Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
EUC NORD
|
|
Fag og niveau
|
Programmering B
|
|
Lærer(e)
|
Nanna Godiksen Dahl, Thomas Birk Abildgaard
|
|
Hold
|
t23htxg_ProgramB (t23htxg_2g_ProgB, t23htxg_3g_ProgB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Processing: Grundlæggende Programmering
Formål:
At give eleverne en grundlæggende forståelse af programmering, herunder syntaks, datatyper og kontrolstrukturer i Processing.
Indhold:
Introduktion til programmeringssproget Processing
Grundlæggende datatyper og variabler
Kontrolstrukturer: sekvenser, betingelser og løkker
Simple input og output
Metode:
Brugen af "Use-Modify-Create" progression
Arbejde med små, konkrete eksempler og øvelser
Parprogrammering og fælles diskussioner i klassen
Materialer:
Processing IDE
Online tutorials og dokumentation fra Processing's hjemmeside
Eksempler på kode og små øvelsesopgaver
Evaluering:
Løbende evaluering gennem små opgaver og korte quizzes
Refleksioner i logbog over læringsudbytte og udfordringer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Struktureret Program Udvikling
Formål:
At udvide elevernes viden om programmering ved at introducere dem til struktureret programudvikling gennem funktioner, arrays, systematisk debugging og fejlfinding.
Indhold:
Funktioner og procedurer
Arrays og lister
Debugging og fejlfinding
Systematisk programmering og struktureret kode.
Metode:
Trinvis forbedring af kode (Stepwise Improvement)
Projektarbejde med fokus på anvendelse af biblioteker
Worked examples kombineret med faded guidance
Materialer:
Processing IDE
Eksempler på komplekse programmer
Evaluering:
Projekter med tilhørende dokumentation i logbogen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Problemorienteret Projektarbejde
Formål: At anvende elevernes programmeringsfærdigheder til at løse en konkret problemstilling.
Indhold:
• Identifikation og formulering af problemstilling
• Udvikling af en kravspecifikation
• Programmering af en løsning
• Dokumentation og præsentation af løsningen
Metode:
• Projektarbejde i grupper
• Brugen af agile metoder til projektstyring
• Løbende feedback og iterationer
Materialer:
• Diverse udviklingsværktøjer
• Skabeloner til kravspecifikation og dokumentation
• Ressourcer til problemrelateret research
Evaluering:
• Projektrapport og præsentation
• Peer review af andre gruppers arbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Libraries og GUI
Formål:
Eleverne introduceres til eksterne libraries i Processing og lærer at bruge controlP5 til at skabe simple grafiske brugergrænseflader. Målet er at styrke deres forståelse for interaktion og hændelser i programmering.
Indhold:
Forløbet starter med en kort introduktion til libraries og installation i Processing. Herefter arbejdes der med controlP5, hvor eleverne lærer at bruge sliders, knapper og tekstfelter. Eleverne løser små øvelser og afslutter med et mini-projekt, hvor de designer et interaktivt program med GUI.
Metode:
Undervisningen veksler mellem oplæg, fælles kodegennemgang og selvstændigt arbejde. Eleverne eksperimenterer med GUI-elementer og anvender dem i deres egne programmer.
Materialer:
- Teori om ControlP5
- Opgaver til ControlP5
- Processing med ControlP5 installeret
- Logbog
Evaluering:
Eleverne reflektere over deres arbejde i deres logbog.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Eksamensprojekt/Årsprøveprojekt
27. februar kl. 8.15 Eksamensplan og projektforslag udleveres.
13. marts kl. 10:25 Godkendt projektbeskrivelse afleveres på Lectio. Det betyder først godkendt af din lærer, derefter uploadet på Lectio. Er tidsfristen ikke overholdt vil I blive pålagt en projektbeskrivelse udarbejdet af skolen.
11. maj kl. 23.00 Synopsis afleveres i Lectio inkl. kode i zip-fil.
12. maj kl. 9.00 Synopsis (1 eksemplar) afleveres i vejleders dueslag.
16. maj Eksamens offentliggørelse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Projektbeskrivelse
|
13-03-2025
|
|
Projektbeskrivelse
|
13-03-2025
|
|
Eksamensprojekt
|
09-05-2025
|
|
Eksamenssynopsis
|
09-05-2025
|
|
Årsprøveprojekt
|
09-05-2025
|
|
Årsprøvesynopsis
|
09-05-2025
|
|
Synopsis Eksamen
|
18-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Processing grundlæggende
Objektorienteret Programmering (OOP)
- Klasser og objekter
- Nedarvning (arv)
- Interfaces
- Komposition og aggregering
- OO principper (Abstraction, Polymorfi, Inheritance, Encapsulation)
Design Patterns
- Introduktion til Design Patterns
- Strategy Pattern
- Observer Pattern
- Command Pattern
Algoritmer
- Introduktion til Algoritmer
- BubbleSort
- Dijkstra's algoritme (DSP)
Objektorienteret Analyse & Design (OOAD)
- UML-modellering
- Flowcharts og pseudokode
- Sproglig tilgang til AAO
- Anvendelse af OOA ifm. implementering af spil i Processing
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
54 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Processing Avanceret
Rekursion
- Rekursive funktioner
Binære Søgetræer (BST)
- Indsættelse, søgning og sletning i BST
- Asynkron opgave
Database
- SQL: Grundlæggende syntax, Joins, Constraints, CRUD-øvelser
- Teori: Normalformer, ER-diagrammer
- Praktisk: Installation af MariaDB, Databaser i Processing, Opgave: FjellRo Camping
Software Testing
- Introduktion til software testing
- Inputvalidering
- Dynamic Black-Box Testing
- Asynkron opgave
Spiludvikling (Processing & Box2D)
- Grundlæggende fysik (Dynamic/Static Body, pushMatrix/popMatrix)
- Kollisioner og kræfter (applyForce, applyLinearImpulse)
- Joints (Distance, Revolution, Mouse)
- Udvikling af små spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Eksamensprojekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/319/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64662009558",
"T": "/lectio/319/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64662009558",
"H": "/lectio/319/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64662009558"
}