Holdet 1g 2024 Design og arkitektur C 2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Mette Hult Blicher
Hold 1g 2024 Design og arkitektur C 2 (1g de2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Produktdesign - Stolen
Titel 2 Beklædningsdesigndesign - bæredygtighed
Titel 3 Arkitektur - Skyskraber
Titel 4 Kommunikationsdesign - plakat

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Produktdesign - Stolen

Eleverne lærer om produktdesign i form af historie, form og funktion i forhold til stolen samt hvad en stol siger om dens bruger.

Indhold:
De laver en produktanalyse af selvvalgt møbel, undersøger møbletsudtryk i forhold til målgruppen (minervamodellen).


Metode:
Undersøgelser, skitsearbejde og udarbejdelse af kopper i ler.

Materiale:
Præsentation af møblet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Beklædningsdesigndesign - bæredygtighed

Formål:
Eleverne lærer om alternative designprocesser, hvor undersøgelse af og fornyelse af materialet er vigtigt for det endelige produkt. Hvordan man tager gamle metoder, fornyer dem og gør dem til sine egne.

Indhold:
Eleverne præsenteres for bæredygtig brug af materialer gennem historien og på tværs af lande. Patchwork, berbertæpper, hønsestrik, kludetæpper og moderne genbrug af materialer.
Efterfølgende starter eleverne en proces med at finde en muse som placeres i minervamodellen, som de herefter skal design et piece til, til et awardshow.
Designproceduren dokumenteres fysisk i deres portefølje.

Metode:
Undersøgelse, skitsering (2d og 2d) og tekstilafprøvning

Materialer:
Præsentation
https://www.dr.dk/drtv/serie/modens-moensterbrydere_230972
Udvalgte tekstiler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Arkitektur - Skyskraber

Formål:
Eleverne introduceres til skyskraberens histoire, form og funktion. Eleverne træner designprocessen gennem undersøgelse, mindmaps, skitser, målfaste tegninger og modelbygning.

Indhold:
Eleverne arbejder med egne skyskraber projekter, hvor de skal bygge en skyskraber til Københavns skyline. Skyskraberen bygges i målestoksforholdet 1:300, og skal indeholde 3 karakteristika fra skyskraberen og elementer fra Københavns øvrige arkitektur.

Metode:
Undersøgelse
Brainstorm/mindmap
Skitser i tusch
Målfaste tegninger i 1:300
Modelbygning i arkitekturpap

Materiale:
Præsentation af skyskraberen og storbyens arkitektur
Babylontårnet, New Yorks skyline og BIGs VIΛ West 57
Ekskursion til Carlsberg byen
Er der en arkitekt til stede? Københavns fantasiløse højhus: https://www.dr.dk/drtv/se/er-der-en-arkitekt-til-stede_-koebenhavns-fantasiloese-hoejhus_324112
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kommunikationsdesign - plakat

Formål:
Eleverne lærer at kommunikere visuelt samt at analysere og reflektere over kommunikationsdesign.

Indhold:
Forløbet introducerer eleverne til kommunikationsdesign og områdets begreber: afsender, modtager, komposition og virkemidler. Eleverne skal lave en plakat om et selvvalgt emne til en målgruppe som de selv ikke tilhører.

Metode:
Individuelt arbejde med inkscape og eller canva. com

Materiale:
Præsentation af kommunikationsdesign
Introduktion til inkscape og til canva. com
Minervamodellen

Evaluering:
Præsentation og fælles feedback
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer