Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fransk B
|
Lærer(e)
|
Mette Hult Blicher
|
Hold
|
g 2023 Fransk fortsættersprog B 1 (1g Fr1, 2g Fr1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
La famille, les amis, les loisirs
Forløbet er et introducerende forløb, hvor der primært arbejdes med gloser, ordklasser og ordbogsopslag.
Vidéos: Quatre amis, Je m'appelle Adrian, Pierre-Yves
Chansons: Stromae: Papaoutais, Volo: Fiston, Thomas Fersen: Deux Pieds
Texte: Marie Louise se présente fra Par écrit
Introduktion til gyldendals Røde ordbog, ordbogen.com og leconjugueur.com som bruges online gennem begge år.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Le polar
I dette forløb arbejder vi med den franske krimigenre. Vi arbejder med tekstlæsning, opbygning af resumé og personkarakteristik.
Vi ser afsnit fra den fransk/belgiske serie "Zone Blanche" og læser en kort tekst om Éric Peugeot for at undersøge krimigenrens afkroge. Desuden arbejder vi med hurtig omskrivning fra présent til futur proche og passé composé.
Materiale:
Lupin: Sæson 1: Episode 1,2 og 3
"On a kidnappé Éric"
Eleverne arbejder i grupper, og veksler desuden mellem individuelt skriftlig arbejde og mundtlig fremstilling.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
EKSAMEN La mode française
La mode durable handler om at forstå den franske mode- og skædderhistorie, udviklingen af modeindustrien og den bæredygtige tendens vi ser i dag.
Vi ser filmen "Coco avant Chanel" for at belyse modens indvirkning på fransk historie, eleverne undersøger i grupper de resterende franske modehuse, og præsenterer dem mundtlig for hinanden, og vi arbejder med hvor vores tøj og sko er produceret.
Materiale:
Historisk gennemgang af franske modehuse
Begreber omkring bæredygtig og etisk korrekt mode
Film: "Coco avant Chanel"
Video: "Made in France"
Eleverne arbejder i grupper, med videoproduktion og mundtlig fremstilling.
Grammatisk arbejder vi særligt med lande og landeartikler.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Coco Chanel 10-14
|
07-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
EKSAMEN La gastronomie française
Formål:
Vi opbygger kendskab til kulturen i Frankrig og dens indflydelse på resten af verden.
Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i fransk madkultur både i hjemme og på restauranterne. Vi læser tekster om Le guide Michelin, La patrimoine de l'Unesco og ser film om madens rolle i Frankrig.
Matrialer:
Olivier Lesénécal: Le repas à la française
Film: Le menu
Film: Ratatouille
Digte:
https://www.poetica.fr/poeme-1694/albert-samain-la-cuisine/
https://www.poetica.fr/poeme-4421/chloe-douglas-soupe-en-douce/
Andre tekster:
https://jesuisla.it/on-mange-a-la-francaise/
https://fr.islcollective.com/video-lessons/quest-ce-quils-mangent-au-restaurant
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
EKSAMEN Les contes de fée
Vi læser franske eventyr, og træner gloser og samtale om typiske eventyrtræk samt tekstpræsentation og samtale.
Eleverne laver i grupper deres egne eventyr med brug af øvede gloser og eventyrtræk. Eventyrene præsenteres for klassen.
Texte: La Belle au Bois Dormant
Le Petit Chaperon Rouge
Les trois grains de riz
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
EKSAMEN La jeunesse et la francophonie
I dette forløb arbejder vi med unge i Frankrig samt unge fra udsatte sociale grupper i de parisiske forstæder. Hvordan situationen var for 25 år siden og hvordan den er i dag. Eleverne vil få en forståelse for et Frankrig med flere kulturer.
Vi arbejder med filmene La haine og La vie d'Adèle og læser samt analyserer teksten "Le bleu est une couleur chaude" I dette forløb øver vi spørgeord og svar, personkarakteristik samt objektspronominer.
Materiale:
Film: La haine, Mathieu Kassovitz, 1996 + eget materiale
Film: La vie scolaire, Grand Corps Malade et Mehdi Idir, 2019 + eget materiale
Sang: Lettre à la république, Kerry James 2012 + eget materiale
Oversigt over ord på Verlan, eget materiale
Metoder:
Vi har arbejdet i grupper, med personlige projekter og været på ekskursion til Cinemateket.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57404577326",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57404577326",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57404577326"
}