Holdet 1g de/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Jenny Hansen Gibson
Hold 2025 de/2 (1g de/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kommunikationsdesign: en folder om fast fashion
Titel 2 Produktdesign: lampe
Titel 3 Arkitektur: Tiny house
Titel 4 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kommunikationsdesign: en folder om fast fashion

I dette forløb arbejder vi med kommunikationsdesign i form af en folder og med designparametret bæredygtighed.

Vi bygger videre på viden om layout, farve og typografi samt de to analysemodeller AIDA og Laswell fra GF.
Briefet er "Hvordan skaber vi bedst opærksomhed og bevidsthed om fast fashion på NAG?"

Materiale:
Repetition fra grundforløbets emner fra kommunikationsdesign.
Tøj, mode og bæredygtighed, side 72-76, fra Design og arkitektur bogen, Busk/ Yde, Columbus 2022
Videoer med emner: Layout, Colour, Typography af ca. 6 minutters varighed hver.


Du skal i slutningen af forløbet have følgende i din portfolio:
-noter som viser din forståelse for fast fashion, tøjindustriens indvirkning på klimaet, strategier til at undgå overforbrug/fast fashion
-NAG-persona
-minimum tre forskellige falsningstyper (måder at folde en folder på) + noter til fordele og ulemper
-print af endelig folder + noter til analyse + valg og fravalg


Læringsmål for forløbet, dvs ved slutningen af forløbet bør du kunne:
-lave en analyse af kommunikationsdesign (AIDA, Laswell + form, funktion, kommunikation)
-benytte fagbegreber for komposition, farve og typografi i din analyse
-kunne forklare designprocessens faser (collect, comprehend, conceptualize, create), og give eksempler på, hvilke metoder du har brugt i faserne
-kunne forklare hvad designparametrene 'målgruppe' og 'bæredygtighed' er, og hvordan du har arbejdet med dem
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Produktdesign: lampe

I forløbet om lamper inddrages belysningens historie, punktnedslag i designhistorien (Jugendstil, funktionalismen, modernismen: Verner Panton) og Poul Henningsens lampedesign.
Herefter vil fokus være på designprocessen og bæredygtighed: recycle - reduce - reuse og æstetisk bæredygtighed.
Målet er at fremstille en prototype af en lampe i genbrugsmaterialer.

Ekskursion til Louis Poulsen (omvisning med fokus på PH lamper, men også intro til designhistorie gennem eksempler fra Vilhelm Lauritzen, Arn Jakobsen og Verner Panton)
Også et kort besøg hos FLOS, Holmen, København

Materiale:
Lamper (side 29 - 32 i Design og arkitektur, Jesper Beck
Video om LED pæren
oversigt over en el pære, begge på:
https://sparenergi.dk/privat/spar-energi-i-hverdagen/spar-energi-paa-belysning
Poul Henningsen, fra 101 danske designikoner, Lars Dybdahl
Poul Henningsen tekst fra designbogen, Busk/ Yde, Systime
Lærerfremstillet power point om Poul Henningsen


Portfolio:
noter til grundbelysning, funktionsløs og stemningslys i eget hjem + dokumenteret gennem fotos
noter til undersøgelser fra NAG´s belysning + dokumenteret gennem fotos
skitser til arbejdslampe (rektangulær), lampe til børneværelse, lampe til haven, alle med udgangspunkt i PH5
fotos og noter til ekskursionen til Louis Poulsen og Flos
timeline med stikord til:  Historicisme - Modernisme - Funktionalisme - Pop
egen lampeproduktion:
deskresearch til pendler
alle skitser: tre indledende skitser, tre variationer af én af de indledende skitser, målfast præsentationsskitse 1:5 cm til egen lampe
valg/ fravalg
a.fotos af designprocessen
b.fotos af det endelige produkt
c.designanalyse af eget produkt
(de sidstnævnte punkter a-c kan dokumenteres gennem jeres power point til lampeforløbet. Power pointen skal ligge i printet form (gerne sort/hvidt) i portfolioen).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Arkitektur: Tiny house

I arkitekturforløbet arbejder vi med stilhistorie og Tiny house.
Hvilke tendenser har der været gennem tiden inden for arkitektur -
hvor mange kvadratmeter har vi brug for at kunne leve et bære-
dygtig liv - i dette tilfælde som studerende. Stilhistoriske gennemgange har
være i form af elevoplæg, så hver elev er gået i dybden med én periode.

BRIEF:
Hvordan skaber vi bedst en lille studiebolig, som giver mulighed for fællesskab, og hvor arkitekturen er i samspil med omgivelserne?
Krav
Boligen skal placeres i København eller omegnen af København
Arealet under tag må ikke overstige 15 m2. Et uderum/terrasse uden tag regnes ikke med. Boligen skal rumme et opholdsrum med køkken, toilet/bad, bord/ stol, en soveplads.
Huset skal tænkes i forhold til verdenshjørner og sollyset, og der kan tænkes en løsning med mulighed for udvidelse af boligen på sigt.  
Boligens udformning (inkl. eventuelle udearealer) skal give mulighed for fællesskab (fx med naboer).
Boligen skal tage højde for både målgruppen og bæredygtighed.

Materiale:
Om arkitektur side 46-61 i Design og arkitektur, grundbog til c- niveau, Jesper Bek, L&R 2017
Analysemodel til arkitektur i Design og arkitektur, grundbog til c- niveau, Jesper Bek, L&R 2017
Modernisme, side 97-101 i Design og arkitektur, grundbog til c- niveau, Jesper Bek, L&R 2017
Funktionalisme, side 102-109 i Design og arkitektur, grundbog til c- niveau, Jesper Bek, L&R 2017
Elevoplæg om, Nyklassicisme, Historicisme, Ny modernisme, Ny pragmatisme fra Design og arkitektur, grundbog til c- niveau, Jesper Bek, L&R 2017
Klein house, BIG https://big.dk/projects/klein-cabin-3608, præsenteret i modulet
Tiny house og andre små huse, side 148-154 i Design og arkitektur bogen, Busk, Yde, Columbus 2022

Ekskursion til DAC's udstilling "So danish" med fokus på stilhistorie og boligbyggeri gennem tiden.


Portfolio
facade og grundplan af eget hjem
skitseforløb: tre indledende skitser til en grundplan til en studiebolig på 15 kvm
to variationer af den bedste, indledende skitse, målfast præsentationsskitse.
en grundplanstegning med benspænd cirkel eller oval
en grundplanstegning med benspænd trekant
bæredygtig materialesøgning til konstruktion, facade, isolering, gulve, vægge

Efter forløbet skal du kunne
- redegøre for C4 faserne af din studiebolig
- redegøre for miljø - social - og økonomisk bæredygtighed af din studiebolig
- kunne redegøre for arkitekturbegreber fra siderne 46-61i grundbogen
- kunne argumentere for relevante designparametre fra analysesiderne 153-155 i grundbogen i forhold til studieboligen
- kunne forklare skala - målestok - og kropslige erfaringer med arkitektur
- kunne redegøre for stilhistoriske træk i arkitekturen med vægt på Modernismen og Funktionalismen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer