Holdet 2024 IdB/2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Virum Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Freja Bak Pjetursson
Hold 2024 IdB/2 (3g IdB/2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate, menneskets fysiologi og anatomi
Titel 2 Dancefit og Sundhed
Titel 3 Gymnastik, parkour og sportspsykologi
Titel 4 Pickleball og idrætshistorie

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate, menneskets fysiologi og anatomi

I forløbet "Ultimate, menneskets fysiologi og anatomi", der tilhører færdighedsområdet "boldspil", arbejder vi med grundlæggende tekniske færdigheder, og afprøver forskellige deløvelser og småspil knyttet til spillets grundlæggende principper. I skal opnå forståelse for det færdige spil, herunder kende til simple angrebs- og forsvarsteknikker, samt kende og udvise forståelse for den spiritånd og fairplayprincipper, der kendetegner ultimate. Forløbet vil blive afsluttet med en kamp med rigtig baneforhold100x37m.  

Teoretisk arbejder vi med centrale elementer indenfor arbejdsfysiologi, funktionel anatomi og grundlæggende principper i træning. I skal fremlægge for hinanden undervejs, hvor I agerer eksperter på et givent område. Vi tager overordnet udgangspunkt i kroppens funktioner i relation til sportsgrenen ultimate. Vi undersøger blandt andet hvilke arbejdskrav der er til en ultimatespiller.

Vi går i dybden med følgende områder:
- Blodkredsløb og hjertets og lungernes anatomi
- Muskler, led og nervesystem
- Muskelkontraktion og energidannelse
- Arbejdskravsanalyse og træningsformer


Læringsmålene for den praktiske del:
- Beherske centrale tekniske og taktiske færdigheder indenfor spillet ultimate.
- Forståelse for baghåndskastet og have kendskab til forhåndskastet.
- Beherske pandekagegribning og tohåndsgribning.
- Kunne pivotere og aflevere discen under pres.
- Kunne udføre et cut og efterfølgende modtage discen.
- Kende og forstå spillets centrale regler, således at man kan være en aktiv deltager i forskellige spilsituationer.
- Opnå bedre kropsforståelse.
- Kunne reflektere over roller på banen og fairplays betydning for sporten.
- Have evnen til at indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet.


I vurderes på den praktiske del ud fra:

Tekniske færdigheder:
Kunne aflevere (baghånd og forhånd) og pivotere med discen under pres og kunne kontrollere discen ved modtagelse, herunder kunne foretage et cut for at gøre sig spilbar.

Spilbarhed og opdækning:
Gennem placering og bevægelse på banen bringe sig i positioner, hvor discen kan modtages eller modstanderen kan forhindres i at modtage.

Taktiske færdigheder:
Forståelse for spillets regler i praksis, kunne træffe korrekte valg i spilsituationer (både individuelt og ift. med- og modspillere), kommunikerer taktisk med holdkammerater samt med læreropbakning kunne efterleve spillets fairplayprincipper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Dancefit og Sundhed

I forløbet ”Dancefit og Sundhed”, som ligger indenfor færdighedsområdet ”Musik og bevægelse”, skal I arbejde med rytmisk forståelse. Vi skal overordnet arbejde med at koordinere arme og ben gennem dancefit og step aerobic. I skal analysere musikstykkers opbygning og opnå en forståelse for musikkens stil, så I bliver i stand til at sammensætte og instruere i egne koreografier, hvor I viser forskellige bevægelsesudtryk. Det er væsentligt at være i stand til at arbejde kontinuerligt over en længere periode.

Vi genopfrisker Labans bevægelseslære (som I har haft på idræt-C) og reflekterer over hvordan teorien kan anvendes indenfor dancefit genren med særlig fokus på BODY og SPACE kategorierne.

Teoretisk sættes der fokus på begrebet sundhed ud fra flere perspektiver både samfundsvidenskabeligt og naturvidenskabeligt. Vi skal beskæftige os med hvordan danskerne dyrker sundhed og vi sætter spørgsmålstegn ved om sundt i virkeligheden er sundt. Vi skal på tur til LIFE og undervejs i forløbet skal I udarbejde en opgave med afsæt i sundhed, turen til LIFE og data og viden fra forløbet.

