Holdet 2h2g3g 2024 Design og arkitektur C - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Mette Hult Blicher
Hold 2h2g3g 2024 Design og arkitektur C (2h2g3g de)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til Design
Titel 2 Kommunikationsdesign - logo
Titel 3 Produktionsdesign - Fremtrædende produkt
Titel 4 Arkitektur - hotel
Titel 5 Byrumsdesign

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til Design

Introduktion til designfaget

Eleverne introduceres til designfagets begreber:
Hvad er design og hvad er ikke design?
Formgivning og brugsfunktion
Dieters designprincipper
Problemløsning
Den gode idé

Materiale:
Præsentation
https://www.youtube.com/watch?v=M66ZU2PCIcM
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kommunikationsdesign - logo

Formål:
Eleverne lærer at kommunikere visuelt samt at analysere og reflektere over kommunikationsdesign.

Indhold:
Forløbet introducerer eleverne til kommunikationsdesign og områdets begreber: afsender, modtager, komposition og virkemidler. Eleverne skal lave et logo om til deres kommende hotel til en specifik målgruppe.

Metode:
Individuelt arbejde med inkscape og eller canva. com

Materiale:
Præsentation af kommunikationsdesign
Introduktion til inkscape og til canva. com
Minervamodellen

Evaluering:
Præsentation og fælles feedback
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Produktionsdesign - Fremtrædende produkt

Formål:
Eleverne lærer om produktdesign gennem et selvvalgt produkts historie, form og funktion i forhold til produktet samt hvad dette produkt siger om dens bruger.

Indhold:
Eleverne introduceres for produktdesign. De laver en produktanalyse af selvvalgt produkt, undersøger produktets udtryk i forhold til målgruppen (minervamodellen).
Elever producerer desuden deres egne produkter, som skal være et fremtrædende og centralt produkt på deres kommende hotel.
Vi besøger Design museum Danmark og deres udstilling faste udstilling.

Metode:
Undersøgelser, skitsearbejde og udarbejdelse af mock-ups i selvvalgte materialer.

Materiale:
Præsentation af produktdesign.
Ekskursion til design museum Danmark
Produktion af produkterne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Arkitektur - hotel

Formål:
Eleverne introduceres til hotellets histoire, form og funktion. Eleverne træner designprocessen gennem undersøgelse, mindmaps, skitser, målfaste tegninger og modelbygning.

Indhold:
Eleverne arbejder med egne hotelprojekter, hvor de skal bygge et hotel i tråd med deres brand, logo samt det fremtrædende produkt. hotellet bygges i selvvalgt målestoksforholdet.

Metode:
Undersøgelse
Brainstorm/mindmap
Skitser i tusch
Målfaste tegninger i 1:300
Modelbygning i arkitekturpap

Materiale:
Præsentation af hotellet og koncepthoteller
D'Angleterre, Marion
Byvandring
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Byrumsdesign

Undersøgelse af uderummet som en tilføjelse til oplevelsen af deres hotel.

Vi arbejder med byrummet gennem undersøgelse af uderum og dens inventar fra hele verden.

Indhold:
Eleverne præsenteres for uderumsanalyse, og laver derefter en analytisk undersøgelse samt en skitse af uderummet som tilføjelse til deres hotel.

Materiale:
Introduktion til analyse af byrum: "Byrumsdesign" af Line Højgaard Porse og Sune Porse Carlsen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer