Holdet 2022 DA/m - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Møller Skovbjerg Munch
Hold 2022 DA/m (1m DA, 2m DA, 3m DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Portræt
Titel 2 Lyrik VÆRK I
Titel 3 Mundtlighed, argumentation og retorik
Titel 4 DHO: Besættelsestiden - skriftlighedsforløb
Titel 5 Underdanmark. Udkantsdanmark VÆRK II
Titel 6 Autofiktion VÆRK III
Titel 7 Danmark og danskhed
Titel 8 Romantik og romantisme VÆRK IV
Titel 9 Den offentlige samtale
Titel 10 Kriminallitteratur VÆRK V
Titel 11 Nyheder
Titel 12 Det moderne gennembrud
Titel 13 Litterære metoder
Titel 14 Kortfilm
Titel 15 Sprog og samtale - i fakta og fiktion VÆRK VI
Titel 16 1900-tallets litteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Portræt

FORMÅL

Formålet med dette forløb er at introducere eleverne til danskfaget og til portrætgenren.

FOKUSPUNKTER

Portrættet som genre, herunder opbygning og sproglige karakteristika
At indlede en tekst
Tegnsætning og typiske fejl i skriftlig dansk

MATERIALE

Yvonne Roug-Andersen, Jørgen Larsen, Roland Hachmann: Sæt skrivespor. Systime, i-bog, 2013
Morten Top: Danmarks stille stjerne: Jeg har det godt med at være i baggrunden. dr.dk 20/10/2016
Amalie Schroll Munk: Jeg er kommet for at synge. Weekendavisen, 6/5/2020

ANDET

Afleveringsopgave: Interview og portræt af klassekammerat

OMFANG

Ca. xx sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Lyrik VÆRK I

FORMÅL

Formålet med forløbet er at give eleverne en generel introduktion til lyrikken. Eleverne skal lære at skelne forfatteren fra det lyriske jeg, at nærlæse digte, at anvende relevante fagbegreber og at citere og henvise korrekt i et skriftligt produkt.

FOKUSPUNKTER

Brugslyrik og centrallyrik
Bunden og ubunden form
Digtets stemme, tema og forløb
Litterære virkemidler - billedsprog samt elementære stil- og klangfigurer
Digtets fire eksistenskategorier

MATERIALE

Kjær-Hansen, Barbara o.a.: Litteraturhistorien - på langs og på tværs. Systime, 2012-2020. Side 295-297
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk. Systime, 2015. Side 80-81
Mogensen, John o.a.: Danskbogen. Systime, 1995.Side 131-138
Langdahl, Berit Riis o.a.: Krydsfelt - grundbog i dansk. Gyldendal, 2017. Side 135-138 + 141

Brorson, H. A.: Kom, hierte, tag dit regne-bret (1732) I: Nielsen, Erik A. og Skriver, Svend: Dansk Litterær Analyse. DR, 2005.
Strunge, Michael: Livets hastighed (1978)
Rifbjerg, Klaus: Livet i badeværelset (1960)
Turèll, Dan: Hyldest til hverdagen (1984)
Munch-Petersen, Gustaf: til mine forældre (1932)

Rifbjerg, Klaus: Under vejr med mig selv (1956) VÆRK

ANDET
Podcast om 'til mine forældre' af Gustaf Munch-Petersen
https://www.studienet.dk/til-mine-foraeldre/podcast

Tove Ditlevsen 'Selvportræt 1' - læst højt af Paprika Steen:
https://stream.gyldendal.dk/paprika-steen-laeser-tove-ditlevsen-1

Skriveøvelse: Skriv dit eget 'Selvportræt'

Analyserende artikel I

OMFANG

Ca. xx sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portræt af en klassekammerat 01-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Mundtlighed, argumentation og retorik

FORMÅL

Formålet med forløbet er at eleverne lærer at gennemskue argumentationen og retoriske og sproglige virkemidler i taler.

STOFOMRÅDE

Sprog

FOKUSPUNKTER

Argumentation - Toulmins argumentationsmodel
Argumenttyper
Talegenrer
Appelformer
Sproglige virkemidler
Verbalt og nonverbalt sprog

MATERIALE

Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier.
Dansklærerforeningens Forlag og Systime, 2015 (2. udgave). Side 150-167

https://www.gymdansk.dk/billedsprog---troper.html
https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler---figurer.html

Taler:
Anja Katrine Søndergaards grundlovstale 2020. Fra dansketaler.dk
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla 2020. Fra dansketaler.dk samt videooptagelse: https://nyheder.tv2.dk/video/SGhpODJEUUxLZzkzeHNZV0N3b2NkYVJGVGZ1VkhYdlE
Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene 2019. Fra dansketaler.dk samt videoklip: https://nyheder.tv2.dk/video/T2JpVFJ3Z1JzWloyTF9DOVVTbm8zWFJhemcwQ1VNTlI
Anne Knudsens tale i Mindelunden, 2019: https://sites.google.com/view/mindelunden-4majdk/tidligere-%C3%A5r/2019-anne-knudsen

Afleveringsopgave: Analyserende artikel - tale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 DHO: Besættelsestiden - skriftlighedsforløb

FORMÅL

I dette forløb samarbejder dansk med historie. Formålet med forløbet er, at eleverne lærer at læse tekster og sætte dem ind i en historisk kontekst. Der vil således være fokus på en socialhistorisk læsning af litterære tekster sammenkoblet med tekster i andre genrer.
Forløbet er desuden tilrettelagt som et skriftlighedsforløb, hvor vi har arbejdet med skriveprocessen samt forskellige skrivehandlinger som fx redegøre for, at analysere, at sammenligne og at perspektivere.

FOKUSPUNKTER

MATERIALE

Besættelsestiden, en orientering (fra stilesæt)
Lütken, Gerd og Fibiger, Johannes: Krig og efterkrigstid (uddrag). I: Litteraturens veje. Systime, 2023.
Oprob, 9. april 1940
General von Falkenhorst: Den danske folkekarakter, 1940
Gelsted, Otto: De mørke fugle (1940)
Nielsen, Morten: 'Døden'. I: Krigere uden Vaaben, 1943
Nielsen, Morten: 'Skæbne'. I: Krigere uden Vaaben, 1943
Lagersted-Olsen, Rikke: 'Hvad er brevet for en genre?' og 'Hvordan skal brevgenren forstås?'. I: Fra håndskrevne breve til Facebook. Om brevgenren fra 1700-tallet til i dag. Bakkehusmuseet, 2014.Kim Malthe-Bruuns brev til Hanne, 4. april 1945

Andet:

Digtere, divaer og dogmebrødre, afsnit III (DR 2001)

Tove Ditlevsen: En morgen i et villakvarter + elevbesvarelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Underdanmark. Udkantsdanmark VÆRK II

FORMÅL

Formålet med dette forløb er at undersøge, hvordan det såkaldte udkantsdanmark og "underdanmark" fremstilles i forskellige medier i samtiden. I den forbindelse skal eleverne også kunne debattere forskellige etiske problemstillinger knyttet til temaet.  

Det er målet, at eleverne dels kan analysere forskellige mediefremstillinger og dels kan indgå i en kritisk samtale og diskussion om mediernes rolle og ansvar.  

STOFOMRÅDE: Medie

FOKUSPUNKTER:

Fakta og fiktion
Autenticitetsmarkører og fiktionalisering
Kontrakt og dobbeltkontrakt
Dokumentartyper (portrætdokumentar, sociologisk dokumentar, institutionsdokumentar, sagsorienteret dokumentar)
Fortælleformer (den autoritative, den observerende, den interaktive, den poetiske)
Dramaturgi
Filmiske virkemidler, herunder fortællerforhold, billede og lyd

MATERIALE

På røven i Nakskov, afsnit 1. TV2, 2015.

4-7 minutter af første afsnit (hvis flere) af følgende dokumentarer: Limbo - når sabbatåret er fucked, Eskimo Diva, Ung, nøgen og udstillet, Drengene på kanten samt De perfekte piger

Kongstad, Maria Annemone: "Fri mig for TV2s speltbolle-journalistik". Berlingske, 1. maj 2015

Larsen, Niels Lind: "'Nakskov på Røven': Usmagelig fattigdoms-porno fra Danmarks røvhul".  BT, 23. april 2015

Barlag, Rasmus: "Zornig forsvarer hårdt kritiseret TV2-program: Fremragende TV". nyheder.tv2. dk, 25. april 2023

Christian Sønderby Jepsen: Testamentet (2011) Værk II

Amiri, Geeti: Jeg magter ikke flere DR-programmer, som eksotiserer Underdanmark. Berlingske, 2. september 2021

DR-program slagtes af anmeldere: Nu svarer DR på kritikken. BT, 2. september 2021

Klip fra Våde veninder. DR, 2021.

ANDET

At redegøre
At skrive diskuterende
Den debatterende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Autofiktion VÆRK III

FORMÅL

I dette forløb undersøger vi nyere autofiktiv litteratur. Vi undersøger, hvilken betydning det har, når forfatter og fortæller er (delvist) identiske og når man i fiktion inddrager selvbiografiske elementer. Det er således formålet, at eleverne kan analysere og fortolke autofiktiv litteratur og endvidere indgå i en diskussion af de etiske problemstillinger, der også melder sig, når forfatterne skriver autofiktion og når vi som læsere vælger at læse autofiktion.

STOFOMRÅDE

Litteratur

FOKUSPUNKTER

Autofiktion
(Nykritik)
Paratekst
Dobbeltkontrakt
Realisme
Socialrealisme/Ny socialrealisme
Magthierarki (offer/bøddel)

MATERIALE

Yahya Hassan: BARNDOM + DU KOMMER I HELVEDE MIN BROR (2013)
Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi (2017) VÆRK III
Simon Roliggaard: "Lige om lidt kommer katastrofen. Lige om lidt eksploderer min far". Politiken, 28. januar 2017
Sofie Sørensen: "Familie om debutantforfatter: Det er usandt og for groft". Politiken, 9. februar 2017
Michelle From Hoxer: "Forfatter om autofiktion: Drop hensynet og skriv ærligt!" dr.dk, 2. august 2017
Julie Minnet Høgholm: "Hvor langt kan man som forfatter gå i skildringen af sine forældre?" Kristeligt Dagblad, 27. marts 2021

ANDET

Om miljøkarakteristik:
https://www.youtube.com/watch?v=L-6SioK_y5w&t=1029s

Om personkarakteristik:
https://www.youtube.com/watch?v=1MFCIUJuC7A&t=50s
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Danmark og danskhed

FORMÅL:

Formålet med dette forløb er at undersøge, hvordan Danmark og danskhed fremstilles i såvel ældre som nyere tekster. Eleverne skal kunne analysere forskelligartet materiale og anvende forskellige metoder. Endvidere skal de kunne indgå i en diskussion af, hvordan 1800-tallets nationalromantiske strømninger til stadighed kommer til udtryk i nutidige tekster.

STOFOMRÅDE:

Litteratur, medie og sprog

FOKUSPUNKTER:

Argumentation (rep.)
Diskursanalyse
Billedsprog, særligt metaforer
Romantikken - universalromantik, organismetanken, panteisme, nationalromantik

MATERIALE:

• Video: Elevrådsformand til Martin Henriksen: Vi er lige så danske som alle andre. Debatten DR2, 23. september 2016
• (https://www.dr.dk/nyheder/indland/video-elevraadsformand-til-martin-henriksen-vi-er-lige-saa-danske-som-alle-andre)
• Video: Lokale DF'ere: Det her er danskhed. TV2 Østjylland, 27. september 2016
• (https://www.tv2ostjylland.dk/aarhus/lokale-dfere-det-her-er-danskhed)
• Dansk Folkepartis valgvideo, 2007
• Pia Kjærsgaards tale ved Dansk Folkepartis årsmøde 2010
• Margrethe Vestagers tale ved Radikale Venstres årsmøde 2010
• Musikvideo: Pocahontas - Vindens farver
• (https://www.youtube.com/watch?v=BEedBuld76E)
• Adam Öehlenschläger: Der er et Yndigt land, 1819
• H. C. Andersen: Danmark, mit Fædreland, 1850
• Natasja: Gi' mig Danmark tilbage, 2007
• Nikoline: Danskhed, 2019
• H. C. Andersen: Klokken, 1845
• Irene Petersen: Danskhed er en moderne opfindelse. Videnskab.dk, 6. marts 2009

ANDET:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Romantik og romantisme VÆRK IV

FORMÅL

Formålet med dette forløb er, at eleverne opnår kendskab til romantikken som litterær periode. Vi fokuserer især på strømningen romantisme og eleverne skal kunne analysere litteratur fra perioden med særligt fokus på fortællerinstans, synsvinkel og komposition.

STOFOMRÅDE

Litteratur

FOKUSPUNKTER

Romantik - universalromantik, biedermeier, poetisk realisme og romantisme
Dobbeltgængermotiv
Fortæller og synsvinkel
Komposition

MATERIALE

• Emil Aarestrup: Angst + Nordexpeditionen + Til en veninde
• Grundtvig: Det er så yndigt at følges ad for to
• H. C. Andersen: Skyggen
• St. St. Blicher: Sildig opvågnen VÆRK IV

ANDET

Maleri: Martinus Rørbye - Kirurgen Christian Fenger med hustru og datter, 1829
Maleri: P. C. Skovgaard - Bøgeskov i maj. Motiv fra Iselingen, 1857.

Meddigtning/kreativ skrivning (Elises fjerde brev)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Den offentlige samtale

FORMÅL

I dette forløb undersøger vi, hvor den offentlige samtale foregår og hvad der karakteriserer den. Det er vores formål at undersøge den offentlige samtale ud fra et sprogligt perspektiv: Hvem taler og skriver, på hvilke måder og hvorfor? Og videre i et medieperspektiv: "Hvor" foregår den offentlige samtale i dag, under hvilke betingelser og med hvilke konsekvenser? Forløbets formål er således, at eleverne kan analysere forskelligartet materiale fra den offentlige samtale og at de kan indgå i en diskussion om sprog, betydning, magt og sociale medier.

FOKUSPUNKTER

Denotation
Konnotation
Ordvalgsargumenter og framing
Oplysningstiden
Censur og ytringsfrihed
Kommunikation/interaktion
Selvfremstilling og selviscenesættelse
Personligt brand og kommercialisering
Frontstage, backstage, middle region
FaceBook og Instagram
Habermas og den demokratiske samtale

MATERIALE

Pernille Vermund FaceBook-opslag 14. juli 2020
Magnus Pharao Hansen: Bag om Kæmpe Eskimo-debatten: Derfor er et ord ikke bare et ord. August, 2020
Silas Marker og Vincent F. Hendricks: Tre måder, vi taler forbi hinanden i 'krænkelsesdebatterne'. August, 2019
Gry Inger Reiter: 8 eksempler på at framing virker. Juni, 2017.
Oplysningstiden og 1700-tallets litteratur. Bakkemuseet: hvorgaargraensen.dk
Ludvig Holberg: Epistel 395
Ludvig Holberg: Tredje Levnedsbrev 469 + 563
Ludvig Holberg: Omend ikke ved tvang, men ved kloge ord (1744)
Knut Hamsun: Takketale ved Nobelprisoverrækkelsen (1920)
Sprog i brug. Afsnit om semantik og diskurs.
Sprog i sociale medier. Afsnit om sprogets funktioner + Sociale medier

ANDET
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Kriminallitteratur VÆRK V

FORMÅL

I dette forløb dykker vi ned i kriminallitteraturen. Eleverne skal lære, hvad der kendetegner krimigenren og de skal vide, hvordan genren har udviklet sig historisk. Endvidere skal de kunne analysere og fortolke materiale fra genren og de skal kunne indgå i en danskfaglig diskussion om, hvorfor mange læser krimier og hvorfor krimigenren i mange sammenhænge har været vurderet som "mindre fin" litteratur.

STOFOMRÅDE

Litteratur

FOKUSPUNKTER

Krimiens skabelon
Komposition
Den klassiske krimi
Den moderne krimi
Den postmoderne krimi

MATERIALE

• Arthur Conan Doyle: Skandale i Böhmen (uddrag) (1891)
• Jesper Stein: Gudinden (2016)
• Pia Juul: Befrielse (2020)
• TV: En kuffert fuld af bøger. Med Jesper Stein. DK4, september 2017
• Miriam Dalsgaard: Med forkærlighed for mord. Information, 16. april 2009
• Stina Ørregård Andersen: Krimien er på vej væk fra sit dårlige ry. Kristeligt Dagblad, 30 juni 2018

ANDET

Selvvalgt krimi (fra bruttoliste) VÆRK V
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Nyheder

FORMÅL

I dette forløb beskæftiger vi os med nyheder og avisjournalistik. Vi undersøger, hvordan forskellige avistyper formidler nyheder og formålet er, at eleverne kan analysere eksempler på avisjournalistik og forholde sig vurderende og kritisk til avisernes nyhedsdækning.

Vi vil også hæve blikket op over den konkrete nyhedsdækning og undersøge og diskutere Pierre Bourdieus bekymring: Mister de redaktionelle medier mere og mere indflydelse på den politiske meningsdannelse på bekostning af underholdning og drama?

FOKUSPUNKTER

Nyhedsstof og avistyper
Nyhedskriterier
Vægtning og vinkling
Nyhedskompasset og ’citizen journalism’
Avisens genrer, herunder særligt den fortællende nyhedsjournalistik
Nyhedstrekanten
Hey-You-See?-So
Journalistisk sprog

MATERIALE

Håndbog til dansk, s. 200-223
EkstraBladet: Syg mor fortryder: Forkælede sig selv med HPV-vaccine til 3500 kr. 5. august 2016
Berlingske: Stort norsk studie: HPV-vaccine er ikke skyld i træthedssyndrom. 27. juni 2017
Kim Faber: 'Frivilligt: Blod mod blod. Politiken, 24. april 2005
Michael Lund og Thomas Helsborg: Kæmper med mareridt og druk. EkstraBladet, 21. maj 2004

ANDET

Remediering: Omskriv af forbrydelse i krimi til nyhedshistorie (til TV, radio eller online nyhedsplatform)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Det moderne gennembrud

FORMÅL

I dette forløb undersøger vi skønlitteratur fra Det moderne gennembrud. Vi indkredser periodens væsentligste tanker og litterære tendenser med det formål, at eleverne kan analyse og fortolke tekster fra perioden med litteraturhistorisk indsigt og perspektiv.

FOKUSPUNKTER

Georg Brandes - litteratursyn, problemer til debat
Centrale temaer: Køn, klasse, kirke
Sædelighedsfejden
Social indignation
Naturalisme
Herman Bang: stille eksistenser, impressionisme

MATERIALE

Det moderne gennembrud #MeToo
Georg Brandes: Indledningsforelæsning til Hovedstrømninger (uddrag)
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette
Herman Bang: Pernille + Foran Alteret

ANDET

Film: Hysteria (2010)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Litterære metoder

FORMÅL

Formålet er, at eleverne lærer, at forskellige tilgange til tekster vil resultere i forskellige fortolkninger. Det er en pointe i forløbet, at vi i danskfaget i praksis ofte vil gå metodepluralistisk til værks.

FOKUSPUNKTER

Ideologikritisk læsning
Nykritisk læsning
Psykoanalytisk læsning
Strukturalistisk læsning
Biografisk læsning
Feministisk læsning
Om folkeviser

MATERIALE

Elverskud (folkevise)
Charlotte Weitze: Villy
Vita Andersen: Hun ser godt ud
Overblik over pensum: tekster og ideologikritik

ANDET
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Kortfilm

FORMÅL

Formålet med dette forløb er, at eleverne tilegner sig viden om kortfilmens karakteristika som genre og at de kan anvende denne viden sammen med viden om filmiske virkemidler og dramaturgi i en analyse og fortolkning af kortfilm. Desuden skal eleverne kunne indgå i en faglig diskussion og vurdering af kortfilmene ud fra Richard Raskins 7 parametre.

FOKUSPUNKTER

Raskins 7 parametre
Filmiske virkemidler
Dramaturgi

MATERIALE

'Filmiske virkemidler og dramaturgi. Filmanalyse i dankfaget'. Fra Nyborg Gymnasium

'Kortfilm'. Fra dr.dk/kortfilm (Richard Raskin: Dansk novellefilm, 1998)

Raskins 7 parametre - fra Odense FilmFestival: https://filmfestival.dk/off-aaret-rundt/med-skolen-i-biografen/de-7-parametre/

Kortfilm:

Små søte kaker
Vildmand
Sønnens navn
Trekanter af lykke
Life is a bitch

ANDET
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Sprog og samtale - i fakta og fiktion VÆRK VI

FORMÅL

Eleverne skal i dette forløb undersøge sprogets karakteristika og funktion i både fakta- og fiktionstekster. Vi skal således undersøge, hvad der får samtaler til at fungere eller ikke fungere i det virkelige liv, og vi skal analysere og fortolke litteratur (noveller og drama), hvor samtalen spiller en central rolle.

FOKUSPUNKTER

Kommunikationsanalyse, kommunikationssituation
Turtagning, gambitter og god dialogskik
Sproghandlinger
Samarbejdsprincippet og det underforståede
Høflighedsprincippet
Facework og ansigtstruende handlinger (og dæmpning)
Undertekst

MATERIALE

Anne Grethe Bjarup Riis og Susanne Møller - interview i Go'morgen Danmark (februar, 2011)
https://www.youtube.com/watch?v=rU1_AaC-EiA

Helle Helle: Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark (Biler og dyr, 2000)

Helle Helle: Køreplaner (Rester, 1996)

August Strindberg: Den Starkare (1890)

ANDET
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 1900-tallets litteratur

FORMÅL

I dette forløb skal eleverne tilegne sig viden om en række forskellige stilretninger og strømninger i 1900-tallets litteratur frem til 1980'erne. Eleverne skal kunne anvende denne viden i deres analyse og fortolkning af både noveller og digte, og de skal således kunne perspektivere tekstmaterialet til dansk litteraturhistorie.

FOKUSPUNKTER

Realisme/modernisme
Socialrealisme
Psykologisk realisme
Nyrealisme
Tidlig modernisme - ekspressionisme
Hereticamodernisme
60'er-modernisme


MATERIALE

Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station
Tom Kristensen: Nat i Berlin
Thit Jensen: Hr. Berger er Søvnløs
Martin A. Hansen: Agerhønen
Peter Seeberg: Hjulet
Tove Ditlevsen: Aften
Vita Andersen: Fredag, Lørdag, Søndag

ANDET
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer