Holdet 2023 En/1r - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Z - Rosborg Gymnasium og HF 3
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Isabel Vetting Pedersen, Rikke Villumsen
Hold 2023 En/1r (1r En, 2r En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #1: Facing Reality
Titel 2 #2: Superheroes
Titel 3 Fantasy (Eksamen)
Titel 4 Fantasy afrunding (Eksamen)
Titel 5 Black Voices (Eksamen)
Titel 6 Young and Homeless in the UK (Eksamen)
Titel 7 Aspects of Australia (Eksamen)
Titel 8 The Uncanny (Eksamen)
Titel 9 Lingua Franca

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #1: Facing Reality

I forløbet "Facing Reality" beskæftiger vi os med er række tekster (noveller, sangtekst og film) der alle omhandler en eller anden form for erkendelse af realiteter.  Vi se på hvordan nye erkendelser og oplevelser kan rykke folk fra et sted i deres liv til et andet.
Det faglige fokus for forløbet er i særdeleshed, at I skal få kendskab til hvordan man analyserer fiktionstekster. I arbejdet med noveller og film skal vi særligt arbejde med:
• Setting
• Characterizations  
• Analysis
• Themes

Kernestof:
Kortfilm: Michelle Lehman: "Marry Me", 2008 https://www.youtube.com/watch?v=XFdbZHMBxfg

Novelle: Jill Norris: "Champagne Flight" i: The Lift – ved Kai Alsing-Børgesen m.fl. (Gyldendal 1993) s. 14-18

Novelle: Charles Bukowski: "Son of Satan", i: Texting – ved Kirsten Egebjerg m.fl. (Systime 2005) s. 39-45

Sang: The Beatles: "She's Leaving Home", 1967

Film: Greta Gerwig: Lady Bird, 2017

Supplerende:
Songs about facing reality – grupper vælger og fremlægger

Grammatik i Minlæring og i-bogen Get It Right af Poul Tornøe, udgivet af Gyldendal i 2020.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 #2: Superheroes

Forløbet omhandler forskellige superhelte fra både DC og Marvel. Det tager udgangspunkt i film, fiktion og non-fiktionstekster. Emnet belyser superheltes udvikling i fiktionen. Der gås i dybden med karakteranalyse og filmanalyse. Der ses også på udviklingen i fortællinger og plot omkring superhelte.

Kernestof:
- https://www.theguardian.com/books/2022/jan/16/me-against-the-world-why-superheroes-are-so-often-orphans, Vanessa Thorpe, The Guardian, 16.1.22 (nyhedsartikel, excerpt)
- Spiderman No. 1 (comic)
- Black Panther, 2018, Ryan Coogler (DVD)
- Racebending and representation in comic books (Superhero-compendium)
- Joker, 2019, Todd Phillips

Baggrundsviden:
- Gravett, Paul. Graphic Novels: Everything you need to know. ”The superhero genre, part I +II”. New York: Harper Collins, 2005. (Lærer-oplæg)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fantasy (Eksamen)

Formål:
At introducere eleverne til genren Fantasy og dens undergenrer. Eleverne har arbejdet med de karakteristiske træk for genren og hvordan disse kommer til udtryk i teksterne. Desuden har vi i undervisningen arbejdet med fantasy som kulturelt fænomen og dens popularitet. I undervisningen har vi desuden arbejdet med det faglige mål værklæsning i form af Harry Potter and the Philosopher's Stone.

Materiale:
Entering Worlds of Fantasy (s. 8 – 19) fra; Worlds of Fantasy af Anne Mette Finderup og Agnete Fog, 2005

The Narnia Chronicles: The Lion, the Witch and the Wardrobe, C.S. Lewis (uddrag) (s. 23 – 31) fra Worlds of Fantasy af Anne Mette Finderup og Agnete Fog, 2005

Game of Thrones, season 1, episode 1

A Game of Thrones, George R.R. Martin (uddrag) (s. 13-17), 1996


Harry Potter and the Philosopher's Stone af J.K. Rowling, 1997 (værk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fantasy afrunding (Eksamen)

Hero's Journey and Harry Potter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Black Voices (Eksamen)

Forløbet begynder med et gruppearbejde med en undersøgelse og præsentation af følgende emner:
- Triangle trade
- The middle passage
- Life and working conditions for slaves
- The end of slavery in the USA
- Jim Crow Laws

Vi har læst følgende i ibog antologien Black Voices af Bianca Erlich-Møller m.fl.:
Go Down Moses
The Lynching of Jube Benson
Billie Holiday: Strange Fruit.
Martin Luther Kin jr. I Have a Dream
Malcom X, The Ballot or the Bullet
Timeline on Police Violence
A Mother’s White Privilege


Ekstra materiale:
Negro spirituals: https://www.loc.gov/item/ihas.200197495/
strange fruit: https://www.youtube.com/watch?v=isU_OjY94NY&rco=1
Martin Luther King jr. "I Have a Dream"
https://www.youtube.com/watch?v=I47Y6VHc3Ms

Film: The Hate U Give (Drev)

Ca. 45 sider


Key-words:
Slave trade, enslavement, Triangle trade, middle passage, whipping, punishment, degrade, slave, abolish, abolitionism, anti-slavery, emancipation, lynchings, Jim Crow laws, seggregation, civil rights movement, freedom of speech,
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Young and Homeless in the UK (Eksamen)

Robert Swindells “Stone Cold” chapter 1+2
Rising youth homelessness: England’s troubling trend
https://www.humanium.org/en/rising-youth-homelessness-englands-troubling-trend/
Ed Sheeran: The A team
https://www.crisis.org.uk/about-us/our-celebrity-ambassadors-and-supporters/

‘This is spiralling’: alarm as youth homelessness soars in UK since Christmas
https://www.theguardian.com/society/2024/jan/13/this-is-spiralling-alarm-as-youth-homelessness-soars-in-uk-since-christmas

Film:
DR3 Dok: Ung og hjemløs (CFU)
Prince William: Homewards programme
https://homewards.org.uk/

Andet:
Pictures of hostile architecture.
Analysis of certain webpages from various help organizations
Ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Aspects of Australia (Eksamen)

Fra Engberg-Pedersen et al., "Contexts" (Gyldendal 2004)
Introduction - Aborigines in Australia (materiale fra cd-rom)

R. Bühlmann m.fl.: Departures. (Systime, 1998) s. 78-82: One of My Best Friends

Barbara McMahon: "Snatched frome home for a racist ideal, now a nation says sorry" (http://www.guardian.co.uk/world/2008/feb/11/australia)

Jorunn Berntzen m.fl.: "Targets", (Gyldendal, 2001): Wandering Girl

Sharynne Hamilton m.fl.: "13 years after" (https://theconversation.com/thirteen-years-after-sorry-too-many-aboriginal-and-torres-strait-islander-children-are-still-being-removed-from-their-homes-159360)
Jesper Kaalund og Bo Clausen: “Boomerang – Australia: race, identity, nature and horse thieves” (Forlaget Colombus, 2023) s. 120-128: Ned Kelly: The outlaw who divides a nation.


Film:
Ned Kelly
Stolen Generations (CFU)

ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 The Uncanny (Eksamen)

Tekster vi har læst:
Teori om emnet (læreroplæg) Forskellen på uncanny, terror og horror.
The Uncanny Valley
Horror Short-fiction
Stephen King: The Boogeyman
Neil Gaiman: Click Clack the Rattlebag
Edgar Allen Poe: The Tell Tale Heart
Youtube: oplæsning af The Tell Tale Heart

Film:
It Follows

Antal sider: ca. 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Lingua Franca

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer