Holdet 3j id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Virum Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Freja Bak Pjetursson, Rasmus Lundorff
Hold 2023 id/j (1j id, 2j id, 3j id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Volleyball og teams
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Akroyoga og mental styrke
Titel 4 Fodbold
Titel 5 Performance
Titel 6 X-fit og Identitet
Titel 7 Flagfootball og Træningsprojekt
Titel 8 Pickleball og Idrættens organisering
Titel 9 Pardans og motorisk indlæring

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Volleyball og teams

Formål

Faglige mål:
Praktisk:
o Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde.
o Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
o Angreb hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
o Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
o Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet.
o Generel evne til at placere sig selv og boldene fornuftigt på banen.
o Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne på en konstruktiv måde både taktisk og emotionelt.

Teoretisk:
- Disse skal laves
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Forløbet ”Rytmisk opvarmningsprogram” er indenfor færdighedsområdet ”Musik og bevægelse”. Formålet med forløbet er at eleverne bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør eleverne klar til at dyrke idræt bagefter. De skal således have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Vi har arbejdet med at opvarmningsprogrammer indeholder:

Praktisk:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15-16 minutter
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- I stand til at koordinere kroppens bevægelser og have bevægelseskvalitet i øvelserne

Teoretisk
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op og hvilke fysiologiske og psykologiske effekter det har

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Akroyoga og mental styrke

Forløbet "Akroyoga og mental styrke" hører til under færdighedsområdet "Nye og klassiske idrætter". Akroyoga er en blanding af akrobatik og yoga. Eleverne vil gennem en legende tilgang lære om balance, kropskontrol, muskelstyrke og smidighed. De vil få indgående kendskab til kropskontakt, samarbejde og kommunikation gennem forskellige øvelser, aktiviteter og positioner. Teoretisk arbejder vi med begrebet mental styrke og eleverne introduceres til en mindfulness øvelse og opmærksomhedstræning.

Læringsmål
- Opnår kropsstyrke og kropsbeherskelse
- Opbygge tillid hos andre og skabe et trygt rum
- Vise forskellige positioner og overgange som flyver og base (bird, chair, high flying whale, foot to shin og straddle throne)
- Kunne spotte sikkert og kunne demonstrere de fem regler for spotting herunder vise forskellige spotte teknikker (bro grib, gaffeltruck, sandwich og hot potato)
- Kunne bidrage til at skabe et velfungerende samarbejde
- Kunne redegøre for hvordan man kommunikerer i akroyoga
- Kunne redegøre for mental styrke og hvorfor vi mennesker uundgåeligt vil få bekymringstanker
- Kunne reflektere over hvordan ens mentale styrke kan forbedres
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fodbold

Faglige mål fra læreplanen
Eleverne skal:

        - beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
        - opnå kropsbevidsthed
        - indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
        - demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
        - aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
        - aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
        - aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
        - basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner

Formål:

Praktisk
        - Tekniske øvelser som indersidespark, tæmninger, driblinger og afslutninger
        - Taktiske elementer som bevægelse på banen, skabe dybde og bredde, kunne dække op og placere sig hensigtsmæssigt på banen og følge med i kæderne

Teoretisk
Eleverne skal
        - Kunne regler, ide og organisering i fodbold
        - Kunne beskrive de forskellige faser i fodbold og anvende spillestilsbolden hertil.

Anvendt materiale:
Yubio (2023) 451-456: faser i spillet + spillestilsbolden
Yubio (2023 504-509: regler ide og organisering

Flere fodboldspillere har stået for den tekniske del af undervisningen i ét eller flere moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Performance

Undervisningsbeskrivelse performance

Ud fra læreplanen vægtes følgende faglige mål og kernestof:
Faglige mål
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
• Opnå kropsbevidsthed.
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• Udvikler innovative kompetencer

Kernestof
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse  
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• Grundlæggende principper for træning
• Basal humanistisk teori
• De for undervisningen relevante digitale redskaber


Faglige mål i undervisningen:

Teknisk
• Have rytmisk forståelse
• Udvise bevægelseskvalitet
• Skelne mellem og vise øvelser inden for BEES

Taktisk
• At kunne gennemføre og vise en øvet koreografi
• At kunne udvikle ud fra BEES konceptet f.eks. udvikle en kendt koreografi ud fra space
• Indlevelse
• Forståelse for musikken og hvilke typer bevægelser der passer til

Fysisk
• Kunne gennemføre en performance


Indhold:  
• Teori om Labans bevægelseslære (BEES)
• Koreografi
• Skabelon øvelse
• Kreativ udvikling af danse sekvenser
• Samarbejde i grupper
• Innovativ udvikling af performance
• Nye bevægelsesmuligheder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 X-fit og Identitet

Idræt C forløb, 20-30 elever, 9 moduler á 60-65 minutter

Forløbets indhold og idé:

Forløbet i X-fit er knyttet til klassiske og nye idrætter. X-fit er hensægtmessigt forløb, fordi det er meget relevant for tidsånden, og at eleverne får viden indefor funktionel træning. I den sammenhæng, fordi træningen er yderst effektiv, samtidigt med at det er en sportsgren. Formålet med crossfit er simpelthen at øge sin fitness.

X-fitness konceptet er styrke- og konditionstræning via konstant varierende funktionelle bevægelser ved høj intensitet, og crossfit hovedkvarteret definerer fitness i forhold til 10 fysiske domæner:

Kardiovaskulær og respiratorisk udholdenhed, muskeludholdenhed, muskelstyrke, fleksibilitet, power, hurtighed, koordination, behændighed, balance og præcision.

Niveauet af ens X-fitness svarer til den samlede kompetence i de 10 domæner. På grund af begrænset tid er det ikke muligt at teste alle 10 fysiske domæner. Forløbet her fokuserer på kredsløbstræning (Kardiovaskulær og respiratorisk udholdenhed), muskeludholdenhedstræning samt på tekniktræning (fleksibilitet, koordination, balance og præcision).

Praktisk:
- Eleven skal kunne, i nogen grad, udføre følgende øvelser teknisk korrekt: Burpee, mountain climbers, air- og goblet squat, atomic sit up goblet squat, KB-swing, KB-row)
- Eleverne skal kunne redegøre for en korrekt udførsel af de ovenstående øvelser
- Eleverne skal selv kunne sammensætte en WOD ud fra nogle valgte intervalprincipper
- Eleverne skal kunne udføre de valgte øvelser i deres egne WOD's teknisk korrekt.
- Eleverne skal kunne kende til skaleringsmuligheder indenfor de valgte øvelser i deres egne WOD
- Eleverne skal have opånet en bedre oplevelse af fysisk kapacitet


Teoretisk:
- At kunne benytte sig af x-fit begreber og terminologi (indenfor intervalprincipper, og bevægemønstre)
- At kunne redegøre for det hofte dominante bevægemønster, det hoftelukkende bevægemønster og det knæ dominante bevægemønster
- At kunne redegøre for hvilke primære muskelgrupper der trænes i de specifikke bevægemønstre
- at kunne beskrive samspillet mellem idræt og samfund samt idræt og individ
- At kunne forklare x-fit som tendens ved hjælp af begreberne: kapitalformer og globalisering, refleksivitet og individualisering

Materialer:
- Idræt B side 134 (3.5 Samfund, krop og identitet)
- Side 984-987 i Yubio
- Videoer knyttet til de forskellige moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Flagfootball og Træningsprojekt

Træningsprojektet er koblet sammen med et forløb i flag football. Forløbet ligger indenfor færdighedsområdet boldspil, hvor I skal arbejde med at planlægge, udføre og evaluere et 9-ugers træningsprogram med fokus på aerob træning. Der startes og afsluttes med en bip-test.

I den praktiske del med flag football får I en grundlæggende viden, forståelse og færdighed indenfor sportsgrenen og udvikler evnen til at justere taktikker, kommunikation og aktiviteter i forhold til holdets forudsætninger.

Læringsmål for forløbet:

Teoretisk
- Kunne redegøre og anvende teori om træningslære
- Kunne udforme en dagbog hvori de viser en progressiv fremgang i kondition
- Reflektere over motivation og redegøre og anvende målsætning
- Vise fremgang og evne til at gennemføre træningsprogram
- Kunne redegøre overordnet for aerob og anaerob energiomsætning


Praktisk
- Udvise forståelse for flag footballs idé, regler og mønstre
- Udvikle taktiske og tekniske færdigheder
- Stående at kunne beherske at kaste en amerikansk fodbold i brysthøjde samt modtage bolden i løb
- Beherske temposkift samt retningsskift
- Kende til og kunne beskrive samt vise forskellige taktiske mønstre og forklare hvorfor de er hensigtsmæssige i et angreb (niveauer, bredde, isolering af spiller)
- Kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forsvar samt vise forskellige forsvarsstrategier
- Indgå i et team og udnytte hinandens styrker
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Pickleball og Idrættens organisering

Praktisk:

Tekniske delmål:

- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
- Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål:

- I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
- At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
- I rimelig grad at beherske simple slagserier.
- Kendskab til Pickleballs regler, pointtælling og særlige karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.

Teoretiske delmål:
- At kunne redegøre for den frivillige sektor, den kommercielle sektor og den uformelle sektor.
- At kunne tyde forskellene organiserringsmæssigt
- At kunne give bud hvilke discipliner der knytter sig til de forskellige sektorer og kunne redegøre for deres struktur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Pardans og motorisk indlæring

Læringsmål
Ifølge læreplanen, skal eleven indgå i forskellige typer af samarbejdsrelationer. Dette indebærer, at eleven er i stand til at skelne mellem, beskrive og tilpasse sig til forskellige samarbejdsrelation i dette tilfælde ift. pardans. Her er der også tale om en abstraktion af den praktiske idrætsudøvelse, men igen med det formål, at eleven skal kunne tilpasse sin adfærd til den pågældende samarbejdsrelation. Eleverne får alsidige kropslige erfaringer inden for færdighedsområdet musik og bevægelse samt træner kropsbeherskelse.

Faglige mål fra læreplanen

Eleverne skal:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber

Faglige mål i pardans

Praktisk
Eleverne skal kunne

Generelt:
- Beherske grundtrin i Vals og Jive.
- Skelne mellem latindans og standarddanse
- At føre og/eller blive ført
- Rytmeforståelse, stil og indlevelse

Vals:
- At kunne, i nogen grad, beherske grundtrin
- Forstå fodarbejde (hæl-tå- samle på flad fod)
- Udføre en højre drejning
- Udføre en Spindrejning
- At kunne beherske et valgt køn (at blive ført eller at føre)

Jive:
- Fokus på grundtrin er korrekt (høje knæ, kort chassé, hoppebold)
- Udføre dame ud
- High bump (hofte mod hofte)
- Længere sekvens (med ny standardfatning)
- At beherske begge køn (at kunne blive ført og kunne føre)

Teoretisk:
- Kende til den historiske udvikling af jive og vals samt deres karakteristika
- Kende til pardansens grundelementer og anvende dem i Jive og Vals
- Kunne redegøre kort for faserne i den motoriske indlæring

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer