Holdet 3g IdB/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Virum Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Anders Løchte Nielsen
Hold 2025 IdB/2 (3g IdB/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Nat. idr.T.: Anatomi/fysiologi/træningslære
Titel 2 badminton
Titel 3 Fodbold
Titel 4 Performance (2)
Titel 5 Snyd i sport
Titel 6 Pardans Vals og Jive
Titel 7 Basket og teamteori
Titel 8 Atletik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Nat. idr.T.: Anatomi/fysiologi/træningslære

Fysiologi/træningslære

Formål: at kunne beskrive, forstå og bruge viden om kroppens fysiologi på følgende områder:
Muskelfysiologi, åndedræt og kredløb, kontrolsystem, Energi

At kunne anvende fysiologisk (og anatomisk) viden til at forstå og planlægge træning, herunde beskrive (forskelle i) fysiologiske og anatomiske ændringer ved følgende træningstyper

Anaerob træning, aerob træning, styrketræning,

Yubio:
kap2
kap8
kap 9 (9.1, 9,6 samt 33.6)
kap 23.1, 23.2

(drætspsykologi og-sociologi (krop og træning kap. 9-14)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 badminton

Badminton:

Eleverne skal kunne vise udvidede kundskaber i placering, slagteknik, taktik i øvelser og åbent spil. De skal desuden kunne demonstrere relevant fysisk træning.
Videoretning er brugt flittigt og kan indgå i drejebog.

modulplan:
klarstilling, bevægelser på banen, greb, forhåndsslag (underhånd), serv, regler
bevægelse på banen (single og double), baghånd,
fysisk træning, clear, regler,
videooptagelser (clear, forhånd/baghånd), smash (opsamling)
netdrop, (drop)
taktik (double),
slagserier, drejebøger.

Bevægelser (mod spilcentrum, klarstilling, til slag, vægtoverføring i slag, front mod net)
fysisk (kondition/anaerob, styrke)
korrekt udført slag (greb, kropsstilling, 8talsbevægelser, serv (lang/kort), lob, clear, smash, opsamling, drop, netdrop), slagserier.
taktik (single - kort/lang duel, knække løbebaner, double - defensiv/offensiv) placering på banen ift angreb/forsvar
spil - regler
Videoretning

Badminton kompendium: teknik, regler, aerob og anaerob træning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fodbold

fodbold
Eleverne skal gennem øvelser træne og tillære sig udvidede kundskaber i:
teknik: tæmning, aflevering, dribling, afslutning, vendinger
taktik: placering, opdækning, løb uden bold, løb i huller, overlab.

Eleverne skal kunne demonstrere udvidede kundskaber under øvelser og i kampsituationer, dvs. i kontrollerede såvel som spilmæssige/pressede situationer.

Der er gennemgået/øvet øvelser for spilnær anaerob træning, bla.: spil 3 mod 2/4 mod 1, forhindringsbane, 10 afslutninger i træk efter spurt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Performance (2)

Performance

Grundlæggende mål: finde passende musik, kunne holde takten, lave gennemførte bevægelser, kunne bruge og redegøre for forskellige parametre fra BESS/Laban til inspiration og til at skabe variere.

indledende: bevægelser i forhold til musik (tempo, takt, form, gentagelser, forskellige bevægelseskvaliteter (BESS/Laban))

Videre: Hvordan bruger vi musikken og dens variation (formled, breaks, øvrige gimmics) til inspiration?  Komponer dans, der afspejler de valgte musiknumre, der bruger deres musikalske kvaliteter, øvning og sidst: fremførelse af færdigt produkt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Snyd i sport

Indhold
Forløbet har haft fokus på snyd, fair play og sportens grænser. Eleverne har arbejdet med sport som en særlig arena med egne normer og værdier, hvor handlinger vurderes anderledes end i det omgivende samfund.
Centrale begreber:
• Sportens arena (sport som “samfund i samfundet”)
• Sportsidealisme og sportsrealisme
• Fair play og sportens ånd
• Sportens grænser og regelbrudsniveauer
Der er arbejdet med cases fra sportens verden (fx simulation, vold og taktiske regelbrud) samt doping og Enhanced Games som eksempler på udfordringer af sportens normer.
Forløbet er perspektiveret historisk med fokus på:
• Olympismen og idealer om fair play
• Sport som politisk og økonomisk redskab
• Kommercialisering og moderne elitesport
• OL som normskabende “megaarena”
Matchfixing som det ultimative regelbrud
Faglige mål
Eleverne har arbejdet med at:
• analysere idrætslige problemstillinger ved hjælp af faglige begreber
• diskutere sportens værdier og normer
• vurdere grænser for legitim konkurrence
• perspektivere idræt til samfundsmæssige og historiske forhold

Arbejdsformer
• Klasseundervisning og læreroplæg
• Casearbejde og klassediskussion
• Anvendelse af begreber i analyse
• Gruppebaseret videoaflevering

Evaluering
Afsluttende gruppeopgave i form af video, hvor eleverne:
• redegør for Enhanced Games
• analyserer med idrætsfaglige begreber
• vurderer sportens grænser
• perspektiverer til sportens udvikling

Kernestof
• Idræt som social og kulturel praksis
• Fair play og etik i idræt
• Idræt i historisk og samfundsmæssigt perspektiv


Litteratur – Forløb: Snyd i sport (Idræt B)
Teori og begreber
• Yubio (Idræt B):
○ 9.7.1 Idealisme og realisme
○ 9.7.2
○ 9.7.3 Matchfixing
○ 23.2. De moderne olympiske lege
• Arbejdet lidt med Rasmus Bysted Møller:
○ Uddrag/opsamling om sportsidealisme og sportsrealisme (fra artikler)
○ Sport som normativ praksis og arena begrebet (læreroplæg uden læsestof)

Artikler (samfund og debat)
• DR-artikler om Enhanced Games (2 artikler)
○ Fokus på doping, teknologi og fremtidens sport
○ Inddragelse af eksperter/forskere/WADA (def. Af doping og "sportens ånd") læreroplæg


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pardans Vals og Jive

Hævet fra idræt C

Læringsmål
Ifølge læreplanen, skal eleven indgå i forskellige typer af samarbejdsrelationer. Dette indebærer, at eleven er i stand til at skelne mellem, beskrive og tilpasse sig til forskellige samarbejdsrelation i dette tilfælde ift. pardans. Her er der også tale om en abstraktion af den praktiske idrætsudøvelse, men igen med det formål, at eleven skal kunne tilpasse sin adfærd til den pågældende samarbejdsrelation. Eleverne får alsidige kropslige erfaringer inden for færdighedsområdet musik og bevægelse samt træner kropsbeherskelse. I de sidste moduler arbejder eleverne med det nære system og samarbejder om en dansekoreografi som tager udgangspunkt i begge stilarter.

Faglige mål fra læreplanen
Eleverne skal:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber

Faglige mål i pardans

Praktisk
Eleverne skal kunne

Generelt:
- Beherske grundtrin i Vals og Jive.
- Skelne mellem latindans og standarddanse
- At føre og/eller blive ført
- Rytmeforståelse, stil og indlevelse
- Sammensætte en serie med forskellige variationer

Vals:
- Forstå fodarbejde (hæl-tå- samle på flad fod)
- Udføre en højre drejning
- Bevæge sig i valsehjulet/rundt i rummet
- Spindrejning

Jive:
- Fokus på grundtrin er korrekt (høje knæ, kort chassé)
- Drejning ud under armen
- Drejning hjem under armen
- High bump (hofte mod hofte)
-  Lang variation Karinas

Teoretisk:
- Kende  kort til den historiske udvikling af jive og vals samt deres karakteristika
- Kende til pardansens grundelementer og anvende dem i Jive og Vals
- Kunne redegøre kort for faserne i den motoriske indlæring


Anvendt materiale:
Videoer fra Onenote

Idræt C bogen (Gyldendal) s. 24-34

Engelsk Vals fra vild med dans

Jive fra vild med dans

Faser i motorisk udvikling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Basket og teamteori

Formål
I forløbet arbejdes der med basketball og idrætspsykologi med fokus på teamudvikling, samarbejde og præstation. Eleverne skal udvikle deres forståelse af, hvad der kendetegner et velfungerende team, samt hvordan teori kan anvendes i praksis.
Forløbet kombinerer praktisk basketball med refleksion og analyse af eget team.

Faglige mål
Der arbejdes særligt med at eleverne kan:
• anvende idrætsfaglig teori i praksis
• analysere samarbejde og præstation i holdsport
• reflektere over egen og holdets udvikling
• anvende idrætspsykologiske begreber
• indgå i og udvikle idrætslige fællesskaber

Kernestof
Praktisk
• Afleveringer
• Cuts med retningsskift og temposkift
• Teknik, taktik og spilforståelse
• Samarbejde og kommunikation i holdsport
• Jump-stop
        • layup
        • pick n roll
• Korrekt skud  på kurv
• Pivotering


Litteratur:
Yubio
• 12.2 Regler i basket
• Kapitel 5.3 Holdets toppræstation
• Tuckmans faser idrætspsykologi bog Henriksen, Hansen og Hansen
• 5.2.2 Spændingsregulering
• 5.2.1. Motivation og målsætning
• Relationelle færdigheder forklaring - omskrevet Sigrid

Teoretisk relevante begreber
• Team og gruppe
• Synergieffekt
• Procesgevinst og procestab
• Ringelmann-effekten
• Social og opgavekohæsion
• Roller (klarhed og konflikt)
• Kommunikation
• Relationelle færdigheder
• Motivation (indre/ydre motivation)
• Måltyper
• Spændingsregulering
• Tuckmans teamudviklingsmodel
• Træningsklima

Refleksion
Efter hver undervisningsgang arbejder eleverne med refleksion i egen notesbog. Refleksionerne bruges løbende til analyse af holdets udvikling og inddrages i den afsluttende opgave.

Afsluttende opgave
Eleverne udarbejder i grupper en skriftlig analyse af deres holds udvikling med udgangspunkt i Tuckmans model, egne refleksioner og udvalgte teoribegreber fra forløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Enhanced games 08-02-2026
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Atletik

Dette forløb er gennemgået i grundforløbet og hævet fra C niveau

Formålet med forløbet
-er en introduktion til hvad idrætsfaget er, samt en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte discipliner indenfor atletikken. I forløbet lærer man også en smule om OL’s historie.

Forløbet fokuserer på tre kategorier: løb, spring og kast/stød opdelt i 5 discipliner;
sprint (+ stafet), længdespring, højdespring, kuglestød og spydkast.



Hvad eleven skal kunne efter forløbet:

•Have en vis forståelse for, hvad idrætsfaget er.
•Have en vis forståelse for teknikken i alle seks discipliner.
•Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i de tre selvvalgte         discipliner.
•Kunne udføre et spring, et kast/stød og et løb, der bygger på den rigtige teknik.
•Have en god fysisk kapacitet i udførelsen af de valgte discipliner.

Kilder til lektier og litteratur i forløbet:

https://da.wikipedia.org/wiki/Idr%C3%A6t
https://www.idan.dk/vidensbank/downloads/idraet-for-alle/28d25647-f96e-4d74-962e-9bca0121e2b0
https://www.idan.dk/vidensbank/downloads/danskernes-motions-og-sportsvaner-2016/9a94e44b-4cf5-4fbe-ac89-a696011583d5
https://ibog-idraetc.systime.dk/
https://faktalink.dk/titelliste/ol-de-olympiske-lege
https://undervisning.skoleol.dk/fairplay/om
https://www.dr.dk/ligetil/hurtigere-hoejere-staerkere
https://grundbogiidraetc.ibog.gyldendal.dk/?id=212
https://grundbogiidraetc.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=197&loopRedirect=1
Yubio idræt c+b 2018
https://idraetc.systime.dk/index.php?id=314
http://www.roar-atletik.dk/index.php/traenings-ovelser/126-atletik-traeningsovelser

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer