Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
Lærer(e)
|
Louise Holte
|
Hold
|
2h 2024 Psykologi C F2 (2h ps F2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
1. tema: Udvikling og livsforløb
Om udviklingspsykologi, tilknytning, social identitetsteori, samt stress og coping
Vi starter med en kort introduktion til, hvordan man arbejder i psykologi på C-niveau med fokus på kvalitativ og kvantitativ metode og en meget kort introduktion til psykologiens videnskabelige metoder. Derefter går vi i gang med emnet udvikling og livsforløb:
Hvilke faktorer påvirker vores udvikling (arv og miljø), og hvordan kan man blive bedre til at håndtere udfordringer i livet? Vi starter med at præsentere den dynamiske rammeteori af Dean Sommer, så dykker vi ned i nedarvede adfærdsmønstre, genetik og personlighedstræk. Herefter ser vi på omsorgspersoners rolle for vores udvikling med tilknytningsteori og tilknytningmønstre samt Daniel Sterns teori og udvikling som lag med fokus på kerneselv (ansigtsduetter) og subjektive selv(social refereren). Her fra går videre til hvordan det sociale elev uden for hjemmet påvirker vores udvikling. Vi arbejder med social identitetsteori og analyserer forskellige undersøgelser om venskabers betydning for trivsel og sundhed, og vi får dermed trænet at bruge metodekritikbegreber. Vi ser på betydningen af rollemodeller(social-kognitiv læringsteori) og slutter af med at undersøge hvordan man kan overleve en udfordret barndom (sårbarhed og resiliens)
Der er særligt fokus på kernestofområderne: udviklingspsykolog samt personlighed og identitet.
Læringsmål - du skal kunne:
- huske psykologiske begreber
- forstå og forklare begreber
- bruge begreber på en case og en undersøgelse
- Lave og besvare en psykologisk problemstilling
Forløbsplan med Arbejdsplaner og nøglebegreber:
https://docs.google.com/document/d/1cL2sKjbjyOb4kCy5pqO6p0-alOA-tYqYr5lKYpWPxPM/edit?usp=sharing
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
2. tema: Unges udfordringer
Unges udfordringer
Hvilke udfordringer kan der opstå ved unges identitetsarbejde, hvorfor udvikler nogen stress og hvordan kan man blive bedre til at cope med stress? Hvorfor er nogle sårbare i forhold til (psykiske lidelser og) afhængighed? Desuden problematikken omkring ensomhed og unge. I forløbet er der særligt fokus på kernestofområderne personlighed og identitet samt kognition og læring. Emnet afsluttes med repetition og eksamenstræning.
Læringsmål - du skal kunne:
- huske, forstå og gøre rede for psykologiske begreber
- analysere (sætte begreber på) en case og en undersøgelse
- identificere og besvare en psykologisk problemstilling
- forholde dig kritisk til teori og empiri
Kernestof:
Ungdommen som livsperiode og Identitet, herunder Giddens og Gergen (s. 145-155 i "PsykC")
Identitetsskabelse og sociale medier (s. 155-157)
Kønsidentitet og kønsroller (s. 158-160)
Ungdomshjernen og risikovillighed (s. 160-162)
Stress (s. 164-171)
Håndtering af stress (coping) (s. 172-173)
Afhængighed (s. 176-179)
Individuelle faktorer i risikoen for at udvikle afhængighed (s. 180-181)
Ensomhed (s. 184-186)
Ensomhed og kulturelt tilhørsforhold" (s. 188-189)
Repetition om omsorgssvigt, sårbarhed og resiliens og social arv Omsorgssvigt og reaktioner på omsorgssvigt samt Risiko og resiliens fra psykologiens veje
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
3. tema: Fordomme, diskrimination og ekstremisme
3. tema: Fordomme, diskrimination og ekstremisme
Hvorfor og hvordan opstår fordomme, diskrimination og ekstremisme, og hvordan kan det
forebygges og reduceres? Der er særligt fokus på kernestofområderne socialpsykologi,
personlighed og identitet og kognitionspsykologi.
Læringsmål:
• Identificere og vurdere den psykologiske problemstilling, der er mest relevant i forhold til et bilag og det gennemgåede stof
• anvende forskellige teorier og undersøgelser til at belyse problemstillingen ud fra mindst to forskellige perspektiver (arv - miljø)
• vurdere styrker og svagheder ved din viden om teori/empiri/metode
Kernestof (i Magnus Riisager: "PsykC"):
• Menneskets skyggesider (s. 192-194)
• Den evolutionspsykologiske forklaring på fordomme (s. 195)
• Den social-kognitive forklaring på fordomme (s. 196)
• Den mediemæssige forklaring på fordomme (s. 198)
• Kulturers holdningers udvikling over tid (s. 198-199)
• Strukturel/institutionel diskrimination (s. 200-201)
• Reduktion af fordomme - kontaktteorien (s. 202-204)
• Når gruppen og situationen tager magten (s. 204-206)
• Gruppepolarisering (s. 207-209)
• Ekstremisme og radikalisering (s. 210-217)
• Vejene ud af ekstremisme (s. 217-221)
• Individuelle tilbøjeligheder til aggression og vold (s. 221-228)
• Er der tale om ondskab? (s. 228-231)
Relevante teorier og begreber om fordomme, diskrimination og ekstremisme:
• evolutionspsykologien (instinkter, gener og overlevelse),
• den social-kognitive læringsteori (observation og imitation af rollemodeller),
• den mediemæssige forklaring (diskurs, stereotyper og strukturel diskrimination)
• kontaktteorien (reduktion af fordomme via ligeværdig kontakt),
• social identitetsteori (ind- og udgrupper, status og arousal),
• den sociale sammenligningsteori/omdømmeopbyggelsesteorien (gruppepolarisering pga. intern konkurrence om anerkendelse, dopaminudskillelse),
• teorien om informationsmæssig indflydelse (gruppepolarisering pga. overbevisende argumenter i gruppe),
Empiri (undersøgelser fra Magnus Riisager: ”PsykC”):
• En neuropsykologisk undersøgelse af hjerneaktiviteten i fordomme (s. 195)
• Undersøgelse om sammenhængen mellem forældre og deres børns fordomme om etniske grupper (s. 197)
• ”Forsker kritiserer ”sindsyge” halloween-udklædninger” (s. 199-200)
• ”Folkeskolen har ikke plads til den gode muslim” (s. 201)
• ”Undersøgelse om konsekvenser af at være udsat for dehumanisering” (s. 215)
• ”Til sidst havde vi kun volden til fælles” (s. 216-217)
• ”Interviewundersøgelse (casestudie) om vejen ind i og ud af ekstremisme” (s. 218-219)
• ”Den sommer Ahmed blev radikaliseret” (s. 220-221)
• ”Hjerneskanningsundersøgelse af kriminelle personer med psykopati” (s. 226-227)
Desuden ”Om metoder i psykologi” (fra kapitel 2 i Magnus Riisager: ”PsykC”):
• ”De grundlæggende videnskabelige metoder” (s. 21-22)
• ”Eksperiment” (s. 23-26)
• ”Spørgeskema” (s. 27-28)
• ”Interview” (s. 28-29)
• ”Analyse” (s. 30-32)
• ”Forskellige måder at bruge metoderne på” (s. 33-34)
• ”Om kritiske vurderinger af undersøgelser – validitet, reliabilitet og forstyrrende faktorer (s. 34-38)
Supplerende materiale:
• ICD-10s diagnosemanual om den antisociale personlighedsforstyrrelse
• Robert Hares psykopatitjekliste
• Milgrams lydighedsforsøg Fra psykologibogen PSYKOLOGI - FRA CELLE TIL SELFIE (kopi)
Film:
• Exit Bandeliv på DR – dokumentar (1. afsnit) (46 min)
• Lydighedens dilemma - om Milgrams forsøg med autoritet og lydighed (40 min)
• Antal normalsider: ca 35 sider (+ 14 sider metode)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Eksamenscase filmet
|
02-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65510181704",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65510181704",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65510181704"
}