Holdet q 2023 Dansk A - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Julie Eskesen, Lone Andersen
Hold q 2023 Dansk A (1q DA, 2q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Introduktion til dansk
Titel 2 Forløb 2: Nyheder og journalistik
Titel 3 Forløb 3: Dokumentarer (I)
Titel 4 Forløb 4: Unge vrede forfattere (I)
Titel 5 Forløb 5: Taler og argumentation (I)
Titel 6 Projektpraktik
Titel 7 Forløb 6: Migration
Titel 8 Forløb 7: Romanlæsning: Betonhjerter
Titel 9 Forløb 8: Romantikken – digte
Titel 10 Forløb 9: Det moderne gennembrud – kvindens rolle
Titel 11 Forløb 10: Taler og argumentation (II)
Titel 12 Forløb 11: Eksistentialisme
Titel 13 Projektpraktik
Titel 14 Forløb 12: Realisme/modernisme
Titel 15 Forløb 13: Noveller- relationer og dirty realism
Titel 16 Forløb 14: Dokumentar-projekt (II) og semesteropg.
Titel 17 Forløb 15: Fremmedgørelse og vrede forfattere (II)
Titel 18 Repetition, ‘mangler’, prøveeksamen, skriftlighed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Introduktion til dansk

Formål
- Introducere danskfaget på HF.
- Åbne danskfaget gennem arbejde med forskellige teksttyper.
- Blive bekendt med egen og andre identitet, samt hvad der udgør den.
- Stifte bekendtskab med et selvportræt

Kernestof
- Kortfilmen Underoverfladen af Rene Hernandez (2008): https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/under-overfladen
- Digtet BARNDOM af Yahya Hassan (2013).
- Tale: Neste sommer finnes ikke når du er ung fra 2020 af Bent Høie (tidligere sundheds- og omsorgsminister i Norge): https://www.aftenposten.no/norge/i/rA2A18/hoeie-til-ungdommen-neste-sommer-finnes-ikke-naar-du-er-ung?fbclid=IwAR1PTADC_vi5YLBmuEqdMobSSMPF5VFCNU6YzpE-aZshStO3ag1otwMNynE

Supplerende materiale
- Introduktion til Yahya Hassan gennem følgende klip: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/se-det-beroemte-klip-her-faar-yahya-hassan-sit-gennembrud-paa-tv
- Retoriske virkemidler: https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler---figurer.html
- Håndbog til dansk (Systime):
     - Berettermodellen
     - Personkarakteristik
     - Tid og miljø
     - Gentagelsesfigurer (anafor og epifor)

Omfang: 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Nyheder og journalistik

Formål og faglige mål
- Analyse af nyhedsartikler og fortællende journalistik med afsæt i faglige begreber
- Få kendskab til journalistikkens metoder og genre

I forløbet arbejder klassen med avisen i papirudgave med det formål at få kendskab til, hvordan en papiravis er bygget op, dvs. hvilke typer af nyhedsartikler, man finder i avisen. Endvidere får eleverne kendskab til avisens layout og dens prioritering af stofområde og nyhedskriterier. Endvidere arbejder vi med fortællende journalistik og fotoreportagen. Gennem dokumentaren  ”Ryd forsiden" får eleverne kendskab til journalisters arbejde, nyheders tilblivelse samt den journalistiske metode. Dokumentarserien fungerer også som overgang til dokumentargenren.
Der arbejdes desuden med første aflevering.

Tekster
- Afsnit 1 af dokumentaren "Ryd forsiden" af DR (2019)
- s. 10-12 i bogen News (pdf: Introduktion til journalistik)
- Artikel: Første afrikanske klimatopmøde starter i dag: https://globalnyt.dk/seneste/foerste-afrikanske-klimatopmoede-starter-i-dag-i-kenya/
- Reportage "Branden" af Herman Bang (1884)
- Leder "Druk" af Aleksander Krag Professor (overlæge) fra Ugeskrift.dk d. 5/4 2021.

Materialer
- Ciceros pentagram: https://www.gymdansk.dk/ciceros-pentagram.html
- Håndbog til dansk (Systime)
   - Avisens layout
   - Avisens stofområder
   - De 5 nyhedskriterier
   - Nyhedstrekanten
   - Nyhedsjournalistik
   - Fortællende journalistik
   - Den tredje fortællemåde
   - Meningsjournalistik

Omfang: 25 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3: Dokumentarer (I)

Formål/faglige mål
- At kunne identificere dokumentarfilm/-seriers genretræk.
- At kunne kende forskel på fakta- og fiktionskoder samt vise hvor og hvordan de anvendes i dokumentarfilm.
- At kunne afgøre dokumentarfilmens primær undergenre og have kendskab til de tre klassiske undergenrer.

Forløbet introducerer til dokumentargenren ved at give kendskab til dokumentarens genretræk, definition (Grieson og Bill Nichols) samt brug affakta- og fiktionskoder. Desuden arbejdes der med forskellige dokumentartyper for at undersøge og få kendskab til dokumentargenrens undergenrer.
Til sidst inddrages dokumentaren "Slaven" som en del af deres semesteropgave - https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/slaver.

Tekster/film:
- "Oversigt over de filmiske virkemidler" fra filmiskevirkemidler.dk af Jan Frydensbjerg & Ole Solkær
- Afsnit 1 af dokumentarserien "Ryd forsiden" fra DR (2019).
- Håndbog i dansk (Systime)
   - Faktakontrakt
   - Fakta- og fiktionskoder
   - Kreativ bearbejdning af virkeligheden
   - Dokumentarfilmtyper (den dybdeborende, den observerende og den deltagende)
   - Brugen af fiktion og fiktionskoder

Kort klip fra
- Uddrag fra afsnit 1 af "Med livet i hænderne" fra DR (2022).
- Uddrag af "Air Jordan: En mand og hans ikoniske sneakers" (2020).
- "Operation X: Konkursfinter på falderebet - Trailer - TV 2 PLAY"(2021): https://www.youtube.com/watch?v=O1OR0gejgdQ.

Begreber
- Griesons definition
- Autenticitetsmarkører/faktakoder
- Fiktionskoder
- Faktakontrakten
- De 3 dokumentariske undergenrer samt deres kendetegn
  - Den dybdeborende/autoritative
  - Den observerende
  - Den deltagende

Omfang: 15 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk semesteropgave efterår 13-11-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Unge vrede forfattere (I)

I forløbet læser vi digte af vrede forfattere som Yahya Hassan, Michael Strunge, Sara Rahmeh og Caspar Eric.

Materialer: https://drive.google.com/drive/folders/1TsiHVvi4B7KTDKeMMJNDA4EaMz6FFAXa?usp=drive_link

Tekster:
- "Yahya Hassan: Sårbar vrede" fra "Brug litteraturhistorien".
- "PLASTIKBLOMST af Yahya Hassan (2013) (også brugt i afleveringen).
- "Plasticsolen" af Micheal Strunge fra "Vi folder drømmens faner ud" (1981)(også brugt i afleveringen).
- Uddrag af "NIKE" s. 24-27 "andre gangespiller den handicappede" af Caspar Eric (2015).
- Uddrag af "Langt væk og lige om hjørnet" s. 21-23 af Sara Rahmeh.

Begreber
- Autofiktion
- Dobbeltkontrakten
- Fakta- og fiktionsgenren - https://hbdansk.systime.dk/?id=254#c1227
- Lyrik/digte som genre - Håndbog til dansk, 3.6 litterære genrer "Digt"
   - Knækprosa
   - Bundet form
   - Ubundet form
- Personkarakteristik
- Metafor
- Ordklasser

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk opgave 2 15-12-2023
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5: Taler og argumentation (I)

I forløbet har vi arbejdet med forskellige argumenterende tekster og undersøgt, hvordan de opbygger deres argumentation samt haft fokus på at kunne identificere tekstens (hoved)påstand og belæg.
Forløbet afsluttes med at eleverne selv skriver og holder en tale om et valgfrit emne indenfor en valgfri talegenre.

Formål:
- Få viden om talegenrerne og talens opbygning - herunder Ciceros pentagram. Vi læser da forskellige taler og undersøger sproget.
- At få kendskab til Toulmins argumentationsmodel og appelformer. I forlængelse af det skal eleverne kunne sammensætte en overbevisende argumentation og analysere argumentationen i både taler og debatindlæg.
- At kunne skrive en redegørelse og en tale.

Materialer: https://drive.google.com/drive/folders/1Vm7WZZyeytsxF5vBCPiK_Y_jG0pVh-MX?usp=drive_link

Tekster læst i forløbet:
- Talegenrer - https://dansksiderne.dk/index.php?id=3509#c16039
- Toulmins argumentationsmodel - https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c614
- Karen Ellemanns debatindlæg "Derfor siger staten ikke undskyld" i Berlingske tirsdag d. 19. april 2016.
- Dokumentaren "Drengehjemmet Godhavn" sendt første gang d. 1. februar 2005 på DR - https://www.dr.dk/drtv/program/drengehjemmet-godhavn_64838.
- Mette Frederiksens undskyldningstale til drengene fra Godhavn d. 13. august 2019 (forkortet).

Retorisk analyse af taler: https://hbdansk.systime.dk/?id=212

Begreber:
- Redegørelse
- Talegenrer
   - Lejlighedstale
   - Den politiske tale
   - Den informative tale
- Toulmins udvidet argumentationsmodel
   - Påstand, belæg og hjemmel - https://www.youtube.com/watch?v=D6rNLvYhcXI
   - Styrkemarkør, rygdækning og gendrivelse - https://www.youtube.com/watch?v=nXm1KC5DEOw&t=1s
- Ciceros program - https://drive.google.com/file/d/1E7L9Y3A3zWAxQOlGl0MLNp4Pi_fqeqtq/view?usp=drive_link
- Appelformer - https://drive.google.com/file/d/1OFAQdMCnOfVDBjTdFcQuSWrxWhvuwLCD/view?usp=drive_link
- Sproglige figurer fx anafor, epifor, trikolon/triade, parallel og retorisk spørgsmål - https://hbdansk.systime.dk/?id=194
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Redegørelse om Ellemann 19-01-2024
Tale 06-02-2024
Semesteropgave - Opgave 1 04-03-2024
Semesteropgave - Opgave 2 04-03-2024
Semesteropgave - Opgave 3 04-03-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Projektpraktik

Ikke eksamensemne
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk opgave 3 17-01-2024
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 6: Migration

I forløbet læser vi migrationslitteratur, som her forståes som litteratur som på en eller anden måde forholder sig til eller handler om migration.
Formålet med forløbet er at vise eleverne en brede vifte af litteratur og blive opmærksom på at det danske sprog påvirkes af globaliseringen samt at mange bruger flere sprog bruges på samme tid. Kulturmødet sker både rent fysiks men også i sproget og i litteraturen.
Vi læser den grafiske roman "Uledsaget" (værk) og taler om forholdet mellem billede, tekst og indhold og foretager en billedeanalyse. Derudover ser vi dokumentaren "Flugt" og læser et uddrag af "Drageløberen" (oversat verdenslitteratur + værk).

Materialer - https://drive.google.com/drive/folders/1MwDrEYoPaNSSO72AC5xJobNdtvE4zypq?usp=drive_link

Tekster læst i forløbet:
- "Uledsaget" af Halfdan Pisket (2017). Værklæsning. Eleverne har læst hele romanen, arbejdet med den i undervisnigen og skrevet en aflevering med udgangspunkt i en af de 5 fortællinger.
- ”Migration” fra "Litteratur med udsyn" (2016) s. 11-21 (forkortet) - https://docs.google.com/document/d/1B24emXgyTr8doUqI0vMSJqSAGLDxJLAx/edit?usp=drive_link&ouid=111350396873136769588&rtpof=true&sd=true.
- Uddrag fra "Et øje rødt" af Jonas Hassen Khemiri (2003) Fra "Litteratur med udsyn" s. 65-70.
- Afsnit 2 "P" og afsnit 4 "Babak for Danmark" af podcasten "Generationen" af Babak Vakili - https://www.dr.dk/lyd/p3/generationen/generationen-1/generationen-2-4-p-13332195803 og https://www.dr.dk/lyd/p3/generationen/generationen-1/generationen-4-4-babak-fra-danmark-13332195805
- Sivas – D.A.U.D.A. (2013) - https://www.youtube.com/watch?v=WDLaJm5noSU
- Dokumentarfilmen "Flugt" af Jonas Poher Rasmussen (2021) - https://www.dr.dk/drtv/program/flugt_297321
- Kapitel 10 (forkortet) fra "Drageløberen" af Khaled Hosseini (2003). Oversat verdenslitteratur.
- Eksempler på dialekt og hvorfor de dør ud - https://www.youtube.com/watch?v=MNWytyRXzMo

Begreber
- Graphic novel (grafisk roman)
- Billede analyse
   - Det dennotative niveau
   - Den konnotative niveau
   - Det tekstlige niveau
- Dialekt, etnolekt og multietnolekt
- Sted og bevægelse
- Fakta- og fiktionskoder
- Animation
- Indre og ydre konflikt
- Tomme pladser
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk opgave 4 07-04-2024
Dansk opgave 5 15-05-2024
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb 7: Romanlæsning: Betonhjerter

Vi har læst Sara Rahmehs roman “Betonhjerter” (2023) med fokus på komposition, fortælleforhold, karakterernes udvikling, motiv og konflikter.

“Sara Rahmeh romandebuterer med 'Betonhjerter', der følger den 17-årige Yasmin af syrisk afstamning i sin opvækst i ”Blokken”. Sara Rahmeh har kastet meget kærlighed ind i sin roman, som nedbryder fordomme om boligblokke og barrierer mellem etniciteter.”

Kernestof: Sara Rahmeh: Betonhjerter (2023)

Supplerende stof: Håndbog til dansk, kap. 3. Litteratur
Motiver
Konflikter
Tid og miljø
Personkarakteristik
Forholdet mellem personerne
Komposition
Fortæller og synsvinkel
Tema

300 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb 8: Romantikken – digte

Vi har arbejdet med den litterære periode Romantikken, der er præget af en dyb fascination af naturen, stærke følelsesmæssige udtryk og en længsel efter det åndelige og nationale.

I Danmark udviklede romantikken sig med fokus på nationalromantikken og universalromantikken, hvor forfatterne fremhævede fællesskabets betydning og åndelighedens rolle i samfundet.
Analysebegreber i digte
Romantikken som litterær periode og dens kendetegn
Universalromantik – individets forhold til det åndelige og ophøjede
Nationalromantik – folkets fællesskab og naturens skønhed
Ekstra: Romantisme – periodens mørkere og mere splittede udtryk
Tekster:
Ludvig Holberg: Epistel 91 (Romantikken = opgør med oplysningstiden som var det logiske, fornuftige)
Adam Oehlenschläger: "Fædrelandssang: Der er et yndigt land" - Nationalromantik
N. F. S. Grundtvig: "Det er så yndigt at følges ad" - Universalromantik
H.C. Andersen: "Klokken" – Universalromantik
Steen St. Blicher: "Sig nærmer tiden" – Romantisme

Supplerende stof:
Litteraturhistorien – på langs og på tværs (kapitlet om oplysningstiden og romantikken)
Kompendium – romantikkens nøglebegreber
Perspektivering: Danskhed i dag – Tobias Rahim
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb 9: Det moderne gennembrud – kvindens rolle

I forløbet har vi arbejdet med Det moderne gennembrud. Her har vi haft fokus på kvindernes forhold, klasseforskelle og kirkens rolle samt skrivestilen kritisk realisme.

Kernestof, materiale:
Brandes: “Forelæsninger og hovedstrømninger i den europæiske litteratur"
Sædelighedsfejden:
Elisabeth Grundtvig: "Nutidens sædelige Lighedskrav", 1887
Georg Brandes: “Engle”
Kvindens rolle: Amalie Skram: "Constance Ring" (romanuddrag 1885)
Klasseforskelle: Henrik Pontoppidan: "Et Grundskud" (1887).
Ifm. skrivestile:
J. P. Jacobsen: “Fra husets tag” (1870) vs. realistisk skrivestil

Supplerende:
Litteraturhistorien på langs og på tværs – det moderne gennembrud
Powerpoint, Det moderne gennembrud: De tre k'er: Kirke, køn, klasse og sædelighedsfejden
Skrivestile – Realisme og kritisk realisme

Perspektivering:
SKAM, sæson 2, afsnit 8 (norsk)
Fremstillingen af køn i reklamer i nutiden (debat)
Seksualundervisning med fokus på køn, kropsidealer, grænser
Edith Sødergran: “Vierge Moderne" (svensk, om kønsroller)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave om sædelighedsfejden 23-10-2024
Opgave om klasseforskel (laves mandag i modulet) 28-10-2024
Aflevering: Det moderne gennembrud- se link&site 03-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb 10: Taler og argumentation (II)

I forløbet har vi arbejdet med taler, der har til formål at skabe forandring og vække debat.

Særligt har vi haft fokus på Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, hvor hun satte kvindens rolle og ligestilling på dagsordenen. Undervejs har eleverne arbejdet med danskfaglig teori, herunder den politiske tale, den informative tale og lejlighedstalen, Ciceros pentagram, appelformer, troper og figurer, argumenttyper, argumentationskneb og ordvalgsargumenter.

Derudover har eleverne løbende arbejdet med skriftlige øvelser, der understøtter deres analytiske arbejde. Mundtlig formidling har også været et centralt fokus, hvor eleverne har trænet deres evne til at styrke deres egen argumentation. Vi har arbejdet med forskellen mellem diskussion og debat, hvilket har forberedt eleverne på at skrive en debatterende artikel som afslutning på forløbet.

Supplerende stof: Centrale begreber
De tre talegenrer: https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c606
Appelformer:https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c612
Talens disposition: https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c610
Ciceros pentagram: https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c607
Semantiske felter: https://hbdansk.systime.dk/?id=179#c519
Sproglige billeder: https://hbdansk.systime.dk/?id=188#c545
Sproglige figurer: https://hbdansk.systime.dk/?id=194
Argumenttyper: https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c627
Ordvalgsargumentation: https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c629
Argumentationskneb: https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c628
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb 11: Eksistentialisme

Forløbet tager udgangspunkt i Liselotte Henriksens "Eksistentialisme i dansk".
Vi har arbejdet med eksistentialisme med fokus på Kierkegaards stadier (spidsborgeren, æstetikeren, etikeren og den religiøse) og Yaloms grundvilkår: friheden, isolationen, meningsløshed, døden.

I forløbet har vi arbejdet med både realistiske og modernistiske tekster, som på den ene eller anden måde tematiserer det eksistentielle perspektiv.

Intro til eksistentialisme – hvad er eksistentialisme?

Analyse af kortfilmen "Lidt endnu" (2019) (værk)

Kernestof, materiale:
Kortfilm: “Lidt endnu” (2019): Solvej på efterskole og skal tage et valg
Peter Seeberg: "Hvile"
Villy Sørensen "De dødsdømte"
Klaus Rifbjerg: "Det er blevet os pålagt" (spidsborgeren)
Sonnergaard: "Reprise på Krogs Fisserestaurant” (æstetikeren)
Henrik Jensen: “Det ordentlige menneske” (etikeren)
Martin A. Hansen: “Agerhønen” (den religiøse livsposition)
Blixen: "Livets Veje"

Supplerende stof:
Grundtemaer og centrale begreber
Den eksistentialistiske fortælling
Valg, angst, mening og meningsløshed
Determinationspunkt, kulminationspunkt
Kierkegaards fire livspositioner: Spidsborgeren, æstetikeren, etikeren, den religiøse
Sartre – at tage et valg
Yaloms fire grundvilkår – friheden, isolationen, meningsløshed, døden
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 14 Forløb 12: Realisme/modernisme

Forløbet kredser om menneskets søgen efter identitet og mening. Fokus på realisme vs. modernisme.

Tekster:
- Opbrudstid og indre konflikt (modernisme)
"Interferens" af Johannes V. Jensen
- Individ vs. fællesskab (social realisme)
"Lønningsdag" af Martin Andersen Nexø
- Moderne og eksperimenterende tekster, der kredser om livets mening og betydning.
Dagens tema: Teknik, storby og modernitet
"Det blomstrende slagsmål" af Tom Kristensen

Supplerende stof:
Litteraturhistorien på langs og på tværs – om realisme og modernisme
Håndbog til dansk – faglige begreber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb 13: Noveller- relationer og dirty realism

Novelleforløb med fokus på relationer og ‘dirty realism’

Fokus på den moderne novelle med fokus på relationer, kærlighed og fremmedgørelse.
Sideløbende med repetition af fagbegreber inden for novellegenren og skriveøvelser.

Novellen "Reprise på Krogs Fisserestaurant" af Jan Sonnergaard kredser om temaer som mistillid, ensomhed og frygten for at blive såret. Fortælleren har svært ved at stole på andre, især kvinder, og hans indre monolog afslører en kamp mellem længslen efter nærhed og frygten for svigt. Samtalen med Heidi bliver et eksempel på, hvordan tidligere oplevelser kan forme en persons evne til at åbne sig for nye relationer. Vi har haft fokus på skrivestilen ‘Dirty realism’.

Novellerne i "Jeg begyndte sådan set bare at gå" af Kim Fupz Aakeson handler om øjeblikke, hvor der sker noget nyt i relationen mellem unge og forældre - øjeblikke, hvor de unge står i et valgsituation, der kræver selvstændighed og ansvar. Hvor de unge har mulighed for at rive sig løs fra forældrene og få muligheden for at stå på egne ben. Alle novellerne ender med åbne slutninger, så læseren skal analysere sig frem til, hvordan det kommer til at gå de unge efter de har truffet deres egne selvstændige valg.
Perspektivering (overgang fra barn til voksen): Folkevisen Germand Gladensvend.

Kernestof:
- Jan Sonnergaard: “Reprise på Krogs Fisseresraurant” og skrivestilen "Dirty realism"
- Kim Fupz Aakeson: Novellerne "Raftehegn", "Skitur”, "Tøser" og "Hemmeligheder" fra novellesamlingen "Jeg begyndte sådan set bare at gå".

Supplerende:
Vi har haft fokus på danskfaglig metode: næranalyse af citater og tomme pladser (inferens) og arbejdet med følgende faglige begreber i analysen af noveller:
2.1 Fiktionskontrakt – tomme pladser og inferens: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1219
3.2 Indre komposition og vendepunkt: https://hbdansk.systime.dk/?id=p155
3.3 Fortæller: https://hbdansk.systime.dk/?id=p159
3.4 Fremstillingsformer - fortæller og synsvinkel: https://hbdansk.systime.dk/?id=p163
3.5 Tema og perspektivering: https://hbdansk.systime.dk/?id=p170
3.6 Litterære genrer - novelle: https://hbdansk.systime.dk/?id=c1171
4.2 Sproglige billeder, ords betydninger og semantiske felter: https://hbdansk.systime.dk/?id=p188
• Konflikt: https://hbdansk.systime.dk/?id=c475
• Personkarakteristik : https://hbdansk.systime.dk/?id=c479
• Forholdet mellem personerne: https://hbdansk.systime.dk/?id=c480
• Tema : https://hbdansk.systime.dk/?id=c334
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb 14: Dokumentar-projekt (II) og semesteropg.

Håndbog til dansk skriver: "Dokumentarfilm er betegnelsen for et bredt spektrum af film, der kan se meget forskellige ud. Fælles for dem er imidlertid ambitionen om at dokumentere virkeligheden. Relationen til virkeligheden og til det faktuelle spiller en helt afgørende rolle i dokumentarfilmen og for vore forventninger til disse film."

Vi har arbejdet med få uddrag af “Musikrevolutionen” (DR, 2024 afsnit 1 og 2) og podcasten “Generationen” (Babak Vakili).
Vi har haft fokus på fakta- og fiktionskoder og filmiske virkemidler.
Eleverne har derudover lavet deres egen dokumentarfilm.

Centrale begreber
Dokumentarfilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=224
- Kreativ bearbejdning af virkeligheden
- Dokumentarfilmtyper
- Autenticitetsmarkører i dokumentarfilm
- Brugen af fiktion og fiktionskoder
Filmiske virkemidler: https://hbdansk.systime.dk/?id=222
Fremdrift og spænding: https://hbdansk.systime.dk/?id=223#c740
Medieanalyse af dokumentarfilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=228
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb 15: Fremmedgørelse og vrede forfattere (II)

Fortsættelse af ‘Vrede unge forfattere’ fra 1q:

I forløbet læser vi digte af forfattere som Yahya Hassan, Rudolf Broby-Johansen, Michael Strunge, Caspar Eric, Sara Rahmeh, Hassan Preisler og Amina Elmi.

Teksterne udgør samlet en digtsamling, fordi de har indbyrdes referencer (godkendt af undervisningsministeriet).

Tekster 1q:
- "Yahya Hassan: Sårbar vrede" fra "Brug litteraturhistorien".
- "PLASTIKBLOMST af Yahya Hassan (2013) (også brugt i afleveringen).
- "Plasticsolen" af Micheal Strunge fra "Vi folder drømmens faner ud" (1981)(også brugt i afleveringen).
- Uddrag af "NIKE" s. 24-27 "andre gangespiller den handicappede" af Caspar Eric (2015).
- Uddrag af "Langt væk og lige om hjørnet" s. 21-23 af Sara Rahmeh.

Materialer: https://drive.google.com/drive/folders/1TsiHVvi4B7KTDKeMMJNDA4EaMz6FFAXa?usp=drive_link  

Tekster 2q:
Yahya Hassan: "BARNDOM", “JETLAGSFORMØRKELSE”
Strunge: COMA, Plasticsolen
Rudolf Broby-Johansen: BORDELPIGE DRÆBER UFØDT
Hassan Preisler: “Brun mands byrde”
Amina Elmi: Uden titel, fra digtsamlingen “Barbar”
Sara Rahmeh: “Jeg leder efter Palæstina på mit tastatur”

Begreber
Håndbog til dansk, 3.6 litterære genrer "Digt"
- Autofiktion
- Dobbeltkontrakten
- Fakta- og fiktionsgenren - https://hbdansk.systime.dk/?id=254#c1227
- Lyrik/digte som genre - Håndbog til dansk, 3.6 litterære genrer "Digt"
- Personkarakteristik
- Sproglige virkemidler
- Metafor
- Ordklasser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer