Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Mia Anna-Lisa Freuchen Olsen
|
|
Hold
|
w 2023 Idræt C (1w id, 2w id, 3w id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Boldbasis
Introforløb: Boldbasis med fokus på udvikling af egne spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opvarmning
Læringsmål:
I dette forløb skal eleven kunne:
- Tilrettelægge og udføre et alment opvarmningsprogram til passende og relevant musik.
- Forklare, hvilke fysiologiske effekter opvarmning har på præstationsevnen.
- Redegøre for de overordnede muskelgrupper, der er centrale i opvarmningsprogrammet.
- Evaluere eget og andres opvarmning på baggrund af tilegnet viden.
- Fokuspunkter: Bevægelseskvalitet: eleven skal have kvalitet i bevægelserne. Rum: eleven skal kunne bruge rummet på forskellige måder og organisere resten af klassen.
- Progression: eleven skal opbygge opvarmningsprogrammet med en gradvis stigende intensitet.
- Musik: eleven skal kunne udføre bevægelse til passende og relevant musik.
- Sekvenser: Det forventes at følgende sekvenser indgår i opvarmningsprogrammet i den rækkefølge og mængde, der findes relevant: rytmisk gang, løb, sving, styrke, hop, udstrækning
Teori:
Arbejdsfysiologi og opvarmning side 12-30 i ”C det er idræt”:
https://drive.google.com/drive/folders/13dhxgE2jsv90IanDR6zUejR0GQpGIchl
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Floorball
Floorball
Eleverne har arbejdet med indlæring af tekniske og taktiske elementer i mini-floorball, som kobles til et teoretisk fokus på hvordan man præsterer som hold.
Praktiske læringsmål:
Tekniske
- dribling og sikker boldkontrol (altid kontakt mellem blad og bold)
- trækaflevering
- modtagning
- skudformer: håndledsskud, trækskud.
Elevernes taktiske forståelse og viden skal være indenfor følgende områder:
- spilbarhed
- bredde og dybde
- spille bolden intentionelt
- Bevægelse før og efter aflevering.
Teoretiske læringsmål:
- Kendskab til de mest basale floorball regler
- Boldspilsfamilierne
- Det gode team med fokus på samarbejde i holdsport
- Floorball som motionsforbedrende
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ultimate (EKSAMEN)
Praktisk
Teknisk
- To slags kast(forhånd, baghånd)
- Gribninger(pandekage, to-hånd og enhånds)
- Pivotering
- Cuts(retningsskift og temposkift)
- Timing i løb og afleveringer
Taktisk
- Stak
- Sidelinjebølge
- Gøre sig spilbar, og vurdere medspilleres spilbarhed
- Mandsopdækning
- Placering på banen i forhold til medspillere og modspillere (forsvar og angreb)
- Forståelse for- og brug af taktik i praksis
- Evnen til at indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet, afhængigt af medspilleres relationelle færdigheder.
- Regler og refleksion over fairplays betydning for spillet.
Teoretiske læringsmål:
Kendskab til de basale regler i Ultimate.
Fokus har været på koblingen mellem ultimate og den ultimative teampræstation herunder samarbejde i holdsport, kohæsion, roller og kommunikation på et hold.
Pensum:
-Ultimate reglerne: https://www.youtube.com/watch?v=UnNUEvs2Ev0
-Spilbarhed i boldbasis, idræt c teori i praksis s. 85
-kasteteknik 3.10 min: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
-Gribeteknik 6.20 min: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
-Teori om holdets toppræstation - samarbejde i holdsport, kohæsion, roller og kommunikation. https://idraet-c.praxis.dk/10141 afsnit 8.1, 8.1.1, 8.1.2., 8.4
-Vertikal Stak for beginners 2.23 min: https://www.youtube.com/watch?v=eQdYZCHuIcI
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Hip hop (EKSAMEN)
Hip hop forløb med fokus på forskellige hip hop bevægelser som kan bruges til at udarbejde en koreografi, der består af toprock moves og footwork. Der indlæres forskellige grundtrin, som eleverne skal inddrage i en afsluttende koreografi, hvor Labans BESS koncept anvendes.
Praktiske færdigheder:
-At eleverne kan udføre toprock moves og mini-koreografier med mange gentagelser til musikkens rytme. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
-At eleverne er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele. At eleverne kender til og kan vise forskellige poses.
- At eleverne kan fremvise footwork elementer
-At eleverne gruppevis kan udvikle og justere på den tillærte fælles koreografi på baggrund af Labans Effort, Space og Relation og fremvise deres egen koreografi, hvor der lægges vægt på udtryk, at kunne følge musikkens rytme samt udførelse og kendskab til rækkefølgen af trin.
-Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.
Undervejs i forløber er eleverne blevet introduceret for følgende trin:
Bounce
Bounce børst skulder
Bounce med smør
Slide
Slide i firkant
Step front (kryds)
Step back
Grapewine
V-trin
A-trin
Turn med klap
Tap frem
Kickball change
Hop hop stå
Derudover arbejder eleverne med poses
Eleverne introduceres yderligere for følgende footwork elementer, og skal kunne minimum 3:
Hæl til knæ
Hånd til fod
Hook
CC step
3 step
4 step
6 step
Nedgang (overgange)
Hånd i gulv + fod tilbage → slide fod frem og højre arm tilbage med hånd i gulv
Egen nedgang udviklet I gruppen
Teoretisk:
-At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
-At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
-At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af selvstændig koreografi
Teoretisk pensum:
Van EE, J.E.; Kristensen, L.B; Wolf, T. (2018), Grundbog i Idræt C - Praksis og Teori, Gyldendal, s. 35-40 + Fra https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=164 afsnit 2.3.1 og 2.3.2
(Omhandler hiphop kulturens historie og kendetegn samt mere praksisspecifikt hvilke bevægelser man laver).
Derudover kobles info om opbygning af koreografi jf. Labans Bess koncept
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Streetbasket(EKSAMEN)
Med udgangspunkt i 3 vs 3 streetbasketball.
Taktisk
● 3v3 basketball - Både i forhold til regler og kamp.
● Basal forståelse for spacing
● Forståelse for stop-and-go rytme. Man laver et bevægelsesudfald, og lykkedes det ikke fylder man op igen med blik for spacing.
● Spilbarhed ved brug af cuts
Fokus på retnings- og temposkift.
Eleverne skal i isolerede øvelser kunne vise give and go - v-cut og backdoor cut
● En forsimplet gymnasieudgave af basketballregler, i forhold til cylinder osv.
Teknisk
Eleverne skal kunne vise hensigten med følgende isolerede færdigheder:
● Jumpstop og pivoteringer
● Igangsætning efter jumpstop (uden at lave skridt)
● Almindelig dribling med fokus på lavt tyngdepunkt.
Derudover indlæring af mere avancerede driblinger, hvor vi har arbejdet med de 3 driblinger: Crossover, Behind back og between legs.
Herunder retningsskifte og temposkifte.
● Afleveringer: Brystaflevering og push-aflevering.
● Skud
● Lay-up
Teoretisk:
- Streetbasket - gadegangstere på vej mod det olympiske program? (https://gym-idraet.dk/app/uploads/2019/09/Basketballkompendium-GF-kursus-2018.pdf)
- FIBA 3x3's historie og vision. https://downloads.ctfassets.net/yxx4cuxf15ar/5y4yaGCxXJ034tOMsGnO9o/04356a1b827a08e080428f07a9f26e82/Paris_GUIDE_3x3_DIGITAL_v07.pdf
- Cylinderprincippet https://www.youtube.com/watch?v=NJdAnBApDgA&t=53s
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt og grundtræning (EKSAMEN)
Træningsprojekt og grundtræning
I forbindelse med træningsprojektet i 3.g har vi arbejdet med at forbedre konditallet.
Eleverne har arbejdet individuelt med deres individuelle træningsprogram, hvor de skulle planlægge eget træningsforløb, testes (bip test), og afslutningsvis afrapportere.
Forløbet har således to spor: elevens eget træningsprogram over 8-10 uger hvor målet er at forbedre konditionen, samt i idrætstimerne at kunne gennemføre og udarbejde eget grundtræningsprogram (generelt eller specifikt).
I de første lektioner afprøves forskellige typer programmer hhv. generel grundtræning og idrætsspecifik grundtræning. Undervejs er der fokus på koblingen mellem teori og praksis når det f.eks. kommer til den anaerobe og aerobe energitilførsel, ilttransportkæden, motivation og målsætning. Undervejs i forløbet afprøver eleverne intervalløb.
Elevernes praktiske forståelse af planlægning og gennemførsel af konkrete grundtræningsprogrammer bliver afprøvet og evalueret i undervisningen, og bruges som afsæt til en dialog omkring, hvordan grundtræning kan udføres.
Faglige mål:
Eleven opnår en målbar forbedring i kondition samt tilegner sig færdigheder inden for grundtræning af både teknisk og fysisk karakter.
At eleven er i stand til at skelne mellem et generelt og funktionelt grundtræningsprogram
Gennemføre øvelser og programmer i et forholdsvis højt tempo.
Reflektere over egen praksis og koble teori og praksis sammen
Skalere op og ned i øvelser ud fra egne kompetencer og blive udfordret der, hvor de er
På baggrund af en start- og en sluttest skal eleverne være i stand til at reflektere over de opnåede resultater og forklare disse.
Ift. udarbejdelsen af eget grundtræningsprogram kan eleven:
-udvælge et fokus for programmet (f.eks. øget muskelstyrke, kondition, større muskeludholdenhed)
-argumentere for varigheden af arbejdsintervaller og pauser
-udvælge øvelser og argumentere for deres relevans ift. programmets fokus
-argumentere for musikvalget
-gennemføre eget program både teknisk og fysisk
Teoretisk
Eleverne har arbejdet individuelt med et træningsprorgam, hvor de skulle planlægge eget træningsforløb, testes, og afslutningsvis afrapportere.
Vi har arbejdet med:
- Målsætninger i forbindelse med træningsplanlægning
- Motivation for træning
- Træningsplanlægning: Varighed, mængde, intensitet
- Aerob energiomsætning
- Anaerob energiomsætning
- Kondital og bip test.
- Træningsfysiologi: hjertekredsløbet og blodet
- Kobling af træning til teorien, herunder praktisk undervisning i intervalløb, som lagde op til en teoretisk snak.
Pensum:
Idræt C - teori i prakis, Estrup m. fl. 2014
Side 42-44 og 96-105 (som frivilligt supplement til nedenstående videoer)
Videoer - Flipped Learning
Strømberg, T. (2021), Motivation og målsætning - Træningsprojektet, https://youtu.be/HZtUagMSClc
Petersen, J. (2016), Træningsplanlægning, https://youtu.be/7USwGTBdurg
Strømberg, T. (2019), Energisystemet, https://www.youtube.com/watch?v=GfcORO8HNd0
Strømberg, T. (2019), Ilttransportkæden, https://youtu.be/8s7LQnK_h9Y
Strømberg, T. (2017), Aerob&Anaerob træning (Træningsprojekt), https://youtu.be/FIT6a4IQq2Q
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Salsa og Lanciers (EKSAMEN)
Et forløb over 7 moduler med fokus på salsa pardans og lanciers selskabsdans.
Som afslutning på hver stilart har eleverne ca. 20 min til at egenudvikle en lille serie, som filmes og uploades i egen idrætsmappe. Denne film bruges både som forløbsprøve og til at huske dansen.
Hvad eleverne skal kunne efter forløbet:
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne mindst 6 variationer i de valgte danse
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de to gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Salsa trin vi har arbejdet med:
Åben og lukket fatning
Basic step
Curarachas
Back break grundtrin tilbage
Cumbria (Open break diagonalt tilbage)
Åben vifte
Underarm turn
Turn w back break
Cross body lead
Cradle
Lanciers:
Introduktion til lanciers som historisk selskabsdans
Grundtrin og figurer (fx kæde, mølle, promenade)
Musikforståelse og takt
Samarbejde og formationer i grupper (4 par)
Opvisning/afsluttende fremvisning
Eleverne skal kunne:
Udføre og sammensætte bevægelsesforløb i takt til musik
indgå i samarbejde og koordination med andre
opnå kropsbevidsthed og rytmisk forståelse
reflektere over dans som kulturel og social aktivitet
Teoretisk har eleverne sideløbende arbejdet med pardansens grundelementer:
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=148
2.2
2.2.2
2.2.3
2.2.4
Hanne Blicher m.fl. “DGI dans og musik” 2008. DGI.
s. 21-23 afsnittet “Føring - at føre eller at blive ført”
Lanciers historie: https://videnskab.dk/kultur-samfund/derfor-danser-vi-lanciers/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57416660960",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57416660960",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57416660960"
}