Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
Lærer(e)
|
Ann-Sofie Lund Knudsen
|
Hold
|
a 2022 Oldtidskundskab C (3a ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Sofokles: Kong Ødipus
Forløb om de athenske dionysier med Sofokles' Kong Ødipus som eksempeltekst. Læsningen af tragedien tager udgangspunkt i en basal indførelse i begivenhederne omkring tragediekonkurrencerne på Akropolis og guddommen Dionysos. Under læsningen af dramaet er der særligt lagt fokus på:
- metaforiske betydninger af blindhed/syn
- diskussioner af begrebet hybris i forbindelse med dramaet
- kongens fald
- menneskets blindhed for og kontrol over sin skæbne
Værket perspektiveres til Denis Villeneuves Nawals Hemmelighed, 2010
Læringsmål - eleverne skal kunne:
- Kende og redegøre for følgende begreber og steder: Akropolis, Dionysier, Liturgi, Teatron, Tetralogi, Versemål, Talevers, agon, stikomytia, Epeisodion, Stasimon Exodos, Koros, Orkestra, Parodos, Prologos, Skene,
Peripeti, anagnorisis
- analysere og fortolke antikke tragedier med anvendelse af ovenstående begreber og med udgangspunkt i viden om det antikke athenske samfund.
- perspektivere til moderne værker, der trækker på antikke forbilleder og vurdere, hvordan inddragelsen af det antikke værk bidrager til fortolkningen af det moderne.
Primærlitteratur:
Jørgen Mejer og Søren Ulrik Thomsen: Kong Ødipus, 1990
Denis Villeneuve: Nawals Hemmelighed, 2010
Baggrundslitteratur:
Brian Andreasen og Jens Refslund Poulsen: Paideiaa, side 101-111
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Link til mappen
-
Opgave til brug i lektionen
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i mandags, opgaven til Kong Ødipus s. 1 - 29. Var man fraværende, skal man som minimum have læst frem til side 29, så man ikke kommer bagud fra starten. Tekst og opgave finder I her: Teater-mappe
-
Færdiggør læsningen af side 29-51 samt opgaven dertil, hvis du ikke blev færdig i lektionen sidste onsdag. Link til tekst og opgave her: Tragisk mappe
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i torsdags, læsning og opgave til Kong Ødipus side 52-71. Link til mappen: Tragisk mappe
-
Hør min lydoptagelse "Kong Ødipus" her: Mappen. Vi skal i lektionen indspille forskellige scener fra dramaet, og I skal således være skarpe på fortolkning og handling. Hvis du ikke blev færdig med de to spørgsmål til opsamlingen (den, der hedder "ops
-
Vi fortsætter indspilningerne af Kong Ødipus og bestræber os på at blive færdige i modulet i dag.
-
ALLE VIDEOER, DER ENDNU IKKE ER DELT MED MIG, SKAL LIGGE KLAR SENEST 10 MINUTTER FØR DENNE LEKTION STARER.
-
Sørg for at have et fungerende bibliotekslogin, så du kan låne film på Filmstriben. Medbring høretelefoner, der kan knyttes til din computer. I skal arbejde selv og se Nawals Hemmelighed færdig (jeg har AP-eksamen hele dagen), så I har brug for at ku
-
Opgave til arbejd-selv-lektion
-
Reception
-
Google Drive: Sign-inFærdiggør, hvis du ikke nåede det i dagens lektion, udfyldning af arket til reception over Nawals hemmelighed.
-
Styringsdokument
-
Ødipus-mappe
-
Link til epos
-
Romersk tid
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i fredags, opgaven til vers 81-195: Mappen
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Epos
Forløb om det græske epos med udgangspunkt i Homers Odysseen ( uddrag af 1. sang samt 9. sang (Due overs.)). Forløbet har fokus på epets genretræk og tematiske karakteristika.
Vi ser desuden The Odyssey (Andrei Konchalovsky, 1997) for at få den sammenhængende historie og arbejde med værkets virkningshistorie.
Eleverne skal kunne:
- Analysere og fortolke antikke tekster med udgangspunkt i viden om genren og antikken
- perspektivere den græske hero til andre helteidealer
-kende forhistorien til Den trojanske krig - herunder æblestriden
- redegøre for og anvende begreberne:
areté, epitet, epos, formelvers, heksameter, homerisk lignelse, homerisk spørgsmål, kléos, moira, musepåkaldelse, Oíkos, patronymikon, prooímion, rhapsode, timé, versemål
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Eros
Forløb med temaet kærlighed på tværs af genrer. Undervejs stifter eleverne overfladisk bekendtskab med metrik, herunder den sapphiske strofe og elegien og således teksternes musiske dimension. Der er gennemgående fokus på forskellige fortolkninger af kærlighedens væsen, som de ses hos:
Sappho: Fragment 1 og 31
Catul: Carmen 3 og 5
Ovid Amores 1.5
Platon: Symposion
I forbindelse med Symposion kommer vi omkring Akademiet i Athen, den sokratiske lærdomsfilosofi, pæderasti og begrebet eros, som perspektiveres til 1800-tallets romantiske periode.
Eleverne skal kunne:
*analysere og fortolke antikke tekster med udgangspunkt i viden om samtiden og dens ideer
*diskutere forskellige opfattelser af begrebet kærlighed på tværs af perioder med udgangspunkt i konkrete teksteksempler
*redegøre for og anvende begreberne:
metrum/versemål
heksameter
pentameter
elegisk distikon
Versefod
Poesi
elegi
melisk (sungen) poesi
sapphisk strofe
eros
maieutik
gyldigt argument
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lektionerne er virtuelle. Vi skal starte op på et forløb om Kærlighed. Åbn opgaven til Fragment 1 i mappen HER. I mappen finder I desuden det digt, vi skal arbejde med, samt to podcasts, hvor jeg siger det, jeg ville have sagt, hvis vi var i samme ru
-
Link til mappen
-
Mulighed for virtuel løsning. Jeg er til stede i lokalet, så jeg synes bestemt, at man skal møde op, men ellers kan opgaven deles med mig i drev. Opgaven hedder Catul, og der ligger også en podcast, der hører til opgaven. link til mappen
-
Læs de to digte af Catul, og lyt til min podcast om ham i mappen her: Google Drive: Sign-in
-
Færdiggør opgaven til Ovid I.V. Opgave og tekst ligger Her
-
Sørg for at give hinanden lektier for, således at I i løbet af lektionens første 50 minutter kan blive klar til at holde jeres del af vores Ribena-symposion.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Skulptur og vasekunst
Forløb om græsk/romersk skulptur og vasekunst med primært fokus på skulptur. Forløbet tager udgangspunkt i den arkaiske periode og arbejder sig kronologisk op til hellenismen og den romerske periode.
Gennemgåede figurer:
Geometrisk Kratér, ca. 750 (MET)
Mentuemhet
Kouros fra Poseidonhelligdommen i Sounion
'Anavyssos-koúros
'Aristodikos'-koúros
Berliner-koren
peplos-koren
kóre fra Akropolis (Akropolismuseet)
Kritos-drengen
Vognstyreren
Diskoskasteren
Zeus/Poseidon (Natmus Athen)
Udvalgte Parthenon-friser og -metoper (Paideias udvalg, s. 130)
Hermes med Dionysosbarnet
Afrodite fra Knidos
Skraberen
Euripides-portræt (Glyptoteket)
Laokoon-gruppen
Galler, der dræber sig selv og sin hustru
Fuld, gammel kone (München)
Bokseren (Rom)
Baggrundstekst:
Andreasen; Poulsen: Paideia, 2013, siderne
45-53
93-100
129-136
171-176
201-206
247-249
Eleverne skal kunne:
redegøre for karakteristika for perioderne:
Arkaiske tid
tidlig klassisk tid
højklassisk tid
senklassisk tid
hellenistisk tid
romersk tid
analysere og fortolke skulpturer fra de ovenstående perioder med henblik på en datering
redegøre for græsk og romersk kunsts indflydelse på senere tider i en perspektivering
redegøre for og anvende begreberne:
akropolis
arkaisk smil
arkaisk tid
geometrisk tid
kóre
koúros
Magna Graecia
mæanderbort
peplos
pólis
rundskulptursteknik
rødfigursteknik
sortfigursteknik
stiliseret
vase
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Skæbnen hos Herodot
Opsamlende forløb med udgangspunkt i Herodots Historie, bog 1, stykke 1-6 og 29-43. Desuden 3. bog kapitel 39-43 og 120-125.
Vi kommer kort omkring Herodots historiesyn og hans titel som Pater Historiae, men læser med fokus på det skæbnesyn, der kommer til udtryk. I denne forbindelse kommer vi omkring begreber som kleos, moira, arete, Hybris, Nemesis og mæanderbort. Disse begreber bruges i en perspektivering til Kong Ødipus, Odysseen, Symposion og Æneiden (6. Sang, vers 752-797).
Eleverne skal kunne:
- Analysere og fortolke en antik historisk tekst med fokus på anvendelsen af kilder og vurdering af disse
- redegøre for og anvende begreberne kleos, moira, arete, hybris og mæanderbort
- anvende ovenstående begreber i en perspektivering til andre antikke tekster
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51564343660",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51564343660",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51564343660"
}