Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Z - Rosborg Gymnasium og HF 1
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Lotte Klixbüll
|
Hold
|
2023 En/u (1u En, 2u En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Growing Up
Growing Up:
Marry Me – kortfilm : https://www.youtube.com/watch?v=XFdbZHMBxfg
Penelope Lively: Clara’s Day – novelle
Fra: The Entrance – ved Inger Mulbjerg m.fl. (Systime 1989) s. 50-55
Philip Larkin: This Be the Verse – digt
Fra: The Lift – ved Kai Alsing-Børgesen m.fl. (Gyldendal 1993) s. 106
Charles Bukowski: Son of Satan – novelle
Fra: Texting – ved Kirsten Egebjerg m.fl. (Systime 2005) s. 39-45
Jill Norris: Champagne Flight – novelle
Fra: The Lift – ved Kai Alsing-Børgesen m.fl. (Gyldendal 1993) s. 14-18
Taylor Swift: Never Grow Up – lyrics/song
Songs about growing up – grupper vælger og fremlægger
The Perks of Being a Wallflower – film 2012
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
EKSAMEN_The Odd One Out
Vi har læst romanen "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" med fokus på karakteristik, sprog, stil og komposition.
Fokus: family, growing up/adolescence, special needs, identity/finding your place, writing, lies and trust, being different (?)
Kernestof:
- Mark Haddon: "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time". Vintage, 2004.
- Mark Haddon/Penguin Books: "Mark Haddon on the origins of The Curious Incident" (06.04.2015) - Artikel: https://www.penguin.co.uk/articles/2015/04/mark-haddon-on-the-origins-of-the-curious-incident
- "Young Sheldon" (Netflix). Chuck Lorre og Steven Molaro (producers), 2017. Afsnit 1-4.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Skriftlighed
Eleverne arbejder med stilladsering ift. at skrive et essay.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
EKSAMEN_The American Dream_the Promise_part 1
Formål
I dette forløb skal der arbejdes med elevernes analytiske og sproglige kundskaber via et fokus på USA. Her skal eleverne have et indblik i den amerikanske kultur og selvforståelse ud fra forståelsen af de amerikanske værdier. I den forbindelse arbejdes der også med immigration og den amerikanske drøm. Eleverne skal kunne genkende, hvad den amerikanske drøm omhandler, samt hvordan den påvirker det amerikanske samfund og den enkelte amerikaners liv. I forløbet inkluderes også bagsiden af den amerikanske drøm og det faktum, at virkeligheden i USA på mange måder afviger fra idealet.
Faglige mål
Analyse af ikke-litterære tekster
Analyse og fortolkning af litterære tekster
Kunne gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige engelske tekster
Perspektivere den enkelte tekst i forhold til samfundsmæssige, kulturelle og historiske sammenhænge
Anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold
Sideløbende har holdet trænet skriftlighed.
Kernestof:
"Understanding Americans"
"The Declaration of Independence"
“The New Colossus” af Emma Lazarus
Film: "The Pursuit of Happyness"
Supplerende:
Arnold Schwarzenegger: "What Is the Secret to Success?" (talk): https://www.youtube.com/watch?v=Kb7_E12FFLw
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
EKSAMEN_The American Dream_the Reality_part 2
Formål
I dette forløb skal der arbejdes med elevernes analytiske og sproglige kundskaber via et fokus på USA. Her skal eleverne have et indblik i den amerikanske kultur og selvforståelse ud fra forståelsen af de amerikanske værdier. I den forbindelse arbejdes der også med immigration og den amerikanske drøm. Eleverne skal kunne genkende, hvad den amerikanske drøm omhandler, samt hvordan den påvirker det amerikanske samfund og den enkelte amerikaners liv. I forløbet inkluderes også bagsiden af den amerikanske drøm og det faktum, at virkeligheden i USA på mange måder afviger fra idealet.
Faglige mål
Analyse af ikke-litterære tekster
Analyse og fortolkning af litterære tekster
Kunne gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige engelske tekster
Perspektivere den enkelte tekst i forhold til samfundsmæssige, kulturelle og historiske sammenhænge
Anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold
Sideløbende har holdet trænet skriftlighed.
Kernestof:
“I too” af Langston Hudges. Ketil Nørgaard: "The American dream", Gyldendal 2013, s. 38
"I Have a Dream" af Martin Luther King
"A More Perfect Union" af daværende Senator for Illinois, Barack Obama
"Feathers From a Thousand Li Away" af Amy Tan
Filmen ”Green Book”, inst. Peter Farrelly, 2018
Supplerende:
Research om Jacob Riis
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Taylor Swift and the Election Year
I anledningen af det amerikanske valg i 2024 arbejdede vi med Donald Trumps retorik. Arbejdet indebar retorisk analyse af to opslag på Trumps sociale medie Truth Social. Eleverne var desuden i biografen og se filmen ”The Apprentice”.
I forløbet arbejdede vi derudover med Taylor Swift som kulturelt fænomen. Vi kiggede på omfanget af hendes berømmelse og indflydelse samt på hendes politiske ’stemme’ i præsidentvalget? Udover at læse et udvalg af artikler om Taylor Swift, analyserede eleverne et par af hendes tekster, herunder hvordan hun bruger historiefortælling som et redskab til at få sine budskaber/temaer ud.
Kernestof:
- Lotte Genefke, Stine Nue, Lise Wich: “The Impact of Trump Rhetorics”, “SOME, MEDIA AND AI – WHO CONTROLS THE PUBLIC DEBATE”, “Taylor’s Version of Support for Biden-Harris, Instagram October 7th, 2020”, “The Taylor Swift Effect”. Uddrag fra “Election Year”, Columbus, 2024.
- Christina Pazzanese: “So what exactly makes Taylor Swift so great?”. Harvard Gazette, 02.08.2023. https://news.harvard.edu/gazette/story/2023/08/so-what-exactly-makes-taylor-swift-so-great/
- Kristen Hudgins: “How Taylor Swift Masterminded Global Success, Explained by SOMD Experts”. https://musicanddance.uoregon.edu/directory/profiles/all/khudgin2
- Maya Yang: “Trump says he hates Taylor Swift after she endorses Kamala Harris”, The Guardian, 15.09.2024
https://www.theguardian.com/us-news/2024/sep/15/trump-taylor-swift-kamala-harris-election
- “Trump 'likes Taylor Swift 25% less' after political post”, BBC, 09.10.2018
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-45793352
- Ethan Singer and Ronda Kaysen: “Will Taylor Swift’s Endorsement Actually Affect the
Election?”, NY Times, 12.09.2024
https://www.nytimes.com/2024/09/12/upshot/taylor-swift-endorsement-harris-election.html
- Daniel Arkin: “Taylor Swift endorses Kamala Harris after presidential debate”, NBC News, 11.09.2024.
https://www.nbcnews.com/politics/2024-election/taylor-swift-endorses-kamala-harris-rcna170547
- Taylor Swift: “Miss Americana & The Heartbreak Prince”. https://genius.com/Taylor-swift-miss-americana-and-the-heartbreak-prince-lyrics
Supplerende:
- Ali Abbasi: ”The Apprentice”, 2024
- Lana Wilson: “Miss Americana”, 2020, Netflix
- Trump’s acceptance speech, 06.11.2024. https://edition.cnn.com/2024/11/06/politics/trump-wins-election/index.html
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
EKSAMEN_Culture Clash in Australia
I dette forløb arbejdes med tekster fra forskellige genrer, der alle handler om kultursammenstødet mellem de australske aboriginere og europæerne.
I første halvdel af forløbet vil fokus ligge på problematikken omkring ’The Stolen Generations’. Dernæst undersøges forskellen mellem aboriginere og hvide australier i Australien i dag.
Kernestof:
- ”(Re-)discovering Australia”, s. 8-14 (Introduktion fra Kaalund mfl.:Boomerang, Columbus, 2023)
- Darlene Johnson: ”The Stolen Generations” (DR2, 2000)
- Barbara McMahon: “Snatched from home for a racist ideal. Now a nation says sorry” (The Guardian, 11.02.2008)
- Polly Borland: ”Fred Andrews”, s. 120 – 121 (Engberg-Pedersen, Joanna m.fl.: Contexts, Gyldendal, 2005)
- Peter Goldsworthy: ”One of My Best Friends”, s. 78 – 82 (Bühlmann, Rene m.fl.: Departures, Systime, 1998)
- Kerryn Pholi: ”Why I Burned My Proof of Aboriginality” (https://www.abc.net.au/news/2012-09-27/pholiaboriginality/4281772, ABC News, 27 Sep 2012)
- Phil Mercer: “Ned Kelly: The Outlaw Who Divides a Nation” (BBC News, 2013)
- ”Ned Kelly” (instruktør Gregor Jordan, 2003)
- Johnny Cash: ”Ned Kelly” (1971) https://www.youtube.com/watch?v=ZrAu3w3aE-o
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Essay_fiction_N'Goola
|
10-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
EKSAMEN_Multiculturalism in the UK
Indhold:
Med udgangspunkt i det britiske imperiums fald og the Windrush Generation belyses de identitetsproblemer som 1. og 2. generationsimmigranter fra britiske kolonier oplever i Storbritannien med fokus på Britishness.
Fokuspunkter:
Tekstanalyse, engelsk kulturhistorie, det engelske sprogs udbredelse og diskussion.
Key words:
Britishness, immigration, identity, acceptance, discrimination, racism, split identities, two lives, fitting in.
Kernestof:
- "Colonizing England in Reverse", Louise Bennett, 1966: https://www.poetrybyheart.org.uk/poems/colonization-in-reverse
- "This is My England", Andrea Levy. Uddrag fra Anders Daugaard og Jonas Kjær Andersen: "Angles Grundbog til HF", Gyldendal 2014, s. 208-216
- "My Son the Fanatic", Hanif Kureishi, 1997. Uddrag fra Jonna Engberg m. fl.: "Contexts", Gyldendal 2005, s. 192-202
- "Brick Lane", instr. Sarah Gavron, 2007 (bygger på en bog af Monica Ali)
- "Pioneers: Fifty Years of Caribbean Migration to Britain", Caryl Philips, 1998. Uddrag fra "London - Migrant City", Sten Pultz Moslund. Systime 2005.
Supplerende materiale:
- “Britain’s road from empire to reluctant European: a historical perspective” and "Multicultural Britain". Uddrag fra “Being British. Identity, politics and welfare in comtemporary Britain”, Jan Erik Mustad, Jørgen Sevaldsen og Ole Vadmand, Gyldendal 2014, s. 84-92, 98-100, 109-112
- "The Windrush Generation", BBC Caribbean.com, June 20th, 2008
- "The Lost Generation", 15.08.2005: http://www.thedailybeast.com/newsweek/2005/08/14/the-lost-generation.html
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Repetition
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/3205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74399251363",
"T": "/lectio/3205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74399251363",
"H": "/lectio/3205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74399251363"
}