Holdet 3w ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Villads Wjac Sieling
Hold w 2023 Oldtidskundskab C (3w ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sofokles: Kong Ødipus
Titel 2 Homer- Odysséen
Titel 3 Platon - Symposion
Titel 4 Stoicisme - Senecas breve
Titel 5 Repetition
Titel 6 Arkitektur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sofokles: Kong Ødipus

Forløb om de athenske dionysier med Sofokles' Kong Ødipus som eksempeltekst. Læsningen af tragedien tager udgangspunkt i en basal indførelse i begivenhederne omkring tragediekonkurrencerne på Akropolis og guddommen Dionysos. Under læsningen af dramaet er der særligt lagt fokus på:
- metaforiske betydninger af blindhed/syn
- diskussioner af begrebet hybris i forbindelse med dramaet
- kongens fald
- menneskets blindhed for og kontrol over sin skæbne

Værket perspektiveres til Denis Villeneuves Nawals Hemmelighed, 2010

Læringsmål - eleverne skal kunne:
- Kende og redegøre for følgende begreber og steder: Akropolis, Dionysier,  Liturgi, Teatron, Tetralogi, Versemål, Talevers, agon, stikomytia, Epeisodion, Stasimon Exodos, Koros, Orkestra, Parodos, Prologos, Skene,
Peripeti, anagnorisis

- analysere og fortolke antikke tragedier med anvendelse af ovenstående begreber og med udgangspunkt i viden om det antikke athenske samfund.

- perspektivere til moderne værker, der trækker på antikke forbilleder og vurdere, hvordan inddragelsen af det antikke værk bidrager til fortolkningen af det moderne (se mappen "Receptionsteori").


Primærlitteratur:
Jørgen Mejer og Søren Ulrik Thomsen: Kong Ødipus, 1990
Denis Villeneuve: Nawals Hemmelighed, 2010

Baggrundslitteratur:
Brian Andreasen og Jens Refslund Poulsen: Paideiaa, side 101-111
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Homer- Odysséen

Kernestof:
Antik litteratur (epos): Homer, Odysséen  https://oldportalen.systime.dk/?id=165
Oversætter: Otto Steen Due

Tekster
Odysséen, Sang 1, linje 1–305
Odysséen sang 5, linje 465-493 (slutningen af sang 5)
Odysséen, Sang 6 (Nausikaa) 1-210
Odysséen, Sang 9, v. 1–436 (Kyklopen)
Odysséen, Sang 22 (drabet på bejlerne) 1-115
OMFANG: 1050 linjer= 35 normalsider

SUPPLERENDE STOF:Klaus Rifbjerg: Penelope på Ithaka, 1970 https://oldportalen.systime.dk/?id=591

Forløbets indhold og fokus
Vi fokuserer på den mundtlige tradition, begrebet epos og dets forbindelse til kleos (ry, berømmelse), tematikkerne nostos (hjemkomst), xenia (gæstfrihed) og oikos (husstand/familie), samt barbari/civilisation i forbindelse med kyklopen.
Der lægges vægt på den mundtlige tradition, herunder brugen af patronymika og smykkende adjektiver, og hvordan disse stiltræk understøtter hukommelse, identitet og heltefremstilling i et mundtligt fortællemiljø.
Vi taler også om begrebet do ut des (jeg giver, for at du skal give) i relation til guder, ofringer, daktylisk heksameter, formularisk mundtlig stil.  

Arbejdsformer
Nærlæsning og fælles tekstanalyse
Klasselærerstyret samtale og diskussion
Perspektivering til græsk religion og samfundsforståelse

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
analysere og fortolke antikke tekster med inddragelse af centrale begreber
redegøre for grundtræk i den mundtlige episke tradition
diskutere antikke forestillinger om heltemod, identitet og hjem
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Platon - Symposion

Forløb Filosofi - Platons Symposion – Hvad er kærlighed?
Kernestof: Platons Symposion, udvalg:
Vi læser: Indledningen til Symposion 172a-177e, Aristofanes' tale 189c-194e,
Sokrates' tale og Alkibiades' tale og afslutningen af Symposion 200c-223d
I alt ca 33 normalsider
SYMPOSION: https://oldportalen.systime.dk/?id=497
Platon: Symposion, Fra: Platon - bind 2. Samlede værker i ny oversættelse s. 303-383. Oversat af R. Sevelsted og C. G. Tortzen. Gyldendal.

Varighed: ca. 6–8 uger
SUPPLERENDE STOF: Schack Von Staffeldt, Platonisme: https://oldportalen.systime.dk/?id=686#c4437
Faglige mål
Kendskab til den filosofiske dialog som litterær genre og Platons rolle i den klassiske græske filosofi og kulturhistorie.
Indføring i centrale begreber knyttet til Symposion og det antikke kærlighedsbegreb:
Eros (begær/kærlighed som drivkraft)


Den maieutiske metode
- Elenkhos
- Apori
Sokratisk dialog
Idélæren (det skønnes idé)
Førsokratikerne

Forståelse af det antikke menneskesyn og forholdet mellem krop, sjæl, kærlighed og erkendelse. Vi taler det desuden om Sokrates’ liv, grækernes opfattelse af sex og kønsroller, og lærer om den platoniske forbindelse mellem forståelse af universet og at elske skønhed.
Indhold og aktiviteter
Gennemlæsning og analyse af udvalgte taler fra Symposion, med fokus på de forskellige definitioner af kærlighed og deres forskellige implicitte idéer om hvordan erkendelse opnås: Aristofanes (myte), Diotima-Sokrates (maieutisk dialog, guddommelig inspiration), Alkibiades (anekdote).
Arbejde med dialogformen som genre: flerstemmighed, ironi, iscenesættelse og forholdet mellem fortæller, taler og sandhed. Fremstillingen af Sokrates som dydig vismand i tiden efter hans henrettelse.
Roterende fremlæggelser om førsokratiske filosoffer.
Analyse af Aristofanes’ myte om de delte mennesker og dens forklaringskraft i forhold til moderne forestillinger om kærlighed, identitet og “den eneste ene”.
Nærstudie af Sokrates’ gengivelse af Diotimas tale om eros som en mellemvæsen (daimon) og kærlighedens bevægelse fra det sanselige til erkendelsen af det skønnes idé. Stærk fokus på “Diotimas stige”, overgangen fra det konkrete/kropslige/partikulære til det abstrakte/åndelige/universelle.
Diskussion af forholdet mellem pædagogik, begær og erkendelse: kærlighed som forudsætning for filosofisk dannelse. Vi diskuterer desuden Platons erkendelsesteori ved at tale om hulelignelsen.
Perspektivering til moderne kærlighedsforståelser og populærkultur samt sammenligning med nutidige idealer om romantisk kærlighed, seksualitet og selvrealisering. Vi diskuterede for eksempel et amerikansk universitets forbud mod at undervise Symposion.
Eleverne arbejder med:
Antikkens filosofi og kulturhistoriske baggrund.
Analyse af filosofiske tekster og begrebsbrug.
Forståelse af sammenhængen mellem litterær form og filosofisk indhold.
Sammenligning mellem antikke og moderne menneske- og kærlighedsopfattelser.
Evne til at diskutere etik, menneskesyn og erkendelse i et historisk og kulturelt perspektiv.
Vi taler om Sokrates’ liv, personlighed og udseende!

Andet materiale:
-Platons idéer
https://www.youtube.com/watch?v=MgotDFs6cdE
-Platon Generelt
https://www.youtube.com/watch?v=VDiyQub6vpw
-Sokratisk metode
https://www.youtube.com/watch?v=vNDYUlxNIAA
-Diotimas stige: https://www.youtube.com/watch?v=cYC74mJ-4po
-Andrew Tate sammenligner sig selv med Sokrates: https://www.youtube.com/shorts/esFEWMvhFns
-Hulelignelsen:
https://www.youtube.com/watch?v=QFi8JUIwu2s

Vi læste desuden: https://oldportalen.systime.dk/?id=400 [Platons eftertid]
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Stoicisme - Senecas breve

Forløb 5: Filosofi – Seneca og stoisk livsform
Varighed: ca. 3–4 uger
Kernestof: Epistulae Morales ad Lucilium (breve til Lucilius), oversættelse af Madsen og Gregersen: https://aigis.igl.ku.dk/aigis/2009,2/Sen/Seneca.html

Brev 1 (Om tiden)
Brev 18 (Om askese og mådehold)
Brev 41 (Om det guddommelige i mennesket)
Brev 47 (Om slaver)
Brev 107 (Om skæbne og modgang)
Omfang: ca. 25–30 normalsider
Supplerende stof: Forløbet indledes i nutiden med dokumentaren On Anger af Alain de Botton: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000002634&s=47101018&n=1&o=hits

Faglige mål
Kendskab til Lucius Annaeus Seneca og hans rolle i romersk filosofi.
Indføring i stoicism som filosofisk retning og som livsform.
Indføring i grundbegreber knyttet til stoicismen:
Natura og Fortuna
Logos (verdensfornuft)
Dyd (virtus)
Prosokhe (fokus, en åndelig øvelse)
Selvmordet i stoicismen
Fatum (skæbne)
Ataraxia
Exercitatio animi (åndens øvelse)
Forståelse af filosofi som praktisk livsøvelse i antikken.
Kendskab til slaveriets rolle i Romerriget og dets etiske problemstillinger.
Indhold og aktiviteter


Forløbet indledes i nutiden med dokumentaren On Anger af Alain de Botton.
Gennemlæsning og analyse af udvalgte breve fra Seneca med fokus på centrale temaer: tid, livsførelse, askese, menneskesyn, slaveri og skæbne.
Arbejde med filosofisk argumentation og formidling i brevgenren.
Diskussion af stoicismen som livsform og dens fokus på selvdisciplin og indre frihed.
Analyse af Senecas syn på slaveri med fokus på menneskelighed og sociale relationer.
Perspektivering til moderne livsførelse og etiske problemstillinger.


Supplerende bemærkninger
Vi arbejdede med filosofi som livsform (exercitatio animi) og hvordan Senecas tekster fungerer som praktiske øvelser i livsførelse.
Vi talte om forholdet mellem ydre vilkår og indre frihed samt menneskets mulighed for at leve i overensstemmelse med naturen.
Vi arbejdede med slaveri som social og etisk problemstilling, især med udgangspunkt i brev 47.
Vi diskuterede tidens betydning (brev 1), askese (brev 18), menneskets forhold til det guddommelige (brev 41) og forholdet til skæbnen (brev 107), samt vrede som tema i både moderne og antik kontekst.
Vi talte også om receptionen af stoicisme i den såkaldte manosfære: ‘Broicism’

Grundbogsmateriale: https://paideia.systime.dk/?id=183  [stoicismen]
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Arkitektur

Gennemgåede bygningsværker:

Det yngre Heratempel i Paestum
Aphaiatemplet på Aigina
Parthenon
Niketemplet (Athena Nike-templet)
Portunustemplet
Maison Carrée
Ara Pacis Augustae
Templet for Livia og Augustus

Baggrundstekst:
https://oldportalen.systime.dk/?id=708#c4816
https://lex.dk/arkitektur_i_oldtidens_Gr%C3%A6kenland

Eleverne skal kunne:

redegøre for karakteristika for perioderne:

arkaisk tid
klassisk tid
hellenistisk tid
romersk tid

analysere og fortolke græske og romerske bygningsværker med henblik på stil, funktion og datering

redegøre for forskelle og ligheder mellem græsk og romersk arkitektur

redegøre for græsk og romersk arkitekturs indflydelse på senere tiders arkitektur i en perspektivering

redegøre for og anvende begreberne:

dorisk orden
ionisk orden
korinthisk orden
frise
gavlfelt
kannelurer
kolonnade
naos
peripteralt tempel
do ut des
stylobat
entasis
kejserkult
relieffrise
halvsøjler
klassicisme

Vi fokuserede på templernes funktioner: religiøse rum, sociale rum, politiske rum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer