Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
EUC NORD
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Mark Holm Larsen
|
|
Hold
|
f23htxe_IdrætB (f23htxe_1e_IdrætB, f23htxe_2e_IdrætB, f23htxe_3e_IdrætB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Boldspil og opvarmning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Crossfit og arbejdskravsanalyse
Formål
Eleverne skal have kendskab til motionsformen Crossfit/cirkeltræning, samt hvilke energiprocesser man anvender under denne form for arbejde. De skal yderligere kende til muskler og knoglers funktion underbevægelse, samt ændringer under træning.
Indhold
- Crossfitt teknik og træningsopbygning
- Muskler og knoglers opbygning
- Bevægelse ved muskler (excentrisk, koncentrisk og isometrisk)
- Bevægelsesanalyse
- Muskelvækst (hypertrofi)
- Træningsplanlægning
- Anaerobt arbejde (ATP, KrP og glykolyse)
- Anaerob kapacitet og anaerob effekt
Materialer
- Se indhold under undervisningsbeskrivelse
Metode
-
Evaluering
-
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Dans og akrobatik
Formål:
- opnå kropsbevidsthed: få nye/alsidige kropslige erfaringer, arbejde med at koordinere nye bevægelsesmønstre
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- udvikler innovative færdigheder: samarbejde om en skabende proces (en performance), som andre kan blive underholdt af som tilskuer
Indhold:
- lave en sammenhængende koreografi ud fra de retningslinjer, der er givet
- lave en koreografi som afspejler Labans principper om flow, rum/planer, tid og tyngde/lethed
- lave en koreografi der er blevet indstuderet og øvet
- have en rytmefornemmelse og derved tydeligt viser, at I kan følge musikken
- at kunne vise kvaliteten af udtrykket i jeres bevægelser
- indgå aktivt i gruppearbejdet omkring at udforme jeres koreografi
- udarbejde en drejebog
Metode:
- Gruppearbejde
- Fremføre og undervise danseserie for øvrige klassekammerater
- elevfeedback ved udførelsen af egenudviklet danseserie
Materialer:
Se under aktivitet i studieplan
Evaluering:
- Eleverne evalueres på baggrund af de udleverede retningslinjer for deres egenudviklede danseserie.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
MTB
Formål
MTB: Eleverne skal efter forløbet kunne fremvise kompetencer indenfor MTB, som gør at de kan gennemføre et middel MTB-spor. De skal kunne fremvise korrekt teknik indenfor elementære dele af MTB.
Indhold
- Bremseteknik
- Nedkørsel
- Gearskifte (lige ud, ned ad og op ad)
- Balance
- Vægt placering
- Trædeteknik
Materialer
Se i lectio under indhold og kernestof.
Metode
- Forevisning af teknik
- Par kørsel
Evaluering
- løbene feedback og sparring
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fodbold og arbejdskrav
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Grundtræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
29 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Vals
Formål
I skal kunne forevise en sammenhængende dans med grundtrin fra vals og til 3-takts musik.
Indhold
Grundtrin:
- Box og reverse box
- Turn og reverse turn
- Under arm turn
- Side-walk
- Fatning og holdning
- Fod placering
Materiale
Se under undervisningsbeskrivelse og kernestof
Metode
- Individuel træning
- Par træning
- Lærerforevisning
- Video
Evaluering
- Løbene evaluering
- Afsluttende pardans
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Padel i det senmoderne samfund
Formål
Eleverne skal kunne anvende sociologiske teorier omkring det senmoderne samfund, til forklaring af idræts trends i samfundet.
Indhold
- Introduktion af det senmoderne samfund.
- Anthony Giddens aftraditionalisering
- Motiver for at dyrke idræt
Materialer
Se under indhold og kernestof i undervisningsbeskrivelsen
Metoder
- Små oplæg om teori
- Oplæg omkring bruges af AI i sit arbejde
- Gruppe arbejde omkring udafbejdelsen af en avis artikel.
Evaluering
- Artikel evaluering
- Brugen af AI
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Padel som ny trend
Formål
Eleverne skal få et kendskab til taktiske og tekniske grundsten i det at spille padel.
Forløbet vil køre sideløbene med en forløb omhandlende danskernes idrætsdeltagelse, hvor eleverne skal kunne skabe en kobling til nye "trends" indenfor idræt i Danmark.
Indhold
- Bolden og battet samt forhånd, baghånd, serv og regler.
- Servmodtagning og brug af bagvæg.
- Flugtninger og lob
- Slagøvelser og taktiske elementer i spillet, herunder kommunikation og servreturnering.
- Samarbejdet med spilmakker.
Metode
- Der anvendes en fælles start med orientering omkring fokusområderne for dagen
- Eleverne er instrueret i øvelser, som skal forbedre deres tekniske slag.
- Eleverne får elevfilm, hvor en teknisk slag vises, som de selv indøver efterfølgende.
Materiale
App: DGI - trænerguide
Evaluering
Løbene evaluering af elever i øvelser og afsluttende kampe.
Elev selvevaluering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Volleyball og bevægelsesanalyse
Formål
Eleverne skal efter forløbet kunne udføre teknisk korrekte grundslag i Volleyball, samt vurdere tekniske og fysiske parametre til udførelse af et smash. Kendskab til beachvolley, grundet lille idrætshold.
Indhold
Praktisk
- Underhåndsserv, baggerslag, fingerslag og smash
- Benarbejde
- Taktik i henhold til beach volley
Teoretisk
- Bevægelsesanalyse
- Ledtyper
- Muskelarbejde (excentrisk, koncentrisk og statisk)
- Kraft udvinding ved hop
- Bevægelseskæde
Metode
- Makker øvelser
- Filmanalyse
- Bevægelsesanalyse
- Arbejdsspørgsmål
- Læreroplæg
- Film
Materiale
Se undervisningsbeskrivelse under indhold.
Evaluering
- Skriftlig aflevering
- Løbene praktisk evaluering
- Evaluering af egen præstation ved film.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Træningsprojekt
Formål
I skal kunne forberede, udarbejde, gennemføre og evaluerer et træningsprojekt.
Med udgangspunkt i de rigtige træningsprincipper, samt brug af målsætning som motiverende værktøj.
Indhold
- Motivation
- Målsætning
- Persontyper
- idræts-identitet
- Test typer (kondition, styrke mobilitet)
Materiale
Se under undervisningsbeskrivelse og kernestof
Metode
- Individuel projektarbejde
- Læreroplæg
- gruppearbejde
Evaluering
- Træningsprojekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprojekt
|
06-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Motivation og målsætning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Kreativ bevægelse 2.0
Formål
I skal efter dette forløb kunne sammensætte bevægelser hvor der e rfokus på sammenhængen mellem musik, bevægelse og udtryk. Samt kunne anvende Labans bevægelsesteori til at udvikle jeres danseserier.
Indhold
- Bevægelsesudtryk
- Bevægelse til takt og rytme (sving, hop og gang)
- Tælle taktslag og bevæge sig hertil
- Labans bevægelsesteori
Metode
- Gruppearbejde
- Videofeedback
- Elevfeedback
Materialer
Se materialer under undervisningsbeskrivelse
Evaluering
- Løbene formativ feedback
- Elevfeedback i gruppen
- Visuel feedback gennem vidoeoptagelser.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/319/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58961116868",
"T": "/lectio/319/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58961116868",
"H": "/lectio/319/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58961116868"
}