Vi går i dybden med følgende områder:
- Sundhed (fysisk og mental)
- Iltoptagelse, kondital, BMI, fedtprocent
- Livsstilsygdomme
- Kvantitativt data om livsstil, idræt og fysisk aktivitet
- Selvbestemmelsesteorien

Læringsmålene for den praktiske del:
- Kunne bevæge sig i takt til musik med forskelligt tempo
- Kunne variere sit bevægelsesudtryk afhængig af genre og musik
- Beherske trin og bevægelser i de serier og koreografier, der undervises i
- Kunne udvælge relevant musik og beherske at optælle musik
- Kunne sammensætte en koreografi til et stykke musik med udgangspunkt i træningsøvelser og Labans BODY og SPACE kategori både med og uden stepbænke
- Have evnen til at indgå i et samarbejde om at undervise andre holdkammerater
- Kunne reflektere over Labans bevægelseslære

I vurderes på:

Takt og tone:
Kunne ramme takterne og koordinere arme og ben til forskelligt tempo, herunder bruge Labans bevægelseslære i sit bevægelsesudtryk. Kunne træde ind igen i en sekvens, efter at have misset et trin.

Gruppearbejde og planlægning:
Kunne udvælge musik, optælle og analysere og undervise andre, herunder kunne differentiere forskellige sekvenser. Kunne huske de forskellige trin der undervises i.

Attitude:
Være i stand til at ”performe” og give den gas og energi, når man er ”på”.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Gymnastik, parkour og sportspsykologi

I forløbet ”Gymnastik, parkour og sportspsykologi”, som ligger indenfor færdighedsområdet ”Nye og klassiske idrætter”, skal I arbejde med kropsbeherskelse og kropsspænding. Vi skal arbejde med grundlæggende gymnastiske teknikker og grundlæggende færdigheder indenfor parkour. I skal sætte en målsætning for jeres håndstand, hvor der aktivt arbejdes med processen i undervisningen.

Teoretisk arbejder vi med sportspsykologi, hvor vi får værktøjer til ACT. Ligeledes belyses motivation både ud fra et indre perspektiv men også som kontekstafhængigt. Vi får indsigt i sportens skyggesider og reflekterer over eliteudøveres hverdagsliv gennem tema om spiseforstyrrelser og dokumentaren ”Svømmestjerner – under overfladen”.   

Vi går i dybden med følgende områder:
-Mental styrke og mental sundhed
-ACT
-AGT
-Idrættens skyggesider

Læringsmålene for den praktiske del:
-Kunne udvise kropsspænding og kropsbeherskelse
-Kunne udføre grundlæggende gymnastiske spring (håndstand og kraftspring)
-Kunne modtage teknisk korrekt (kraftspring)
-Kunne udføre grundlæggende parkour færdigheder (vaults, rullefald, balance, jumps)
-Kunne forevise parkour færdigheder med fokus på flow og kreativitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Pickleball og idrætshistorie

I forløbet "Pickleball og idrætshistorie" arbejder vi med en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball. Vi skal gennemgå grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles kampe. Derudover skal vi reflektere over pickleballs særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.

Teoretisk skal vi arbejde med idrættens historie gennem tiden med forskellige perspektiver. Senere i forløbet arbejdes der kreativt med store og mindre personligheder gennem fremlæggelse med plancher. Til sidst arbejder vi med pickleballs organisering, hvor I skal selv arbejde med at oprette en idrætsforening.

Teoretisk arbejder vi med:
- De græske olympiske lege og de moderne olympiske lege
- Kvinders rettigheder i sport gennem tiden
- Idrættens organisering i DK samt Folkeoplysningsloven og Lov om udlodningsmidler

Læringsmål:
- Kendskab til pickleball regler, pointtælling og særlige karakteristika i forhold til andre ketchersspil
- Kendskab til serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob og flugtning/smash
- Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- I rimelig grad kunne placere sig hensigtmæssigt på banen og i forhold til bolden
- Opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer