Holdet GF3 ap (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Københavns åbne Gymnasium
Fag og niveau Almen Sp.forst. -
Lærer(e) Ann-Sofie Lund Knudsen, Merete Jakobsen
Hold GF3 2025 Almen Sprogforståelse (GF3 ap, GF3 ap-la)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Pensum og læringsmål for AP-latin
Titel 2 AP almen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Pensum og læringsmål for AP-latin

Instruktionsvideoer og yderligere skriftlige gennemgange (og kompendiet) findes i AP-mappen i drev. Siderne nedenfor henviser til kompendiet.

Læringsmål:

*Terminologi til beskrivelse af morfologi (der findes en oversigt på kompendiets bageste side). I skal øve jer, så I uden problemer kan anvende de termer, der beskrives her.

*Syntaktisk analyse (der findes igen en oversigt på kompendiets bageste side) I skal kunne udpege alle de led, der er beskrevet her og vide, hvilken kasus eller verbalbøjning, der hører til hvilke led (se substantiver og verber)

*Substantiver (side 30)
Bøjning i kasus og tal i alle tre (fire) bøjninger. I skal kunne genkende og placere et givent ord efter kasus, tal og bøjning ved hjælp af skemaet. I skal også vide, at et ords kasus bestemmes af dets grammatiske placering i sætningen.
I skal kunne udenad, hvilke kasus, der hører til hvilke syntaktiske led (nominativ = subjekt og subjektsprædikat. Akkusativ = objekt og objeksprædikat. Genitiv = ejefald. Dativ = indirekte objekt. Ablativ = adverbialled)

*Verber (kompendiet side 30) Bøjning i præsens aktiv i alle fire bøjninger og med alle personendelser (0,s,t,mus,tis,nt). Bøjning i infinitiv. I skal desuden kunne genkende, hvilken bøjning (1.-4. s.170) et ord går efter ved at finde stammen (fjerne o'et, der betyder "jeg" og evt. tilføje et stammebogstav – fx a). | skal kende termen "kongruens”.

*Adjektiver (side 24)
Bøjning i køn, tal og kasus efter det substantiv, adjektivet lægger sig til. Adjektiverne bøjer sig som substantiver efter 1. - 2. bøjning afhængig af kønnet på det ord, det lægger sig til (femininum. f1, maskulinum: m2, neutrum: n2).

*Adverbialled (se eksempel på kompendiets bagside)
Type 1: Adverbier giver at adverbialled i sætningsanalysen, bøjes ikke, og der står i gloselisten, at der er tale om et adverbium. Type 2: Præpositionsforbindelser: Præpositioner på latin styrer enten ablativ eller akkusativ. Der står i gloselisten, hvilken kasus en given præposition tager. Det ord, som præpositionen indgår i forbindelse med (fx i skoven, in silva), kommer i den kasus, som præpositionen styrer. Substantiver og adjektiver bøjet i ablativ er altid adverbialled
Fælles: betegner tid, sted eller måde

*Præfikser (side 33)
I skal kunne gennemskue fremmedord, der benytter latinske præfiksers betydning.

*Romertal (løst ark/mappen i drev)

*Viden om Romerriget
I skal have basal viden om de emner, vi har læst om. Disse er:
Augustus og Imperium Romanum
Livius og historien om Remus og Romulus
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 AP almen

Forløb - AP almen
Delt: Ja
Hold: 2025/26: GF1 ap
2025/26: GF1 ap-la
Periode: 11-08-2025 — 31-10-2025
Fag: Almen Sp.forst.
Lærer: Ann-Sofie Lund Knudsen, Merete Jakobsen
Estimat: 16,00 moduler
Forløbsbeskrivelse: Forløb - AP almen
Delt: Ja
Hold: 2025/26: GF3 ap
2025: GF3 ap-la
Periode: 11-08-2025 — 31-10-2025
Fag: Almen Sp.forst.
Lærer: Ann-Sofie Lund Knudsen, Merete Jakobsen
Estimat: 16,00 moduler
Forløbsbeskrivelse: I AP har holdet arbejdet med syntaks, ordklasse ,og  morfologi
Forløbet er endt i en skriftlig  eksamen uden hjælpemidler, hvor eleverne har fået testet deres viden om emnerne og deres formåen i sproglig analyse samt i det tilhørende latinske begrebsapparat.

2.1. Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- anvende viden om grammatik, semantik og pragmatik til at gøre sproglige iagttagelser i tekster på dansk og de sprog, de møder i gymnasiet, samt i egne tekster
-foretage syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin, dansk og moderne fremmedsprog
-belyse forskelle mellem de sprog, de møder i gymnasiet
-anvende viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, de møder i gymnasiet
-anvende deres viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur


PENSUM:
Ditte Jensen, "Kompendium"

Minlaering.dk ind i sprogene
Øvelser i:
ordklasser
sætningsanalyse
Morfologi
Sproghistorie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer