Holdet 1g bk/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Helle Holm Paulsen
Hold 2025 bk/2 (1g bk/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Politisk kunst
Titel 2 Naturen over for  kulturen
Titel 3 Skulptur - fra antikken til samtidskunsten
Titel 4 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Politisk kunst

Vi tager i dette forløb udgangspunkt i kapitlet "Politisk kunst" fra Jonas Wolters "Temaer i kunsten 2". Kapitlet er en kunsthistorisk gennemgang af den politiske kunst tilbage fra antikkens statuer til samtidskunstens facadeinstallationer og street art.  
I forløbet indgår desuden to Louisiana udstillinger af Marisol og John Rafman. Marisol kreerer primært skulpturer, mens Rafman er kendt for sine "google-street-installationer", der udgøres af bl.a. en række fotos, lyde og kulørte væg-til-væg tæpper; med andre ord: totalinstallationer.
Udstillingsbesøget rundes af med elevoplæg om en række modernistiske skulpturer, der hører til den permanente udstilling i Louisianaparken.

Læringsmål:
Du skal nu
- vide hvad der menes med begreberne"politisk kunst" og "samtidskunst"
- kunne bruge den terminologi, der knytter sig til emnet
- kunne analysere og fortolke forskellige typer politisk kunst og inddrage dem i deres kontekst
- kunne give kvalificerede bud på, hvad kunstnerne har ønsket at opnå med deres værker

Gennemgåede værker:
Statue af Augustus fra Primaporta (1. årh. e. Kr.)
Hyacinthe Rigaud: Ludvig d. 14. i kongeligt kostume (1701)
Picasso: Guernica (1937)
Carl Frederik Reuterswäld: Non-violence (1988)
Ai Wei Wei: Remembering (2009)
Banksy: Uden titel (2017, murmaleri i Dover, England)
Shepard Fairy: We the People are Greater than Fear (2017)
Marisol: Mi mama y yo (1968)
Marisol: The Royal family (1965)
Marisol: The Funeral (1996)
Jon Rafman: et rum på udstillingen
HenriLaurens: Stor, stående kvinde med klæde (1928)
JoanMiró: Personnage (1970)
HenryMoore: Liggende figur nr. 5 i to dele (1963-64)

Materialer:
Temaer i kunsten 2 s. 35-37, 39-48, 88, 182-83
Undervisningsmateriale fra Louisiana: Skulpturparken s. 1-3 (filen hedder "skulptur gym hf 1 2.pdf).

Der er i alt læst ca. 18 sider

Øvelser:
Guernica skitse af detalje
Parafrase af Shepard Fairys plakat "We The People"
Skitser af de tre Shepard-Fairy plakater
Skitser og fotos af værker fra Louisiana-udstillingerne
Detalje- og helfigurs fotos af skulpturerne i parken
Større teamværk om politisk kunst
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Naturen over for kulturen

I dette forløb skal vi arbejde med temaet "Natur enover for kulturen".
Fokus vil være på modstillingerne: natur over for kultur; naturlig over for kunstig - eller det, der også kaldes "iscenesættelse" - samt menneskets relation til naturen, som den kommer til udtryk i en række værker.

Vi arbejder med værker, der spænder fra impressionistiske oliemalerier fra 1800-tallet til samtidskunstens fotografier og store udendørs installationer.
I gennemgangen vil der desuden være fokus på begrebet parafraser.

Læringsmål:
Du skal kende og forstå  romantikkens landskabsmaleri
Du skal kende og forstå den karakteristiske malemåde, der anvendtes af de impressionistiske malere
Du skal kende og forstå hvad en installation er
Du skal vide og forstå, hvordan naturen bliver inddraget i samtidskunsten
Du skal kende og forstå begreberne "natur", "naturlig", "kultur" og "iscenesættelse", "lineær" over for "malerisk" samt "parafrase"
Du skal kunne lave en formal- og en betydningsanalyse af landskabsværker med fokus på brugen af de stilistiske virkemidler

Gennemgåede værker:
Caspar David Friedrich: ”Vandringsmanden over tågehavet” (1818)
P. Carlsen: "Fordi du gør en  forskel" (2015)
J. F. Willumsen:”En bjergbestigerske” (1912)
Johan Bergström: ”Pagan Postcards Mayhem Excerpt # 4” (2011)
Claude Monet: ”Impression, soleil levant” (1872)
Olafur Eliasson: ”The Weather Project” (2003)
Claude Monet: ”Den japanske bro over åkandedammen” (1895)
Banksy: ”Show Me the Monet” (2005)
Olafur Eliasson: ”Waterfall”. Installation under Brooklyn Bridge og andre steder i NYC (2008) og genskabt i Versaillesparken uden for Paris (2016)
Wolfgang Tillmans: ”Lux” (2009)
Peter Doigt: ”Reflection” (“What does your soul look like”)(1996)
David Hockney: "Woldgate Woods" (2006)

Materiale: Teoretisk - og billedmateriale fra kapitlet "Naturindtryk i kunsten" (s. 55-60 og 65-70) fra Jonas Wolter "Temaer i kunsten 2".

Praktiske opgaver til portfolioen:
Fotoleg i sneen
Egne fotos - natur over for kultur
Iscenesat fotografi eller fotoserie med temaet mennesket og naturen
Øvelser fra slide 2-5 i PP "Naturligvis"

Der er læst ca. 12 sider samt anvendt PPT
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Skulptur - fra antikken til samtidskunsten

3D-medierne skulptur og installation blev allerede introduceret i forbindelse med besøget på Louisiana, hvor vi analyserede både venezuelanske Marisols skulpturer og amerikanske Jon Rafmans installationer. Desuden var der elevoplæg om en række modernistiske skulpturer i Louisianaparken.

I dette forløb vil vi primært analysere, se på betydningen af og sammenligne skulpturer fra antikken, barokken, impressionismen og samtidskunsten. Der vil være fokus på forskellige gengivelser af kroppen.

Værker (se også værkerne fra besøget på Louisiana)
Venus af Willendorf (28.000-25.000 f. Kr.)
Doryfos/spydbæreren (ca. 400 f. Kr.)
Kouros fra Attica (ca. 600 f. Kr.)
David (Bernini, 1623-24)
Little dancer (E. Degas, 1881)
Supermarket Shopper (Duane Hanson, 1971)
”Virgin Mother” (Damien Hirst, 2005)
”Allison Lapper
Pregnant” (Marc Quinn, 2005)
"Young Couple" (Ron Mueck, 2013)
"Agape" (Aske Jonatan Kreilgaard, 2022)

Materiale
Kapitlet "Klassisk æstetik"  (pdf) fra TAP Bonnie Bay Andersen & Line Højgaard Porse, 2021)
Der er læst ca. 11 sd.

Supplerende: betydningsanalyse s. 184-185  i Temaer i kunsten 2.

I slutningen af forløbet skal du
- kunne analysere en skulptur med brug af fagtermer; fx kontrapost, symmetri, dynamisk over for statisk, idealiseret over for realistisk
- kunne se stilistiske forskelle på skulpturer fra antikken og i samtidskunsten
- kunne sætte en skulptur ind i sin kulturelle eller sociale sammenhæng

Øvelser:
figurer i modelervoks
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Eksamensprojekt

I årets eksamensforløb tager vi udgangspunkt i kapitlet "Drøm og virkelighed i kunsten" fra Jonas Wolters bog "Kunst i teori og praksis" (2022). I eksamensprojektet skal eleverne  udforme individuelle projekter, hvor der fokuseres på, hvordan man kan illustrere en drøm eller et mareridt.

I forløbet vil vi analysere, hvordan og hvorfor en række kunstnere helligede deres kunst til fantasifulde og til tider fornuftstridige drømme og universer.  Værkerne, der gennemgås, spænder tidsmæssigt helt fra slutningen af 1700-tallet og op til surrealismen; med fokus på berømte kunstnere som Salvador Dali og Frida Kahlo.

Som et led i et samarbejde med Rudersdal Kommune vil en række udvalgte elevværker blive udstillet omkring gymnasiet i hele sommerperioden.

Læringsmål:
- du skal kunne analysere de gennemgåede værker og forklare sammenhængen mellem dem og deres samtid
- du skal bl.a. kende begreberne surrealisme og dadaisme samt Freuds teorier om overjeg - jeg og id.

Opgaver til portefolioen:
Tegne- og ordøvelser (sl. 5 i PPT'en)
Det øvrige forarbejde, som fx skitser og farveprøver, til dit eksamensprojekt
Selve projektet

Gennemgåede værker:
Goya: Fornuftens søvn skaber monstre (1797-98)
Fusili: Mareridtet (1781)
L. A. Ring: Aften. Den gamle kone og døden (1887)
Frida Kahlo: Selvportræt med aber (1943)
Frida Kahlo: De to Fridaer (1939)
Salvador Dali: Erindringens bestandighed (1931)

Materiale:
Fra kapitlet "Drøm og virkelighed" fra Jonas Wolters bog "Kunst i teori og praksis" (2022): s. 130-143
Drømme s. 101-103 (fra TAP  af Bonnie Andersen og Line Porse, xx)

Supplerende materiale:
"Drøm og virkelighed": s. 143-152

Der er læst ca. 15 sider og anvendt PPT.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer