Holdet 1a bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Birgit Sandermann Justesen, Mette Beier Husted
Hold 2025 bi/a (1a bi, 1a bi/vikar)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Det mindste liv
Titel 2 Genetikkens verden og evolution
Titel 3 Sexologi
Titel 4 Hvad vi dog spiser? Sundhed
Titel 5 Naturen omkring os

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Det mindste liv

I dette forløb har eleverne arbejdet med den grundlæggende cellebiologi og mikrobiologi. De har arbejdet med ligheder og forskelle på forskellige celletyper, cellemembranens opbygning og membrantransport, herunder osmose. Eleverne har i den forbindelse undersøgt osmose i kartoffel-skiver og kigget på planteceller i mikroskop før og efter tilsætning af saltvand og desuden mundhuleceller. Klassen har fokuseret på størrelsens betydning for diffusion, og lavet agar og eddike diffusions forsøg. Eleverne har også arbejdet med mikroorganismernes vækstfaktorer. Vi har undersøgt gæringsprocessen under påvirkning af forskellige variabler, og har introducerende arbejdet med udnyttelsen af mikroorganismerne til industri og fødevareproduktion.

Læringsmål til forløbet:
Jeg kan gøre rede for cellens opbygning og udpege ligheder og forskelle på forskelle på forskellige celletyper.
Jeg kan komme med eksempler på organeller.
Jeg kan gøre rede for cellemembranens opbygning og funktion.
Jeg kan redegøre for passiv transport (diffusion, faciliteret diffusion og osmose) og overordnet for aktiv transport.
Jeg kan bruge min viden om osmose til at diskutere betydningen af f.eks. saltning og syltning af fødevarer, saltning af veje om vinteren og vandforgiftning.
Jeg kan give en faglig forklaring på hvorfor der ikke findes meget store encellede organismer, og herunder for overfladearealets betydning for en celle.
Jeg kan redegøre grundlæggende for encellede organismers ukønnede formering
Jeg kan redegøre for fotosyntesen, respirationsprocessen og gæring
Jeg kan redegøre for mikroorganismernes vækstfaktorer og grundlæggende for den mikrobielle vækstkurve
Jeg kan redegøre grundlæggende for encellede organismers ukønnede formering
Jeg kan komme med eksempler på hvordan vi anvender mikroorganismer i industrien til f.eks. fødevareproduktion

Omfang: 20%


Øvelser:
Osmose i kartoffelskiver
Mikroskopi af mundhuleceller og vandpest (herunder kvalitativ osmose forsøg)
Agar og eddike diffusionsforsøg
Undersøgelse af betydningen af forskellige variable for gærceller
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Omlagt: Osmose 21-11-2025
Osmose opgave 21-11-2025
Omlagt 2: gær, skimmel 02-12-2025
Diffusion i agar rapport 02-12-2025
Forsøg med gær 17-12-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Genetikkens verden og evolution

Vi ser på, hvordan genetik og viden om DNA har banet vejen for biologiens og bioteknologiens mange muligheder.
Forløbet giver ligeledes et lilleindblik i biokemi.
Der arbejdes med
DNA-molekylet,
proteinsyntesen
Mendels 1. og 2. lov
Kønskromosomer


Følgende forsøg laves i perioden:
Genetiske træk - fordeling i klassen
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genetik arbejdsspørgsmål 29-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sexologi

Hormoner i luften
I dette forløb taler vi om Kønsorganer kønsudvikling
Hormoner Menstruationscyklus
Om samleje og samtykke


Forsøg knyttet til emnet:
Mikroskopi af frisk ornesæd
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ornesæd - Journal 20-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hvad vi dog spiser? Sundhed


Forløbet handler om sundhed ogkost. Vi arbejder med vores kost og fordøjelse. Dermed introduceres der til enzymer og disses funktion i kroppen. Der arbejdes med faktorer, der har indflydelse på enzymernes aktivitet.
Derudover introduceres der biokemi, idet stofgrupperne kulhydrater, lipider og proteiner gennemgås.
Vi ser på evolution


Forløbet indeholder forsøg op arbejdsopgaver:
Et McDonaldsdøgn
Fordøjelse af fedt
Laktosefri mælk
Survival of the fittest





evolution
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Laktosefri mælk - rapport 16-03-2026
McDonalds døgn 27-03-2026
Fedtfordøjelse 08-04-2026
Fysisk sundhed 17-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Naturen omkring os

Med udgangspunkt i den lokale Kikhanerenden og Jægersborg Hegn indføres de grundlæggende økologiske begreber.
Der arbejdes med stofkredsløb og samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet.
De biokemiske processer: fotosyntese, respiration gennemgås.
Vi ser på evolution ift. planter og dyr

Forsøg knyttet til emnet:
Makroindeks
Fotosynterseforsøg
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skovens økosystemer - rapport 13-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer