Holdet 3g laC/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Virum Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Pernille Borch Vinther
Hold 2025 laC/2 (3g laC/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til latin (begynderfase)
Titel 2 1. Vita romana
Titel 3 2. Amor omnia vincit?
Titel 4 3. Seneca og stoicismen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til latin (begynderfase)

MATERIALE - KONSTRUERET TEKST
Lærerproduceret kompendium med konstrueret tekst, der kredser om følgende emner fra DEN ROMERSKE KULTURHISTORIE:
- Lingua latina
- Aeneas
- Romulus et Remus

GRAMMATISK FOKUS:
Eleverne har i forløbet fået basal introduktion til:
- Forbindelsen mellem kasus og led
- Substantivernes 1.,2.,3. bøjning
- Verbernes bøjning (OST-e-remsen & sum), desuden til transitive, intransitive og kopulative verber.
- Helsætningsanalyse, herunder kort til ledsætningstyper og -funktion.
- Latin i de europæiske sprog

SUPPLERENDE MATERIALE:
Af: Jørgen, K.B. og Jensen, L. Torp-Tedersen 'Latin - her og nu'  (Praxis 2021) s. 7-20 (i uddrag)
Lærerproduceret materiale om Roms to grundlæggelsesmyter (Aeneas og Romulus)  (5 ns)

ca. 12 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1. Vita romana

FORMÅL:
a) Kulturhistorisk:
Gennem læsning af antikke originaltekster får eleverne et indblik i romernes dagligdag i tidlig kejsertid. Desuden introduktion til forfatteren Martial og epigramgenren.

b) Grammatisk:
Fokus: nominernes bøjning. Formålet er at træne særligt syntaktisk analyse og kasus samt introducere nye grammatiske elementer: helsætningsanalyse, ledsætningers funktion (substantiviske, adjektiviske og adverbielle), passive/deponente verber samt a.c.i.


DIDAKTISKE PRINCIPPTER:
Forløbet er computer- og telefonfrit.
Der udleveres et lærerproduceret kompendium, som bruges gennem hele forløbet.
Eleverne har i forløbet arbejdet projektorienteret med at udarbejde oplæg om diverse emner inden for emnet (romernes udseende, boliger, sundhed, byer (herunder forum), familieliv og ægteskab, fritid, homoseksualitet og prostitution). Oplæggene blev afholdt som indgange til Martial-epigrammer omhandlende disse emner og som en kontekstuel ramme for originalteksterne.

MATERIALE (samlet i lærerproduceret kompendium med titlen "Vita Romana"):
Originaltekst - læst statarisk:
Martial: 4.36, 12.88, 5.43, 4.65,  1.10, 11.63, 11.62, 11.64, 9.97
Omfang: 4 sider

Supplerende materiale
- Lærerproduceret materiale om forfatteren og epigramgenren
- Om romersk humor (fra: https://latinbogen.systime.dk/?id=133): herunder Ciceros 7 kriterier for humor.
- BBC-dokumentar 'Eight Days That Made Rome: The Downfall of Nero': https://www.dailymotion.com/video/x9mwloq
- 'Om epikuræisme' fra "Paideia - grundbog til oldtidskundskab' (2011)

Perspektiverende materiale:
Jambisk digt af den græske forfatter Semonides (ca. 650 f.Kr.) (om kvindetyper)

Omfang: ca. 22 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. Amor omnia vincit?

FORMÅL:
At undersøge hvordan to romerske forfattere fremstiller kærlighedens væsen.

A. KULTURHISTORISK FOKUS:
Vi har talt om følgende:
- den romerske litteraturs opståen
- anvendelsen af det lyriske jeg
- epikuræiske tendenser hos Catul og Ovid i modsætningen til stoicismen (otium >< officium)
- den neoteriske strømning + de neoteriske forfatteres karakeristika
- mos maiorum og de gamle romerdyder (virtus): pietas, temperantia, fortitudo, prudentia, justitia.


B. GRAMMATISK FOKUS:
- Aspekt; præsens- og perfektumssystemet + personendelserne for perfektum
- Absolut ablativ
- Participiernes form og anvendelse

MATERIALE (samlet i lærerproduceret kompendiet med titlen 'Amor omnia vincit?'):

Latin originaltekst - læst statarisk:
CATUL: 5, vers 1-9 statarisk, 8, 75, 85
OVID: Am. I, 5
I alt ca. 5 sider.

Latinsk originaltekst - læst kursorisk:
CATUL 5, v. 10-13

Supplerende materiale:
• Christensen, B. og Tortzen, C.G. (2003) Florilegium: ’Den romerske litteraturs opståen’
• Høeg, S. (2019) Catul: ’Introduktion til Catul og hans tid’
• Christensen, B. og Tortzen, C.G. (2003) Florilegium: ’Senrepublikken: Gajus Valerius Catullus’
• Christensen, B og Tortzen, C.G. (2007) Romersk antologi: ’OVID – Eskapader og elskovskunst’
• Andersen, S. (2024) Venuskrigene: ’Sapfo’
•.      DR2-dokumentar 'Orden af kaos' (2002) (54 min.)
•      Poulsen, J.R. & Andreasen, B. Paideia (2012); 'Epikuræisme'  

Latinsk tekst læst i dansk oversættelse:
• CATUL 5, 8, 75, 85 (Gelsted)
• OVID I,5, II, 7, II, 8 (Christensen og Tortzen 'Romersk antologi')


Perspektiverende materiale:
• SAPFO 31 (dansk oversættelse)

I alt ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Seneca og stoicismen

FORMÅL:
Kulturhistorisk:
Forløbet havde til formål at introducere til stoicismen som livsfilosofi hos særligt Seneca, men også den senere Marcus Aurelius. Som optakt til forløbet så vi filmen 'Gladiator' med det formål dels at 'møde' Marcus Aurelius og det stoiske perspektiv på tilværelsen kontra gladiatorkampenes voldsomhed. Vi har arbejdet med følgende begreber og vinkler på teksterne:
• Ratio >< affectus
• Nausea
• Commune ius animantium
• Labor
• Officium og negotium
• Stoisk ro
• Virtus; herunder temperantia, fortitudo, justitia og prudentia
• Vitia
• Pietas
• Mos majourum
• Dialogformen hos Seneca; brevgenren


Grammatisk fokus:
Repetition af årets grammatik; nominernes bøjning, formbestemmelse af verberne, helsætningsanalyse og bestemmelse af ledsætningstyper.

Latinsk originaltekst - læst statarisk:
Seneca brev 56, tekststykke 1 + 2 (samt gloser fra Svenningsen, S. og Petersen L. Latinbogen (Systime 2022)
I alt: 2 sider.

Latinsk tekst læst i dansk oversættelse:
Seneca Brev 56 - fra Svenningsen, S. og Petersen L. Latinbogen (Systime 2022)
Seneca: 'Om gladiatorkampe'

Perspektivtekst:
Af: ’Meditationer’, skrevet af Marcus Aurelius (121-180)

Supplerende tekst:
'Gladiator' Ridley Scott (2000)
’Stoicisme’ og ’Lucius Annaeus Seneca’ fra Svenningsen, S. og Petersen L. Latinbogen (Systime 2022)
'Romernes underholdning' ra Svenningsen, S. og Petersen L. Latinbogen (Systime 2022)

I alt ca. 20 sider.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer