Holdet w 2022 Idræt C - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Peter Bech Sørensen, Simon Gerts Larsen
Hold w 2022 Idræt C (1w id, 2w id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basket
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Pardans
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Badminton
Titel 6 Hiphop og breakdance

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basket

Det forventes at i kan følgende når forløbet er slut.
Teknisk / regelmæssigt
Jumpstop og pivoteringer
Igangsætning efter jumpstop (uden at lave skridt)
Almindelig dribling
Driblinger: Almindeligt med fokus på lavt tyngdepunkt.
Derudover indlæring af mere avancerede driblinger, hvor vi har arbejdet med de 3 driblinger: Crossover, Behind back og between legs.
Herunder husk et retningsskifte og temposkifte.
Afleveringer: Brystaflevering og push-aflevering.
Begge kan udføres som både almindelig og studsaflevering.
Skud
Lay-up
Taktisk
3v3 basketball - Både i forhold til regler og kamp.
Basal forståelse for spacing
(Spacing = Bredde x Dybde, altså er der fx intet bredde er spacing lig 0)
Spilbarhed ved brug af cuts
Herunder fokus på retnings- og temposkift.
Forståelse for stop-and-go rytme.
Man laver et bevægelsesudfald, og lykkedes det ikke fylder man op igen med blik for spacing.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Formål for forløbet:
Eleverne skal lære at udføre et rytmisk opvarmningsprogram med fokus på generel opvarmning.
I skal være i grupper af 5. Alle skal have “ansvaret” for en øvelse.

Plan: 2,5 moduler til planlægningen og fremlæggelse i det fjerde modul.
Krav:
I skal fremstille et rytmisk opvarmningsprogram á ca. 15 minutter, som udføres og filmes i én lang sekvens – dvs. at filmen ikke skal klippes til.
Opvarmningsprogrammet skal indeholde nedenstående kategorier, men I bestemmer selv i hvilken rækkefølge i udfører det i.
Gang / Ledopvarmning
Sving
Løb
Styrke
Hop
Derudover skal I aflevere et dokument hvori I har indskrevet alle jeres øvelser.
(Brug dokumentet ”Skabelon – Rytmisk opvarmning”)
Dokumentet skal også ligge i jeres mappe på drev.  

Bedømmelseskriterier:
I får både en overordnet gruppefeedback med udgangspunkt i nedenstående punkter, og derudover så vurderer jeg jer individuelt med udgangspunkt i det nedenstående.
Musikforståelse: Kan udvælge musik der passer til hver sekvens.
Rytme og takt: Kan holde rytmen og udføre bevægelserne i takt til musikken. Trækker desuden op hvis man fx kan starte øvelser på 1’ i musikken.

Opbygning og øvelsesvalg: Kan opbygge et opvarmningsprogram korrekt i forhold til valg af øvelser og progression i intensitet. Derudover forudsætter et godt øvelsesvalg at man kan demonstrere kropsbeherskelse.
Kropsbeherskelse: At man behersker forskellige bevægelser med kroppen, laver bevægelserne fuldt ud og viser “kvalitet” i en bevægelse.
Samarbejde: Hvordan har samarbejdsprocessen været i gruppen, hvordan har den enkelte person bidraget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Pardans

Formål
I dette forløb vil fokus være på pardans. Der vil primært være fokus på to latinamerikanske danse, salsa og jive.
Eleverne introduceres til grundtrin, fatning, tempo, stemning i dansen og enkelte rotationer.

Det teoretiske aspekt vil fokusere på dans som sprog, som normsættende aktivitet ift. omliggende samfund og selvfølgelig samspillet mellem musikken og bevægelserne.

Kompetencemål
- Centrale elementer af dansens tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne mindst 6 variationer i de valgte danse
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de 2 gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

Kernebegreber fra undervisningen
Dans som sprog(Labans bevægelsesbegreber)
Dans som normsættende aktivitet
Musikkens indflydelse på stemningen i dansen
Jive og salsa som stilart og oprindelse
Holdninger og positioner i de to danse
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate

Praktisk
Teknisk
To slags kast(forhånd, baghånd)
Gribninger(pandekage, to-hånd og enhånds)
Pivotering
Cuts(med accelerationer)
Timing i løb og afleveringer

Taktisk
Stak
Sidelinjebølge
Gøre sig spilbar, og vurdere medspilleres spilbarhed
Mandsopdækning
Placering på banen i forhold til medspillere og modspillere (forsvar og angreb)
Forståelse for- og brug af taktik i praksis
Evnen til at indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet, afhængigt af medspilleres relationelle færdigheder.
Regler og refleksion over fairplays betydning for spillet.

Teoretisk
Teoriundervisningen knyttet til forløbet har fokuseret på gruppedynamikker og fair play - spirit of the game


Kernestof:
Forløbet har gjort anvendelse af følgende kernestof:

aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik



Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Badminton

Praktisk
Teknisk
Forhåndsgreb og baghåndsgreb

Fire grundslag
- Lang forhåndsserv
- Clear
- Drop
- Lob

Benarbejde til forbane og bagbane

Spilsekvens Clear - drop - lob

Taktisk
Erobring af spillecentrum
Flytte modstander ud af spillecentrum


Kernestof:
Forløbet har gjort anvendelse af følgende kernestof:

- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- de for undervisningen relevante digitale redskaber

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Hiphop og breakdance

Forløbet har været brugt som en optakt til OL Paris 2024.

Praktisk
Eleverne er med udgangspunkt i HipHop blevet undervist I: rytmeforståelse, bevæge sig til musik indenfor hiphop-genren og opbygge en gruppe koreografi.

I forhold til at bevæge sig til musik, har vi arbejdet med at eleverne skulle lære følgende dansetrin indenfor toprock, footwork og overgange:
Toprock elementer:
Bounce
Walks
Slide
Step front
Kickball
Walkaround
Step side
Børst støv
Grapewine (træder til siden og det ene ben bagved sig selv)
Fourstep
V-trin
A-trin
Turn med klap
Pose on pose

Footwork elementer:
Hæl til knæ
Hånd til fod
Hook
CC step
Parkour-Flair
3 step
6 step

Nedgang (overgange):
1) Hånd i gulv + fod tilbage,
2) Hop > Front > Skift > Skift,
3) Egen nedgang udviklet I gruppen.

I skal I udarbejde en hiphop koreografi i jeres gruppe, som indeholder toprock, footwork og poses.
Varigheden skal som minimum være på 2 minutter, men man må selvfølgelig godt gentage sekvenser af sin koreografi.
Man skal kunne se, at vi har arbejdet med Labans bevægelsesanalyse (BESS).

Bedømmes med udgangspunkt i følgende underpunkter:
Bevæge jer i takt til musikken (rytmeforståelse)
Bevæge jer i relation til musik og meddansere.
Skabe en interessant koreografi, hvor man kan se at den er opbygget på baggrund Labans bevægelsesanalyse og de elementer vi har arbejdet med i undervisningen (se næste side).
Sørge for at der er sammenhæng og flow i koreografien.
Fremvise ”kvalitet i en bevægelse” og attitude.
Fremstille stilarten i henhold til bevægelseskulturen og musikgenre.

Teoretisk
Eleverne har fokus på lidt om OLs historie, og på en af de nye olympiske discipliner (Breakdance). Herunder har eleverne skulle vide lidt om:
- IOCs stiftere
- Fra de gamle til de moderne olympiske lege
- Hitlers lege i 1936
- OL i politisk modvind
- OL kommercialisering
Derudover, har eleverne via en youtube video lært lidt om historien bag breakdance, og hvordan pointsystemet foregår.

Pensum
Bergholdt, A. (red) (2024), Idrætsportalen, I-bog, Kap: IOC og de moderne olympiske lege
Olympics (2021), Can The Guys Try Breaking?, https://youtu.be/mcWMYEV5xak?si=ktOgSUEqBeoxMOHb
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer