Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
Lærer(e)
|
Ann-Sofie Lund Knudsen
|
Hold
|
e 2022 Oldtidskundskab C (3e ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Sofokles: Kong Ødipus
Forløb om de athenske dionysier med Sofokles' Kong Ødipus som eksempeltekst. Læsningen af tragedien tager udgangspunkt i en basal indførelse i begivenhederne omkring tragediekonkurrencerne på Akropolis og guddommen Dionysos. Under læsningen af dramaet er der særligt lagt fokus på:
- metaforiske betydninger af blindhed/syn
- diskussioner af begrebet hybris i forbindelse med dramaet
- kongens fald
- menneskets blindhed for og kontrol over sin skæbne
Værket perspektiveres til Denis Villeneuves Nawals Hemmelighed, 2010
Læringsmål - eleverne skal kunne:
- Kende og redegøre for følgende begreber og steder: Akropolis, Dionysier, Liturgi, Teatron, Tetralogi, Versemål, Talevers, agon, stikomytia, Epeisodion, Stasimon Exodos, Koros, Orkestra, Parodos, Prologos, Skene,
Peripeti, anagnorisis
- analysere og fortolke antikke tragedier med anvendelse af ovenstående begreber og med udgangspunkt i viden om det antikke athenske samfund.
- perspektivere til moderne værker, der trækker på antikke forbilleder og vurdere, hvordan inddragelsen af det antikke værk bidrager til fortolkningen af det moderne.
Primærlitteratur:
Jørgen Mejer og Søren Ulrik Thomsen: Kong Ødipus, 1990
Denis Villeneuve: Nawals Hemmelighed, 2010
Baggrundslitteratur:
Brian Andreasen og Jens Refslund Poulsen: Paideiaa, side 101-111
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Link til mappen
-
Google Drive: Sign-in
-
Hvis du var en af "de smarte", der googlede sig frem til begreberne på begrebskortet, skal man læse HELE teksten i teatermappen og få udfyldt begreberne selv. Det er nødvendigt for ikke at komme bagud fra starten, hvilket ville være superærgerligt i
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i lektionen sidste onsdag, opgaven til de første 29 sider af Kong Ødipus. Link til tekst og opgave her: Tragisk mappe
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i torsdags, opgaven til Kong Ødipus, side 29-51. Den ligger her: Google Drive: Sign-in
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det sidste onsdag, læsning og besvarelse af arbejdsspørgsmål til Kong Ødipus side 52-71. Link til tekst og spørgsmål her (der ligger også en lydfil, så man kan høre mig læse den op, hvis man foretrækker det): Mappen
-
Læg filmene ind her: Google Drive: Sign-in
-
Opgave til arbejd-selv-modul
-
Vi ser Nawals Hemmelighed færdig og påbegynder forberedelser til karaktergivningen.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Epos
Forløb om det græske epos med udgangspunkt i Homers Odysseen (uddrag af 1. sang (vers. 1-305) samt 9. sang (vers. 1-412) (Due overs.)). Forløbet har fokus på epets genretræk og tematiske karakteristika.
Vi ser desuden The Odyssey (Andrei Konchalovsky, 1997) for at få den sammenhængende historie og arbejde med værkets virkningshistorie.
Eleverne skal kunne:
- Analysere og fortolke antikke tekster med udgangspunkt i viden om genren og antikken
- perspektivere den græske hero til andre helteidealer
-kende forhistorien til Den trojanske krig - herunder æblestriden
- redegøre for og anvende begreberne:
areté, epitet, epos, formelvers, heksameter, homerisk lignelse, homerisk spørgsmål, kléos, moira, musepåkaldelse, Oíkos, patronymikon, prooímion, rhapsode, timé, versemål
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Kærlighed
Forløb med temaet kærlighed på tværs af genrer. Undervejs stifter eleverne overfladisk bekendtskab med metrik, herunder den sapphiske strofe og elegien og således teksternes musiske dimension. Der er gennemgående fokus på forskellige fortolkninger af kærlighedens væsen, som de ses hos:
Sappho: Fragment 1 og 31
Catul: Carmen 5 og 8
Ovid Amores 1.5
Platon: Symposion
I forbindelse med Symposion kommer vi omkring Akademiet i Athen, den sokratiske lærdomsfilosofi, pæderasti og begrebet eros, som perspektiveres til 1800-tallets romantiske periode.
Eleverne skal kunne:
*analysere og fortolke antikke tekster med udgangspunkt i viden om samtiden og dens ideer
*diskutere forskellige opfattelser af begrebet kærlighed på tværs af perioder med udgangspunkt i konkrete teksteksempler
*redegøre for og anvende begreberne:
metrum/versemål
heksameter
pentameter
elegisk distikon
Versefod
Poesi
elegi
melisk (sungen) poesi
sapphisk strofe
eros
maieutik
gyldigt argument
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Skulptur og vasekunst
Forløb om græsk/romersk skulptur og vasekunst med primært fokus på skulptur. Forløbet tager udgangspunkt i den arkaiske periode og arbejder sig kronologisk op til hellenismen og den romerske periode.
Gennemgåede figurer:
Geometrisk Kratér, ca. 750 (MET)
Mentuemhet
Kouros fra Poseidonhelligdommen i Sounion
'Anavyssos-koúros
'Aristodikos'-koúros
Berliner-koren
peplos-koren
kóre fra Akropolis (Akropolismuseet)
Kritos-drengen
Vognstyreren
Diskoskasteren
Zeus/Poseidon (Natmus Athen)
Udvalgte Parthenon-friser og -metoper (Paideias udvalg, s. 130)
Hermes med Dionysosbarnet
Afrodite fra Knidos
Skraberen
Euripides-portræt (Glyptoteket)
Laokoon-gruppen
Galler, der dræber sig selv og sin hustru
Fuld, gammel kone (München)
Bokseren (Rom)
Baggrundstekst:
Andreasen; Poulsen: Paideia, 2013, siderne
45-53
93-100
129-136
171-176
201-206
247-249
Eleverne skal kunne:
redegøre for karakteristika for perioderne:
Arkaiske tid
tidlig klassisk tid
højklassisk tid
senklassisk tid
hellenistisk tid
romersk tid
analysere og fortolke skulpturer fra de ovenstående perioder med henblik på en datering
redegøre for græsk og romersk kunsts indflydelse på senere tider i en perspektivering
redegøre for og anvende begreberne:
akropolis
arkaisk smil
arkaisk tid
geometrisk tid
kóre
koúros
Magna Graecia
mæanderbort
peplos
pólis
rundskulptursteknik
rødfigursteknik
sortfigursteknik
stiliseret
vase
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Skæbnen hos Herodot
Opsamlende forløb med udgangspunkt i Herodots Historie, bog 1, stykke 1-6 og 29-43. Desuden 3. bog kapitel 39-43 og 120-125.
Vi kommer kort omkring Herodots historiesyn og hans titel som Pater Historiae, men læser med fokus på det skæbnesyn, der kommer til udtryk. I denne forbindelse kommer vi omkring begreber som kleos, moira, arete, Hybris, Nemesis og mæanderbort. Disse begreber bruges i en perspektivering til Kong Ødipus, Odysseen, Symposion og Æneiden (6. Sang, vers 752-797).
Eleverne skal kunne:
- Analysere og fortolke en antik historisk tekst med fokus på anvendelsen af kilder og vurdering af disse
- redegøre for og anvende begreberne kleos, moira, arete, hybris og mæanderbort
- anvende ovenstående begreber i en perspektivering til andre antikke tekster
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51564364965",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51564364965",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51564364965"
}