Holdet f25eux_H1H2_EngB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution EUC NORD
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Fie Søndergaard Olesen
Hold f25eux_EngelskB (f25eux_H1H2_EngB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Coming of age
Titel 2 Grammatik
Titel 3 The Industrial Revolution, UK
Titel 4 Evil
Titel 5 Consumerism
Titel 6 Dystopia
Titel 7 Heroes (in the US)
Titel 8 Exam prep

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Coming of age

Forløbsbeskrivelse 'Coming of Age'

Formål med emnet: 'Coming of Age' introducerer eleverne til ungdomsudvikling og identitetsskabelse. Gennem tekster, film, videoer og diskussioner undersøger eleverne psykologiske, sociale og kulturelle aspekter af at vokse op, samt hvordan digitale medier påvirker unges udvikling og relationer.

Eleverne lærer at:
- Læse og forstå tekster i forskellige genrer
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi, samt analysere film og andre medier
- Perspektivere tekster i en kulturel og samfundsmæssig kontekst
- Udtrykke sig mundtligt i præsentation, samtale og diskussion
- Skrive sammenhængende og argumenterende tekster på engelsk, samt søge, udvælge og anvende kilder kritisk
- Anvende grundlæggende viden om sprog, herunder grammatik og sproglige virkemidler

Forløbet tager udgangspunkt i læreplanen for Engelsk B (htx, august 2024) fra Undervisningsministeriet - https://uvm.dk/media/3plmlwpg/240613-engelsk-b-htx-august-2024.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grammatik

Ifølge læreplanen, skal eleverne lære:

2.2.1 Grammatik, udtale, ortografi, tegnsætning (læreplanen) s.13
Grammatik omfatter blandt andet ordklasser og sætningsled, betegnelser for verbernes tider og andre væsentlige bøjninger samt begreber, der sætter eleverne i stand til at beskrive syntaktiske forhold. Mht. udtale og ortografi skal eleverne kunne skelne mellem skrift og lyd, kunne identificere engelske fonemer der er vanskelige for danskere at udtale samt kende de almindeligste engelske staveregler, herunder regler for brug af apostrof. Begreber som homofon, fonem, stumt bogstav, vokal, konsonant, stemt og ustemt, lang og kort vokal er nyttige i arbejdet med sprogets lydside. Endvidere er det et krav, at eleverne behersker gængse engelske normer for tegnsætning, herunder anvendelse af punktum, komma, udråbstegn, spørgsmålstegn og citationstegn.

Derved er grammatikken fordelt ud på 26 emner, som vi løbende arbejder med i timen, vha www.minlæring.dk og lærebogen 'Engelsk stargrammatik' fra systime.
- Substantiver (ental/flertal, ubestemt/bestemt form)
- Verber (udsagnsord)
- Artikler (a/an/the)
- Adjektiver (gradbøjning, placering)
- Pronominer (personlige) - possessive pronouns (stedord)
- Præpositioner (sted og tid)
- Interjektioner
- Determinativer (demonstratives, quantifiers)
- Præpositioner i faste udtryk (depend on, interested in osv.) på tavle
- Adverbier (biord)
- Konjunktioner/bindeord (and, but, osv.)
- Kongruens
- Intro til sætningsanalyse
- Ordstilling (ligefrem og omvendt)
- Subjekt, verballed (grundled og udsagnsled)
- Objekt (direkte og indirekte)
- Inversion
- Do-omskrivning (spørgsmål og nægtelser)
- Modalverber
- Hovedsætninger og bisætninger
- Pronunciation & spelling rules
- Capitalization
- Genitiv (ejefald)
- Apostrof (sammentrækninger/contractions)
- Tegnsætning (. , ? !)
- Citationstegn “”
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 40,00 moduler
Dækker over: 121 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 The Industrial Revolution, UK

Forløbsbeskrivelse 'The Industrial Revolution'

Formål: I dette forløb lærer eleverne om den industrielle revolution og dens udvikling fra den første industrialisering i England til nutidens fjerde industrielle revolution. De lærer om arbejdsforhold, herunder børnearbejde, samt hvordan byer, fabrikker og teknologi ændrede samfundet. Derudover arbejder de med at forstå, hvordan industrialiseringen påvirkede andre dele af verden, som for eksempel Australien.

Eleverne lærer at:
- Læse og forstå tekster i forskellige genrer
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi, samt analysere film og andre medier
- Perspektivere tekster i en kulturel og samfundsmæssig kontekst
- Udtrykke sig mundtligt i præsentation, samtale og diskussion
- Skrive sammenhængende og argumenterende tekster på engelsk, samt søge, udvælge og anvende kilder kritisk
- Anvende grundlæggende viden om sprog, herunder grammatik og sproglige virkemidler

Forløbet tager udgangspunkt i læreplanen for Engelsk B (htx, august 2024) fra Undervisningsministeriet - https://uvm.dk/media/3plmlwpg/240613-engelsk-b-htx-august-2024.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Evil

Forløbsbeskrivelse 'Evil'

Formål: I dette forløb arbejder eleverne med begrebet 'Evil' - hvad er ondskab og hvor stammer det fra. Eleverne vil blive introduceret for både faglige artikler omkring begrebet ”ondskab”, men vi skal naturligvis også dykke ned i skønlitterære tekster samt se en film.

Eleverne lærer at:
- Læse og forstå tekster i forskellige genrer
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi, samt analysere film og andre medier
- Perspektivere tekster i en kulturel og samfundsmæssig kontekst
- Udtrykke sig mundtligt i præsentation, samtale og diskussion
- Skrive sammenhængende og argumenterende tekster på engelsk, samt søge, udvælge og anvende kilder kritisk
- Anvende grundlæggende viden om sprog, herunder grammatik og sproglige virkemidler

Forløbet tager udgangspunkt i læreplanen for Engelsk B (htx, august 2024) fra Undervisningsministeriet - https://uvm.dk/media/3plmlwpg/240613-engelsk-b-htx-august-2024.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Consumerism

Forløb: 'Consumerism'

Formål: Formål: I forløbet lærer eleverne om ‘Consumerism’ (forbrugerisme), med fokus på CSR, teknologiens effekt, hvordan forbrugerkultur påvirker købsadfærd, etik og ansvarlighed, samt konsekvenserne af ‘fast fashion’ og overforbrug. Vi arbejder med tekster, billeder, en dokumentar samt bæredygtige initiativer som f.eks. “Buy Nothing Movement”.

Eleverne lærer at:
- Læse og forstå tekster i forskellige genrer
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi, samt analysere film og andre medier
- Perspektivere tekster i en kulturel og samfundsmæssig kontekst
- Udtrykke sig mundtligt i præsentation, samtale og diskussion
- Skrive sammenhængende og argumenterende tekster på engelsk, samt søge, udvælge og anvende kilder kritisk
- Anvende grundlæggende viden om sprog, herunder grammatik og sproglige virkemidler

Forløbet tager udgangspunkt i læreplanen for Engelsk B (htx, august 2024) fra Undervisningsministeriet - https://uvm.dk/media/3plmlwpg/240613-engelsk-b-htx-august-2024.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dystopia

Forløb: 'Dystopia'

Formål: I dette forløb lærer eleverne om hvad 'Dystopia' og 'Utopia' er ved at diskutere centrale genretræk og tematikker, med et særligt fokus på 'Dystopia' inden for fiktionsgenren. Vi arbejder tekstanalytisk med forskellige typer materiale: tekster, digte, short films, billeder, én film og ét værk (The Giver af Lois Lowry).

Eleverne lærer at:
- Læse og forstå tekster i forskellige genrer
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi, samt analysere film og andre medier
- Perspektivere tekster i en kulturel og samfundsmæssig kontekst
- Udtrykke sig mundtligt i præsentation, samtale og diskussion
- Skrive sammenhængende og argumenterende tekster på engelsk, samt søge, udvælge og anvende kilder kritisk
- Anvende grundlæggende viden om sprog, herunder grammatik og sproglige virkemidler

Forløbet tager udgangspunkt i læreplanen for Engelsk B (htx, august 2024) fra Undervisningsministeriet - https://uvm.dk/media/3plmlwpg/240613-engelsk-b-htx-august-2024.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Heroes (in the US)

Forløb: 'Heroes (in the US)'

Formål: I dette forløb lærer eleverne om emnet 'Heroes', med fokus på superhelte i USA. I forløbet arbejder eleverne med superhelte gennem brug af forskellige analysemetoder; herunder analyse af filmiske virkemidler, analyse af tegneserier og analyse af non-fiktionstekster. I forløbet har eleverne set og analyseret superheltefilmen 'Spiderman' fra 2002.

Eleverne lærer at:
- Læse og forstå tekster i forskellige genrer
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi, samt analysere film og andre medier
- Perspektivere tekster i en kulturel og samfundsmæssig kontekst
- Udtrykke sig mundtligt i præsentation, samtale og diskussion
- Skrive sammenhængende og argumenterende tekster på engelsk, samt søge, udvælge og anvende kilder kritisk
- Anvende grundlæggende viden om sprog, herunder grammatik og sproglige virkemidler

Forløbet tager udgangspunkt i læreplanen for Engelsk B (htx, august 2024) fra Undervisningsministeriet - https://uvm.dk/media/3plmlwpg/240613-engelsk-b-htx-august-2024.pdf
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer