Holdet a 2024 Biologi C - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Vivian Lentz Danielsen
Hold a 2024 Biologi C (1a bi, 1a bi - øvm1, 1a bi - øvm2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Livets byggesten - Celler og livsytringer
Titel 2 Mikroorganismers vækst
Titel 3 Fordøjelse og enzymer
Titel 4 Genetik og forplantning
Titel 5 Havets økologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Livets byggesten - Celler og livsytringer

et forløb om cellers opbygning og livsytringer varighed 10 moduler

Formål:
At introducere eleverne til biologifagets identitet og metode, og øge deres forståelse af cellers opbygning og funktion samt oversigt over organsystemer.
Træne formidling af undersøgelsesdata.

KERNESTOF:
cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eucaryote celler og membranprocesser

UNDEREMNER:
Vand som opløsningsmiddel(polaritet)
Pro og eukaryote celler
Livsytringer
Membrantransport (og membrantransportproteiner)
- Passiv transport
    - Diffusion og osmose
- aktiv transport (ATP)
encellet vs flercellet liv
- organsystemer

Forsøg:
mikroskopi af mundhuleskrab
osmose i kartofler

MATERIALE
Astrobiologi - fra big bang til DNA s. 12-19 (http://www.fys.dk/nfa/04/heftet/astrobiologi.pdf)
Biologi i udvikling 2. udg.(Nucleus); sider: 9-11, 14-18, 21-32

FORLØBSPLAN med modulplaner: https://docs.google.com/document/d/1ULe8aUIOAXiWu9fqqDKWa2OP8861Wpu6/edit?usp=sharing&ouid=110311819747210903156&rtpof=true&sd=true

BEGREBSLISTE(ikke udtømmende): https://docs.google.com/document/d/1nOK8ALbI4yLjSbfDqgtIfy5e01m3XyIgG6sh9uOEDKI/edit?usp=sharing
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
timeopgave om celler 08-11-2024
timeopgave celler og membrantransport 22-11-2024
2 timeopgave celler og membrantransport (2) 26-11-2024
resultater(journal) osmose i kartofler 06-12-2024
Journal: Mikroskopi mundhuleskrab 08-12-2024
Rapport osmose i kartofler 09-01-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mikroorganismers vækst

Varighed 9 moduler
Et forløb om mikroorganismers funktion og deres vækst. om hvordan man kan undersøge mikroorganismers vækst og hvordan man kan hæmme vækst samt udviklingen af resistens, som eksempel på evolutionsmekanismer.

KERNESTOF:
Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer
Evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer

EMNER
Mikroorganismer på godt (fx i økosystem og tarme) og ondt(patogener)
Hygiejne på hospitaler
Pasteurisering
vækstkurve og vækstfaser
- nølefase, eksponentiel fase, stationær fase, dødsfase
vækstfaktorer
Betydning af overflade/volumenforhold(relativ overflade)
Temperaturoptimum
Bestemmelse af bakteriekoncentration og vækst
Pladeudspredning og fortyndingsrække
evolution(Genetisk variation, konkurrence, miljø og selektion)
Antibiotikaresistens
Gram positiv og gram negative bakterier
Identifikation af bakterier

Forsøg
-kimfald og temperaturens betydning for bakterievækst

MATERIALER
Biologi i udvikling 2. udg.(Nucleus); sider: 33-47, 50-53, 195-198, 207-208 + (fra første forløb) s. 14-18 og 21-27
Liv - grundbog i biologi s. 50, 63-69

FORLØBSPLAN OG VIGTIGSTE BEGREBER: https://docs.google.com/document/d/1XsYzHVElvtgNRo54MJxPKkJ_z6qDufaH/edit?usp=sharing&ouid=110311819747210903156&rtpof=true&sd=true
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
videofremlæggelse Bakteries vækst 24-01-2025
journal - kimfald og temperaturens betydning for v 06-02-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fordøjelse og enzymer

Forløbet har været 4 moduler

I har arbejdet med følgende figurer
- Opbygningen af kulhydrat, protein og fedt med anvendelse af begreber(Se f.eks. kostordbog). For hver næringsstof er koblet til sundhed ift. mad.
- I har lavet en øvelse med varedeklaration(Fordeling af kulhydrat, fedt og protein) og diskuteret kostråd ift. om det var en “sund fødevare
- I har arbejdet med fordøjelse af kulhydrat, fedt og protein
- I har lavet forsøg med enzymatisk nedbrydning af kulhydrater via laktase, herunder lavet databehandling og rapport. I har lært om opbygning af enzymre og at det ændre form/hastighed under bl.a. ændringer ved temp. og pH.

Øvelser:
Laktase
Varedeklaration

Læsestof,
Biologi i Udvikling
Kostråd+Kulhydrat, fedt, protein: 55-67
Fordøjelse:72-78
Enzymer19-21:
Dette er centrale afsnit, se herudover video, arbejdsark, vejledning og supplerende materiale i uv-beskrivelsen nedenfor

BEGREBSLISTE(vejledende) https://docs.google.com/document/d/15uI8WM2MvzABx1wXidjGDrrcINi64R9rl9uqTJ1lvW8/edit?usp=sharing

FORLØBSPLAN: Samlet forløb for fordøjelse kan findes her: https://docs.google.com/document/d/1nIpD9gpcb7e6m--6dCDgX9j73iwzExnPPEus8fJcwXk/edit?tab=t.q35d002os957
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Genetik og forplantning

Eleverne har arbejdet 7 moduler med genetik og 4 moduler med forplantning.

I har arbejdet med følgende
Begreber til nedarvning(Se ordbog), krydsningskema og stamtavler, herunder øvelsen med genetiske træk og snak om arv og miljø. I har både arbejdet med egenskaber som hårfarve og øjenfarve, men også eksempler på sygdomme som cystisk fibrose og huntington. I har set dokumentaren “har Malou det dødelige gen” og snakket om gentest.
I har arbejdet DNAs opbygning og proteinsyntese og eksempler på mutationer. I har tidligere arbejdet med evolution hos VLD, som kan kobles herpå.
Forplantning:
Formålet med kønnet formering og menstruationscyklus, herunder øvelsen af Hcg. I har arbejdet med menstruationscyklus og snakket om p-piller og lavet projektarbejde med forskellige vinkler. I skulle inddrage bl.a. HcG-forsøget

ØVELSE:
Hcg-test

LÆSESTOF/LYTTESTOF
Biologi i Udvikling(BIU) s. 131-143:
Genetikbegreber, krydsningskema og stamtavler. Nedarvning øjenfarve. Autosomal eksempel, Kønsbundet nedarvning. Farveblindhed eksempel .
DNAsopbygning: BIU 117-119
Proteinsyntese: BIU s. 120-123
Det centrale dogme(Video): https://www.youtube.com/watch?v=f3pZbMEkR5U&list=PL3vPC1HoZE_ecIlUHLtAcfX7TVBiPVO_x&index=1&ab_channel=BiotechAcademy
Transskription i detaljer(Video): https://www.youtube.com/watch?v=LDJrdwR8emM&list=PL3vPC1HoZE_ecIlUHLtAcfX7TVBiPVO_x&index=3&ab_channel=BiotechAcademy
Translation i detaljer(Video):  https://www.youtube.com/watch?v=bfXepz-YUt8&list=PL3vPC1HoZE_ecIlUHLtAcfX7TVBiPVO_x&index=4&ab_channel=BiotechAcademy
Mutationer BIU: 126-130
Video: https://www.youtube.com/watch?v=jGyjNRS5BFE
Menstruationscyklus.
BIU: 161-163+169 om p-piller
Supplerende: https://www.youtube.com/watch?v=S87myz0Op6E   

SUPPLERENDE STOF:
Selvvalgt materiale omhandlende prævention, kønssygdomme og fosterdiagnostik

FORLØBSOVERSIGT med ordbog:
https://docs.google.com/document/d/1nIpD9gpcb7e6m--6dCDgX9j73iwzExnPPEus8fJcwXk/edit?tab=t.b1phtmji66nr
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Havets økologi

5 moduler
Besøg på Vadehavscenteret(november)
Teori om vadehavet som økosystem og undersøgelse af østers og blåmuslingers dækningsgrad og blåmuslingers filtrationsrate.
Tema-formiddag(maj) ved vandet med 3 poster af 30minutter(Waders, lytte og teori) samt elevtid til at læse siderne fra wwf.

I har arbejdet med modeller omkring økosystemet relateret til havets økologi(Fødenet og energi i fødenettet, BPP, NPP, R, biotiske faktorer, abiotiske faktorer). Vi har koblet emnet til osmose pga. saltindhold i havet, dvs. kartoffelforsøget.
I har undersøgt og fundet eksempel på fødekæde havet.
I har arbejdet med begrebet biodiversitet samt lyttet til podcasten om biodiverstitetskrise.
I har koblet fotosynteseforsøget(Lux-meter eller blad-disk) på emnet.

Øvelser:
Blåmuslinger i vadehavet (undersøgelse ved Vadehavscenteret i november) https://docs.google.com/document/d/1jvwlXkaaHWblMc81dsvFfXPqf2k1mLMw/edit?usp=sharing&ouid=110311819747210903156&rtpof=true&sd=true
Fangstnet+waders i havet for at lede efter arter til fødekæde. https://docs.google.com/document/d/1nIpD9gpcb7e6m--6dCDgX9j73iwzExnPPEus8fJcwXk/edit?tab=t.cu0vslmofcu6
Nv-fotosyntese
Vi har koblet osmoseforsøget op på emnet.

Læsestof:
https://wwf.dk/forstaa-naturkrisen/naeste-generation/opdaghavet/grundbog/3-energiogvaekst/
https://wwf.dk/forstaa-naturkrisen/naeste-generation/opdaghavet/grundbog/2-oekosystemersopbygning/
Biologi Udvikling:
s. 216-219 om energi i økosystemet (Fotosyntese, fødekæder, Respiration og ATP)
s. 220-227 om nedbrydning, begrænsende faktorer, konkurrence og biodiversitet

Videoer:
Begrænsende faktorer https://www.youtube.com/watch?v=L4TJAozO2EE
Energistrømme https://www.youtube.com/watch?v=ZEulJbe-pHQ

Supplerende:
Biodiversitet: https://www.youtube.com/watch?v=e5Kon_NnmD0
En verden uden liv - biodiversitetskrise: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/en-verden-uden-liv-11802200251
Supplerende osmosefigur: https://www.biotechacademy.dk/Ordliste/osmose/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer