Holdet l 2024 Samfundsfag C - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Hjalte Düring
Hold l 2024 Samfundsfag C (1l sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Demokrati og magt
Titel 2 Forløb 2: Sociologi
Titel 3 Forløb 3: Økonomi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Demokrati og magt

Forløbet har haft til formål at styrke elevernes forståelse af det danske demokrati og politiske beslutningsprocesser ved at arbejde med centrale begreber og modeller, der forklarer politisk adfærd og magtens fordeling i samfundet.

Materiale:
Uddrag fra kapitel 3 i Vores Samfund (3.1, 3.2, 3.6 og 3.7)
https://voressamfund.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=133


Begrebsliste:
Demokratiformer (Repræsentativt demokrati, Konkurrence- eller deltagelsesdemokrati, Medborgerskab)
Downs model
Kaare Strøms model
Molins model
Dømmende magt (domstolene)
Udøvende magt (regeringen)
Lovgivende magt (Folketinget)

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 2 Forløb 2: Sociologi

Læringsmål:
Forløbet har til formål at introducere eleverne til grundlæggende sociologiske tanker om identitet. Eleverne kommer med forskellige baggrunde, og disse forskelligheder vil blive inddraget som en bro mellem deres livsverden og den sociologiske teori. Det teoretiske udgangspunkt vil primært tage udgangspunkt i Anthony Giddens, Thomas Ziehe og Hartmut Rosa. Undervejs vil begreber som normer, roller, kultur, socialisering, formbarhed, ansigtsarbejde, ontologisk sikkerhed m.fl. blive introduceret og behandlet.
Forløbet afsluttes med en videoaflevering, hvor eleverne skal demonstrere forløbets læringsmål. De skal anvende sociologiske begreber til at analysere bilag om unges mistrivsel i det senmoderne samfund og reflektere over deres egen placering i et komplekst og foranderligt samfund.

Materialer:
Grundbog kap 2, afsnit 2.1, 2.2,  2,4, 2.5 og 2.6
https://voressamfund.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=134

Artikler
Hartmund Rosa- Mistrivsel skyldes en idiotisk samfundsmodel.pdf
Statistik: Antallet af unge, der har det dårligt, er steget
Artikel - På med studenterhuen

Begreber:
Normer (formelle/uformelle)
Sanktioner
Roller
Kønsroller
Identitet
Kultur
Socialisering (primær/sekundær)
Det senmoderne samfund
Acceleration
Senmodernitetens samfundsmodel
Aktør/struktur
Bæredygtighedskrise
Ontologisk sikkerhed

Teoretikere: Goffman, Ziehe, Giddens og Rosa


Moduler á 100 minutter(estimeret): 8 stk.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Sociale
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 3 Forløb 3: Økonomi

Formål:
Eleverne skal introduceres til økonomiske samfundsfaglige begreber og lære at anvende dem i en konkret kontekst for at opnå en bedre forståelse af de økonomiske forhold, der præger deres egen hverdag og samfundet omkring dem.

Grundbog: https://voressamfund.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=132,
Kapitel :Økonomi og klimakrise: Økonomisk vækst på bekostning af klimaet?

Begreber:
Det økonomiske kredsløb
Makroøkonomi
Mikroøkonomi
Eksport/import
Inflation
Knaphedens lov
Multiplikatoreffekten
Konjunkturformer
Finanspolitik /Pengepolitik
BNP
Produktion
Løn
Varer/tjenester
Transaktioner
Indlån/udlån
Skat (progressiv beskatning)
Danmarks økonomiske mål
Målkonflikter

Arbejdsformer:
Elevoplæg, gruppearbejde, dialogisk undervisning samt korte skriftlige refleksionsøvelser.

Introduktion:
Økonomien er alle steder. I klimakrisen betyder økonomien helt vildt meget. I konflikten mellem Rusland og Ukraine betyder økonomien helt vildt meget. Vi taler om makroøkonomiske tilgange og mikroøkonomiske tilgange. I stort set alle samfundsfaglige diskussioner er der elementer af økonomi. Hvordan skal de finansieres?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde