Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Laura Bjørnholdt Bertelsen
|
|
Hold
|
a 2024 Engelsk B (1a En, 2a En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb
Grundforløbets navn: New Beginnings
Forløbets emne kan forstås på flere måder: For det første er forløbet en introduktion, en ny begyndelse, til faglige metoder og begreber i engelskfaget. For det andet tematiserer forløbets tekster emnet, hvormed man kan komme ind på relaterede temaer såsom growing up, identity og beginning English.
Formål: Introduktion til fagets identitet og læreplanens krav.
Indhold: Forløbet skal være ca. 50 % tekstanalyse (fiction) og 50 % grammatik. Her kan man vælge at undervise i grammatikken parallelt eller integreret - eller lave en blanding.
Indhold til tekstanalyse (minimum 2 tekster inkl. den obligatoriske skal læses):
Obligatorisk tekst (skal læses af alle!):
Marc Mitchell: The New Girl
Alison Fell: “The Shining Mountain”
Forslag til tekster: (De fleste kan findes i engelsklærerens materialebank på Google-drevet).
Michael Richards: “Just Like That”
Graham Greene: “I Spy”
Ernest Hemingway: Indian Camp
Michael Feder: “Here’s Herbie”
William Shakespeare: “Sonnet 18”
Metoder:
Ordforrådstræning (fx Quizlet) eller gloselister.
Oplæsning af tekster på klassen.
Par- og gruppearbejde med fokus på sprogproduktion.
Ift. grammatikarbejdet foreslår vi, at man lægger vægt på integreret grammatik: “For at styrke sammenhængen mellem elevernes viden om og anvendelse af grammatik tilrettelægges grammatikundervisningen med didaktisk variation, så der veksles mellem at inddrage et grammatisk fokus i tekstlæsningen og at arbejde særskilt med grammatik, begge med vægt på grammatiske strukturer i kontekst.” (udkast til læreplan ENA)
Evaluering/produkt:
Brug af tænkeskrivning på engelsk og/eller dansk: Eleverne skal løbende beskrive deres læringsudbytte i deres portefølje: Hvad har jeg lært? Engelsklæreren kan evt. skrive nogle begreber på tavlen, som eleverne skal forklare i deres portefølje som det sidste i en time.
Den “nye” engelsklærer, der overtager efter grundforløbet, kan bruge elevernes portefølje som udgangspunkt til at lære eleverne at kende og få en ide om deres niveau samt forståelse for faget.
Til sidst i forløbet: Opsamling og gentagelse af anvendte engelskfaglige begreber, som alle er præsenteret på produktionsniveau
Sproglige begreber:
Intro til ordklasser
Ordstilling (ligefrem og omvendt)
Sætningsanalyse (subjekt og verballed)
Verbalkongruens, verbernes tider
Tekstanalytiske begreber:
Characterisation
Setting
Narrator/point of view
Theme
Style/language
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#1 US election
I dette forløb har vi beskæftiget os med det amerikanske præsidentvalg, de to store amerikanske partier og deres værdier. Vi har lært om polariseringen i det amerikanske samfund og stormen på kongressen, og vi har set filmen Civil War med en dystopisk fremtidsvision om det amerikanske samfund. Vi har undersøgt hvordan de amerikanske medier vinkler den samme nyhed på forskellige måder, alt efter om mediet skriver til et konservativt eller liberalt publikum.
Vi har haft fokus på analyse af ikkefiktion, særligt taler. Her har vi lært at bruge det retoriske pentagram, og analyseret sproget i talerne med fokus på de tre appelformer, billedsprog, gentagelsesfigurer, stilleje og andre sproglige virkemidler. Vi har sammenlignet Kamala Harris’ og Donald Trumps sproglige stil.
Eleverne har skrevet, fremført og analyseret deres egne taler.
Kernestof:
Speech: "Donald Trump's Victory Speech in Full: Transcript" (2024)
Speech: "Vice President Kamala Harris’ Full Concession Speech" (2024)
Selvvalgte nyhedsartikler med forskellig vinkling af to nyhedshistorier (”Trump town hall 15 October” og ”Kamala Harris Bret Baier interview”)
Documentary: A Storm Foretold - det amerikanske oprør (Christoffer Guldbrandsen, 2023 (kan ses på DR))
Feature film: Civil War (Alex Garland, 2024 (kan ses på Filmstriben)).
Supplerende stof:
Article: "Where Donald Trump stands on 10 key issues, from tax to Israel" (BBC) https://www.bbc.com/news/articles/c2l1qd1nwnjo
Article: "Where Kamala Harris stands on 10 key issues, from immigration to guns" (BBC) https://www.bbc.com/news/articles/cx924r4d5yno
Video: "How Trump secured historic US election victory" (Channel 4 News) https://www.youtube.com/watch?v=BhyVo40QdyY
Video: "How is power divided in the United States government? - Belinda Stutzman" (Ted-Ed) https://www.youtube.com/watch?v=HuFR5XBYLfU
Video: "Kamala Harris delivers concession speech after Donald Trump’s US election win" (BBC News) https://www.youtube.com/watch?v=dZFruJ8jULY
Podcast: "Du lytter til USA: Medierne spinder guld på Trump men har ofret troværdigheden" (Politiken) https://politiken.dk/podcast/du_lytter_til_usa/art10123227/Medierne-spinder-guld-p%C3%A5-Trump-men-har-ofret-trov%C3%A6rdigheden
Video: "Ethos, Pathos & Logos" (Youtube: tamuwritingcenter) https://www.youtube.com/watch?v=aUpiy67_nt4
Artikel: "Media bias chart" (allsides.com)
Grammatik:
Minlæring - Trumps adjektiver
Minlæring - Trumps periodelængde
Trump bops his head - find og omskriv verber
Brugt i undervisningen (alle forløb):
Tilladte on-line hjælpemidler til prøver og eksamen i engelsk:
Engram på Minlæring: https://app.minlaering.dk/bog/1
Engram basis på Minlæring: https://app.minlaering.dk/bog/6
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Ordnet.dk: https://ordnet.dk/ddo
Oxford Advanced Learner's dictionary: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Cambridge Dictionary: https://dictionary.cambridge.org/dictionary
Merriam-Webster's Dictionary: https://www.merriam-webster.com/dictionary/dictionary
Merriam-Webster's Thesaurus (synonymordbog): https://www.merriam-webster.com/thesaurus
Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#2 Minimalist short stories
I dette forløb har vi arbejdet med fiktion: både at skrive noveller (creative writing) og analysere dem.
Vi har lært om hvordan man skriver en novelle ud fra plot type, setting, og character development.
Vi har læst en række minimalistiske noveller og lært om genrens kendetegn, herunder the iceberg theory.
Eleverne har desuden arbejdet med peer feedback og dét at skrive et summary af en novelles handling.
Kernestof
Short story: "Hills like white elephants" by Ernest Hemingway
Short story: "Indian Camp" by Ernest Hemingway
Short story: "Cat in the rain" by Ernest Hemingway
Short story: "Beach Town" by Amy Hempel
Supplerende
Video: "What are the 7 Major Plots in Storytelling?" (Youtube: TruScribe) https://www.youtube.com/watch?v=_AXTEjesFPs
Video: "Ernest Hemingway - Author | Mini Bio" (Youtube: Biography) https://www.youtube.com/watch?v=0JQDe0GCNHg
Article: "Literary Minimalism: A Brief Overview of Why Less in More" (from Buzzle.com)
Video: "Alan Moore - Creating An Authentic Character - Storytelling" (Youtube: BBC Maestro) https://www.youtube.com/watch?v=ZwleZw2-kU8
Video: "How to Write Setting Effectively" (Youtube: Reedsy) https://www.youtube.com/watch?v=ORKI1h1xWLM&t=57s
Science and mocktails: Interview with Mark Pagel: "Culture is central to human success" (The Guardian)
Grammatik:
Minlæring: Adjektiver og adverbier
Minlæring: hovedsætninger og ledsætninger
Udvidet tid, omskrivning med do
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#5 Ireland
I dette forløb har vi haft om Irland, hvor vi har fokuseret på den katolske kirkes magt og den seksuelle dobbeltmoral, der herskede (fokus på tiden frem til 1960'erne). Vi har bevæget os videre til Nordirland, hvor vi har lært om konflikten mellem protestanter og katolikker, og hvordan billedet ser ud i dag (fokus på tiden fra 70'erne frem til i dag).
Der har været projektarbejde med fremlæggelser om forskellige aspekter af Irland og Nordirlands historie, kultur og samfund.
Vi har arbejdet med den nordirske dialekt og fonetik.
Kernestof:
Feature film: The Magdalene Sisters, instrueret af Peter Mullan (2002) (tilgået på filmstriben.dk)
Short story: "The Sisters" by James Joyce (1914)
Documentary: "Once upon a time in Northern Ireland (1): Protestants versus Catholics" (MitCFU)
Opinion article: ”It’s 50 years since Bloody Sunday, but sectarian tensions are running high” af Susan McKay (The Guardian) (2022)
Article: "How did the Good Friday agreement come about and why is it so significant?" (The Guardian) https://www.theguardian.com/world/2023/apr/07/how-did-the-good-friday-agreement-come-about-and-why-is-it-so-significant
Opinion article: "I sat drinking in the knowledge, and for the first time in my life I felt alive" af Katriona O’Sullivan (brugt til at lære om analytical essay)
Episodes of TV series Derry Girls: ep. 1 s. 1, ep. 1 s. 2, and ep. 7 s. 3. (Netflix)
Opinion article (for written assignment): "The Good Friday Agreement gave me hope after a childhood marked by violence" af Amanda Ferguson (openDemocracy)
Supplerende:
Video: "Ireland's Institutions | Explained By Prime Time" (RTE) https://www.youtube.com/watch?v=i9W85jJnZ28
Video: "CATHOLIC vs. PROTESTANT, every difference explained!" https://www.youtube.com/watch?v=kDVmGjg6gOI
Episode of TV series: "Good Luck, Father Ted | Father Ted | Season 1 Episode 1" https://www.youtube.com/watch?v=klrS-1zznR0
Video: "BBC News NI: What was Bloody Sunday?" https://www.youtube.com/watch?v=00pnIEsxA9A
Video: "How To Do a Northern Irish Accent" (Al's Action English) https://www.youtube.com/watch?v=FxtduqQrglY
Video: "How To Do a Derry Accent | Louisa Harland - Derry Girls" (Al's Action English) https://www.youtube.com/watch?v=I2pKuT_5R14
Video: "Derry Girls | Erin Quinn - Derry Accent" (Al's Action English) https://www.youtube.com/watch?v=vcl8IOQDOUU
Video: "Jamie Dornan Teaches You Northern Irish Slang | Vanity Fair" https://www.youtube.com/watch?v=AEdKqDZn3Bs
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#7 Black America
I dette forløb har vi arbejdet med amerikansk historie med fokus på sorte menneskers rettigheder. Vi har læst uddrag af historiske retsdokumenter, der indeholder idealer om, hvad for et land USA skulle være (fx frihed og lighed). Vi har læst et slave narrative, og lært om grundene til borgerkrigen 1861-65. Vi har lært om sortes rettigheder i årene mellem borgerkrigen og borgerrettighedsæraen. Vi har set på nutidige perspektiver på racismespørgsmålet.
Inden for sprog har vi særligt arbejdet med metaforer og AAVE.
Kernestof:
Feature film: The Apprentice, directed by Ali Abbasi (2024)
Slave narrative: "Narrative of the Life of Frederick Douglass" af Frederick Douglass (1845)
Documentary: "The Civil War: The Cause", directed by Ken Burns (1990)
Extracts from historical documents: The Declaration of independence, the Constitution of the United States, the Bill of Rights, the Emancipation Proclamation, the Gettysburg Address
Documentary: "Racism - a history, part 3" (BBC, tilgået på MitCFU)
Speech: "I have a dream" by Martin Luther King Jr. (1963)
Rap: "The Bigger Picture" by Lil Baby (2020)
Opinion article: "This is just who Trumps is" by By Jamelle Bouie (New York Times)
Short story: "The Flowers" by Alice Walker (1973)
Supplerende:
Article: "Decades-Old Housing Discrimination Case Plagues Donald Trump" (NPR)
Music video: "Lil Baby - The Bigger Picture (Official Music Video)" https://www.youtube.com/watch?v=_VDGysJGNoI
Video: “Babbel Explains: AAVE Explained: A Dialect That Transcends Internet Culture” https://www.youtube.com/watch?v=dnOLKqhx_Co
Article: "The Complexity Of African American Vernacular English" https://www.dictionary.com/articles/united-states-diversity-african-american-vernacular-english-aave
News report: "Trump administration deletes racist video after bipartisan backlash" https://www.youtube.com/watch?v=lwAdhJHStxo
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb#8 Utopia and dystopia
I dette tværfaglige forløb med dansk har vi undersøgt fremtidsvisioner, der er mere eller mindre optimistiske, når det kommer til teknologi. Vi har læst manifester, der enten er meget pessimistiske eller meget optimistiske på vegne af menneskeheden, og vi har skrevet vores egne manifester om AI.
Vi har draget paralleller mellem nutidens AI og ældre sci-fi-forfatteres forudsigelser om intelligente maskiner. Vi har lært om sci-fi-genrens træk og 'novum'. Vi har lært, at nogens utopia altid er nogen andres dystopi.
Kernestof:
Documentary: The AI Doc: Or How I Became an Apocaloptimist", directed by Daniel Roher (2026)
Extract from manifesto: "Industrial society and its future" by Ted Kaczynski (1995)
Extract from manifesto: "The Techno-Optimist Manifesto" by Marc Andreessen (2023)
Short story: "True Love" by Isaac Asimov
Short story: "Super-Toys Last All Summer Long" by Brian Aldiss
Supplerende:
Video: "How to recognize a dystopia - Alex Gendler" https://www.youtube.com/watch?v=6a6kbU88wu0
Extract from article: "Defining Novum" https://shellzine.net/novum-in-science-fiction-film/
Video: "George Orwell's 1984: Why it still matters - BBC News" https://www.youtube.com/watch?v=eFvuzu8vtY8
Video: "The Unabomber: The Making of an Evil Genius | The UnXplained | History" https://www.youtube.com/watch?v=Fe9dOn_Yzys
Supplerende tekster fra dansktimerne:
Romanuddrag: Niels Klims underjordiske rejse, kap. 5, af Ludvig Holberg (1741)
Kapitel fra bog: "Science fiction", i Teknologiens tekster (Systime)
Romanuddrag: 1984, kap. 1, af George Orwell (1949)
Uddrag af manifest: "Futurismens manifest" af Filippo Tommaso Marinetti (1909) (uddrag)
Digt: "Århundredet" af Emil Bønnelycke 1918)
Romanuddrag: De Ansatte af Olga Ravn (2023)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467340368",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467340368",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467340368"
}