Holdet 3m MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Virum Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Peter Naur Jensen
Hold 2023 MU/m (1m MU, 2m MU, 3m MU)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Elektroniske materialer brugt i undervisningen
Titel 2 Sammenspil og basal musikteori
Titel 3 I: ”Anyone can be in a band” - Musik og diy-kultur
Titel 4 Analyseforløb: Funktionsharmonik & poprock-analyse
Titel 5 Mozart menuetter 1
Titel 6 Rock II: Blues
Titel 7 Rock III: Rock'n'roll
Titel 8 Mozart menuetter 2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Elektroniske materialer brugt i undervisningen

Disse elektroniske materialer har været anvendt i undervisningen og må også bruges ved skriftlig eksamen:

https://jakobmjensen.dk/musikkurser/index.html

https://tartelet.dk/

https://www.musikipedia.dk/

Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sammenspil og basal musikteori

Eleverne har haft sammenspil i grupper, og gennemgået basal musikteori.
Noder, skalaer, intervaller, akkorder, diatoniske akkorder, rytmik har været teoretisk fokus.

Desuden har holdet været med på den årlige kortur, hvor vi øver korsatser henover en weekend, som vi så tager med på en to-dages turné, hvor vi spiller for seks folkeskoler, samt spiller og synger til Åbent Hus.
Derudover deltog eleverne ved vores årlige ALS-koncert.

Sammenspilsnumre:
Tina Dickow: Warm Sand
Spids Nøgenhat: Lolland Falster
Tame Impala: The Less I Know The Better
Frank Ocean: Lost
Turbolens: Rastløse bevægelser

Litteratur:

Grønager, Johannes. Nøgle til musikken – grundlæggende musikteori, Systime, 2010.
’Elementær musikteori’ s. 7-44 & 72-82.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 I: ”Anyone can be in a band” - Musik og diy-kultur

Første forløb i et overordnet forløb om rockmusik.

Formål: At skabe en bevidsthed om, at musik aldrig har været elitært i sit udgangspunkt, men måske nok er blevet det. Alle kan lave musik – tre akkorder og en guitar og så i gang. Forløbet tager udgangspunkt i diy-kulturen i rockmusik, punk og indie. De musikalske analyser tager udgangspunkt i eksempler på bands som gør-det-selv og sammenligninger med mainstream-kunstnere for at finde musikalske særtræk ved begge.

Metode: Auditiv analyse. Formanalyse og generel pop/rockanalyse, samt basal musikteori
Begreber: Form, hook, break, gimmick, sound og udtryksfelt.

Teoretisk baserede forløbet sig på en noteoversigt over ovenstående begreber fra Rockmusik i tid og rum, som introduktion til analysearbejdet, som udfoldes i 2g.
Sideløbende har vi trænet grundlæggende funktionsharmonisk analyse

Derudover arrangerede klassen forårskoncert i Virum Kirke, samt optrådte til forårs koncert på skolen.

Gennemgåede numre:
Bon Jovi: Living on a Prayer
Nirvana: Lithium
MC5: Kick Out The Jams


Litteratur:
Grønager, Johannes. Nøgle til musikken – grundlæggende musikteori, Systime, 2010.
’Elementær musikteori’ s. 44-67.

Oversigtsark over begreber fra Rockmusik i tid og rum.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. musikaflevering 24-03-2024
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Analyseforløb: Funktionsharmonik & poprock-analyse

Formål: At træne analyse i både skriftlig og mundtlig fremstilling, samt øve analysefærdigheder til SRO. Derudover har vi taget hul på arbejdet med pop/rock-arrangement

Metode: Funktionsharmonisk analyse som M1-opgave, og analyse af pop/rocknumre efter Rockmusik i tid og rum, samt øvelser fra Bastarden. Vi har også øvet skriftlig fremstilling af analyse af rytmisk musik. Derudover har eleverne skrevet SRO i enten MU/EN eller MU/MA, samt været til mundtlig prøve.

Begreber: Form, hook, break, gimmick

Analyserede numre:
Benjamin Hav: Cannelloni og kød
Aretha Franklin: Respect
Veto: You Are A Knifte
Randy Crawford: Streetlife

Sammenspil har været selvvalgte numre i grupper, samt Mit Hjerte Altid Vanker SATB.

Litteratur
Aare, Anders, et. al., Rockmusik i tid og rum, Systime, 2000.
s. 21-52.

Hammer, Thomas. Bastarden – arrangementsteknikker til poprock, Praxis, 2021.
s. 1-10.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering af musikaflevering 1 19-08-2024
2. aflevering - skala og akkorder 26-08-2024
Sommersalme 02-09-2024
Genaflevering Jeg ved en lærkerede 09-09-2024
Sommersalme genaflevering 26-09-2024
Funktionsharmonisk analyse 11-10-2024
Genaflevering funktionsharmonik 28-10-2024
Ny opgave 11-11-2024
Genaflevering af Blæsten går frisk 16-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 49 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mozart menuetter 1

Forløb med menuet-analyse. Samt fortsat arb. Med pop/rock-arrangement
Desuden har eleverne igen været på kortur, med efterfølgende koncerter.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Sunny - flydekor 24-01-2025
Tears in Heaven 31-01-2025
Don't Go Breaking My Heart 07-02-2025
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Rock II: Blues

Forløb om blues, som led i det overordnede rockforløb, som både tæller musik og diy-kultur, blues, rock’n’roll og et senere nedslag i rockhistorien. Vi har også diskuteret kvindelige musikeres afgørende rolle for blues, og udviklingen af moderne elguitar.
Derudover har vi fortsat arbejdet med pop/rock-arrangement.

Begreber: bluesharmonik, pentatone- og bluesskalaer, blå toner, glidende intonation, 12-takters blues, quick change, turnaround.

Analyserede numre:
Everyday I Have the Blues, B. B. King, Live at the Regal
Me and the Devil Blues, Robert Johnson

Andre eksempler,  mindre intensivt:
Prove It On Me Blues - Ma Rainey
T’Ain’t Nobody’s Bizness If I Do - Bessie Smith
T’Ain’t Nobody’s Bizness If I Do - Billie Holliday
Freight Train - Elizabeth Cotten
This Train - Sister Rosetta Tharpe
Didn't It Rain - Sister Rosetta Tharpe

Litteratur:
Grønager, Johannes. Nøgle til musikken – grundlæggende musikteori, Systime, 2010.
s. 30-31.

Hammer, Thomas. Bastarden – arrangementsteknikker til poprock, Praxis, 2021.
10-19, 33-38.

Jensen, Jakob M., ’Bluesharmonik’ https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/harmonik/bluesharmonik/index.html

Mørup, Bjarne. Blues, Systime, 2008.
s. 21-43, 59-75, 132-137.

Sammenspil: Eleverne har spillet selvvalgte numre i grupper, samt optrådt solistisk til masterclass, samt arrangeret forårskoncert på VG.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Rock III: Rock'n'roll

Tredje forløb i det overordnede rockforløb.

Forløb om rock'n'roll'ens tilblivelse.

Vi knytter rock 'n' roll til blues og begynder at lave mere udfoldede analyser af numre.
Særligt fokus på discipliner som også indgår i M1.
Sideløbende med forløbet i rock'n'roll tilføjer vi discipliner i M2 arrangement: Bas/trommer og 3-klangsmedstemmer.


Analyserede numre:
Little Richard, Tutti Frutti - fokus på groove
Wake Up Little Susie, The Everly Brothers - fokus på melodik


Begreber:
Groove: Beatmarkering, modrytme, clavesrytmik, backbeat, off-beat, synkope, ostinat, grundrytme, periode, komplementærrytmik, aktivitetsniveau.

Melodik: Motiv, lineær/cyklisk, frase, kontur, ledetone, repetition, variation, sekvens, prosodi, melodirytme, tonemateriale, blå intonation, glidende intonation.


Litteratur:

Aare, Anders, et. al., Rockmusik i tid og rum, Systime, 2000.
'Groove' s. 81-100
'Melodik' s. 134-140.


Hammer, Thomas. Bastarden – arrangementsteknikker til poprock, Praxis, 2021.
'Treklangsmedstemmer' s. 19-22
'Trommer' s. 38-45

Nielsen, Per Reinholdt. 'Rebel og remix - 70 års rock, pop og hiphop', Systime, 2021.
s. 10-14 indledning og rock'n'roll.

Sammenspilsnumre:
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
M1 opgave 07-09-2025
You've got a friend 12-10-2025
Easy does it 05-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Mozart menuetter 2

Forløb med menuet-analyse.
Læst:
Orla Vinther: Musikken i 1700-tallet, Systime 1996. S. 50-52 og s. 101-103.
Peter Jensen: Mozart - mennesket, myten , musikken. Kumulus 1992. S. 45-51.
Arbejdet med diverse materiale af Gert Uttenthal Jensen om menuetformen, herunder centrale musikalske begreber fra Wienerklassik-peioden. Vi har også arbejdet med partiturlæsning og transponerende intrumenter.
Analyseret:
Menuetten fra Eine Kleine Nachtmusik
Menuetten fra Symfoni nr. 35.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
M1 opgave - Underlige aftenlufte 14-04-2026
M2 opgave - Moonwalkman 20-04-2026
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer