Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Fransk B
|
|
Lærer(e)
|
Mads Mark-Eriksen
|
|
Hold
|
g 2024 Fransk fortsættersprog B 1 (1g Fr1, 2g Fr1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Quatre Amis
Dette forløb er bygget op omkring filmen "Quatre Amis", hvor vi øver tekstforståelse, mundtlige og skriftlige resuméer og billedbeskrivelse til hvert filmafsnit. Undervejs suppleres med grammatiske emner, som eleverne har behov for at repetere fra folkeskolen.
Formål:
Gennem serien, der handler om unge mennesker udvikler eleverne ikke bare deres sproglige kunnen, men bliver bedt om at analysere og fortolke scenerne i filmen. Dette mhp. at forstå fransk kultur og samfund bedre, og ligeledes kunne reflektere over egen kultur. Eleverne øver at forstå det talte franske sprog, som det tales blandt unge mennesker, og de udvikler deres ordforråd. Når vi bagefter diskuterer scenerne øver de mundtlig og skriftlig kommunikation i form at sætninger på tavle eller mundtlige sætninger om personerne, der indgår i handlingerne. For at sikre en sikker anvendelse af sprogets opbygning og anvendelse, suppleres der med grundlæggende grammatiske emner, som er udvalgt ud fra elevernes kunnen mundtligt og skriftligt, blandt andet arbejder vi med forbedring af elevernes udtale af det franske sprog.
Indhold:
Vi lærer om Frankrig, kultur, historie, arkitektur, kunst, familieforhold, skolevæsenet og de unge menneskers personlige relationer og følelser. Det giver et godt ordforråd. Desuden indledes filmen af en glad melodi, der giver en god, afslappet stemning i klasserummet.
Metode:
Ved at lytte, læse, tale og skrive forsøger vi at repetere fransk fra folkeskolen, at sikre at eleverne er trygge ved at tale fransk i klassen og træner og husker de gloser, som vi møder. Desuden træner vi løbende billedbeskrivelser og grammatiske emner (fx adjektivernes bøjning og placering)
Materiale:
Serien: "Quatre Amis"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Aflevering 1 - adjektiver
|
10-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Le polar
I dette forløb arbejder vi med den franske krimigenre. Vi arbejder med tekstlæsning, opbygning af resumé vha. konnektorer, personkarakteristik og krimigenrens kendetegn.
Vi ser3 afsnit af den franske Netflix-serie "Lupin" og læser tekster om Arsène Lupin. Derudover læser vi en kort tekst om Éric Peugeot. Eleverne laver fremlæggelser for hinanden i grupper om serien og dens karakterer. Vi træner desuden både passé composé og futur proche.
Materiale:
Lupin: Sæson 1: Episode 1,2 og 3
Illustreret tekst: "On a kidnappé Éric"
Tekst: "Qui est Arsène Lupin" - Frenchified.com
Eleverne arbejder i grupper, og veksler desuden mellem individuelt skriftlig arbejde (grammatikøvelser + résumé) og mundtlig fremstilling (fremlæggelser i grupper)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
La Gastronomie française
Formål:
Vi opbygger kendskab til madkulturen i Frankrig og dennes indflydelse i resten af verden.
Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i fransk madkultur både i hjemmet og på restauranterne. Vi læser tekster om Le guide Michelin, franskmændenes madvaner og ser film om madens rolle i Frankrig.
I forløbet træner vi både skriftlige og mundtlige kompetencer gennem simulationsøvelser af hverdagsscenarier (fx på restaurant) eller gennem produktion af kortfilm. Vi har fokus på høflighedsfraser og de gloser, der knytter sig til restauranten, og eleverne har holdt oplæg om forskellige landes madkulturer og -vaner.
Grammatiske fokuspunkter i forløbet er bl.a. delings- og artsartikel og spørgeord, mens vi ligeledes har haft fokus på fonetik og udtaleregler.
Materialer:
Olivier Lesénécal: Le repas à la française
Maria J Castellano: FLE: En France on mange bien
Texte: "Les habitudes alimentaires françaises"
Au restaurant - dialogue: http://tourismefle.free.fr/au_restau.htm#comment
Podcast Français facile: Le Guide Michelin
Film: Ratatouille
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 3 - La nourriture
|
11-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Le Gaspillage alimentaire
Formål:
Vi arbejder med bæredygtighed og zero waste-bevægelsen i Frankrig.
Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i madspild i Frankrig, og de forskellige initiativer Frankrig har iværksat for at bekæmpe det. Vi læser tekster om madspild, overforbrug, og mulige løsninger på denne problematik.
I forløbet har vi arbejdet fokuseret med ordforråd, udtale, og grammatiske emner - herunder l'impératif og interrogative pronominer.
Materialer:
- 1jour1actu - À l'assaut du gaspillage alimentaire
- Entretien: https://fr.islcollective.com/francais-fle-fiches-pedagogiques/comprehension-ecrite/comprehension-generale-de-la-lecture/nourriture/zero-gaspillage-alimentation/122033
- Maria Hassing: " 2.1 La surconsommation et les achats en vrac", Systime
- Actus Francine: Nos conseils pour lutter contre le gaspillage alimentaire
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Le Maghreb
Forløbsbeskrivelse: Le Maghreb – Identité, Histoire et Culture
Niveau: Fransk fortsættersprog B (stx)
Varighed: Ca. 10 lektioner
Formål (Formål og faglige mål)
Formålet er at give eleverne kendskab til den frankofone verden i Nordafrika (Marokko, Algeriet og Tunesien) og forstå de historiske, sproglige og kulturelle forbindelser til Frankrig.
- Kultur og samfund: Indsigt i Maghreb-landenes koloniale historie, uafhængighedskampe og moderne samfundsforhold.
- Sproglig kompetence: Udvidelse af ordforråd inden for geografi, historie, religion og immigration. Evnen til at forstå forskellige franske accenter og regionale varianter.
- Interkulturel kommunikativ kompetence: Forståelse for maghrebinsk identitet i Frankrig (begrebet Beur) og evnen til at reflektere over kulturmøder og integration.
Indhold (Kernestof)
- Indholdet følger mine slides og dykker ned i både geografi og kultur:
- De tre lande: Geografisk og demografisk overblik over Marokko, Algeriet og Tunesien.
- Den koloniale arv: Fransk som "sprog af nød" vs. "sprog af valg". Historien om koloniseringen og de senere uafhængighedskrige (især Algériekrigen).
- Religion og tradition: Islams rolle, arkitektur (moskéer), samt traditioner som gæstfrihed og te-ceremonier.
- Gastronomi: Couscous, tajine og orientalske kager som kulturbærere.
Maghreb i Frankrig: Immigration, livet i de franske forstæder og den kulturelle indflydelse på fransk musik, film og sprog (argot med arabiske rødder som kiffer, toubib).
Grammatik: Fokus på præpositioner ved lande (f.eks. au Maroc vs. en Algérie), relativsætninger og konditionalis (til at diskutere fremtidsscenarier).
3. Metoder (Arbejdsformer)
Forløbet veksler mellem informationssøgning og mundtlig produktion:
- Ekspertgrupper: Eleverne deles op i tre grupper, der hver især "specialiserer" sig i ét af de tre Maghreb-lande og underviser resten af klassen ud fra dine slides.
- Komparativ analyse: Sammenligning af levevis og værdier i Maghreb-landene kontra Frankrig/Danmark.
- Lytteøvelser: Analyse af frankofon musik (f.eks. Rai-musik eller kunstnere som Stromae/Gims med rødder i Nordafrika).
- Creative writing: Skriv en fiktiv rejsebeskrivelse eller et interview med en ung person fra Maghreb om deres drømme og udfordringer.
- Rollelæsning
4. Materialer
Primært materiale: Slideshowet "Le Maghreb".: https://docs.google.com/presentation/d/1k4aS8qd65hhuJaLKFoK8NJEsBI5DJnFEY2ZTk4_rg8c/edit?usp=sharing
- Kort og statistik: Infografikker over landenes økonomi og sprogbrug.
- Audiovisuelt: Kortfilm eller dokumentarklip om kolonihistorien. Musikvideoer af kunstnere som Khaled eller Zaho.
- Uddrag fra litteratur (f.eks. Wahid Ben Younes)
- Film: "Papicha".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Les Contes de Fées
Formål:
Vi læser franske eventyr og træner de gloser, der knytter sig til eventyrgenren. Vi stifter også bekendtskab med udenlandske eventyr og opnår derved kendskab til andre frankofone kulturers forhold til genren.
Særlige fokuspunkter (formål)
- At læse og forstå glosserede franske originaltekster.
- At øve genfortælling/resumé af handling i en tekst – med fokus på temporale og kausale konnektorer
- At træne spontan dialog om handlingen i et eventyr.
- At øve de franske vokallyde og -variationer.
- At træne analysere og fortolke fransksprogede eventyr med fokus på genretræk, struktur og personkarakteristik.
- At kunne identificere og skelne mellem de forskellige franske verbaltider passé simple, l’imparfait, passé composé og futur proche.
- At træne billedbeskrivelse af billeder, der har tematisk tilknytning til eventyrgenren.
Indhold:
Vi arbejder fokuseret med analyse af en række eventyr, herunder franske, marokkanske og haitianske eventyr. I forløbet har vi særligt fokus på at træne genfortælling/resumé (fx ved at øve brugen af konnektorer) og bundne pronominer, samt anvende de franske begreber i Greimas' aktantmodel til analyse af eventyr.
Materiale:
Charles Perrault - "Le Petit Chaperon rouge"
Tahar Ben Jelloun - "La Petite à la Burqa rouge"
Agnès Bertron-Martin - "Les Trois Grains de Riz"
Marie-Célie Agnant - "L'Oranger Magique - conte d'Haïti"
"Kirikou et la Sorcière" (film)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Devoir 2: Les Contes de Fées
|
19-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
La jeunesse à Paris
Formål (Formål og faglige mål)
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for de enorme sociale og geografiske kontraster, der præger ungdomslivet i den franske hovedstad. Ved at koble dine slides (hverdagsliv/kultur) med La Haine (sociale spændinger), opnår eleverne en kritisk og nuanceret kulturforståelse.
De faglige mål i fokus:
- Sproglig kompetence: Træning i at analysere filmiske virkemidler og diskutere komplekse samfundstemaer på fransk.
- Kultur og samfund: Indsigt i "la fracture sociale" (det sociale skel) og forholdet mellem de unge og autoriteter (politiet).
- Interkulturel kommunikativ kompetence: Evnen til at reflektere over marginalisering og identitet i en europæisk storby.
Indhold (Kernestof)
Forløbet er bygget op som en kontrast-analyse:
- Paris: Livet i arrondissementerne, caféer, mode, studieliv og de unges drømme i bymidten.
- La Banlieue (fra La Haine): Livet i "les cités", arbejdsløshed, kedsomhed og frustrationen hos de tre hovedpersoner (Vinz, Saïd og Hubert).
- Konflikt og identitet: "Eux" vs. "Nous" – hvordan de unge i filmen føler sig fremmede i deres egen by, når de bevæger sig ind til centrum.
Sprog: Fokus på verlan og street-fransk i filmen over for det mere formelle franske i dine slides.
Grammatik: Præteritumformer (passé composé/imparfait) til resume af filmens handling.
3. Metoder (Arbejdsformer)
- Sammenlignende analyse: Eleverne skal opstille kontraster mellem billederne i slides (f.eks. Jardin du Luxembourg) og filmens scener fra boligblokkene i Chanteloup-les-Vignes.
- Filmanalyse: Arbejde med specifikke scener (f.eks. spejlscenen eller turen til Paris), hvor eleverne analyserer symbolik og dialog.
- Kreativ skrivning og produktion af plancher
4. Materialer
- Slides: "La jeunesse à Paris": https://docs.google.com/presentation/d/1i7hRelv0SvwE_IpSzFNXbH7VN2rgEM8DvgA-G1xpA34/edit?usp=sharing
- Film: La Haine (Mathieu Kassovitz, 1995).
- Youtubeklip
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
L'Immigration
Formål:
I dette forløb går vi i dybden med de udfordringer (og gevinster), der er forbundet med flygtningestrømmene i Europa med særligt fokus på de sociokulturelle problemstillinger et land som Frankrig oplever. I forløbet læser vi fransksprogede artikler om nøgletal og fakta, samt en række fiktionstekster, der skildrer immigranters oplevelse af at flygte fra deres hjemland og skulle finde sig til rette i en ny kultur.
Indhold:
- Billedbeskrivelse (ordforråd)
- At udtrykke en mening
- At redegøre for hovedpointerne i en tekst
- At kunne genfortælle (resumé) en fiktionsteksts indhold
- At læse og forstå fransksprogede tekster (romanuddrag, film og artikler)
- Lytteøvelser og kreative skriveøvelser
Materialer:
- Slides: https://docs.google.com/presentation/d/1Muw_xvflnmi0QDcPwshro9rCmth-RSEyqI37_37yYrw/edit?usp=sharing
-"Kiffe kiffe demain" (2004), uddrag. Faiza Guène. (3 NS)
- "Samba" (2014), film.
- Diverse artikler (se slides)
- "Mercy" (2018), sangtekst. Madame Monsieur.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
La mode française
Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for fransk mode som en central del af Frankrigs kulturelle identitet og historie. Forløbet fokuserer på at opfylde læreplanens mål om både sproglig kompetence og kulturforståelse. Ligeledes tilsigter forløbet at træne elevernes evne til at diskutere et emne og udtrykke egne holdninger til globale problemstillinger (Med fokus på FN’s 12. verdensmål: Ansvarligt forbrug og produktion)
De faglige mål i fokus:
- Sproglig kompetence: Udvidelse af ordforrådet inden for beklædning, modehuse og bæredygtighed. Træning af mundtlig færdighed gennem samtaleøvelser og digitale værktøjer.
- Kultur og samfund: Indsigt i fransk modehistorie fra Ludvig 14. til moderne ikoner som Coco Chanel.
- Interkulturel kontakt: Diskussion af personlig tøjstil og globale problemstillinger som "fast fashion" vs. bæredygtighed.
Indhold (Kernestof)
Forløbet dækker modeverdenens udvikling og dens samfundsmæssige betydning
Modehistorie: Introduktion til fransk modes dominans fra 1600-tallet til i dag.
Store modehuse: Gennemgang af huse som Chanel, Dior, Louis Vuitton og Yves Saint Laurent.
Film og biografi: Arbejde med filmen Coco avant Chanel for at forstå personlighederne bag moden.
Bæredygtighed: Diskussion af "la mode durable", miljøpåvirkning og genbrug (friperies).
Grammatik og sprog: Arbejde med præsens, passé composé, futur proche, uregelmæssige verber (être, avoir, aller, faire, dire) og landepræpositioner (en/au).
3. Metoder (Arbejdsformer)
Forløbet anvender varierede og elevaktiverende arbejdsformer:
- Projektarbejde: Produktion af en præsentationsvideo om et fransk modehus.
- Kollaborativ læring: Plakater i Canva om bæredygtighed.
- Rollespil: Interviewøvelser, hvor eleverne agerer journalister og designere.
4. Materialer
Materialerne kombinerer autentiske kilder med pædagogiske værktøjer:
- Præsentation: Slideshowet "La mode française": https://docs.google.com/presentation/d/1dxtsZ4D_COO4ohWhv25sJAElh99AJbJVQHe8E7VoHhU/edit?usp=sharing
Film/Video: "Coco avant Chanel".
Interaktive links: Quizlet til glosetræning og Padlet til deling af elevarbejde.
Tekster: Arbejdsark med spørgsmål til film og grammatikøvelser.
5. Evaluering (Prøveformer og feedback)
Formativ evaluering: Løbende feedback på mundtlig deltagelse i samtaleøvelser og feedback på den skriftlige poster om bæredygtighed.
Summativ evaluering: Bedømmelse af den producerede gruppevideo om et fransk modehus med fokus på både indhold og sproglig korrekthed.
Eksamensforberedelse: Træning i billedbeskrivelse og perspektivering til læste emner, som forberedelse til den mundtlige eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb#8
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467369596",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467369596",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65467369596"
}