Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Københavns åbne Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
Ann-Sofie Lund Knudsen, Emilie Gottlieb
|
|
Hold
|
GF4 2025 Almen Sprogforståelse (GF4 ap, GF4 ap-la)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Pensum og læringsmål for AP-latin
Instruktionsvideoer og yderligere skriftlige gennemgange (og kompendiet) findes i AP-mappen i drev. Siderne nedenfor henviser til kompendiet.
Læringsmål:
*Terminologi til beskrivelse af morfologi (der findes en oversigt på kompendiets bageste side). I skal øve jer, så I uden problemer kan anvende de termer, der beskrives her.
*Syntaktisk analyse (der findes igen en oversigt på kompendiets bageste side) I skal kunne udpege alle de led, der er beskrevet her og vide, hvilken kasus eller verbalbøjning, der hører til hvilke led (se substantiver og verber)
*Substantiver (side 30)
Bøjning i kasus og tal i alle tre (fire) bøjninger. I skal kunne genkende og placere et givent ord efter kasus, tal og bøjning ved hjælp af skemaet. I skal også vide, at et ords kasus bestemmes af dets grammatiske placering i sætningen.
I skal kunne udenad, hvilke kasus, der hører til hvilke syntaktiske led (nominativ = subjekt og subjektsprædikat. Akkusativ = objekt og objeksprædikat. Genitiv = ejefald. Dativ = indirekte objekt. Ablativ = adverbialled)
*Verber (kompendiet side 30) Bøjning i præsens aktiv i alle fire bøjninger og med alle personendelser (0,s,t,mus,tis,nt). Bøjning i infinitiv. I skal desuden kunne genkende, hvilken bøjning (1.-4. s.170) et ord går efter ved at finde stammen (fjerne o'et, der betyder "jeg" og evt. tilføje et stammebogstav – fx a). | skal kende termen "kongruens”.
*Adjektiver (side 24)
Bøjning i køn, tal og kasus efter det substantiv, adjektivet lægger sig til. Adjektiverne bøjer sig som substantiver efter 1. - 2. bøjning afhængig af kønnet på det ord, det lægger sig til (femininum. f1, maskulinum: m2, neutrum: n2).
*Adverbialled (se eksempel på kompendiets bagside)
Type 1: Adverbier giver at adverbialled i sætningsanalysen, bøjes ikke, og der står i gloselisten, at der er tale om et adverbium. Type 2: Præpositionsforbindelser: Præpositioner på latin styrer enten ablativ eller akkusativ. Der står i gloselisten, hvilken kasus en given præposition tager. Det ord, som præpositionen indgår i forbindelse med (fx i skoven, in silva), kommer i den kasus, som præpositionen styrer. Substantiver og adjektiver bøjet i ablativ er altid adverbialled
Fælles: betegner tid, sted eller måde
*Præfikser (side 33)
I skal kunne gennemskue fremmedord, der benytter latinske præfiksers betydning.
*Romertal (løst ark/mappen i drev)
*Viden om Romerriget
I skal have basal viden om de emner, vi har læst om. Disse er:
Augustus og Imperium Romanum
Livius og historien om Remus og Romulus
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lektie: Se ordklasse-video
-
Læs i kompendiet til AP-latin side 4 (Hvorfor skal vi lære latin?), og skriv de vigtigste pointer på side 5 under overskriften ("Hvorfor er der stadig i dag mange, der lærer latin?)
-
Lektie: Minlæring.dk
-
Lektie: Adjektiver på minlæring.dk
-
Lektie: Adverbier og adjektiver på minlæring
-
Lektie: Betal til introtur
-
Lektie: Pronomen på minlæring
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det sidste gang, oversættelse og syntaktisk analyse (subjekt, verballed og adverbialled) af linje 2-3 af De Imperio Romanum (side 12 i kompendiet, ergo - familia sua.)
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i går, oversættelse og analyse af De Imperio Romano (side 12 i kompendiet), linje 2 (ergo est...) til linje 6 (appellatus est). Husk at markere subjekt, verballed og adverbialled.
-
Færdiggør, hvis du ikke nåede det i fredags, morfologisk analyse, oversættelse og syntaktisk analyse af teksten om Livius (side 16 i kompendiet).
-
I modulet: Videoer til sætningsanalyse
-
Lektie: Sætningsanalyse på minlærning
-
Link til Drev-mappe
-
Lektie: Se tre videoer
-
Afsnit
-
(ikke lektie, men til brug i lektionen) I mappen i linket herunder finde I en videogennemgang af, hvordan man skriver og læser romertal. Der er desuden en øvelse i romertal. Begge filer hedder "Romertal". Lav øvelsen, og øv jer, indtil I kan tallene
-
Videoer til sætningsanalyse og ordklasser
-
Arbejd-selv: Læs om sproghistorie og MinLæring
-
Kig studieplanen igennem, og noter dig, hvad du gerne vil have repeteret. Du finder studieplanen i lectio i bjælken "Studieplan" - så "Almen sprogforståelse" og så "undervisningsbeskrivelse".
-
Lektie: Forbered to spørgsmål du vil have svar på
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71492864657",
"T": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71492864657",
"H": "/lectio/32/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71492864657"
}