Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
Ann-Sofie Lund Knudsen, Merete Jakobsen
|
|
Hold
|
GF1 2025 Almen Sprogforståelse (GF1 ap, GF1 ap-la)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Pensum og læringsmål for AP-latin
Instruktionsvideoer og yderligere skriftlige gennemgange (og kompendiet) findes i AP-mappen i drev. Siderne nedenfor henviser til kompendiet.
Læringsmål:
*Terminologi til beskrivelse af morfologi (der findes en oversigt på kompendiets bageste side). I skal øve jer, så I uden problemer kan anvende de termer, der beskrives her.
*Syntaktisk analyse (der findes igen en oversigt på kompendiets bageste side) I skal kunne udpege alle de led, der er beskrevet her og vide, hvilken kasus eller verbalbøjning, der hører til hvilke led (se substantiver og verber)
*Substantiver (side 30)
Bøjning i kasus og tal i alle tre (fire) bøjninger. I skal kunne genkende og placere et givent ord efter kasus, tal og bøjning ved hjælp af skemaet. I skal også vide, at et ords kasus bestemmes af dets grammatiske placering i sætningen.
I skal kunne udenad, hvilke kasus, der hører til hvilke syntaktiske led (nominativ = subjekt og subjektsprædikat. Akkusativ = objekt og objeksprædikat. Genitiv = ejefald. Dativ = indirekte objekt. Ablativ = adverbialled)
*Verber (kompendiet side 30) Bøjning i præsens aktiv i alle fire bøjninger og med alle personendelser (0,s,t,mus,tis,nt). Bøjning i infinitiv. I skal desuden kunne genkende, hvilken bøjning (1.-4. s.170) et ord går efter ved at finde stammen (fjerne o'et, der betyder "jeg" og evt. tilføje et stammebogstav – fx a). | skal kende termen "kongruens”.
*Adjektiver (side 24)
Bøjning i køn, tal og kasus efter det substantiv, adjektivet lægger sig til. Adjektiverne bøjer sig som substantiver efter 1. - 2. bøjning afhængig af kønnet på det ord, det lægger sig til (femininum. f1, maskulinum: m2, neutrum: n2).
*Adverbialled (se eksempel på kompendiets bagside)
Type 1: Adverbier giver at adverbialled i sætningsanalysen, bøjes ikke, og der står i gloselisten, at der er tale om et adverbium. Type 2: Præpositionsforbindelser: Præpositioner på latin styrer enten ablativ eller akkusativ. Der står i gloselisten, hvilken kasus en given præposition tager. Det ord, som præpositionen indgår i forbindelse med (fx i skoven, in silva), kommer i den kasus, som præpositionen styrer. Substantiver og adjektiver bøjet i ablativ er altid adverbialled
Fælles: betegner tid, sted eller måde
*Præfikser (side 33)
I skal kunne gennemskue fremmedord, der benytter latinske præfiksers betydning.
*Romertal (løst ark/mappen i drev)
*Viden om Romerriget
I skal have basal viden om de emner, vi har læst om. Disse er:
Augustus og Imperium Romanum
Livius og historien om Remus og Romulus
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs i kompendiet til AP-latin side 4 (Hvorfor skal vi lære latin?), og skriv de vigtigste pointer på side 5 under overskriften ("Hvorfor er der stadig i dag mange, der lærer latin?)
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det sidst, morfologisk analyse, syntaktisk analyse og oversættelse af de første 4 linjer af Imperium Romanum (side 12 i kompendiet, Imperium Romanum - familia sua).
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i fredags, oversættelse af resten af De imperio Romano (side 12 i kompendiet fra linje 4 og frem). Marker subjekt, verballed og adverbialled.
-
minlaering.dk; sider: 1
-
Lav øvelsen om adverbier færdig, hvis du ikke nåede det i timen tirsdag
-
Lav øvelsen om pronominer færdig
-
Kompendium AP; sider: 29-30, 45
-
Lav øvelse 1+2 side 29-30 i kapitlet om morfologi
-
lav øvelse 1 om subjektsprædikat eller objekt færdig
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i onsdags, oversættelse og markering af subjekt, verballed og indirekte objekt i teksten om Lucretia (side 31 i kompendiet).
-
I skal have lavet øvelsen på side 45 om subjektsprædikat eller objekt
-
lav øvelsen om sætningens almindelige led færdig, hvis I ikke nåede det i modulet
-
LINK TIL MAPPEN
-
Rettenøgle til de resterende led i teksten om Lucretia (8 objekter, 6 subjektsprædikater, 11 adverbialled) IMG_6450.jpg
-
Lav øvelserne om adverbielle led og europæisk sproghistorie færdig, hvis du ikke nåede det i timen tirsdag
-
Afsnit
-
Google Drive: Sign-in
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
AP almen
Forløb - AP almen
Delt: Ja
Hold: 2025/26: GF1 ap
2025: GF1 ap-la
Periode: 11-08-2025 — 31-10-2025
Fag: Almen Sp.forst.
Lærer: Ann-Sofie Lund Knudsen, Merete Jakobsen
Estimat: 16,00 moduler
Forløbsbeskrivelse: I AP har holdet arbejdet med syntaks, ordklasse ,og morfologi
Forløbet er endt i en skriftlig eksamen uden hjælpemidler, hvor eleverne har fået testet deres viden om emnerne og deres formåen i sproglig analyse samt i det tilhørende latinske begrebsapparat.
2.1. Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- anvende viden om grammatik, semantik og pragmatik til at gøre sproglige iagttagelser i tekster på dansk og de sprog, de møder i gymnasiet, samt i egne tekster
-foretage syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin, dansk og moderne fremmedsprog
-belyse forskelle mellem de sprog, de møder i gymnasiet
-anvende viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, de møder i gymnasiet
-anvende deres viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur
PENSUM:
Ditte Jensen, "Kompendium"
Minlaering.dk ind i sprogene
Øvelser i:
ordklasser
sætningsanalyse
Morfologi
Sproghistorie
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs i kompendiet til AP-latin side 4 (Hvorfor skal vi lære latin?), og skriv de vigtigste pointer på side 5 under overskriften ("Hvorfor er der stadig i dag mange, der lærer latin?)
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det sidst, morfologisk analyse, syntaktisk analyse og oversættelse af de første 4 linjer af Imperium Romanum (side 12 i kompendiet, Imperium Romanum - familia sua).
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i fredags, oversættelse af resten af De imperio Romano (side 12 i kompendiet fra linje 4 og frem). Marker subjekt, verballed og adverbialled.
-
minlaering.dk; sider: 1
-
Lav øvelsen om adverbier færdig, hvis du ikke nåede det i timen tirsdag
-
Lav øvelsen om pronominer færdig
-
Kompendium AP; sider: 29-30, 45
-
Lav øvelse 1+2 side 29-30 i kapitlet om morfologi
-
lav øvelse 1 om subjektsprædikat eller objekt færdig
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i onsdags, oversættelse og markering af subjekt, verballed og indirekte objekt i teksten om Lucretia (side 31 i kompendiet).
-
I skal have lavet øvelsen på side 45 om subjektsprædikat eller objekt
-
lav øvelsen om sætningens almindelige led færdig, hvis I ikke nåede det i modulet
-
LINK TIL MAPPEN
-
Rettenøgle til de resterende led i teksten om Lucretia (8 objekter, 6 subjektsprædikater, 11 adverbialled) IMG_6450.jpg
-
Lav øvelserne om adverbielle led og europæisk sproghistorie færdig, hvis du ikke nåede det i timen tirsdag
-
Afsnit
-
Google Drive: Sign-in
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71475206128",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71475206128",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71475206128"
}