Holdet 2q DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Lisbeth Gerts Konge, Mads Mark-Eriksen
Hold q 2024 Dansk A (1q DA, 2q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identitet og mangfoldighed i dansk lyrik
Titel 2 Reklamer
Titel 3 Rap: episk lyrik
Titel 4 Værklæsning - Yahya Hassan
Titel 5 Folkeviser
Titel 6 Romantikken
Titel 7 Nyrealisme: Velfærdsstaten
Titel 8 Teknologi: mellem frygt og håb for fremtiden
Titel 9 Retorik og argumentation i taler
Titel 10 Dokumentarfilm
Titel 11 Det moderne gennembrud - ulighed og samfundskritik
Titel 12 Nyhedsformidling og fortællende journalistik
Titel 13 Eksistentialisme
Titel 14 Slægt, ære og identitet
Titel 15 Eksamen og hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identitet og mangfoldighed i dansk lyrik

I dette forløb har vi arbejdet med analyse af lyriske selvfremstillinger. Under overskriften "Identitet og mangfoldighed i dansk lyrik" har vi bl.a. læst Tove Ditlevsen, Yahya Hassan, Glenn Bech og Amina Elmi og arbejdet med, hvordan digterne bruger deres eget liv i deres litterære virke.

Fokus har været at opøve basale lyrikanalytiske færdigheder - ved fx at kigge på semantiske felter, indre/ydre komposition, rim og rytme, sproglige billeder og stilfigurer. Vi har blandt andet beskæftiget os med teorien om intersektionalitet og brugt den som en rød tråd i fortolkningsarbejdet med de forskellige lyriske selvfremstillinger.

Desuden har vi arbejdet fokuseret med citatteknik i dansk - herunder PEEL-modellen og formelle krav til skriftlighed i dansk. Der har været tilknyttet 13 timers elevtid på afleveringer (5 timers intro-opgave, 1 times semesteropgave (+ 2 moduler), samt genaflevering af selvsamme opgave på 3 timer).

Materialer:
"BARNDOM" (2013) - Yahya Hassan
"Barndommens gade" (1942) - Tove Ditlevsen
"folkeskole" og "kulturchok" (2022) - Haidar Ansari
Uddrag fra Barbar [Tavshedens Objekt] (2023) - Amina Elmi
"Det fineste er, hvis folk ikke opdager, at man har et handicap", interview med Caspar Eric
"Det vrede digt, haha" og "Digt" fra Nye Balancer (2023) - Caspar Eric
Uddrag fra Havet i Munden (2023) - Luka Holmegaard
Uddrag fra "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (2022) - Glenn Bech

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Identitet: præsentation af dig selv 20-09-2024
Semesteropgave 23-09-2024
Genaflevering af semesteropgave 11-10-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Reklamer

Formål:
I dette forløb arbejder ved med forskellige slags reklamefilm - deres udtryk, appelformer og virkemidler. Vi arbejder med analyse af såvel trykte reklamer som reklamefilm.

Indhold:
Undervisningen har været udgjort af forskellige arbejdsformer, herunder gruppe- og rollelæsning, gruppearbejde med analyse af selvvalgte og af læreren udvalgte reklamefilm og trykte reklamer. Eleverne har desuden i grupper skullet udarbejde en reklame - nogle lavede plancher (trykte reklamer), mens andre lavede korte reklamefilm.

Analysemodeller og centrale begreber anvendt i undervisningen:
- Maslows behovspyramide
- AIDA-modellen
- Lasswells kommunikationsmodel
- Aristoteles' appelformer: Patos, Etos, Logos
- Afsender- og modtagerforhold
-Reklamefilmstypologi: lyrisk, narrativ og oplysende reklamefilm
- Kommercielle reklametyper: Afsenderorienterede, Modtagerorienterede, Produktorienterede, Markedsorienterede reklamer.



Kernestof:
"New Magnum Five Kisses"  reklamefilm fra 2013
“Interflora - biograf” reklamefilm fra 2022

Supplerende stof
Kapitel 5.6 i Håndbog til Dansk
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kreativ opgave: reklame 29-11-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rap: episk lyrik

Formål:
I dette mini-forløb arbejder vi med litterær analyse af rap-tekster. Eleverne introduceres til centrale analysebegreber og værktøjer til analyse af raptekster. I grupper arbejder eleverne med en rap-tekst, som de fremlægger for klassen.

Indhold:

Undervisningen har bestået af et kort læreroplæg, rollelæsning af afsnittet "Litterær analyse af raptekster" i Håndbog til Dansk, samt gruppearbejde + fremlæggelse.

Centrale begreber:

- Raptypologi: Episk rap, lyrisk rap, metasproglig rap og moralsk rap.
- Undergenrer: festtekster, praletekster, håne/disse-tekster, nedtur/bekendelsestekster, erkendelsestekster, kærlighedstekster, erotiske tekster, tematiske tekster, vrøvletekster
- Flow, rim og rytme
- Slang, hiphop-lingo

Materialer:

"3.6 Rap" i Håndbog til Dansk
"4. Litterær analyse af raptekster" - Håndbog til Dansk
"Knokler Hårdt" (2014) af Gilli
Diverse selvvalgte tekster
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Værklæsning - Yahya Hassan

Vi har læst Yahya Hassans debutdigtsamling "Yahya Hassan" (2013), til hvilken vi har benyttet forskellige indgangsvinkler - kontekst, værk og reception

Kontekst:
- Argumentationsanalyse af artiklen ""Jeg er fucking vred på mine forældres generation" (Politiken, 5. oktober 2013)"
- Refleksioner over Yahya Hassans forskellige medieoptrædener gennem tiden: digtoplæsning i Deadline, som politiker i Nationalpartiet osv - med henblik på at diskutere, hvilken effekt hans medieoptrædener har på vores læsning af værket.

Værk:
- Digtanalyse m. særligt fokus på citatpraksis, episke og lyriske elementer, semantiske felter, digtenes udsigelsesforhold og digtets stemning.

Reception:
- Rollespilsøvelse med forskellige holdninger til værket (herunder Hassans familiemedlemmer, Pia Kjærsgaard, Martin Krasnik osv.)


Produkt: Skriftlig aflevering - digtanalyse af et valgfrit digt fra samlingen (indeholder perspektivering til overemnet "Indvandring", som 1q har arbejdet med i Historie-undervisningen.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering - PP2 15-01-2025
Yahya Hassan 31-01-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Folkeviser

Vi har arbejdet med folkevisen "Torbens Datter"

Fokuspunkter i mini-forløbet:
- Middelalderlitteraturens kendetegn (mundtlig overlevering, episk lyrik)
- At kende forskel på episke og lyriske elementer i en folkevise
- Middelalderens æresbegreb og kønssyn

Produkt (kreativ øvelse):
- En moderne fortolkning/adaptation af "Torbens Datter"
fx som kortfilm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantikken

Formål:
I dette forløb arbejder vi med den litteraturhistoriske periode Romantikken, hvor vi har særligt fokus på de forskellige litterære og kunstneriske strømninger: nationalromantik, universalromantik og romantisme.

Indhold:
Vi har arbejdet fokuseret med litterær analyse af lyrik og den skriftlige formidling heraf (semesteropgave + aflevering). Gennem rollelæsning, gruppearbejde (matrix) og individuelle skriveøvelser har vi trænet lyrikanalytiske begreber samt de særlige karakteristika, der knytter sig til Romantikkens strømninger

Centrale begreber:
- Universalromantik: monisme, dualisme og nyplatonisme
- Nationalromantik: identitet, diskurser og nationale symboler
- Billedsprog: metafor, besjæling og personifikation.
- Andre begreber: Biedermeier, romantisme, organismetanken, det interessante.

Materialer:
"Guldhornene" (1803) - Adam Oehlenschläger
"Fædrelands Sang" (1819)  - Adam Oehlenschläger
"Indvielsen" (1804) - Schack von Staffeldt
"Danmarks Trøst" (1820) - N.F.S. Grundtvig
"Den lille pige med svovlstikkerne" (1848) - H.C. Andersen
"Præludium" (1838) - Steen Steensen Blicher
"Danmark, dit indre ocean" (1986) - Peter A.G. Nielsen / Gnags
"Danskhed" (2018) - Nikoline
"Gi’ mig Danmark tilbage" (2007) - Natasja


"Nationalromantikken i Danmark" - uddrag fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs, 1800-1870: Romantikken
"Romantik" - uddrag fra Dansk i Tiden, grundbog, Systime.



"Familien Waage Petersen" (1830), maleri - Wilhelm Bendtz
"Landlig Scene" (1848), maleri - Jørgen V. Sonne
"Kvinde foran et spejl" (1841), maleri - C.W. Eckersberg
"Vinterlandskab ved Vordingborg" (1829), maleri - J.C. Dahl
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Nyrealisme: Velfærdsstaten

Formål:

I dette forløb arbejder vi med velfærdsstaten som fænomen og skildringer af livet i forstaden. Vi diskuterer fordele og ulemper ved velfærdsstaten og modernitet: Hvad betyder nye boligformer for vores liv og selvforståelse? Hvad sker der med individet og dets krop, når staten bliver primær forsørger?

Indhold:
Vi arbejder med forskellige nyrealistiske noveller - bl.a. litterære skildringer af livet i forstaden. Vi træner analyse af noveller - herunder personkarakteristik, miljøkarakteristik og sprog/stil. Derudover har vi også arbejdet med filmiske virkemidler og analyse af musikvideoer.

Materiale:
"Patienten" (1962) - Peter Seeberg
"Signalet" (uddrag) (1972) - Anders Bodelsen
"Det er blevet os pålagt" (1963) - Klaus Rifbjerg
"City2Musik #HvadGlorDuPå" (2012), musikvideo - Klamfyr
"Black Hole Sun" (1994), musikvideo - Soundgarden
Selvvalgte materialer (elevfremlæggelser)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 6 04-04-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Teknologi: mellem frygt og håb for fremtiden

Formål:

I dette forløb arbejder vi med forskellige holdninger til og skildringer af moderne teknologi. Vi har arbejdet med eksempler på litterære skildringer af ny og moderne teknologi, herunder dampmaskinen, fabriksindustrien, TV'et og kunstig intelligens. Formålet med det diakrone perspektiv på teknologien er at bringe ældre tekster ind i samtidens debat om AI, ChatGPT og dermed vise, at frygten for (og fascinationen af) det nye altid har været til stede i mennesket.

Indhold:
Vi har arbejdet med såvel litterære skildringer og kortfilm som opinionsartikler. Fokus har været på at kortlægge dels, hvilken slags teknologi teksten behandler, dels hvilken holdning til teknologi, som teksten er udtryk for. Eftersom vi har arbejdet med mange forskellige teksttyper og genrer, har vi arbejdet med forskellige analyseværktøjer og begreber - herunder argumentationsanalyse, billedanalyse, lyrikanalyse og analyse af kortfilm og filmiske virkemidler.

Begreber:
- Affordans
- Toulmins argumentationsmodel
- Tre-akter-modellen (kortfilm)

Materiale:
"Mands Minde" (1838) - N.F.S. Grundtvig
"Soldage" (1903) - Martin Andersen Nexø
"Aarhundredet" (1924) - Emil Bønnelycke
"TE-VE" (1980) - Michael Strunge
"Feberdrømmer Xx Dubai" (2022) - Tobias Rahim
"Delphi" (2017), kortfilm. Søren Peter Langkjær Boisen.
"Train in the Snow or The Locomotive" (1875), maleri - Claude Monet
"Train born out of the sun" (1924), maleri - Fortunato Depero


- "Teknologiens roller og affordans", kapitel i Teknologiens tekster, Systime.
- "Futurisme (1909-1916)"
fra kapitlet ”1915-1945: Avantgarde og ideologisk realisme” i Krydsfelt, Systime.


- "Vi behøver ikke alle sammen en
ph.d. i computer science for at
synes, AI er noget lort" - Eva Eistrup, debatindlæg i Politiken. 7. april 2025
- "Forbud mod AI i folkeskolen løser ikke noget — det gør digital dannelse
til gengæld", Tobias Bennedsen, debatindlæg i Information, 16. marts 2025
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 7 - debatterende artikel 15-05-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Retorik og argumentation i taler

Forløbet har haft fokus på anvendt retorik og argumentation i forskellige nutidige kommunikationsformer, heriblandt reklamer, politiske taler og debatartikler.

Vi har bl.a. arbejdet med Ciceros pentagram, taletyper, appelformer, argumenttyper, stilistiske virkemidler og Toulmins argumentationsmodel.

Eleverne har desuden selv skrevet politiske taler med fokus på argumentation og brug af retoriske virkemidler.


Kernestof:
Mette Frederiksens tale til Godhavnsdrengene, 2019
Sørine Gotfredsen: Det er problematisk, at en stat skal undskylde fortidens menneskesyn (Kristeligt Dagblad, august 2019)
Pernille Rosenkrantz-Theils undskyldningstale til tidligere anbragte i sær- og åndssvageforsorgen, 2023
Diverse reklamer
Diverse brudstykker fra debatter, taler kampagner

Supplerende stof:
Håndbog til dansk: afsnit 4.2 (sproglige billeder), afsnit 4.3 (sproglige figurer), afsnit 4.9 (retorik), afsnit 4.10 (argumentation)
Film: Der kommer en dag (2016)
Dokumentar: Amerikanske taler der ændrede verden (2020)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Dokumentarfilm

Holdet har arbejdet med analyse af dokumentarfilm med fokus på dokumentargenrens tendenser til at befinde sig i feltet mellem fakta og fiktion.

Vi har bl.a. set på klippeteknik, beskæring, anvendelse af musik, fortællerformer, forholdet mellem subjektivitet og objektivitet, autenticitets- og fiktionsmarkører m.m. Holdet har set og analyseret ‘Tell me who I am’.

Kernestof:
Dokumentaren ‘Tell me who I am’ (2020) (værk 3)

Supplerende stof:
Håndbog til dansk (ibog) afsnit 5.2: Dokumentarfilm og mocumentary
Håndbog til dansk: filmiske virkemidler

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det moderne gennembrud - ulighed og samfundskritik

Holdet har arbejdet med det moderne gennembrud, hvor vi har haft fokus på temaet ulighed og den samfundskritiske novelle.
Vi har analyseret noveller af Pontoppidan med særligt fokus på det samfundskritiske indhold samt på forfatterens skrivemåde.
Vi har desuden trukket linjer til nutidig fattigdom og ulighed gennem forskellige dokumentarfilm.

Kernestof:
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette
Henrik Pontoppidan: Muldskud
Erik Henningsen: Sat ud
Dokumentar: På røven i Nakskov (2015)
Dokumentar: Barndom på bistand (2016)

Supplerende stof:
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Det moderne gennembrud
Georg Brandes: Hovedstrømninger i det 19. århundredes litteratur (uddrag)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Nyhedsformidling og fortællende journalistik

Holdet har arbejdet med nyhedsformidling og journalistiske genrer. Vi har bl.a. arbejdet med nyhedskriterier, analyse af nyhedsartikler, fremstilling af egne nyhedsartikler, kommunikationsanalyse og fortællende journalistik.
Et særligt fokus har været virkemidler i fortællende journalistik.

Kernestof:
Diverse aktuelle nyhedsartikler
Nyhedsindslag om ‘#Metoo’
Herman Bang: Branden (1884, uddrag)
Flemmings Christiansen: Den dag Daniel døde (Ekstrabladet 2014)
Bo Søndergaard: Toget, der river hjerter fra hinanden (Politiken, marts 2022)
Søren Flott, Thomas Laursen, Ole Sønnichsen: Som om Solen kom for tæt på
(uddrag, Jyllands-posten, 4. Nov. 2004)
Katastrofen i Kolding (DR Nyheder - Baggrund, november 2004)

Supplerende stof:
Håndbog til dansk: Avisjournalistik, afsnit 5.1 (Nyhedskriterier, kilder, vinkling, avisens genrer, fortællende nyhedsjournalistik, journalistisk sprog)
Håndbog til dansk: Fakta og fiktion, afsnit 2.1
Susanne Nielsen: "Se nu skaber jeg mig" (uddrag), Politiken, 31. august 2008.
Fortællende journalistisk - introduktion (kommunikationsforum.dk)
Lea Korsgaard: Den der råber lyver - mediebrugerens manual til løgnens tidsalder (introduktionsvideo på youtube)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Eksistentialisme

Vi har arbejdet med eksistentialisme som tema i film, prosa og lyrik fra forskellige perioder.

Vi har haft fokus på eksistentialistiske temaer som valg, ansvar, angst, frihed, absurditetsfølelse, meningsløshed, handling og handlingslammelse

Kernestof:
Film: Thomas Vinterberg: Druk (2020)
Erlend Loe: Skogen (fra Naiv. Super, 1997)
Karen Blixen: Livets Veje (1937)
Martin A. Hansen: Roden (1955)
Pär Lagerkvist: Ångest (1916)
Johannes V. Jensen: Interferens (1906)
Tom Kristensen: Græs (1927)
Steen Steensen Blicher: Præludium

Supplerende stof:
- Jimmy Zander Hagen: Eksistens og ansvar (1999), s. 123-128
- Introduktion til eksistentialistiske begreber (Fra bogen 'Eksistentialisme i dansk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Slægt, ære og identitet

I et tematisk forløb har vi arbejdet med fremstillinger af dilemmaer og konflikter forbundet
med slægt, ære og identitet. Vi har arbejdet på tværs af genrer, historie og kulturel identitet.

Kernestof:
Shekufe Tadayoni Heiberg: Første gang jeg tager tørklædet på (2023)
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus (uddrag)
Thomas Korsgaard: Mente I det? (2023)
Yahya Hassan: Plastikblomst (2013) (repetition)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Eksamen og hjælpemidler

Skriftlig og mundtlig eksamen:

For både mundtlig og skriftlig eksaminer gælder, at man ikke må være på sider, hvor man kan kommunikere med andre, man må ikke bruge ChatGPT, AI og lignende, man må ikke google og heller ikke tilgå drevet, Lectio mm.
VIGTIGT: Tjek at du ikke har sider åbnet, du ikke er klar over.

Det er tilladt til både mundtlig og skriftlig eksamen at bruge:

Ordnet. dk
Minlaering.dk
Dansksiderne.dk
Håndbog til dansk (e-bog)
Litteraturen på langs og på tværs (e-bog)
Alle vejledninger, noter og opgaver gennem 3 år (men printet eller downloadet)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer