UNORD Lyngby
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
UNORD Lyngby
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet hj24hh3c AF - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25
Institution
Z - UNORD
Fag og niveau
Afsætning A
Lærer(e)
Henriette Martine Kartvedt
Hold
hj24hh3c AF (
hjhh3c AF
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Internationalisering
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Internationalisering
Eksportmotiver, internationaliseringsmodeller og kultur.
Projektarbejde "vurdering af eksportmarked"
Kulturmodeller: Isbjermodellen, Hofstede, Høj/lav kontekst og forretningsmodel
Indhold
Kernestof:
Vi ser på, hvad der venter jer på 3.år, og så gennemgår vi årsprøven sammen. Hvis årsprøven (emnet og din egen besvarelse ) er begravet i sol, sommer og breezers, så kig det igennem inden modulet.
Vi går i gang med A-stof. Læs inden modulet i kap. 9: afsnit 9.1, 9.2 og 9.3. Når du har læst stoffet skal du forstå, hvad forskellen er på proaktive og reaktive eksportmotiver. Du skal forstå hvad de fire INTERNE P'er står for, og hvad der kendetegn
Læs afsnit om 9.4 og 9.5. Når du har læst skal du kunne forklare forskellen på de tre måder at udvælge et eksportmarked. Så holder vi en pause med ny teori og vi skal arbejde med det her stof et par uger.
Du skal have lyttet til podcasten om Tagarno og have besvaret spørgsmålene.
I arbejder i grupper med opgaven, som I påbegyndte sidste gang.
I får en halv time til at færdiggøre jeres powerpoint. Herefter starter præsentationer. Læs hjemmefra i kapitlet om strategisk analyse afsnit 10.1 om vækststrategier. I arbejder imellemtiden (når ikke I præsenterer eller lytter) med vækststrategier o
Læs til modulet i kap. 10 (strategisk analyse) om vækststrategier og Blue ocean strategi.
Læs til dagens modul om kulturelle forhold og kulturforskelle (det sidste afsnit i kapitel 9 om internationalisering).
Vi arbejder videre i powerpointet med kultur. Vi fortsætter med Japan som emne. Hjemmefra skal du have set videoen med "Unspoken rules" færdig.
Vi ser filmen "Stem på mig". Den varer 52 minutter, så vi skal i gang hurtigt...
I skal i de tre moduler have lavet de sidste par opgaver i Kulturpowerpointet. I skal lave noget om forretningskultur og "nabokrig". Se slides i powerpointet - der står opgaverne
Du skal hjemmefra have lavet de sidste opgaver i powerpointet "Kultur gennemgang og opgaver 2024!. De omhandler Forretningskultur og en opgave, hvor vi ser på, om miljøafstanden virkelig er så lille til de lande vi kalder nærmarkeder ("nabo-krig").
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Airtox afleveringsopgave
09-09-2024
Landeanalyse (powerpoint gruppe)
26-09-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/3234/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74414331168", "T": "/lectio/3234/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74414331168", "H": "/lectio/3234/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74414331168" }