Holdet 1y sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Hjalte Düring
Hold y 2025 Samfundsfag C (1y sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Demokrati og magt
Titel 2 Forløb 2: Økonomi
Titel 3 Forløb 3: Ungdom (sociologi)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Demokrati og magt

Formål:
Forløbet har haft til formål at styrke elevernes forståelse af det danske demokrati og politiske beslutningsprocesser ved at arbejde med centrale begreber og modeller, der forklarer politisk adfærd og magtens fordeling i samfundet.

Materiale:
Uddrag fra kapitel 3 i Vores Samfund
https://voressamfund.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=133

Dit Demokrati | Demokratiformer:
https://youtu.be/rPyNZolujvY

Hansen, Joachim Ploug, og Anne Meisner Synnestvedt. “Pensionsudspil splitter regeringen. Nu lancerer partier annoncer.” Berlingske.


Arbejdsformer:
Dialogisk undervisning.
Faglig læsning af grundbog.
Gruppearbejde

Begrebsliste:
Demokratiformer (Repræsentativt demokrati, Konkurrence- eller deltagelsesdemokrati, Medborgerskab)
Downs model
Kaare Strøms model
Molins model
Dømmende magt (domstolene)
Udøvende magt (regeringen)
Lovgivende magt (Folketinget)
Værdipolitik
Fordelingspolitik
Liberalisme, Socialisme og Konservatisme
Velfærdsstatsmodellerne, den universelle, den selektive og den residuale velfærdsmodel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 2 Forløb 2: Økonomi

Forløb#2- Økonomi

Forord:
“Økonomien er alle steder." I klimakrisen betyder økonomien helt vildt meget. I konflikten mellem Rusland og Ukraine betyder økonomien også helt vildt meget. Vi taler om makroøkonomiske tilgange og mikroøkonomiske tilgange. I stort set alle samfundsfaglige diskussioner er der elementer af økonomi. Hvordan skal de finansieres? Hvordan presses Putin bedst muligt? Hvor skal pengene til et nyt stærkt forsvar i Danmark komme fra?

Grundbog: https://voressamfund.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=132,
Kapitel :Økonomi og klimakrise: Økonomisk vækst på bekostning af klimaet?

Øvrige materialer:
Video om pengepolitik
https://www.youtube.com/watch?v=gZNzkw9nafg

Film:
Before the flood:
https://www.youtube.com/watch?v=zbEnOYtsXHA&t=4530s

Begreber:
knaphedens lov, vare, tjenesteydelse, husholdning, mikroøkonomi, makroøkonomi, det økonomiske kredsløb, konjunkturer, højkonjunktur, lavkonjunktur, BNP (bruttonationalprodukt), økonomisk vækst, recession, produktion, pengeskabelse, Nationalbanken, fastkurspolitik, udbud, efterspørgsel, prisdannelse, velfærdsmodel, skandinavisk velfærdsmodel, liberal velfærdsmodel, selektiv velfærdsmodel, skat, brugerbetaling, forbrugerindeks, inflation, multiplikatoreffekt, demografisk udvikling, arbejdsudbud, offentlige udgifter, individualisering, velfærdsstatens bæredygtighed, økonomiske mål (Danmark), Y = C + G + I + NX, valgløfter, child survival, valgløfter. velfærdsstatens udfordringer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Forløb 3: Ungdom (sociologi)

Læringsmål:
Forløbet har til formål at introducere eleverne til grundlæggende sociologiske tanker om identitet. Eleverne kommer med forskellige baggrunde, og disse forskelligheder vil blive inddraget som en bro mellem deres livsverden og den sociologiske teori. Det teoretiske udgangspunkt vil primært tage udgangspunkt i Anthony Giddens, Thomas Ziehe og Hartmut Rosa. Undervejs vil begreber som normer, roller, kultur, socialisering, formbarhed, ansigtsarbejde, ontologisk sikkerhed m.fl. blive introduceret og behandlet.
Forløbet afsluttes med en videoaflevering, hvor eleverne skal demonstrere forløbets læringsmål. De skal anvende sociologiske begreber til at analysere bilag om unges mistrivsel i det senmoderne samfund og reflektere over deres egen placering i et komplekst og foranderligt samfund.

Materialer:
Grundbog kap 2, afsnit 2.1, 2.2,  2,4, 2.5 og 2.6
https://voressamfund.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=134

Artikler
Hartmund Rosa- Mistrivsel skyldes en idiotisk samfundsmodel.pdf
Statistik: Antallet af unge, der har det dårligt, er steget
Artikel - På med studenterhuen

Begreber:
Normer (formelle/uformelle), sanktioner, roller, kønsroller, identitet, jeg-identitet, personlig identitet, social identitet, kollektiv identitet, kultur, socialisering (primær/sekundær), det senmoderne samfund, senmodernitet, acceleration, rulletrappesamfund, fremmedgørelse, præstationssamfund, resonans, overstruktureret samfund, understruktureret samfund, aktør, struktur, aktør/struktur, formbarhed, ansigtsarbejde, ontologisk sikkerhed, senmodernitetens samfundsmodel, bæredygtighedskrise.

Teoretikere: Goffman, Ziehe, Giddens og Rosa

Moduler á 100 minutter(estimeret): 8 stk.

Arbejdsformer:
Dialogisk undervisning.
Faglig læsning af grundbog.
Gruppearbejde
Projektarbejde- videoaflevering i slutningen af forløbet.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Sociale
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde