Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Jacob Nørregård
|
Hold
|
2h3g 2024 Idræt B (2h3g Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ultimate & Idrætspsykologi
Praktisk
Teknisk
Tre slags kast(forhånd, baghånd, Hammerkast)
Gribninger(pandekage, to-hånd og enhånds)
Pivotering
Cuts(med accelerationer)
Timing i løb og afleveringer
Taktisk
Stak
Sidelinjebølge
Gøre sig spilbar, og vurdere medspilleres spilbarhed
Mandsopdækning
Placering på banen i forhold til medspillere og modspillere (forsvar og angreb)
Forståelse for- og brug af taktik i praksis
Evnen til at indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet, afhængigt af medspilleres relationelle færdigheder.
Regler og refleksion over fairplays betydning for spillet.
Forsvar
Teoretisk
Forløbet havde en teoretisk vinkel på sportspsykologi. Følgende emner blev dækket:
- Forsamling/gruppe/team
- Teamudviklling (Truckamans 5 faser)
- Kohæssion
- Roller
- Teambuilding
Kernestof:
Forløbet har gjort anvendelse af følgende kernestof:
- Youtube videoer af de forskellige tekniskefærdigheder
- http://xn--idrtphjernen-xcbl.dk/wp-content/uploads/2014/07/Ultimatekompendium.pdf: Side 27 - 30
-Troels Wolf og Jørn Hansen: B for bedre idræt, Systime
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Anatomi & Bevægelseslærer
Faglige mål:
Opnå viden og kundskaber om funktionelt anatomisk stof og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet”
Læringsmål:
Eleven skal kunne redegøre for følgende begreber og vidensområder og kunne bruge følgende i en analyse af en idrætscase.
Skellet
- Forskellige slags knogler
- Forskellige led
Skelletets muskulatur
- Hvordan kan musklerne arbejde (Koncentrisk/eksentrisk/statisk)
Bevægelsesanalyse
- Hvordan de forskellige led bliver bevæget af de muskler som omgiver ledet.
- Central bevægelsen
- For spænding
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Aerobe processer
Faglige mål:
Opnå viden og kundskaber om aerob arbejdsfysiologi og kunne anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet”
Læringsmål:
Eleven skal kunne redegøre for følgende begreber og vidensområder og kunne bruge følgende i en analyse af en idrætscase.
Hvordan defineres aerobt arbejde, og hvornår arbejdes der primært aerobt
Respiration af glykose og fedt
Lungerne
- Vitalkapacitet
- Ventilationen
- Iltoptagelse
- Ventilatorisk koefficient
- Regulering af åndedrættet
Blodet
- Hæmoglobin
- Blodvolumen
Hjerte og kredsløb
- Artierer, Kapilærer og Vener
- Slagvolumen
- Minutvolumen
- Makspulsen
- Hvilepulsen
Maksimal iltoptagelse
Udholdenhed
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Anaerobe processer
Faglige mål:
Opnå viden og kundskaber om anaerob arbejdsfysiologi og kunne anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet”
Læringsmål:
Eleven skal kunne redegøre for følgende begreber og vidensområder og kunne bruge følgende i en analyse af en idrætscase.
Hvordan defineres anaerobt arbejde, og hvornår arbejdes der primært anaerobt.
KP-Spaltning, Glykolyse og forholdet mellem disse.
Forholdet mellem anaerobe og aerobe processer ved forskellig intensitet.
Anaerob effekt, Anaerob kapacitet og træning af disse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Pickleball (Klassiske og nye)
Faglige mål:
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
- Beherske centrale færdigheder inden for færdighedsområde klassiske og nye idrætter
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Læringsmål:
Eleven skal teknisk (færdigheder) ideelt set
- Kunne holde på battet og have kontrol over bolden
- Kunne udføre slagene serv, grundslag/returnering, dink, flugtning, drop, lob og third shot drop
Eleven skal taktisk (forståelse)
- Kende terminologien og reglerne i pickleball herunder begreberne 'the kitchen' og 'no man's land'
- Kende og udnytte taktikken i pickleball - primært i double
- Kunne reflektere over forskelle og ligheder med andre ketsjer/batspil som tennis, squash, padel, bordtennis og badminton.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Muskelfysiologi og træningsplanlægning
Faglige mål:
Opnå viden og kundskaber om muskelfysiologi samt træningsplanlægning og kunne anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet”
Læringsmål:
Eleven skal kunne redegøre for følgende begreber og vidensområder og kunne bruge følgende i en analyse af en idrætscase.
Musklernes opbygning
Kraft-hastighedskurven
Længde-spændingskurven
Neurale faktorer
Fibersammensætningen
Styrketræning i praksis
Superkompensation
Kernestof:
- B for bedre idræt: Kapitel 6 +7
- Kapitel 4 i følgende styrketræningshæfte: https://www.dif.dk/media/e55f1imd/styrketr%C3%A6ning-h%C3%A6fte.pdf
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Aktivitetsudvikling & Sundhed
Faglige mål:
Opnå viden og kundskaber om muskelfysiologi samt træningsplanlægning og kunne anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet”
Læringsmål:
Opnå viden og kundskaber om udvikling af aktiviteter med fokus på forbedring af sundhed. Eleverne skal opnå denne viden hovedsagelig ud fra et humanistiske og samfundsvidenskabelige ståsted, da der bliver brugt idræts-analysemodeller og set på samfundet sundhed.
Modellen "Fisken" af Mads Hovgaard
Modellen "Aktivitetshjulet" af Mads Hovgaard
Den moderne idræt og folkesundheden
Middellevetiden og KRAM
Livstil
Effekten af inaktivitet
Det metabolske system
hjertekarsygdom
Type 2 diabetes
Mental sunhed
Kræft
Kernestof
- B for bedre idræt: Kapitel 1 +2
- https://www.youtube.com/watch?v=7KX7YkkcJJ0
- https://www.youtube.com/watch?v=Oep8vuetC8Y
- https://www.youtube.com/watch?v=BPXt97TZXuo
- Aktivitetsudvikling i idræt: Side 92-103
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Performance
FORMÅL:
Formålet med Performanceforløbet er at få kendskab til og kunne beherske varierede bevægelsesudtryk til varieret musik. I dette forløb arbejdes med improviserede og koreograferede bevægelser via forskellige ice-breakers, for at få eleverne til at slippe tøjlerne og lade sig rive med af bevægelser og musik. I første modul af forløbet har vi arbejdet med slowmotion bevægelser. Det er en let tilgængelig måde at bevæge sig på, så alle - uanset udgangsniveau - kan være med. I den første del af forløbet har mange af øvelserne været optakt til at kunne udforme en performance i grupper. Øvelserne har handlet om at blive fortrolig med at finde på bevægelser, bevæge sig sammen med andre og afprøve betydningen af musikken. Øvelserne har været målrettet ift. at lave delelementer, som kan integreres i elevernes egen performance. Desuden er der arbejdet med koreografiske processer, så der tilbydes konkrete redskaber til at få koreograferet øvelser der passer til en selvvalgt tema i grupperne. Alle øvelser og koreografiske processer er foregået med brug af - og analyse via Rudolf Labans BESS-koncept, med det formål at skabe et varieret bevægelsesudtryk og en seværdig performance. Desuden har musikken været stemningsskaber i alle øvelser, således at det er tydeligt, hvordan musikken kan være med til at lede bevægelser - men også hvordan bevægelserne kan 'bryde' musikken for at skabe overraskelse for tilskueren.
Hver gruppe valgte sit eget tema, som bevægelserne og dansens udtryk kunne lade sig inspirere af.
KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- At kunne udtrykke sig kropsligt via improviserede og koreograferede bevægelser
- At kunne bevæge sig med varierede bevægelsesudtryk (brug af Labans BESS koncepts)
- At kunne bruge musikken varieret: Rytmisk forståelse, bruge musikkens stemning
- At kunne udvikle koreografi via koreografiske processer
- At udforme en performance, der indeholder varierede bevægelsesudtryk baseret på BESS-konceptet
- At kunne analysere bevægelser/performances med BESS-konceptets begrebsapparat
TEORETISK FOKUS:
- Rudolf Labans BESS-koncept - at kunne anvende begreberne til at udvikle egen koreografi og til at kunne sætte ord på egen og andres performance
BESS:
- Body - bevægelseskvalitet
- Effort - Bevægelseskvalitet: Kraft (lette/førende/kraftfulde/isolerede) og TID (hurtig, langsom, stop, forskudt/kanon)
- Space - Rummet: Planer (højt, mellem, lavt/gulv)
- Shape - Form: kontaktforhold (individuelt, par, gruppe)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Volleyball
Fag: Idræt
Lærer: Line Brok
Estimat: 8
Forløbsbeskrivelse:
Fokus på tekniske og taktiske aspekter af spillet. Herunder grundslag, samt opstilling på banen og taktik under angreb og forsvar. Der er arbejdet med grundspillet: modtagning (baggerslag/fingerslag), hævning (fingerslag/fingerslagskast) og angreb (smash). Kidsvolley-regler har indledningsvis været indført for at få grundspillet til at fungere.
Faglige mål:
- Tekniske elementer i volleyball: fingerslag, baggerslag, smashtilløb og slagteknik samt underhånds- og overhåndsserv.
- Taktiske elementer i volleyball: opstilling på banen og placering under angreb og forsvar.
- regler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Hiphop
Praktisk
Eleverne er med udgangspunkt i HipHop blevet undervist I: rytmeforståelse, bevæge sig til musik indenfor hiphop-genren og opbygge en gruppe koreografi.
I forhold til at bevæge sig til musik, har vi arbejdet med at eleverne skulle lære følgende dansetrin indenfor toprock, footwork, freeces og overgange:
Toprock elementer:
Bounce
Walks
Slide
Step front
Kickball
Walkaround
Step side
Børst støv
Grapewine (træder til siden og det ene ben bagved sig selv)
Fourstep
V-trin
A-trin
Turn med klap
Pose on pose
Footwork elementer:
Hæl til knæ
Hånd til fod
Hook
CC step
Parkour-Flair
3 step
6 step
Nedgang (overgange):
1) Hånd i gulv + fod tilbage,
2) Hop > Front > Skift > Skift,
3) Egen nedgang udviklet I gruppen.
I skal I udarbejde en hiphop koreografi i jeres gruppe, som indeholder toprock, footwork og poses.
Varigheden skal som minimum være på 2 minutter, men man må selvfølgelig godt gentage sekvenser af sin koreografi.
Man skal kunne se, at vi har arbejdet med Labans bevægelsesanalyse (BESS).
Bedømmes med udgangspunkt i følgende underpunkter:
Bevæge jer i takt til musikken (rytmeforståelse)
Bevæge jer i relation til musik og meddansere.
Skabe en interessant koreografi, hvor man kan se at den er opbygget på baggrund Labans bevægelsesanalyse og de elementer vi har arbejdet med i undervisningen (se næste side).
Sørge for at der er sammenhæng og flow i koreografien.
Fremvise ”kvalitet i en bevægelse” og attitude.
Fremstille stilarten i henhold til bevægelseskulturen og musikgenre.
Teoretisk
Eleverne har fokus på lidt om OLs historie, og på en af de nye olympiske discipliner (Breakdance). Herunder har eleverne skulle vide lidt om:
- IOCs stiftere
- Fra de gamle til de moderne olympiske lege
- Hitlers lege i 1936
- OL i politisk modvind
- OL kommercialisering
Derudover, har eleverne via en youtube video lært lidt om historien bag breakdance, og hvordan pointsystemet foregår.
Pensum
Bergholdt, A. (red) (2024), Idrætsportalen, I-bog, Kap: IOC og de moderne olympiske lege
Olympics (2021), Can The Guys Try Breaking?, https://youtu.be/mcWMYEV5xak?si=ktOgSUEqBeoxMOHb
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Parkour
Praktisk
Eleverne har I parkour arbejdet efter følgende specifikke læringsmål:
• I skal kunne vise minimum 5 forskellige passager/vaults (specifikke bevægelser) til at passere forhindringer.
• I skal kunne vise: Precisions, running precisions, strides samt kunne forklare fokuspunkterne for en god landing.
• I skal kunne lave mindre kombinationer og flows/ruter med ovenstående elementer.
• I skal kunne se muligheder i forhold til at anvende forskellige steder til at lave ovenstående parkour elementer.
• I skal kunne vise forskel på effektive flows (også italesat som dynamiske), og kreative flows (også italesat som rolige flows).
• I skal kunne reflektere over hvordan teorien kan inddrages til at skabe en følelse af flow experience når I laver parkour.
• I skal kunne forstå teori om arousal/spændingsregulering og inddrage det til at opnå det rette spændingsniveau.
De specifikke bevægelser / Vaults eleverne har været introducere til er nedenstående. De har selv skulle udvælge hvilke de vil arbejde videre på.
Vejrmølle
Sidehop / Side-monkey
Rul over bagdel
Spin
Cat Crawl
Step vault/Safety vault
Lazy vault
Monkey vault
Speed vault
Reverse vault
Dobbelt lazy
Tic-tac
Cat leap
Underbar
Underbar spin
Underbar 360
Pop vault
Climb up
Wall run
Teoretisk
Vi har arbejdet med idrætspsykologiske aspekter. Her har vi haft fokus på:
- Spændingsregulering, og konkrete teknikker til at sænke/hæve spændingsniveau
- Flow experience, også konkret til hvordan man opnår flow experience i parkour.
Pensum
Sørensen, J.K & Pöckel, R. (2018), Idræt C – teori i praksis, Systime A/S, 4. udgave, 1. oplag, s. 56-59.
(Arousal)
Strømberg, T. (2021), Flowteori: "Flow experience" i Parkour, https://youtu.be/s9H4BJ3rTOI
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#5
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Forløb#6
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64610046315",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64610046315",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64610046315"
}