Holdet 1g 2024 Design og arkitektur C 1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Lise Merrild Gram
Hold 1g 2024 Design og arkitektur C 1 (1g de1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kommunikationsdesign: Logo
Titel 2 Arkitektur - En Hybrid på Øen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kommunikationsdesign: Logo

I forløbet om kommunikation arbejder eleverne med logodesign. Minervamodellen introduceres som et metoderedskab, der skal gøre eleverne i stand til at tale om designets kommunikation til målgruppe/ forbruger. Der arbejdes med modellen i en analytisk tilgang til kommunikative problemstillinger i elevernes egne teoretiske og praktiske projekter.

Formål:
Formålet med dette forløb er at introducere minervamodellen som afsæt for samtale om kommunikation i design.

Forløbet sluttes af med et individuelt praktisk projekt hvor eleverne skal designe et logo enten til et eksisterende brand eller til en person.

Indhold:
Eleverne laver et logodesign enten til et eksisterende brand eller til en person. De bliver bedt om at bruge Canva.com til at lave moodboards og skitser i deres idegenereringsproces. Det endelige logo præsenteres også ved brug af Canva.com.
Eleverne bedes til slut præsentere projektet for underviser.
Begreberne Navnetræk og Bomærke introduceres i forløbet og det er et krav til opgaven at de benyttes i det endelige design.

Metode:
• Gruppebaseret induktivt arbejde med vekselvirkning mellem teori, analyse og praksis.
• Individuelt projekt med fokus på kommunikation ift. målgruppe og behov.

Kernestof:
• Design og Arkitekturbogen - Katrine Charlotte Busk og Janne Yde (https://designogarkitekturbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1) Kap. 3.1 Grafiske Virkemidler og 3.2 Logo

• Teknik
Introduktion til og arbejde med www.Canva.com

Gennemgåede Logoer:
• Nike
• Adidas
• McDonald’s
• Apple
• Lenovo
• Coca cola
• Pepsi

Evaluering:
Summativ feedback fra underviser til elev med fokus på opgavekravene og særligt fokus på forståelse af kommunikationsaspektet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Kommunikation, Minervamodellen, Målgruppe, Navnetræk, Bomærke
  • Projektarbejde
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Kreativitet
  • IT
  • Internet - Canva.com
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 Arkitektur - En Hybrid på Øen

Formål
Formålet med dette forløb er at introducere og arbejde med to arkitektoniske retninger – funktionalisme og dekonstruktivisme – og undersøge, hvordan de kan kombineres i et sammenhængende, æstetisk og funktionelt design. Gennem arbejdet med en fysisk model, der placeres i en ø-lignende kontekst, lærer eleverne at tage hensyn til topografi, natur og bæredygtighed i deres arkitektoniske beslutninger.

Indhold
Eleverne designer og bygger en fysisk model af et arkitektonisk værk, som placeres på en ø med organiske former inspireret af naturen. Designet skal være en hybrid, hvor funktionalistiske og dekonstruktivistiske principper mødes og balanceres. Derudover skal projektet tage højde for:

- Øens retning (lys, terræn, udsigt)

- Flora og fauna

- Bæredygtige løsninger og materialevalg

Undervejs dokumenterer eleverne deres designproces, herunder skitser, noter og refleksioner over deres designvalg.

Metode
- Induktiv og eksperimenterende tilgang med fokus på kombination af teori og praksis

- Undersøgende gruppearbejde og individuel fordybelse

- Modelbygning og fysisk formgivning

- Analyse og refleksion i skrift og tale

Kernestof
- Funktionalisme

- Dekonstruktivisme

- Arkitekturanalyse og designparametre

- Målestoksforhold og dimensionering

- Video: Deconstructivism in 7 Minutes: Architecture Pushed To The Limit?

Designparametre
Under hele forløbet arbejdes der bevidst med følgende parametre:

- Form – geometrisk og organisk

- Funktion – anvendelighed og placering

- Kommunikation – hvordan bygningen kommunikerer med omgivelserne

- Bæredygtighed – materialer, energiløsninger, naturpåvirkning

- Æstetik – harmoni, kontrast, oplevelse

- Materialer – taktile og visuelle kvaliteter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Dekonstruktivisme Funktionalisme Organiske/ Geometriske Former
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde