Holdet 2024 bi/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Mette Beier Husted
Hold 2024 bi/a (1a bi)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Det mindste liv
Titel 2 Nedarvning og forplantning
Titel 3 Næring og Fordøjelse
Titel 4 Natur, kredsløb & biodiversitet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Det mindste liv

I dette forløb har eleverne arbejdet med den grundlæggende cellebiologi og mikrobiologi. De har arbejdet med ligheder og forskelle på forskellige celletyper, cellemembranens opbygning og membrantransport, herunder osmose. Eleverne har i den forbindelse undersøgt osmose i kartoffel-skiver og kigget på planteceller i mikroskop før og efter tilsætning af saltvand. Eleverne har også arbejdet med mikroorganismernes vækstfaktorer, og undersøgt hvor de findes henne via en kimfaldsundersøgelse samt selvvalgt overflade prøve. Vi har kort arbejdet med gæring og fermentering i forbindelse med industri og fødevarerproduktion.

Læringsmål til forløbet:
Jeg kan gøre rede for cellens opbygning og udpege ligheder og forskelle på forskelle på forskellige celletyper.
Jeg kan komme med eksempler på organeller.
Jeg kan gøre rede for cellemembranens opbygning og funktion.
Jeg kan redegøre for passiv transport (diffusion, faciliteret diffusion og osmose) og overordnet for aktiv transport.
Jeg kan give en faglig forklaring på hvorfor der ikke findes meget store encellede organismer.
Jeg kan redegøre for fotosyntesen, respirationsprocessen og gæring
Jeg kan redegøre for mikroorganismernes vækstfaktorer og grundlæggende for den mikrobielle vækstkurve
Jeg kan komme med eksempler på hvordan vi anvender mikroorganismer i industrien til f.eks. fødevareproduktion

Omfang: 20%


Øvelser:
Osmose i kartoffelskiver
Mikroskopi af og osmose i vandpest
Kimfald og vækstforsøg
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Osmose forsøg 11-12-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Nedarvning og forplantning

Dette forløb har været to-delt. Vi startede med at arbejde med fertilitet og sexologi, og derefter fokuserede vi på genetik, nedarvning og evolution.

Del 1: Med udgangspunkt i debatten om fertilitet og barnløshed, startede vi forløbet med bl.a. at diskutere faktorer som kan påvirke fertiliteten. Vi har arbejdet med kønsorganernes opbygning og funktion, og vi har fokuseret på hormoner herunder særligt kønshormonerne, i denne forbindelse har vi arbejdet med reguleringen af sædcelle produktionen, og overordnet med ægløsning. Ligeledes er befrugtningens forløb blevet gennemgået.Vi har arbejdet introducerende med sexsygdomme, smitte og prævention, og eleverne har set på hvordan en graviditetstest fungerer. I et senere modul lavede eleverne forsøg med ornesæd, hvor sædcellerrne blev udsat for sæddræbende creme samt opvarmning og studeret i mikroskop.

Del 2: Vi har i denne del af forløbet fokuseret på en række genetiske grundbegreber samt nedarvning (autosomer, kønskromosomer, gener, alleler, homologe kromosomer, dominante og recessive gener, homozygote, heterozygote, genotyper, fænotyper). Begreberne og forskellige nedarvningstyper er bl.a. blevet trænet vha. at analysere stamtavler og løse nedarvningsopgaver. Eleverne har lavet PTC smagetest, og ligeledes øvelsen med Mendels 1.lov i majsfrø. Vi har arbejdet med opbygningen og funktionen af DNA, herunder proteinsyntesen. Vi har også arbejdet med mutationer, med fokus på genmutationer. Eleverne har forsøgt at isolere DNA fra jordbær. Vi har afslutningsvist perspektiveret emnet, herunder særligt mutationer, til evolution, særligt naturlig selektion. Eleverne er kort blevet præsenteret for seksuel selektion og principperne bag artsdannelse.

Fokuspunkter i dette forløb har været følgende:

At kunne beskrive den generelle opbygning af de mandlige og kvindelige kønsorganer
At kunne beskrive funktionen af de dele der er involveret i produktionen af sædceller og sæd samt ægceller, og kønscellernes vej igennem kønsorganerne
Overordnet at kunne beskrive hvordan det endokrine system virker (hormoner)
At kunne definere forskellen på negativ og positiv feedback
At kunne forklare reguleringen af testosteron, samt beskrive hvilke funktioner testosteron har i en mand
At kunne beskrive hvordan ægløsning overordnet fungerer
At kunne forklare hvordan en graviditetstest virker
At kunne beskrive befrugtningens forløb
At kunne udvise en generel indsigt i og biologisk forståelse for prævention og sexsygdomme
At kunne diskutere fænomenet ufrivillig barnløshed og perspektivere den biologiske viden til samfundsdebatten
At kunne beskrive og anvende genetikkens faglige kernebegreber
At kunne lave et krydsningsskema
At kunne forklare og analysere stamtavler, herunder kunne redegøre for forskellen på forskellige typer af nedarvning (autosomalt dominant/recessivt og kønsbunden)
At kunne redegøre for DNAs opbygning
At kunne beskrive proteinsyntesens del-processer, herunder at kunne oversætte en DNA sekvens til en mRNA sekvens og denne til den korrekte aminosyrer-kæde
At kunne gøre rede for mutationer og de forskellige typer af mutationer
At kunne diskutere konsekvensen ved først og fremmest genmutationer
At kunne analysere figurer med korrekt brug af fagbegreber
At kunne redegøre for evolutionsteorien med konkrete eksempler, og herunder forklare begrebet naturlig selektion

Omfang: 40%


Praktisk arbejde/øvelser:
Ornesæd under mikroskop
Graviditetstest med gravid-urin
Isolering af DNA fra jordbær (DNA cocktail)
PTC øvelse
Mendels 1.lov

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Næring og Fordøjelse

I forløbet om næring og fordøjelsen har vi fokuseret på komponenterne af den mad vi spiser; Kulhydrater, fedtstoffer og proteiner, hvordan de er bygget op og hvad de skal bruges til i kroppen. Eleverne har fokuseret på fordøjelsessystemet, og holdt fremlæggelser for hinanden om udvalgte dele af fordøjelsessystemet og dets funkion. Opbygning samt nedbrydning og optag af kulhydrater, fedtstoffer og proteiner. Særligt har vi sat fokus på enzymer og lavet forsøg med pancreatin og bromelin. Eleverne har ligeledes arbejdet med blodsukkerreguleringen, herunder hormonerne insulin og glukagon, og i denne forbindelse med de generelle biologiske karakteristika ved diabetes type I og II.

Læringsmål til forløbet:

Jeg kan forklare hvordan kulhydrater er opbygget herunder forskellen på monosakkarider, disakkarider og polysakkarider
Jeg kan redegøre for hvad kulhydrater bliver brugt til i kroppen, herunder for glykogen samt hvor vi har glykogenlagre henne, og desuden hvilke typer fødevarer vi særligt får kulhydrater fra
Jeg kan redegøre for hvad kostfibre er og hvordan det påvirker fordøjelsessystemet, samt hvilke typer fødevarer vi særligt får kostfibre fra
Jeg kan forklare hvordan triglycerider er opbygget, herunder forskellen på mættede og umættede fedtsyrer
Jeg kan redegøre for hvad kroppen skal bruge fedtstoffer til samt hvilke fødevarer vi får fedtstoffer fra
Jeg kan redegøre for opbygningen af proteiner, samt hvilke fødevarer vi får proteiner fra
Jeg kan redegøre for hvad kroppen skal bruge proteiner til
Jeg kan redegøre for opbygningen af fordøjelsessystemet
Jeg kan forklare hvordan næringsstofferne i vores mad bliver nedbrudt og optaget i vores fordøjelsessystemet
Jeg kan beskrive hvad et enzym er og hvordan enzymer virker under inddragelse af viden om pH og temperatur optimum
Jeg kan redegøre for hvad en tarmflora er og komme med eksempler på dens betydning i kroppen
Jeg kan redegøre for hvad hormoner er
Jeg kan redegøre for hvad insulin er, hvor det bliver produceret og hvordan insulin påvirker en celle
Jeg kan redegøre for hvad glukagon er, hvor det bliver produceret og hvilken funktion det har
Jeg kan redegøre for forskellen på Type I og Type II diabetes.

Omfang: ca. 20%

Øvelser/praktisk arbejde:
Pancreatins nedbrydning af fedt i sædmælk og galdesaltes betydning for denne nedbrydning
Bromelins (fra annanas) nedbrydnig af protein i gelatine




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Natur, kredsløb & biodiversitet

Eleverne har i dette forløb taget udgangspunkt i grundlæggende økologiske begreber. Vi har arbejdet med biotiske og abiotiske faktorer, fødekæder og energistrømme, nedbrydning og næringsstoffer samt fotosyntesen og respirationsprocessen. De har arbejdet med kulstofkredsløbet og har repeteret forsøget fra NV med respiration og fotosyntese i vandplanter. Vi har arbejdet introducerende med forståelse af forsuring af havene og har kigget på nedbrydningen af kalk via et demonstrationsforsøg med æg i lagereddike. Vi har sat fokus på skoven som økosystem og har undersøgt et område af bøgeskov sammenlignet med et område med nåleskov. Her målte vi pH værdien af jordbunden og undersøgte og sammenlignede flora og fauna. Eleverne blev også præsenteret for hvad mykorrhiza er og for det såkaldte "wood wide web".

Igennem forløbet har vi diskuteret begrebet biodiversitet. Hvad begrebet dækker over samt en introducerende diskussion af biodiversitetskrisen, og hvorfor biodiversitet er vigtigt.

Læringsmål:
At kunne redegøre for respirationsprocessen og fotosyntesen og inddrage denne viden i en beskrivelse af kulstofkredsløbet
At kunne diskutere betydningen af kulstofkredsløbet for klimakrisen
At kunne redegøre for forsuringsprocessen og diskutere dennes konsekvenser
At kunne redegøre for begreberne netto- og bruttoproduktion.
At kunne redegøre for hvad planten bruge sin bruttoproduktion til, og hvorfor optag af næringsstoffer er nødvendigt for planter
At kunne redegøre for græsnings- og nedbryderfødekæden og for bevægelsen af energi og næringsstoffer igennem fødekæderne
At kunne redegøre for forskelle og ligheder på bøgeskov og nåleskov, herunder hvad der kendetegne morbund og muldbund og betydningen af jordbunden for økosystemet
At kunne definere begrebet biodiversitet og diskutere betydningen af høj og lav biodiversitet
At kunne redegøre for mykorrhiza og dennes betydning

Omfang: ca. 20%

Øvelser/praktisk arbejde:
Fotosyntese og respirationsforsøg (vandpest)
Demonstrationsforsøg: Æg i lagereddike
Feltarbejde: Undersøgelse af to biotoper i skoven (Løvskov og nåleskov områder)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Biologi prøve 2 24-04-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer