Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nærum Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Anna Kvistgaard Boelsmand
|
|
Hold
|
2025 Id/2 (3g Id/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning og idrætsskader
Forløbet hører til under færdighedsområdet - musik og bevægelse.
Det var et kort forløb der bygger ovenpå opvarmningsforløb på c-niveau.
Der er i forløbet fokus på opbygningen af opvarmningsprogrammer, de gavnlige effekter af opvarmning, der sker i de forskellige væv.
Eleverne arbejdede i grupper med enkelte elementer af opvarmning, fx sving, hop, styrke, løb osv og havde som produkt at de skulle lave opvarmning for skolens 2.g'ere inden skolens motionsløb (NAGadeløb).
Teoretisk blev der i forløbet arbejdet med idrætsskader, herunder introduktion til anatomi, RICE, POLICE, overbelastningsskade og akutskade mm.
Pensum:
Opvarmning før træning og sport: https://fysiq.dk/opvarmning-foer-traening-og-sport/
Idrætsskader-hæfte.pdf s. 2-6
Opvarmning.pdf s. 136-141
B - for bedre idræt, Troels Wolf og Jørn Hansen, Gyldendal: s. 37-45
DGI - RICE eller POLICE
Debat-indlæg: Det er IKKE slut med isposer, når du bliver skadet...: https://andreasphysioblog.com/?p=2223
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Fodbold og sundhed
Formål: at give eleverne et indblik i fodboldspillet samt dets fysiologiske krav. Forløbet kobler det praktiske/tekniske fodboldspil og det teoretiske indblik i aerob trænings sammen med de fysiologiske effekter af især kredsløbstræning.
Fokuspunkter: forløbet har fokus på fodboldspillets tekniske og taktiske dimensioner.
Tekniske aspekter:
- Spark og tæmning, herunder indersidespark til tæmning, ydersidespark til tæmning og halvtliggende vristspark til tæmning.
- Driblinger og afleveringer.
Taktiske aspekter:
- Angrebsprincipper, herunder bandespil, boldovertagelse og overlap
- Forsvarsprincipper, herunder markeringsspil og opbakning, primært med personopdækning.
Praktisk: eleverne stifter bekendtskab med at skulle planlægge, gennemfører og evaluere egen undervisning. Forløbet afsluttes med udarbejdelse af drejebog.
Pensum:
Fodbold kompendium.doxc
Fodbold dribling og finter.pdf
Cruyff-vending: https://www.youtube.com/watch?v=_jvc7svR85w
Opvarmning modløb og forfinte: https://www.youtube.com/watch?v=opN6J0oDucE
Overlap to cross and finish: https://www.youtube.com/watch?v=J_KFBsov568
Sundhed:
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 16-24
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 77-84
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 99-104
Danskernes sundhed 2023.pdf
Artikel fra Danske regioner: https://www.regioner.dk/services/nyheder/2024/februar/ny-sundhedsmaaling-peger-paa-behov-for-forebyggelse/
Artikel fra Hjerteforeningen: https://hjerteforeningen.dk/fagnet/artikler/alle-artikler/vi-kan-konstatere-at-fodbold-meget-effektivt-forebygger-hjerte-kar-sygdomme/
Artikel fra Videnskab.dk: https://videnskab.dk/krop-sundhed/fodbold-fitness-er-den-nye-pige-i-klassen-men-hvem-er-hun/
Niels Bukh: https://www.weekendavisen.dk/ideer/vrik-og-vaekkelse
Fodbold er bredspektret medicin.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Fodbold kompendium.docx
-
Ikke lektie, vi kigger på dette i modulet:
-
Folkesundhed idræt b 2025.docx
-
Lektier:
-
Eksamensgruppe 1 - Marcus, Oscar, Mathias, Mads og Oscar laver opvarmning og 1-2 øvelser med fokus på skudafvikling.
-
Eksamensgruppe 2: Rasmus, Gustav, Asger og Sebastian står for opvarmning.
-
Sådan udfører du korrekt en Cruyff-vending Se videoen inden modulet.
-
Fodbold dribling og finter.pdf
-
Laudrup skills
-
Fodbold er bredspektret medicin.pdf
-
Virtuelt modul - sundhed .docx
-
Besvar følgende refleksionsspørgsmål - upload i elevfeedback:
-
HUSK ekstra sko og strømper
-
Oscar, Arthur, Dion og Silas er opvarmningsgruppe.
-
Troels Wolf og Jørn Hansen: B for bedre idræt (3.udgave), Systime; sider: 77-84
-
Eksamensgruppe 4: Asta, Alexander, Frida, Sejr og Villads står for opvarmning.
-
Opvarmning modløb og forfinte
-
Overlap to cross & finish - simple football soccer training practice
-
Troels Wolf og Jørn Hansen: B - for bedre idræt, Gyldendal; sider: 99-104
-
10).docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Atletik og bevægelseslære
Formålet med forløbet er at præsentere eleverne for tre atletik-discipliner: længdespring, højdespring og hæk.
Eleverne har i de enkelte discipliner fokus på: tilløb, afsæt, svæv og landing. Derudover arbejdes der i hæk med svingbenet, afsætsbenet, overkrop, diagonalt armtræk samt overkroppens position.
Disciplinernes faseopdeling, fejlretning i par og større grupper forfines og øves. Perfektionering og øvning af det færdige spring samt videooptagelser og elevfejlretning udføres.
Der er fokus på den teoretiske tilgang til den praktiske udførsel af atletik-disciplinerne. Eleverne planlægger, gennemfører og evaluerer på deres egen praktiske og teoretiske undervisning. Derudover arbejdes der med arbejdskravsanalyser.
Forløbet arbejder med de forskellige fysiologiske aspekter ved træning og testning, jf. DIF's testningskompendium.
Eleverne skal også teoretisk arbejde med at:
- opnå viden om menneskekroppens opbygning med fokus på knogler, led og muskler.
- udarbejde bevægelsesanalyser af enkle bevægelser med henblik på at opnå forståelse for kroppens bevægelsesmuligheder og potentialer.
Pensum:
Mike Powell - World Long Jump Record 1991: https://www.youtube.com/watch?v=T0WfsAwvTSU
Længespringsteknik tips: https://www.youtube.com/watch?v=n4XBgSrJdaw
Længdespring idræt b.pdf: s. 12-18
Hækkeløb atletik.pdf: s. 1-7 i pdf'en
Hækkeløb atletik.pdf: s. 9-13 i pdf'en
Hækkeløb (IfIatletik): https://www.youtube.com/watch?v=QPFDBzepQw4
Højdespring idræt b.pdf
Højdespringskompendium idræt b.docx: s. 3-13
In high jump, your centre of mass goes under the bar: https://www.youtube.com/watch?v=XBtBdNHBNSI
Typiske fejl højdespring.docx
Anatomi og bevægelseslære:
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 37-66
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Testning og fysiologi
Eleverne introduceres til hvordan man kommer i bedre form med konditionstræning,
Fokus for forløbet forskellige muligheder for at teste konditallet med en konditionstest.
Eleverne tester sin egen kondition med udvalgte konditest. Eleverne tester deres kondital med indirekte tests. Vi har i forløbet fokus på konditallet som udtryk for, hvor god din krop er til at optage og forbruge ilt, og forbedring konditallet med konditionstræning. Vi kigger på forskelle imellem de enkelte test og den videnskablige baggrund for testene
Pensum:
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 68-85
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 88-92
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 94-106
Testning DIF-5.pdf
Kap._6_Muskelkontraktionens_biokemi.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Bevægelsesanalyse af længdespring
|
21-12-2025
|
|
Aflevering af ski-video
|
01-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hiphop og idræt som kultur
Hiphop med showcase som slutprodukt.
Vi har i forløbet arbejdet med grundtrin, koreografier, poses og freezes, og eleverne har selvstændigt arbejdet i en kreativ proces med deres egne koreografier og en større showcase (koreograferet dans).
Af teori har vi arbejdet med hiphop som stilart og subkultur (mindmap), team og hold, samt idræt som kultur og idrættens internationale scene.
Pensum:
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 159-168
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 171-180
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 206-212
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 214-218
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 223-224
Hiphop forløb idræt B.docx
Hiphop: https://faktalink.dk/emner/hiphop
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Fysisk test - explainer
|
22-02-2026
|
|
Hiphop
|
07-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Badminton og Motivation
Forløbet hører til under færdighedsområdet - Klassiske og nye idrætter.
Der har i forløbet været fokus på: badminton regler, teknik og taktik, herunder greb, spillecentrum, kort og lang serv, clear, netdrop, drop, lob, smash og slagøvelser, samt benarbejde. Der er både blevet spillet 1 mod 1 på halvbane, kortvarigt på fuldbane og double på hel og halvbane.
Forløbet har I høj grad taget afsæt i Idrætsportalens badminton forløb.
I de teoretiske moduler er der blevet arbejdet med motivation, herunder: målsætning, indre og ydre motivation, selvbestemmelse og spændingsregulering.
Pensum:
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 133-138
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 138-144
B - for bedre idræt (3. udgave), Troels Wolf og Jørn Hansen, Systime: s. 145-158
Badminton: https://www.dr.dk/sporten/badminton/frankrig-truer-med-overtage-danmarks-europaeiske-badminton-trone
Baghåndsserv: https://www.youtube.com/watch?v=uWW5RJf4_DM
Badminton Danmarks historie: https://badminton.dk/badminton-danmarks-historie/
Spilleregler: https://badminton.dk/spilleregler/
Forhåndsserv: https://www.youtube.com/watch?v=COqWsiKMG4M
Clear: https://www.youtube.com/watch?v=GX2vpkDljv0
Benarbejde: https://www.youtube.com/watch?v=a7ajExQKOvY
Lob: https://www.youtube.com/watch?v=6ZYVW-ZUKHQ
Smash: https://www.youtube.com/watch?v=DWsHRZFTqtk
Serv - drop - netdrop - lob: https://www.youtube.com/watch?v=K1u0hsi5Gc8
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71660447770",
"T": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71660447770",
"H": "/lectio/31/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71660447770"
}