Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fransk B
|
Lærer(e)
|
Mette Hult Blicher
|
Hold
|
g 2023 Fransk fortsættersprog B 2 (1g Fr2, 2g Fr2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
La famille, les amis, les loisirs
Forløbet er et introducerende forløb, hvor der primært arbejdes med gloser, ordklasser og ordbogsopslag.
Vidéos: Quatre amis, Je m'appelle Adrian, Pierre-Yves
Chansons: Stromae: Papaoutais, Volo: Fiston, Thomas Fersen: Deux Pieds
Texte: Marie Louise se présente fra Par écrit
Introduktion til gyldendals Røde ordbog, ordbogen.com og leconjugueur.com som bruges online gennem begge år.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Le polar
I dette forløb arbejder vi med den franske krimigenre. Vi arbejder med tekstlæsning, opbygning af resumé og personkarakteristik.
Vi ser afsnit fra den fransk/belgiske serie "Zone Blanche" og læser en kort tekst om Éric Peugeot for at undersøge krimigenrens afkroge. Desuden arbejder vi med hurtig omskrivning fra présent til futur proche og passé composé.
Materiale:
Lupin: Sæson 1: Episode 1,2 og 3
"On a kidnappé Éric"
Eleverne arbejder i grupper, og veksler desuden mellem individuelt skriftlig arbejde og mundtlig fremstilling.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
EKSAMEN La mode française
La mode durable handler om at forstå den franske mode- og skædderhistorie, udviklingen af modeindustrien og den bæredygtige tendens vi ser i dag.
Vi ser filmen "Coco avant Chanel" for at belyse modens indvirkning på fransk historie, eleverne undersøger i grupper de resterende franske modehuse, og præsenterer dem mundtlig for hinanden, og vi arbejder med hvor vores tøj og sko er produceret.
Materiale:
Historisk gennemgang af franske modehuse
Begreber omkring bæredygtig og etisk korrekt mode
Film: "Coco avant Chanel"
Video: "Made in France"
Eleverne arbejder i grupper, med videoproduktion og mundtlig fremstilling.
Grammatisk arbejder vi særligt med lande og landeartikler.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Manger sainement
|
24-10-2024
|
Ny opgave
|
29-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
EKSAMEN La gastronomie française
Formål:
Vi opbygger kendskab til kulturen i Frankrig og dens indflydelse på resten af verden.
Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i fransk madkultur både i hjemme og på restauranterne. Vi læser tekster om Le guide Michelin, La patrimoine de l'Unesco og ser film om madens rolle i Frankrig.
Matrialer:
Olivier Lesénécal: Le repas à la française
Film: Le menu
Film: Ratatouille
Digte:
https://www.poetica.fr/poeme-1694/albert-samain-la-cuisine/
https://www.poetica.fr/poeme-4421/chloe-douglas-soupe-en-douce/
Andre tekster:
https://jesuisla.it/on-mange-a-la-francaise/
https://fr.islcollective.com/video-lessons/quest-ce-quils-mangent-au-restaurant
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
EKSAMEN Les contes de fées
Vi læser franske eventyr, og træner gloser og samtale om typiske eventyrtræk samt tekstpræsentation og samtale.
Eleverne laver i grupper deres egne eventyr med brug af øvede gloser og eventyrtræk. Eventyrene præsenteres for klassen.
Texte: La Belle au Bois Dormant
Le Petit Chaperon Rouge
Les trois grains de riz
Film: La belle et La bete
Eleverne øver tekstsamtale samt skriver eget eventyr, hvor der gøres brug af tillærte gloser og typiske eventyrtræk.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
EKSAMEN Maghreb et identité
Formål
I dette forløb læser vi nyere fransk litteratur og får kendskab til unges identitetsdannelse i forskellige afkroge af Frankrig
Indhold
Vi læser Fatima Daas som bryder den sociale arv. Desuden arbejder vi med filmen La Haine i forhold til ungdomskulturen i de parisiske forstæder. Vi arbejder ligeledes med en grundigere undersøgelse af Maghreb og dekoloniseringen.
Materialer:
Fatima Daas: La petite dernière
La peur du vide: https://atlantico.fr/article/decryptage/en-mal-de-valeurs-les-jeunes-en-quete-d-une-identite-a-tout-prix-eric-deschavanne
La haine
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57408794478",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57408794478",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57408794478"
}