
-
Læsefokus: Forklar hvad foreløbigt subjekt er - og hvad forskellen er på dansk og engelsk.
-
Husk en frilæsningsbog på engelsk! Hvis du ikke har en hjemme på hylden, så har biblioteket et udvalg. De står på 1.sal på biblioteket under "Engelsk skønlitteratur".
-
Two-minute speeches: Frederik, Oscar C
-
Husk "Get it Right" og husk din engelske frilæsningsbog
-
Two-minute speeches: Melanie and Skyum
-
fejlstc3b8vsugeren.pdf
-
Afsnit
-
Two-minute speeches: Valdemar J and G
-
Sten Pultz Moslund: Everyone Is Here, Systime; sider: 5-6, 10-11, 17-18, 20-21
-
Study focus:
-
Two-minute speeches: Victor and William
-
Study focus: Make sure that you understand all the words in the "key terms"-section (page 10).
-
Husk "Everyone is Here".
-
Læs opgaven til 4/3: Gå ind på "opgaver" og læs teksten til 5b.
-
Read the introduction to the poet John Agard.
-
Homework: "Encounter"
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Novel: Montana 1948
1. Formålet med at læse romanen "Montana 1948" et at træne analyse af et længere værk og at få kendskab til en særlig periode i USAs historie med særligt fokus på historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
2. Arbejdsformer: Individuel læsning og gruppearbejde.
ns: ca 130
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Evil (Wider Contexts) (ex)
Topic: Evil (...ns)
Materiale: "Wider Contexts", Red. af Grønvold, m.fl., Gyldendal 2012.
Analyseredskab: https://englishclass.dk/pages/analysis/shortstoriesandnovels.html
1.
From "Wider Contexts's" introduction to the topic:
"This section deals with the concept of evil and the way it is portrayed in both fiction and non-fiction. How can we define evil? Do we need evil to understand what is good? Is man fundamentally evil or good – or do we all possess both elements? What triggers evil and what prevents it from surfacing? Why are we so fascinated by evil?"
2.
Texts:
Introductory pages
Sean Spence: Bad or Mad? (nf)
Ted Hughes: Hawk Roosting (f)
Edgar Allen Poe: The Tell-Tale Heart (f)
Bret Easton Ellis: Killing Child at Zoo (f)
Stephen Reicher, m. fl. :Why not everyone is a torturer (nf).
Supplerende stof:
Film: "The Stanford Prison Experiment" (2014)
3.Arbejdsform: Individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde.
4. ca 50
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bring your copy of "Wider Contexts" to class.
-
Engberg-Pedersen, Jonna: Wider Contexts, Gyldendal; sider: 133, 137-139, 141-142, 151-152, 154-158, 178-181
-
Read "Bad or Mad".
-
At home: Go through the "pre-reading" section, answer nr 1,(page 141), and jot down notes.
-
Bring your grammar to class: Get it Right
-
Read the poem "Hawk Roosting", p. 151-152.
-
In WC, read the poem "Hawk Roosting".
-
I
-
Poul Tornøe: Get it Right, Gyldendal; sider: 28-30
-
Læs og genopfrisk din viden om kongruens i Get it Right.
-
Read the excerpt from the novel "American Psycho".
-
Bring Wider Contexts and Get it Right with you
-
Study focus: Sum up the storyline.
-
The Tell-Tale Heart: Presentations of group work from September 19.
-
Bring WC and Get it Right to class.
-
Bring W-C and Get it Right to class.
-
Afsnit
-
Juan will tell us about Columbia
-
Born of Man and Woman
-
Two minute speeches: Adam and Alex.
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
The Five Paragraph Essay
1. Formål:
In the course of five modules, we learn how to write in paragraphs and how to structure a five-paragraph analytical essay. The students write their first essay in groups and receive detailed feedback on the final essays and study the essays written by the other groups.
After brushing up on our knowledge of the three modes of persuasion, we are continue our work with argumentation analysis by looking at Toulmin's model of analysis and the most common argumentation fallacies.
2. Academic focus (faglige mål fra lærerplanen):
- at skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- at gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- at anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
3.
Arbejdsformer:
Individuelt arbejde og gruppearbejde, samt læreroplæg.
4. Materiale:
Diverse materialer om essay-skrivning
Short story: "Sandy and Her Beautiful Sisters"
Grammar:
Introduction to the Continuous tenses (udvidet tid)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Science Fiction (ex)
1. Forløbet har fokus på "science versus humanity".
Søgning efter relevant materiale indgår, samt en elevproduceret definition af sci fi indgår.
2. Læringsmålene er kendskab til læsning og analyse af forskellige genrer, og øget fokus på det skriftlige arbejde, herunder evaluering og selvevaluering.
3. Arbejdsformer er individuelt arbejde, pararbejde, oplæg i grupper.
4. Elevkompetencer er søgeprocesser, skriftligt arbejde og at lytte/lære.
Tekster i kompendium " Dystopian Science Fiction"
Ted Ed: "Liam Young - Planet city - a sci-fi vision of an astonishing regenerative future"
Ted Ed: "Why you should read sci-fi superstar Octavia Butler".
Dan Simmons: af "Illium" (excerpt, chapter 4).
"The Fox and the Forest"
"Supertoys last all Summer long" (1969)
Brian Aldiss: "Super-Toys Last All Summer Long"
Supplerende materiale: Film, "After Yang". (Filmstriben)
ca 50 ns
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Love (ex)
1. Læringsmålene er kendskab til læsning og analyse af forskellige genrer, nyere og ældre tekster.
2. Øget fokus på det skriftlige arbejde, herunder evaluering og selvevaluering.
3. Arbejdsformer er individuelt arbejde, pararbejde, oplæg i grupper.
4. Elevkompetencer er søgeprocesser, skriftligt arbejde og at lytte/lære.
Materiale fra "Wider Contexts":
Raymond Carver: What We Talk about When We Talk about Love"
Jane Austen: of "Pride and Prejudice"
WH Auden: Stop all the Clocks"
Margaret Atwood: "Happy Endings"
Kate Chopin: "The Story of an Hour"
Ian McEwan: "Only Love and Then Oblivion"
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Two minute speeches: Rebecca and Tanya
-
Two Minute Speeches: Valdemar j and GG
-
Read the exam text that appeals to you:
-
Two Minute Speeches: Victor, Willads and William
-
Bring "Wider Contexts" to class
-
Note: Short lesson Q&A: Terminsprøve
-
Engberg-Pedersen, Jonna: Wider Contexts, Gyldendal; sider: 70-72, 97-99, 106-108, 111-120, 122
-
Afsnit
-
Husk: Wider Contexts
-
Poul Tornøe: Get it Right, Gyldendal
-
Read "Happy Endings"
-
Take Wider Contexts with you to class
-
Read the excerpt from "Pride and Prejudice"
-
Cont. of "Pride and Prejudice"
-
Study focus: The Story of an Hour What is the setting in the short story? What is the structure in the short story (three parts - in which what happens?) Who is the protagonist/main character?
-
Wider Contexts: Bring it with you
-
I begynder at skrive opgave 3 i dette modul.
-
Read the first three pages of the text "What We Talk about When We Talk about Love" by Raymond Carver.
-
Read till line 32.
-
In "What We Talk About When We Talk about Love", read the rest of the short story from page 114, line 32 till the end.
-
OBS: De første 10 min er I hos Be til opstilling af forsøg.
-
Overall Questions to the Carver-text: Answer nr 1 and 2 in writing.
-
Grammatik fra fredag
-
Bring Wider Contexts with you to class
-
1. Bring Wider Contexts to class.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Career Planning
1. Indhold:
Elevens viden om og erfaring med faget,uddannelse og job, men også med sig selv, egen handling og erfaring.
Stimuleres gennem (karriere-lærings) aktiviteter.
(Praktikophold, samarbejde med virksomheder og institutioner, brobygning, besøg på videregående uddannelsesinstitutioner, kontakt til erhvervsfolk med engelskfaglige kompetencer)
2. Hvordan?: Genne øvelser i klassen, der har til formål at identificere styrke og interesser i forhold til det kernefaglige krydsfelt mellem kultur, sprog og tekst.
Aktivitererne i sig selv giver faktuel viden, men skal ledsages af en refleksionsproces for at lede til karrierelæring.
3. Ca 10 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
English as a lingua franca (ex)
1. English as a Lingua Franca
Dette er et forløb om sproget engelsk som lingua franca - altså et fælles sprog for mennesker, der ikke har engelsk som
modersmål.
2. Forløbet indeholder baggrundsviden om begrebet fra "The English Handbook", (p. 171-176) og Engelsk håndbog, kapitel 4.5. Derudover er der læst relevante artikler.
3. Materiale:
a. English as Lingua Franca ("The English Handbook”, chapter 4.5 - 2022 ) Trine Østergaard
b. Nazarul Islam:"India's Lingua Franca Crisis" (in New Age, 22/10, 2019)
Teksten er her: https://www.newagebd.net/print/article/88359
4. Arbejdsform: Eleverne inddeles i grupper med tre elever , analyserer teksten med et særlige fokus på ELF og fremlægger dernæst hver på skift for mig.
Forløbet vurderes til ca. 10 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58957938500",
"T": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58957938500",
"H": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58957938500"
}