Holdet 2023 En/f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Helle Holm Paulsen
Hold 2023 En/f (1f En, 2f En)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 G'online
Titel 2 Going Places
Titel 3 Of Mice and Men and the Great Depression
Titel 4 Class in the UK EKSAMEN
Titel 5 From the Civil Rights Movement to BLM EKSAMEN
Titel 6 India EKSAMEN
Titel 7 Animal Farm EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 G'online

Et kort forløb med fokus på at forstå og forholde os til vores digitale virkelighed lidt bedre, samt at analysere non-fiktion.

Læringsmål:
- At arbejde videre med den non-fiktive analysemetode
- At diskutere vores digitale virkelighed

Materiale:
You - Yes, you are TIME's Person of the Year (artikel af Lev Grossman, Time Mag., 25. dec., 2006
The Science Behind Why We Take Selfies (artikel af James Kilner, 2014)
That Final Paper You Want From Me (brev, 2009)
The Instagram Effect (BBC dokumentar, 2022)

Dere læses ca. 12 sd. og anvendes 1 dokumentar.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Going Places


I dette forløb vil vi se nærmere på adfærd blandt rejsende, og hvilke konsekvenser dette måtte have for de lokale på godt og ondt. Hvordan oplever fremmede nye kulturer - og hvordan opleves de fremmede af de indfødte? Desuden vil vi diskutere begrebet "paradis".
I forløbet indgår også en snak om begrebet "lingua franca" - her med engelsk som det fælles sprog for rejsende til Marocco.

Materiale:

Top 10 Things to do in Marrakech (kort dokumentar)
The Tourist (novelle af James Georgalakis, 2016)
Paradise (novelle af Matthew Kneale, 1995)
You Shall Know Our Velocity (novelle af Dave Eggers, 2002)
The beach (filmdrama af Danny Boyle, 2000)

Læringsmål:
At udvikle og cementere arbejdet med den litterære analyse, som der blev arbejdet med under grundforløbet.

Der læses ca. 20 sd. og ses  et filmdrama og en dokumentar.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
My former school vs NAG 02-02-2024
Essay on Paradise (short story) 21-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Of Mice and Men and the Great Depression

Materiale:
Romanen Of mice and men
Filmen af samme navn
Dokumentaren: What was it like to live during the Great Depression in the US?
Elevernes PPTs om emner, der relaterer til romanen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Class in the UK EKSAMEN

I forløbet "Class in the UK" vil vi dykke ned i de klasseskel, der findes i UK med fokus på, hvad disse klasseskel betyder for det enkelte menneske.

Vi lægger ud med 1800-tals dramaet "Pride & Prejudice" og springer så i tid til samtidens UK med, bl. a.  dokumentaren "A Tale of Two Kensingtons: London og Liverpool... and the 2015 Election's Inequality  Gap", og novellen  "The River Underground".

Forløbet afsluttes med Ken Loach'  nutidige, socialrealistiske dokudrama "I, Daniel Blake" fra 2016, hvor begreberne 'kafkaesque', 'the North-South divide' og 'the digital divide' introduceres.

I forløbet ser vi desuden på syv nyere klassebetegnelser, der i højere grad dækker et moderne samfund og forsøger at placere os selv i systemet!

Et af målene med forløbet er bl.a. at forstå det komplekse klassebegreb samt at kunne skelne mellem klasserne i såvel 1800-tallet som i nutidens UK.

Et andet mål er at udvikle en større forståelse for betydningen af klasser for såvel det enkelte individ i UK som for det britiske samfund; samt at udvikle elevernes ordforråd inden for disse områder.


Materiale:

Pride & Prejudice (Filmdrama, Joe Wright, 2005)

The River Underground (novelle, Richard Tromans, 2002-3)

A Tale of Two Kensingtons: London and Liverpool... and the 2015 Election's Inequality Gap (Dokumentar, The Guardian, 2015)


I, Daniel Blake (Filmdrama, Ken Loach, 2016)

Teori:
Britain Now Has 7 Sociological classes- and Working Class is a Dwindling Breed (Liam O' Brian i The Independent (UK), artikel, 3. april, 2013)

Der læses ca. 24 sd. + ses en dokumentar og to  filmdramaer.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
STX 23-09-2024
I, Daniel Blake 28-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 From the Civil Rights Movement to BLM EKSAMEN

I dette forløb vil der være fokus på de sortes kamp for lige rettigheder i USA.

Forløbet er kronologisk og tager sit udgangspunkt i borgerrettighedskampene i 1950erne og 1960erne og afsluttes med Black Lives Matter bevægelsen i nutidens USA.  
Begreberne "systemic racism", "POC", "WOK" "MOC" og "BIPOC" indgår i forløbet.

Vi vil desuden arbejde videre med forskellige analysemetoder, som blev introduceret i 1.g så som  Ciceros pentagram og retorisk analyse.

Materiale:
I have a dream (tale, Dr Martin Luther King, 1963)
Democracy (digt, Langston Hughes, 1949)
C. P. Ellis (interview af C. P. Ellis,  foretaget af Studs Terkel, 1980)
America in Color - the 1960s (dokumentar)
BBC BLM: From Social Media to Global Movement (artikel af Aleem Maqboool, 2020, BBC News)
Help Me, I Can't Breathe! NFL Star Von Miller on George Floyd, Racism, and Protests (Artikel, Time.com, 9. juni, 2020)
The Help (filmdrama af Tate Taylor, 2011)

Der er læst ca. 18 sd. samt set en dokumentar og et filmdrama.

Supplerende materiale: https://www.history.com/topics/black-history/civil-rights-movement
og  "The Overdue Awakening" fra Time Magasine, 2020 (uploadet)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Your own speech 11-12-2024
Terminsprøve 21-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 India EKSAMEN

I dette forløb vil vi arbejde med en række forskellige aspekter af indisk kultur.

Vi lægger ud med en række elevoplæg om diverse aspekter af indisk kultur og historie. Samtidigt med præsentationerne vil vi arbejde med et uddrag af  romanen "Untouchable", hvor vi vil inddrage teorien om "Historical criticism" samt begreberne "dichotomy", "eurocentrism" og "ethnocentrism" og vi vil læse et uddrag af romanen Are you experienced med fokus på den litterære analyse.

I forløbet indgår desuden en dokumentar om kastesystemet i nutidens Indien. Dokumentaren har særligt fokus på Dalits og på udviklingen i kastesystemet.

Vi afslutter med filmdramaet "Lion", der til dels foregår i Indien, til dels i Australien og som har fokus på identitet og tilhørsforhold og med en diskussion af, hvad der må ses som Indiens udfordringer med lingua franca.

I forløbet indgår bl.a. elevoplæg om:

1. India's climate, geography and demography
2. The British in India
3. The role of religion in India
4. The Indian caste system  
5. Family life and gender roles in India  
8. Infanticide in India  
9. India as a BRICS country

Målet med forløbet er bl.a. at give en dybere indsigt i udfordringer i det indiske samfund, fx i f t kastesystemet og i f t køn, samt at cementere og udvikle analyseværktøjerne, der bruges til forskellige genrer.

Materiale
The Caste System (youtubevideo, Roteiro-Mateus Figueiredo, 2020?)
Lion (biografisk dramafilm, Garth Davis, 2016)
India's lingua franca and the crisis (artikel af Nazarul Islam for Newagebd.net, 22. oktober, 2019)

Fra "Narrating India" (Katrine Brøndsted):
Untouchable (uddrag fra romanen, Munk Raj Anand, 1935)
Are you experienced (uddrag fra romanen af samme navn, William Sutcliffe, 1997)
Historical Criticism (teori - uploadet)

Supplerende:
Mimic Men (teori s. 109 i Narrating India)
Elevernes præsentationer

Der er læst ca. 19 sd. +  set et filmdrama og en dokumentar.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
India presentations 11-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Animal Farm EKSAMEN

Årets værkforløb fokuserer på klassikeren Animal Farm af George Orwell og udgivet første gang i 1945.

Vi vil læse og lave litterær analyse af kapitel 1, hvorefter eleverne læser resten af værket individuelt.
Under gennemgangen vil der være fokus på de politiske aspekter værket behandler; herunder hvilke historiske personer de forskellige dyrekarakterer sandsynligvis refererer til, og værket sættes ind i sin historiske sammenhæng.
Vi vil desuden se nærmere på Orwells valg af genren dyrefabel.

I forløbet indgår en række elevoplæg efter elevernes egne valg.

Læringsmål:
- cementering af anvendelse og forståelse af den litterære analyse
- genrekendskab og genrebetydning
- udvidelse af ordforråd

Materiale:
George Orwell: Animal Farm (dyrefabel, 1945)
samt div. elevpræsentationer.

Der læses ca. 95 sd.


Whitelist til skr. eksamen i engelsk

Minlæring.dk – NB du skal så være logget på, på forhånd!
Dictionary.com
Merriam-webster.com
Ordbogen.com
Thesaurus.com
Oxfordlearnersdictionaries.com
Urbandictionary.com
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer