Holdet 2024 laC/ks - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Virum Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Sanne Rishøj Christensen
Hold 2024 laC/ks (1ks laC)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion: Herculaneum og Cicero
Titel 2 Martials epigrammer
Titel 3 Catul og Kærligheden
Titel 4 Apicius -en romersk kogebog

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion: Herculaneum og Cicero

Et introduktionsforløbmed bearbejdede tekster -derfor ikke eksamensstof!

Dette introduktionsforløb bygger bro imellem latin i grundforløbet og Cniveau.
Det bygger på de første kapitler fra Latinbogen Grundbog til LatinC (s. 14-26) om ruinbyen Herculanum som introduktion til romersk kultur og dagligliv, med fokus på boliger, familie- og samfundsstruktur samt politisk liv med de historiske personer Piso og Cæsar som casestudies.
Desuden repeteres basale grammatiske begreber: ordklasser og sætningsanalyse, morforlogi af regelmæssige verber i præsens og sum i præsens, samt substantiver og adjektivers kasusbøjning. Som nyt fokuseres også på udtale af latin.

Ekstra: videoer om Vesuvs udbrud og om Den Tragiske digters Hus i Pompeii.
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Martials epigrammer

forløbet indfører ved læsning af udvalgte epigrammer af digteren Martial  eleven i denne uhøjtidelige poetiske genre der også giver et indblik i romersk hverdagssprog og kulturelle normer. Eleven får træning i at læse lettere latinske originaltekster, og forståelse af romersk humor og satire, samt karakterbeskrivelse.

Teksternes indhold fokuserer på romersk hverdagsliv og lægger dermed op til diskussion af romerske samfundsnormer, inkl. klientela-systemet, udviklingen i slavers og kvinders stilling i det romerske samfund, klasse og økonomiske skel i kejsertiden, samt embedsmandssystemet.

Et forløb med udgangspunkt i nærlæsning af epigrammer af Martial
1: Om romerne - set (og spiddet) gennem Martials øjne: om forfængelighed, forstillelse, latterlighed og sexualitet.
2: Om det romerske samfund: Clientela-systemet, retssystemet, den romerske selvfølelse (bedre end andre), slave-herre-forhold.

Forløbet indeholdt også
1: Introduktion til genren epigram (satire), om opbygning og vers, samt en generel introduktion til sprog på vers:
2: Introduktion til romernes brug af humor og invektiv.

Originaltekst:
      Martial digt 1-19 i kompendium (d.v.s.flg. originalnumre: 1.10,1.38,1.47,1.63, 1.64, 2.38, 2.87, 3.11, 3.12, 3.8, 5.29,5.43, 7.3, 9.10, 10.8,11.62, 11.63, 11.64, 11.102) (ca 5 ns)

Andet:
undersøgende øvelse om romerske embedsmænd og kursus honorum

Grammatisk fokus:
Sammenhæng mellem kasus (morfologi) og analyse (syntaks)
infinitte verbalformer (Participier PPA og PPP og infinitiv) samt infinit nexus: Akkusativ med infinitiv (ACI)
diatese: aktiv og passiv
modus: konjunktiv i hoved-og ledsætninger
Intro til helsætningsanalyse
aspekt: perfektum og imperfektum
særlig kasusbrug: genitiv og ablativ
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Catul og Kærligheden

FORMÅL:
Formålet med forløbet var dels at give eleverne et overordnet kendskab til strømninger og opbrud i det litterære felt i senrepublikkens Rom, dels til Catul som en af de fremmeste digtere fra den neoteriske skole.

DIDAKTISKE PRINCIPPER:
Der udleveres et lærerproduceret kompendium, som bruges gennem hele forløbet. I forløbet arbejder eleverne mere selvstændigt, og det grammatiske fokus i forløbet er repetition fra tidligere.

INDHOLD
Grammatik:

Konjunktiv i hovedsætninger
Imperativ
Perfektumssystemet
PPP (kort tillægsform)
kasus genitiv

Historisk:
Om den romerske litteraturs opståen og litterære genrer. Desuden om Catul, hans samtid og digtning og kort om Sapfo som perspektiv. Desuden kort om stoicisme kontra epikuræisme i forbindelse med læsningen særligt af Catul 5. Kvinder i Romerrepublikken.

MATERIALE:
Kernestof:
Catul 5
Catul 75
Catul 85

Omfang: ca. 2 sider

Supplerende:
Lærerproduceret præsentation af forfatteren, tiden og den neoteriske strømning i senrepublikken på baggrund af Thomsen 2008 'Pluk dagen' s. 99ff.
Christensen & Tortzen 2003: 'Florilegium' s. 11-12
Høeg 2019: 'Catul' s.  4-5, 11-13, 28-29, 34-35


Græsk/romersk perspektivtekst: Sapfo 'Fragment 94' fra: Sevelsted, R.  'Roser fra Piería. Samtlige fragmenter' (2020)

Omfang: ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Apicius -en romersk kogebog

Forløb om kogebog som non-litterær genre, herunder kort om romersk madkultur.

Valget af kogebogsopskriften sigter på at vise den stilistiske bredde og forandringer i senere latin, samt bevidstgøre eleverne om brug af latin  i non-litterær og mere dagligdags romersk kontekst.

Latinsk originaltekst. (0,5 ns):
     Apicius, Opskrift på Rosenfad 'Patina de rosis'
    
fra: Jo Hermann:  Artige Ord (2004)

Grammatisk fokus:
Participier (oversættelse af ..)
futurum indikativ
særlig kasusbrug: genitiv og ablativ (oversættelse af ...)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer