Holdet 3b DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2025/26
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Petrea Kissow
Hold b 2023 Dansk A (1b DA, 2b DA, 3b DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kommunikation & iværksætteri
Titel 2 Grundforløb: Lyriske selvfremstillinger
Titel 3 Oplysningstid og Holberg
Titel 4 Grønland og postkolonialisme (DHO)
Titel 5 Reflekterende tekst
Titel 6 Global journalistik
Titel 7 Retorik og argumentation
Titel 8 Berlin i litteraturen
Titel 9 Natursyn og klimalitteratur
Titel 10 Sproghandlinger i fiktion
Titel 11 Det moderne gennembrud
Titel 12 Dokumentarfilm - bearbejdet virkelighed
Titel 13 Eksistentialisme
Titel 14 Tilladte websider

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kommunikation & iværksætteri

Starten på den bæredygtige studieretning var et samarbejde mellem samfundsfag og dansk, hvor eleverne arbejdede projektorienteret med at løse problemstillinger stillet af tre iværksættere, som alle kan forstås som bæredygtige i den Brundtlandske forstand. Eleverne har dels arbejdet med gruppearbejdet som form gennem logbog, refleksionsspørgsmål og fast definerede roller og dels arbejdet med at løse den problemstilling, som de definerede inden for det overordnede problemfelt, som blev stillet af de tre iværksættere - DareGender, Frej og Kunst ud til Folket.
Danskfagligt har vi arbejdet med det retoriske pentagram og for derigennem at kommunikere hensigtsmæssigt til forskellige modtagergrupper, herunder informanterne i deres samfundsfaglige undersøgelse og iværksætterne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundforløb: Lyriske selvfremstillinger

Forløbet tager udgangspunkt i et udvalg af lyriske selvfremstillinger, som læses både som lyrik og som selvfremstillinger, som skal forstås med dobbeltkontrakten in mente. Forløbet træner således centrale lyriske begreber og forståelsen af, at værker kan balancere mellem fakta og fiktion.
Eleverne har både læst og skrevet selvfremstillinger.

Digtsamling: ‘Lyriske selvfremstillinger’, 2022
(Værket er sammensat til grundforløbet og består af en samling af 17 autofiktive digte - primært af nyere danske forfattere)

Naja Marie Aidt:
uddrag af Poesibog (2008):
”Mit spejl”
”udsigt fra legehuset”
”punkt”

Asta Olivia Nordenhof:
Uddrag af Det nemme og det ensomme (2013)

Tove Ditlevsen:
”Blinkende lygter” (1947)
”Jeg er din barndoms gade” (1942)

Caspar Eric:
Uddrag af 7/11 (2014):
”indhold”
”jeg refresher”
”jeg er til [fest med primært techno]”

Julie Sten-Knudsen:
Uddrag af Syv lag (2021)

Sara Rahmeh:
Uddrag af Langt væk og lige om hjørnet (2021)

Søren Ulrik Thomsen:
Uddrag af Det værste og det bedste

Yahya Hassan:
”Forlagsmøde” YAHYA HASSAN 2 (2019)
”Tvangsfjernet” fra YAHYA HASSAN (2013)

Supplerende materiale:
Håndbog til dansk (Systime): https://hbdansk.systime.dk/?id=1
Sproglige billeder
sproglige figurer
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Oplysningstid og Holberg

Eleverne er blevet introduceret til oplysningstiden, Holberg og har læst uddrag af Erasmus Montanus på tværs af de fem akter. Forløbets centrale tema er sprogets betydning for menneskets (Erasmus Montanus’) sociale fremtræden og relationer. Med udgangspunkt i Goffmans facework ser vi nærmere på personerne i Erasmus Montanus samt relationerne og konflikterne mellem dem.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Reflekterende tekst

Vi læser essays og skriver sansende og reflekterende tekst.
Sproget.dk bruges som ordbog og til øvelser med klassiske fejltyper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Global journalistik

Vi bruger mere tid end nogensinde på nyheder, ikke mindst online. Men bruger vi vores opmærksomhed fornuftigt?

Vi læser manualen ”Den der råber lyver” og kaster et kritisk blik på moderne journalistik og medier.

Forløbet arbejder med gode råd til, hvordan vi som mediebrugere kan hjælpe journalistikken på vej, bekæmpe misinformation og bygge en levende samfundsdebat på et fundament af kendsgerninger. Desuden arbejder vi med nyhedskriterier, fiktionalisering og Fake News. Der er en vekslen mellem at analysere nyheder og diskutere journalistik og at være kritisk medieforbruger.
Som afslutning på forløbet har vi arbejdet med remediering af nyhedsartikler til opslag på sociale medier i samarbejde med Global Nyt.

Værklæsning: Lea Korsgaard, Den som råber lyver - Mediebrugernes manual til løgnens tidsalder, 2017 (ca. 79 sider)

Centrale begreber:
De 5 nyhedskriterier
Nyhedstrekanten
Vinkling
Kilde
Konstruktiv journalistik og engagementskriterierne
Fortællende journalistik fokus den tredje fortællemåde
Objektivitet/ tilstræbt objektivitet
Fake News
Click Bait
Journalistisk sprog
Nyhedsvægring


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Retorik og argumentation

I forløbet arbejder vi med talen som genre, argumentation og retorik, taleskrivning og kommunikation for en NGO. Vi sætter fokus på talens potentiale og udfordringer som et politisk værktøj i bred forstand med udgangspunkt i konkrete eksempler.
Forløbet rumme et samarbejde med NGO'en PlanBørnefonden, som eleverne har løst en kommunikationsopgave for.

Centrale begreber i forløbet:
De tre talegenrer
Appelformer
Talens disposition
Ciceros pentagram
Sproglige figurer
Argumentation, herunder Toulmin
Argumenttyper
Argumentationskneb
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Berlin i litteraturen

Kort forløb i forbindelse med studietur til Berlin. Vi undersøger Berlin i litteraturen, herunder Tom Kristensens ekspressionisme. I denne sammenhæng har vi også arbejde med den analyserende artikel som genre.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Natursyn og klimalitteratur

Vi er den første generation som ved, at vi kan underminere Jorden, og vi er den sidste som kan gøre noget ved det. Klimakrisen er et af de største problemer verden står overfor lige nu. Dette rejser en række spørgsmål af etisk, politisk og ideologisk karakter, som også har fundet vej til dele af litteraturen, der former sig som en række æstetiske italesættelser af de økopolitiske problemstillinger, som vedrører os alle. Med forløbet vil vi forsøge at nærme os nogle af problemstillingerne gennem en række litterære tekster. Hvordan tale om litteratur ift. klimakrisen? Hvad kan litteraturen potentielt gøre? Og kan man i det hele taget kræve noget af den?
Vi inddrager også ældre litterære tekster fra romantikken for at undersøge og skabe en forståelse af forandringerne i menneskets syn på naturen og menneskets forhold til den.

Yderligere læser vi Liv Duvås "Ned fra Himlen" som værk i forbindelse med det litterære generationsmøde (g)Udgivet?

Centrale perspektiver:
Universalromantik, herunder panteisme og organismetanke
Et nyt forhold mellem menneske og natur
Mennesket mellem magt og afmagt
Det globale krydser det lokale
Forsøg på at finde et nyt sprog
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Sproghandlinger i fiktion

Udgangspunktet for forløbet er sprogets performative status. Vi har analyseret noveller, novelleuddrag og afsnit af tv-serien Skam ud fra følgende centrale begreber, som alle beskrives i Jann Scheuers: Sproghandlinger (2009)

5 typer af sproghandlinger
- Regulerende
- Informerende
- Følelses- og holdningsudtrykkende
- Samtalestrukturerende
- Rituel
Indirekte sproghandlinger
Optoning og nedtoning
Samarbejdsprincippet
- sandhed og oprigtighed
- relevans
- kvantitet
- kvalitet
Høflighedsprincippet
- minimer din egen gevinst
- maksimer en andens gevinst
Facework (Krænkelse, trusler mod, beskyttelse og opbygning af face) og aggressivt facework
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det moderne gennembrud

Vi arbejder med de tre store K'er. Kvinde, klasse og kirke.
Efter romantikken og biedermeyer-tiden kommer der fokus på de triste skæbner på samfundets bund.
Der bliver også sat fokus på kvindens rolle, og kvindelige forfattere markerer sig.

Litteraturhistorie primært læst i Håndbog til dansk litteraturhistorie: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Dokumentarfilm - bearbejdet virkelighed

Eleverne lærer dokumentargenren at kende gennem forskellige eksempler på dokumentarfilm. Vi beskæftiger os både med tv-dokumentaren og dokumentarfilmen, ligesom vi diskuterer autenticitet og troværdighed indenfor dokumentargenren. Vi har arbejdet med Jonas Poher Rasmussens: "Flugt" som værk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Eksistentialisme

Forløbet tager udgangspunkt i Liselotte Henriksens "Eksistentialisme i dansk". Vi har arbejdet med eksistentialisme hos Sartre og hos Kierkegaard, herunder stadieteorien, begge teorier er læst i Henriksens gengivelse. Samtidig byder forløbet på læsning af både realistiske og modernistiske tekster,  læst med eksistentialistisk teori.

Centrale begreber
Valg - krise - angst - handling
Spidsborger
Æstetiker
Etiker
Den religiøse
Ond tro
Fremmedhed
Blikket fra den anden
Den gode tro
Kampgruppen


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Tilladte websider

Websider, som klassen må anvendes uden download:

Håndbog til dansk Litteraturhistorie: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/

Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/

Sproget.dk: https://sproget.dk/

Eleven Mille Anker Christiansen har grundet SPS også adgang til

https://eksistentialismeidansk.systime.dk/

https://klimalitteratur.systime.dk/?id=1
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer