Københavns åbne Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Københavns åbne Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2z En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau
Engelsk B
Lærer(e)
Navina Østergaard
Hold
z 2024 Engelsk B (
1z En
,
2z En
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Hjælpemidler til eksamen
Titel 2
What's English (Grundforløb)
Titel 3
Post US-election and non-fiction
Titel 4
Fiction
Titel 5
Of Mice and Men - American Dream
Titel 6
Poetry and Carpe Diem
Titel 7
Multicultural Britain / British Empire
Titel 8
Why Genres?
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Hjælpemidler til eksamen
Til eksamen (både mundtlig og skriftlig) må du bruge følgende hjælpemidler på nettet:
minlaering.dk
(her har du al grammatik og man kan slå op)
ordbogen.com
OALD (Oxford Advanced Learner's Dictionaries):
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam Webster's Thesaurus (synonymordbog):
https://www.merriam-webster.com/thesaurus
Synonymordbog:
https://www.thesaurus.com/
Ordnet.dk
:
https://ordnet.dk/ddo
Sproget dk, alt om dansk sprog, hvis du føler du har brug for det:
Sproget.dk
Andre tilladte hjælpemidler til eksamen:
Alle noter,
Alle bøger
Alle dokumenter som ligger på din computer
NB: Du må ikke copy-paste tekst, som du selv har forfattet ved tidligere lejligheder. Selvom det er dig som har forfattet det, er det at betragte som plagiat. Du må heller ikke copy-paste teststykker fra andre dokumenter, som ligger på din computer.
Indhold
Omfang
Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
What's English (Grundforløb)
Materiale:
The History of English in Ten Minutes (combined). Open Learn from the Open University. YouTube, 8 November 2011. URL:https://www.youtube.com/watch?v=H3r9bOkYW9s&list=PLA03075BAD88B909E&index=13 (last seen 16.05.25)
Taylor Mali. Totally like whatever, you know. 2005.
URL:https://taylormali.com/poems/totally-like-whatever-you-know/ (last seen 16.05.2025)
John Agard. Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster (2006) in Worlds of English, Systime, 2021
Fokus med grundforløbet har været at introducere eleverne til engelsk i gymnasieskolen med udgangspunkt i det engelske sprog og udvide deres sproglige bevidsthed. I løbet af forløbet skulle eleverne gerne opbygge kendskab til elementær grammatik og ordklasser, skelne mellem formelt og uformelt sprog, skrift og talesprog, få kendskab til forskellige former for engelsk, samt forskellen på engelsk som modersmål og Lingua Franca (ELF).
Faglige mål og kernestof:
-udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
-analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
-anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
-det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ principper for tekstopbygning
̶ kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
̶ det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
-væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
̶ historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
Indhold
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Post US-election and non-fiction
Vi ser på, hvordan man vinder et amerikansk valg og analyserer non-fiction tekster med fokus på amerikanske taler.
Læringsmål:
Forståelse for:
Amerikansk geografi
Valgmandssystemet
Magtens tredeling
retorisk pentagram
Indhold
Kernestof:
The Electoral College – explained
Afsnit
Lav lektien om pronominer på minlaering.dk
More personal pronouns on minlaering.dk
Speeches and non-fiction.docx-1-1.pdf
description
Highlights From Kamala Harris; DNC Speech
Highlights From Trump's RNC Speech
Lav lektien om pronominer på minlaering.dk (11 har ikke lavet lektien)
Possesive pronominer
Tools for Analysis - Nonfiction.pdf
description
Climate in Nonfiction speech and commercial core text.pdf
description
Do these tasks at home:
Remarks by President Obama at the First Session of COP21.pdf
description
Engelskmappen på drev
AP- evaluering
Lektie
Group work:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
US election
08-12-2024
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Fiction
Fiktion og analyse af Fiktion
I forløbet har vi fokuseret på analyse af fiktion med det antropocæne som krumtap samt begreber til analyse af fiktion.
Fokuspunkter:
Antropomorf som adj. og substantiv
"character analysis", "theme", "setting" PEEL-modellen i skriftlig fremstilling, ordvalg. Analysetermer fra "Toolbox". Adjektiver til karakteranalyse. AP-brush-up: ordklasser og sætningsanalyse.
Materialer:
"The Larder", Morris Lurie, 1984, short story
"Why Willows Weep", Salley Vickers, 2011, short story
"Just Like That", Michael Richards, 1987, short story
"Princes Mononoke", Hayao Miyazaki, 1997, spillefilm
"What is hhe Anthropocene", Smithsonian, short video non-fiction
"What is hhe Anthropocene", samme som skreven tekst.
"The Voice of the People", Alison Moore, 2017 (fra skriftlig eksamen dec. 2023)
Indhold
Kernestof:
1 - "The Larder", short story.docx TEXT
Check minlaering.dk og se, om der er gamle lektier
"Homework": Read or reread "The Larder"
Toolbox.pdf
description
Essay toolbox.pdf
description
Lav lektien om adjektiver på min læring
Tilknyt adjektiver fra Toolbox til personer i "The Larder"
Minlæring Lav lektien
Lav lektien om genitiv på minlaering
1. Prereading Why Willows Weep.docx
description
2. Why Willows Weep.docx
description
3. WEEPING WILLOW Mappe
Lav lektien (den udvidede) om genitiv færdig
Genitiv i pronominer
Why Willows Weep.docx short story with tasks
description
Prereading Why Willows Weep.docx
description
image.png
5 - Anthropomorphism(1).pptx
description
Why Willows Weep.docx
description
WHAT IS THE ANTHROPOCENE.docx
description
billede.png
Lektie: Read the whole story: Why Willows Weep.docx
11 - Mononoke Questions.docx
description
LEKTIE: Prepare to be able to answer this question that you looked at in class on Wednesday:
Opgaven om substantiver på minlaering.dkAfsnit
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Of Mice and Men - American Dream
Værklæsningsforløb af "Of Mice and Men" med fokus på Geoge og Lennie's venskab og drøm.
Analytisk fokus på foreshadowing, characterizaton, setting (miljø), symboler og talesproget med "double negations", kongruens"fejl" og alternative stavemåder.
Forløbet inkluderer et besøg på den økologiske gård Lerbjerggård, og hands-on-erfaring med arbejde på en gård med henblik på indlevelse i "George og Lennies" livsvilkår.
Endvidere har vi haft fokus på den historiske kontekst med "Dustbowl" og "Depression".
Kernestof:
"Of Mice and Men", novella by John Steinbeck, 1937
"John Steinbeck", video by History Brief,
"Salinas Valley 1930'ies" video by Krystal Watson, 2016
"History Brief, The Dust Bowl", video på youtubekanalen: Reading Thorugh History, 2016
Supplerende materiale:
"The Great Gatsby", teaterversion v. TNT-theatre (1,5 time)
Selvvalgte artikler omkring "Migrant workers" i dag
Indhold
Kernestof:
Plans "Of Mice and Men"
Toolbox from Wider Contexts.pdf
description
Of_Mice_and_Men_Characterization.docx
Of Mice and Men
description
Læs om omskrivning med "do" og lav opgaver på minlaering.dk
Chapter one tasks.docx
description
Read chapter 1 in "Of Mice and Men" and answer the following questions in your notebook:
Of_Mice_and_Men_-_Full_Text (5)-1.pdf
description
Read chapter two in "Of Mice and Men"
The Dustbowl on youtube History time
Of Mice and Men Ch.1 and more
Of_Mice_and_Men_-_Full_Text (5).pdf
description
English Grammar: Fix your double negatives!
Make sure to write down your observations of both appearance, personality and specific quotes in your character map. Characterise the following:
Read chapter 3 in "Of Mice and Men" or listen to it.
Chapter 3 tasks Of Mice and Men.docx
description
Read or listen to chapter 4 in "Of Mice and Men"
Highlight passages in chapter 4, which show the dreams and reveal, vulnerable lines of the characters. Especially the ones of Crooks and Curley's wife.
Husk hæfte og Fejlstøvsugeren :-)
Of Mice and Men, folder on drive
Read and comment on the work of the other groups from the group work on chapter 3
Chapter 4
Lerbjerggård i Melby - Andelsgaarde.dk (Læs lektien på rejsen)
Read chapter 5 at home
Read (or listen to) chapter 6 at home
Of Mice and Men audiobook på youtube
At home: Answer the Comprehension questions and the Analysis and Interpretation questions about chapter 6 in "Of Mice and Men"
Find, fix and analyse 10 examples of non-standard English in chapter 6 (or elsewhere in the book)
Task: Migrant workers today
Video: Installation af examcookie
Installation af examcookie
Færdiggør opgaven om Migrant workers. Den skal præsenteres i dag.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Sprog eksamensopgave 1 (14)
06-10-2025
Test: Writing skills
22-10-2025
Writing 1
22-10-2025
Omfang
Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Poetry and Carpe Diem
Indhold
Kernestof:
Poetry and Seize the Day
Lav lektien om adjektiver og adverbier på minalering.dk færdig
AfEngelskmappe DREVsnit
Poetry and seize the day xz2024
Graveyard assignment Individual task
Look up the film Dead Poets Society in wikipedia and answer the following questions:
Freethinker or conformist?
Verber, der følges af to-infinitiv, ing-form eller that-sætninger
Lektien er af lave opgaverne om "She Walks in Beauty" og aflevere en mundtlig optagelse af dem
Lose Yourself, Eminem
Husk høretelefoner og hæfte
Listen to "Lose yourself" again and think of the following:
Personlige pronominer
Poem or song oral presentation z2024.docx
description
Lav lektien om verbets tider
Tilbagelevering Writing 2
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Multicultural Britain / British Empire
Indhold
Kernestof:
HANDOUT - Ethnicity in England(1).docx
description
Chameleon full text-1.pdf
description
Read page 94 through 1st paragraph of 98 of the short story "Chameleon" by Ranbir Sahota from 2003
Find the short story in this folder on google drive
Read p. 98 from 2nd paragraph - p 101 (included)
Bring your notebook and the "Fejlstøvsuger" (grøn bog, hvis I har den)
Plan:
Read part 3 of the reading plan for "Chameleon"
På et tidspunkt i denne uge kommer der en prøve i engelsk. Så I skal sørge for at jeres exam-cookie er installeret og at jeres unilogin virker.
Lav opgave 2 i denne eksamensopgave :-) Koden er 12131414
Sørg for at exam cookie virker + dit uni-log-in, så du ikke har brug for mit-id i modulet
Hjælpemidler til engelsk eksamen.docx
description
Find prøven på opgaver.dk orienter dig i hvordan eksamenssættet er bygget op. Skriv ting som overrasker dig, eller som du tænker er vigtige at være opmærksom på i elevfeedback
Link til prøven i sidste uge
Link til hjælpemidler til engelsk eksamen
Link til "Skriftlig eksamen på stxb"
Minlæring Opgave 1 i eksamenssæt 12 og husk Fejlstøvsugeren (den fysiske bog)
Trump rhetorics.pdf
description
Speeches and non-fiction.docx-1-1 (3).pdf
description
Sexualundervisning En.docx
description
Arbejd selv i 90 minutter med den adaptive opgave på minlaering.dk
Lektie: Kig på gamle opgaver på minlaering.dk
Lektie til den 20. februar (Exam roleplay):
2. Draw a family- and relations-tree of the characters in the story. It must contain names and/or sir-names and what the relation is.
Løs denne opgave og læg dine svar i elevfeedback
Set a timer for 90 minutes and do the following:
1. My Son the Fanatic and tasks.pdf Short story and must do tasks
description
My Son the Fanatic, word grids.pdf word grids for the story (optional tasks for print (frivillige opgaver))
description
Lektie:
Skriftlig eksamen stx b
Grupper:
Multicultural Britain.docx
Multicultural Britain quizlet
_Quit India_ (speech, Ghandi, 1942).docx
description
Worksheet 1 Gandhi speech.docx (answer 1-6)
description
non-fiction terms
Google Drive: Sign-in
Everybody to Kennmure Street.docx
description
Watch and post a link to a video related to the theme you have picked in our group-work on Scotland
Plan for arbejdselv modul
Praktisk info fra arrangøren: CPH DOX
PS. Ift. fravær hvis foto glipper: Næste modul skal I skrive summary af filmen ud fra jeres hukommelse. Det vil vise om I har deltaget eller ej.
Do it write opgaver om essay-genren
Opgaver på minlaering.dk, der skal laves i modulet:
Artikel i ”The Guardian” 24. Feb. 2026
Everybody to Kennmure Street.docx Læs artiklen som der er et link til nederst i dokumentet
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Why Genres?
What are genres and do they matter?
If you would like to make an effect in an audience does the genre matter?
If you want a message to go through does the genre matter?
What are the main differences between the the two main genres: Fiction and Non-fiction
How do the terms we use to analyse the two genres differ, and which ones are the same?
What about the content?
Does any text of any genre make sense without a knowledge of the context?
This theme investigates these questions through the analysis of examples of different genres.
Se øvelser og kernestof i dette link:
https://docs.google.com/document/d/1VQFmhNWlTPxfBa6ZMDTOTFPnrPy_p7U3d64TEgJqWq0/edit?tab=t.s23k6e4jd8h5
Indhold
Kernestof:
Why Genres?
Z-fællesmappe Genres
WORKSHEET for The Wasteland.docx
description
The Wasteland by Alan Paton 1961 svære ord gul markering.pdf
description
Fiktionsgenren
Do it Write: "Analysing non fiction" (English version)
Finish reading "Things unspoken" and answer the following in elevfeedback:
Why Genres
prøve-aug 24 - 1 skriv ml. linjer, ana spgsm, ordliste.docx
description
Finish this task:
GENRER
Lav også opgaven om analysing and assessing færdig
What_its_like_to_get_worse_at_something-article.pdf
Link til undervisningsbeskrivelsen: + arb. selv til A-niv-folk
1stx251_ENG_B_21052025.zip
LEKTIE 3 i andet opgavesæt:
Tidligere eksamensopgaver – Google DrevAfsnit
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467357600", "T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467357600", "H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467357600" }