Holdet 1g me/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Mediefag C
Lærer(e) Luna Mølgaard
Hold 2025 me/2 (1g me/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fiktion - Dystopi og Postapokalypse
Titel 2 Pilotproduktion
Titel 3 Fakta og dokumentargenren
Titel 4 Produktion af film

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fiktion - Dystopi og Postapokalypse

I dette forløb fokuserer vi på fiktionsfilm. Vi ser forskellige fiktionsfilm og laver citatanalyser og diskuterer fiktionsvirkemidler, der trækker på jeres viden fra grundforløbets gennemgang i "Levende Billeder".

Som et særskilt fokus kigger vi på science fiction-genren og nærmere bestemt undergenrene 'Dystopi' og 'Postapokalypse'. Vi ser eksempler på begge genrer, samt lærer om genrernes særlige kendetegn. Til det læser vi teori, laver analyser og taler om genren som spejl på vores fælles virkelighed.

Vi har set flg.:
- "The Last of Us", Neil Druckmann, 2023- (Trailer)
- "Severance", Dan Erickson, 2022- (Trailer)
- "Children of men", Alfonso Cuarón, 2006 (Anslag)
- "The Hunger Games", Gary Ross, 2012 - (Hele filmen)
- "The Road", John Hillcoat, 2009 - (Uddrag af filmen)

Teoritekster:
- 'Definition af science fiction-filmen' i  Erling Sørensen i "Genrefilm og filmgenrer", iBog, Systime (2016)
- 'Science fiction-filmens ikonografi'  Erling Sørensen i "Genrefilm og filmgenrer", iBog, Systime (2016)
- 'Science fiction-filmens struktur' i Erling Sørensen i "Genrefilm og filmgenrer", iBog, Systime (2016)
- 'Postapokalypsen og dystopien',  i science fiction-filmens undergenrer, af Erling Sørensen i "Genrefilm og filmgenrer", iBog, Systime (2016)
- 'Frygt og bæven i Dystopia' fra Filmmagasinet Mifune, nr. 25, 2007-2008 (s1-7)

Gruppearbejde:
Præsentation af et udvalg citat (maks 5 min) og herefter laver I en gennemgang af de filmiske virkemidler, der er blevet anvendt (beskæring, perspektiv, lys, farver, kamerabevægelse, klip m.m.). Kom også ind på fortælling (fortællergreb, handling, historie m.m.). Derudover skal I bestemme genre og lave en analyse af citatet, hvor I laver en perspektivering til samfundsmæssige problemer.

Individuelt arbejde:
Næranalyse af de fire første minutter af 'The Road'. Opgaven laves skriftligt i modulet, hvor eleverne får 45 minutter for at imiterer en eksamenssituation så godt som muligt.



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Næranalyse a The Road 16-12-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Pilotproduktion

Gruppevis tilrettelæggelse af produktion af kort dystopi/postapokalyotisk film. Produktionens faser: præproduktion, optagelser og postproduktion indøves. Der arbejdes med synopsis og storybord. Produktionens fokus er anvendelsen af de filmiske virkemidler, brug af lyd og klippeteknik. Grupperne giver feed-back og evaluerer hinandens produkter.

Læringsmål:
- at anvende den teoretiske viden fra sci-fi forløbet forløbet i en praktisk produktion
- at samarbejde om alle produktionens faser i en produktionsgruppe
- at evaluere egne og andres produkter i forhold til givne produktionskrav
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Produktionstilrettelæggelse, herunder udarbejdelse af synopsis og storyboard. Optageprincipper og optageteknik. Redigeringsprincipper og redigeringsteknik.
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT - Gøre sig erfaringer med redigeringsprogrammet FinalCutProX
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 3 Fakta og dokumentargenren

Vi har arbejdet med fakta og dokumentargenren med udgangspunkt i tekster fra DOX. Herunder har der blandt andet været særligt fokus på de tre klassiske undergenre: Den observerende, Den autoritative og Den deltagende dokumentar. Desuden har vi arbejdet med at genkende autenticitetsmarkører samt fakta- og fiktionskoder.
I forløbet er der arbejdet med konteksterne "Public service" samt "Manipulation og etik".

Hele film:
Armadillo, Janus Metz, DR (kort version), 2010
Gerningsstedet - Amagermanden, TV2, 2014
Mr. Nobody mod Putin, DR 2025

Korte klip:
Exit - De norske milliardærer (s. 1 e.1), DR, 2019 (første ca. 4 min.)
De dyre drenge (s. 1 e.1), DR, 2023 (første ca 4 min)
Emilie Meng - En efterforskning går galt (s.1 e.1), DR, 2019 ( første ca. 4 min)
DEN HEMMELIGE KRIG, Christoffer Guldbrandsen, 2006, DR (de første 16 minutter)
The Office (Mocumentary) - https://www.youtube.com/watch?v=gO8N3L_aERg


Tekster:
'Bølgemodellen' fra Arlien-Søborg, L., Dahl, A., Engberg,m. fl. (2025). Levende billeder – grundbog i mediefag. Systime. https://levendebilleder.systime.dk
'Kap 1: Temaet Dox' s. 8-11 i Granild og Wolfhagen "DOX- Forløb i medier"
'Kap 2: Definition, autenticitet og etik'. s. 14-22 i Granild og Wolfhagen "DOX- Forløb i medier"
'Kap 3: De tre klassiske dokumentargenrer' s. 33-45 i Granild og Wolfhagen "DOX- Forløb i medier"
PP om public service
'Manipulation - et vanskeligt begreb' (s. 77+80-82) fra "Manipulation og etik" af Andersen og Mikkelsen (2009)

Gruppearbejde:
Eleverne har til hver film arbejdet i grupper om at besvare spørgsmål om genre om filmen

Individuelt arbejde:
- Eleverne har lavet en næranalyse af dokumentaren 'Emilie Meng' (4 min). De fik 45 minutter og lavede den i klassen for at imiterer en eksamenssituation.
- Desuden har de hver i sær lavet en portrætvideo hjemme




Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portræt 05-03-2026
Test 19-03-2026
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Produktion af film

I dette forløb produceres der film til eksamen. Herunder opdeles forløbet i præproduktion, produktion og postproduktion. I præproduktionen er der desuden et særligt fokus på brugen af storyboard, aktantmodel og tre-akts model.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Synopse og storyboad - Eksamensproduktion 14-04-2026
Eksamensfilm 05-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer