Holdet Selvst 2w IT (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nærum Gymnasium
Fag og niveau Italiensk A
Lærer(e)
Hold Selvst 2w IT (Selvst 2w IT)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La letteratura classica (OPGIVES IKKE)
Titel 2 La seconda guerra mondiale
Titel 3 La donna ed i ruoli di genere
Titel 4 La gioventù e l'identità personale
Titel 5 Le fiabe
Titel 6 La povertà e la ricchezza
Titel 7 Migrazione

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La letteratura classica (OPGIVES IKKE)

FORMÅL:
Generel læsning og analyse af italiensk litteratur på et gymnasium i Italien, terzo anno, 2024-25, pensum til "Maturità".

MATERIALER:
Dante: La divina commedia - inferno
Papa Francesco: Spera. L'Autobiografia, 14 Gennaio 2025
Enrico Galiano: Tutta la vita che vuoi

LÆREBØGER:
La nuova biologia.blu PLUS
Itinerario nellárte
I nostri contemporanei edizione

Letterature italiana analizzato:
Francesco Petrarca: Canzoniere (fx “Voi ch’ascoltate…”, “Solo e pensoso”)
Giovanni Boccaccio: Decameron (fx Ser Ciappelletto)
Niccolò Machiavelli: Il Principe (kap. XV–XVIII)
Ludovico Ariosto: Orlando furioso (Canto I, Angelica/Rinaldo)
Torquato Tasso: Gerusalemme liberata (Armida & Rinaldo / Erminia tra i pastori)
Baldassarre Castiglione: Il Cortegiano (Libro I)
Giuseppe Parini: Il giorno
Vittorio Alfieri: Saul
Carlo Goldoni: La locandiera
Ugo Foscolo: Dei Sepolcri + sonetten “A Zacinto”
Giacomo Leopardi: Canti (“L’infinito”, “A Silvia”)
Alessandro Manzoni: I promessi sposi (Monaca di Monza )
Giovanni Verga: I Malavoglia
Giovanni Verga: novelle “Rosso Malpelo” (Vita dei campi)
Giosuè Carducci: “Pianto antico” / Odi barbare
Giovanni Pascoli: Myricae (“Lavandare”/“Il gelsomino notturno”)
Gabriele D’Annunzio: Alcyone ( “La pioggia nel pineto”)
Italo Svevo: La coscienza di Zeno (“il fumo”, terapi)
Luigi Pirandello: Il fu Mattia Pascal
Luigi Pirandello: Sei personaggi in cerca d’autore
Giuseppe Ungaretti: L’Allegria (“San Martino del Carso”, “Veglia”)
Umberto Saba: Il Canzoniere ( “Trieste”)
Eugenio Montale: Ossi di seppia (“Meriggiare pallido e assorto”, “Spesso il male di vivere…”)
Salvatore Quasimodo: “Ed è subito sera” +  Acque e terre
Alberto Moravia: Gli indifferenti
Italo Calvino: Il sentiero dei nidi di ragno (Le città invisibili)
Cesare Pavese: La luna e i falò
Beppe Fenoglio:  Una questione privata
Primo Levi: Se questo è un uomo
Dante Alighieri: “Tanto gentile e tanto onesta pare”
Francesco Petrarca: “Solo e pensoso i più deserti campi”
Ugo Foscolo: “A Zacinto”
Giuseppe Ungaretti: “Veglia”
Giuseppe Ungaretti: “Mattina”
Primo Levi: “Shemà”
Luigi Pirandello: “Il treno ha fischiato”
Dino Buzzati: “Sette piani”
Dino Buzzati: “Il colombre”
Natalia Ginzburg: “Le piccole virtù” (kort essay)

I film:
Il ragazzo con pantalone rosa
Notte prima degli esami
Gli anni più belli
Il Buco
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 La seconda guerra mondiale

FORMÅL:
Forløbet undersøge 2. verdenskrig og dens uhyrligheder, som de fremstilles i litteraturen og filmkunsten. Fokus er bl.a. på, hvordan formidlingen af virkeligheden, når den bliver barsk og ubærlig, kan tage sig ud på vidt forskellige måder, heriblandt i romaner, film og propagandamateriale.

MATERIALER:
- Daniela Palumbo, Liliana Segre: Fino a quando la mia stella brillerà, 2015 (romanzo)
- Roberto Benigni: La vita è bella, 1999 (film)

- J.M. Sadurní: La Seconda Guerra Mondiale nella sua interezza: storia di un conflitto che ha cambiato il mondo, 2 giugno 2025 (articolo, link)
L'Italia nella Seconda Guerra Mondiale, articolo, 10 Giugno 2020. Scuola e Memoria. (link)
Treccani: Guerra Mondiale, Seconda, articolo d'enciclopedia (link)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La donna ed i ruoli di genere

FORMÅL:
I dette forløb fokuseres der på kønsroller og særligt på kvinder, herunder kvindesynet og moderne kvindeliv i Italien. Perspektivet er primært på italienske fremstillinger, men det komparative og interkulturelle blik på ligheder og forskelle i Danmark og Italien berøres også.

MATERIALER:
Matteo Bussola: Il rosmarino non capisce l’inverno, 2022 (romanzo)
Oriana Fallaci: Lettera a un bambino mai nato, 1975 (romanzo)
Natalia Ginzburg: Le piccole virtù, 1962 (racconti)
Michela Murgia: Stai zitta

Dante Alighieri: “Tanto gentile e tanto onesta pare”

Valore D: Essere donna oggi: un racconto attraverso i dati della situazione in Italia, 24 aprile 2025 (link)
UN Women (link)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La gioventù e l'identità personale

FORMÅL:
I dette forløb er det centrale fokus på ungdommen, overgangen fra barn til voksen og dannelsen af en persons identitet. Der arbejdes bl.a. med betydningen af vores relationer, både når disse er stærke venskaber,  og når relationerne omvendt skader og truer et menneskes selvfølelse og identitet.

MATERIALER:
- Enrico Galiano: Tutta la vita che vuoi, 2018 (romanzo)

- Margherita Ferri: Il ragazzo dai pantaloni rosa, 2024 (film)
- Fausto Brizzi: Notte prima degli esami, 2006 (film)

- Bruno Mellarini: “La forma dell’io. Identità personale e strategie narrative da Buzzati a Lodoli” di Bruno Mellarini (Metauro). Laletteraturaenoi, 30 marzo 2022 (articolo, link)
- Osservatorio Giovani OCPG: Questioni di identità: un focus sui giovani italiani, 2014/2020 ("report", link)
- Franco Garelli: Giovani e valori: un'identità diversa. La prospettiva della sociologia. NPG, Note di pastorale giovanile, (link)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Le fiabe

FORMÅL:
I dette forløb er fokus på eventyret som genre med nogle særlige genretræk og litterære virkemidler. Derudover undersøges genrens udvikling fra folkeeventyrenes indsamling af bl.a. brødrende Grimm frem mod Disneys behandling af konkrete eventyr såvel som deres tilgang til eventyrgenren som helhed, ikke mindst i forhold til eventyrenes slutninger, funktion og morale.

MATERIALER:
I fratelli Grimm: Cenerentola (fiaba, link)
Charles Perrault: Cappuccetto Rosso (fiaba, link)
Carlo Collodi: Le avventure di Pinocchio, 1883 (romanzo)
Italo Calvino: Il barone rampante, 1957 (romanzo)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La povertà e la ricchezza

FORMÅL:
I dette formål undersøges det, hvordan de økonomiske livsvilkår og fænomener som klasseskel og afstanden mellem rig og fattig påvirker et menneskes liv. Bl.a. behandles "il divario", hvor store regionale forskelle mellem det rige Nord- og det fattigere Syditalien øger forskellen på forudsætningerne for italienernes levevilkår.

MATERIALER:
Alessandro D'Avenia: Ciò che inferno non è, 2014 (romanzo)
Niccolò Ammaniti: Io non ho paura, 2001 (romanzo)
Gabriele Salvatores: Io non ho paura, 2003 (film)

Il divario Nord-Sud in Italia 1861-2011
Federica Cirone: L’Italia è un Paese per vecchi? Le sfide dei giovani tra divario generazionale e mismatch, 17 Giugno 2025 (articolo, link)
L’Italia che cambia: dati, scelte dei giovani e futuro illustrati da Francesco Maria Chelli, 24 marzo 2026. Unibo Magazine, Alma Mater Studiorum Università Di Bologna (articolo, link)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Migrazione

FORMÅL:
I dette forløb arbejdes der med den aktuelle migrationskrise i Europa og ikke mindst Italien og på de konsekvenser, migrationen kan få for såvel immigranterne som for det land, de ankommer til. Der kastes desuden et kort tilbageblik på italienernes omfattende emigration til Amerika i slutningen af 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet.

MATERIALER:
- Gianfranco Rosi: Fuocoammare, 2016 (film)

- Giuliana Rotondi: Storia dell'emigrazione italiana, 30 luglio 2018, Focus (articolo, link)
- Immigration and Relocation in U.S. History: Italian, Library of Congress, (articolo, link)
- Fausto Corvino: GIOVANI EMIGRATI, CRESCITA ECONOMICA E MOBILITÀ SOCIALE (url=https://www.iris.sssup.it/retrieve/dd9e0b32-6c04-709e-e053-3705fe0a83fd/Corvino%20-%20Giovani%20Emigrati,%20Crescita%20Economica%20e%20Mobilit%C3%A0%20Sociale%20(bozza%20pre-stampa).pdf]link[/url])
- Ubiminor: Gli effetti psicologici della migrazione sui ragazzi, 12 Ottobre 2023 (articolo, link)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer