Holdet 2c En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Helle Holm Paulsen
Hold 2024 En/c (1c En, 2c En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing up around the Englishspeaking world
Titel 2 Poetry & Pictures
Titel 3 Violence
Titel 4 Of Mice and Men & the Great Depression
Titel 5 Going Places EKSAMEN
Titel 6 From The Civil Rights Movement to BLM EKSAMEN
Titel 7 Class in the UK EKSAMEN
Titel 8 India EKSAMEN
Titel 9 Small Things Like These EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing up around the Englishspeaking world

I dette forløb vil vi se på, hvordan børn bliver voksne i en række engelsksprogede lande og diskutere forældre-børn relationer, ambitioner, socialarv, ønsker og drømme.

I forløbet indgår forskellige genrer som novellen, eventyret og filmen og filmen "Billy Elliot" står centralt i forløbet

Materiale:
Indian Camp
The Shining Mountain
Just Like That
Billy Elliot

Der læses ca. 19 sd.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Poetry & Pictures

I forløbet Poetry and Pictures vil vi arbejde kreativt med at skabe digte, der er inspireret af forårsbilleder.

Desuden vil der være fokus på, hvilke virkemidler, der gøres brug af i poesien, og hvordan vi analyserer denne genre.

Materiale:
Miracle on St. David's Day (digt)
Lines Written in Early Spring (digt)
Today

Der læses ca. 3 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Violence

Et kort forløb med fokus på forskellige former for vold.
Desuden vil vi repetere og videreudvikle de analyseredskaber, der blev introduceret i GF: Ciceros pentagram og litterær analyse.

Materiale:
Belfast Protests Leaving Scars (artikel)
Serrusalmus (novelle)
Rendezvous (novelle)

Der læses ca. 9 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Of Mice and Men & the Great Depression

Et forløb, hvor vi vil arbejde videre med den litterære analyse og stille skarpt på vilkårene for amerikanerne under "The Great Depression.

Centralt i forløbet står læsningen af John Steinbecks klassiker "Of Mice and Men", og vi ser også filmdramaet af samme navn. Fokus her vil være på romanens billede af den amerikanske drøm.

Målet med forløbet er bl.a. at give et indblik i bagsiden af medaljen i f t den amerikanske drøm.

Der vil være elevoplæg om div. emner, der relaterer til det overordnede emne.

Der læses ca. 107 sd + individuelt researchmateriale + filmen

Materiale
Of Mice and men (J. Steinbeck, 1937)
Supplerende: elevernes præsentationer af diverse emner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Going Places EKSAMEN

I dette forløb vil vi se nærmere på adfærd blandt rejsende, og hvilke konsekvenser dette måtte have for de lokale på godt og ondt. Hvordan oplever fremmede nye kulturer - og hvordan opleves de fremmede af de indfødte?
Desuden vil vi diskutere begrebet "paradis" i sammenhæng med Adichies teori om "The Danger of a Single Story".  

Materiale:

The Tourist (novelle af James Georgalakis, 2016, i Compass)
Paradise (novelle af Matthew Kneale, 1995, i Compass)
Looking for The Gulf Motel (digt af Richard Blanco, 2012, i Compass)
Blood River (memoir af Tim Butcher, 2009, i Compass)
The Danger of a Single Story (TED-talk af Ch. Adichie, 2009)

Supplerende materiale:
https://kevinegperry.com/2008/10/10/journeying-to-africas-broken-heart-tim-butcher/

Læringsmål:
At udvikle og cementere arbejdet med den litterære analyse, der blev arbejdet med i 1.g
At forstå og kunne anvende Adichies teori.

I alt ca. 25 sider + 1 TED-talk.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Summary 22-08-2025
Analyse af lyrik 26-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 From The Civil Rights Movement to BLM EKSAMEN

I dette forløb vil der være fokus på de sortes kamp for lige rettigheder i USA.

Forløbet er kronologisk og tager sit udgangspunkt i borgerrettighedskampene i 1950erne og 1960erne og afsluttes med fokus på George Floyd og Black Lives Matter- bevægelsen i nutidens USA.  
Begrebet "systemic racism" indgår i forløbet.

Materiale:
I have a dream (tale, Dr Martin Luther King, 1963)
Democracy (digt, Langston Hughes, 1949)
America in Color - the 1960s (dokumentar, 2017)
Help Me, I Can't Breathe! NFL Star Von Miller on George Floyd, Racism, and Protests (Artikel, Time.com, 9. juni, 2020)
The Help (filmdrama, Tate Taylor, 2011)

Der læses ca. 6 sider samt ses en dokumentar og et filmdrama.

Supplerende materiale: https://blacklivesmatter.com
- om organisationens aktiviteter og mål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Class in the UK EKSAMEN

I forløbet "Class in the UK" vil vi dykke ned i de klasseskel, der findes i UK med fokus på, hvad disse klasseskel betyder for det enkelte menneske.

Vi lægger ud med at se på, især sociale, forskelle mellem Kensington i hhv. London og Liverpool, der skildres i dokumentaren: "A Tale of Two Kensingtons: London og Liverpool... and the 2015 Election's Inequality  Gap".

Herefter analyseres og diskuteres novellen  "The River Underground".

Forløbet afsluttes med Ken Loach'  nutidige, socialrealistiske dokudrama "I, Daniel Blake" fra 2016, hvor begreberne 'kafkaesque', 'the North-South divide' og 'the digital divide' introduceres.

I forløbet ser vi desuden på syv nyere klassebetegnelser, der i højere grad dækker et moderne samfund og forsøger at placere os selv i systemet!

Et af målene med forløbet er bl.a. at forstå det komplekse klassebegreb samt at kunne skelne mellem klasserne i nutidens UK.

Et andet mål er at udvikle en større forståelse for betydningen af klasser for såvel det enkelte individ i UK som for det britiske samfund; samt at udvikle elevernes ordforråd inden for disse områder.

Materiale:

The River Underground (novelle, Richard Tromans, 2002-3)
A Tale of Two Kensingtons: London and Liverpool... and the 2015 Election's Inequality Gap (Dokumentar, The Guardian, 2015)
I, Daniel Blake (Filmdrama, Ken Loach, 2016)
Smart Money (artikel i The Guardian, 2025)

Teori:
Britain Now Has 7 Sociological classes- and Working Class is a Dwindling Breed (Liam O' Brian i The Independent (UK), artikel, 3. april, 2013)

Der læses ca. 23 sider. + ses en dokumentar og et  filmdrama.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 India EKSAMEN

Et forløb, hvor der lægges ud med elevpræsentationer af en række forskelligartede aspekter af indisk kultur og historie.
Herefter vil der være fokus på emnerne "the caste system", "love and marriage" og betydningen af sprog; herunder engelsk som lingua franca.

Efter forløbet skal du bl.a. kende begreberne:
- caste & caste system
- arranged marriage
- dowry
- lingua franca

Der læses ca. 16 sider og ses en dokumentar.

Materiale:
- The Village Girl (novelle)Shashi Tharoor, 1972
- the Caste System in India (video)
- India has a new caste for native English speakers only (artikel)
Sajith Pai, Quartz India, 7th February 2018

Supplerende materiale:
- elevpræsentationerne
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Essay I, Daniel Blake 05-03-2026
India præsentationer 24-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Small Things Like These EKSAMEN

I dette afsluttende forløb i 2.g vil vi arbejde med novellaen "Small Things Like These" (2021) af den irske forfatter Claire Keegan.

Vi vil arbejde med klassiske elementer fra den litterære analyse som fx samspillet mellem fortælleteknikken og novellaens temaer, "characters", "relations", "setting" og have fokus på, hvilken rolle katolicismen; herunder det lokale nonnekloster med sine beboere, spiller i byen.

Fortællingen sættes desuden ind i sin historiske kontekst, nemlig Irland i 1980'erne.

Sidst, men ikke mindst inddrages dokumentaren x, der supplerer det billede af de berygtede "Magdalene laundries", som er et centralt tema i "Small Things Like These".

Efter forløbet skal du bl.a. :
- kende og forstå begreberne  "Magdalene laundries" og "Magdalene Sisters"
- kende betydningen af katolicisme i Irland i bogens kontekst
- kende til forholdene i Irland i 1980'erne

Der læses ca. 110 sider, og vi ser filmdramaet af samme navn, samt dokumentaren "The Magdalenes".

WHITELIST TIL EKSAMEN:

Minlæring.dk – NB du skal så være logget på, på forhånd!
Dictionary.com
Merriam-webster.com
Ordbogen.com
Thesaurus.com
Oxfordlearnersdictionaries.com
Urbandictionary.com
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ny opgave (6) 28-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer