Holdet 2022 id/yz/4 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Isabella Mosholt Søgaard Koefoed, Kasper Munch Pedersen, Line Birch Overby, Lisbeth Tuxen, Niels Ellekær Fuchs, Søren Pedersen
Hold 2022 id/yz/4 (1g id/yz/4, 2g id/yz/4, 3g id/yz/4)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 GRUNDFORLØB
Titel 2 Basket, Fitness, Opvarmning
Titel 3 VOLLEYBALL (piger)
Titel 4 Pardans + Les Lanciers (2y)
Titel 5 Rytmisk og redskabsgymnastik
Titel 6 VOLLEYBALL (drenge 2)
Titel 7 Atletik og træningsprojekt
Titel 8 Biptest + idrætsprojekt
Titel 9 HIPHOP + Break dance
Titel 10 Fodbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 GRUNDFORLØB

Formål med grundforløbet:
Præsentation af regler
Præsentation af skolens rammer (herunder lokale steder tæt på vi bruger i UV)
Præsentation af Idræt-C (nu med eksamen)
Præsentation af hvad vi bedømmer på
Elever skal arbejde med de tre færdighedsområder
Fokus på samarbejde(oplæg fra ledelsen)
Fokus på alsidige bevægelsesformer

Rammer:
Fælles start på trappen, fælles opvarmning og fælles afslutning hver gang


1. (Intro)
Intro til idræt (plus intro til fitness lokalerne)
Præsentation af Grundforløsbprogram
Stjerneløb udendørs
Afslutning

Formål:
- Introduktion til faget
- Idrætshæfte uploades og som lektie (skal skrives til som punktform)
- Samarbejde
- Kreativitet
- Ansvar
- Fysisk aktivitet

2. (Boldspil)
Boldbasis: Intro til spilhjulet, småspil fx partibold, intro til de forskellige bolde/frisbee. Samme spil med forskellige bolde: Fodbold, volley, Rugby, frisbee, basket.

Formål:
Bevægelse med/uden bold
- Begreber som mandsopdækning præsenteres
- Samarbejde i holdspil
- Boldens påvirkning af spillet

3. (Boldspil)
Inddragelse af spilhjul igen, taktiske begreber som introduceres via et boldspil
Formål:
- Arbejde videre med formål fra 2.time
- Zone/personligt forsvar??
- Bredde/dybde
- Bandespil

4. (Klassiske og nye idrætter)
Fitness, parøvelser (kamplege), CrossFit, øvelser med madrasser (stafet), cirkeltræning i kredsløbsmaskiner.
Formål:
- Samarbejde
- Styrke
- Den spændte krop
- Kropsbevidsthed
- Regler i fitness


5. (Klassiske og nye idrætter)
Eksempelvis:  Akrobatik, atletik(3 stationer)
Formål:
- Samarbejde
- Kropskontakt
- Mod
- Styrke
- Den spændte krop
- Kropsbevidsthed


6. (Bevægelse til musik)
Dans: intro til musik, introtrin, eks. polka, tid til at fremvise for klassen/holdet.
Formål:
- Takttælling
- Musikforståelse
- Samarbejde
- rytme

7. (Bevægelse til musik)
Intro til musik, introtrin,
Intro til lancier
Formål:
- Arbejde med rytme, takter og bevægelse til musik
- Evt. Fremvisning af miniserie for resten af holdet


Materialer & Teori:
Præsentation af spillehjul
Præsentation af idrætsregler & fitnessregler på ØG
Takttællingsteori
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Basket, Fitness, Opvarmning

Fitness/Grundtræning

Formålet med forløbet er at eleverne skal stifte bekendtskab med et udpluk af de aktiviteter som ’fitness’ kan indeholde, træningsprincipper og introduceres til en basal fysiologisk viden om de effekter som fitness har på kroppen.
Eleverne introduceres til romaskine, løbebånd, crosstrainer og cykel. De introduceres ligeledes til kickboksning som fitness, step aerobic og styrketræning. Særligt cirkeltræning som træningsform anvendes til styrketræning.

Forløbet bidrager til følgende faglige mål for idrætsfaget:
̶  gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner (eleverne får både praktisk og teoretisk kendskab til kredsløbstræning af forskellig art samt forskellige former for styrketræning)
̶ opnå kropsbevidsthed (brug af forskellige kredsløbsmaskiner, anvendelse af Borg-skalaen, hurtig og langsom bevægelse i styrketræning samt generel god kropslig teknik under træning
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer (med fokus på instruktørrollen over for deres kammerater, når de skal gennemføre egne programmer)
̶ kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden

Forløbet falder under fagets kernestof på følgende områder:
̶ aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
̶ grundlæggende principper for træning
̶ basale natur- og sundhedsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner

Pensum for forløbet er 10 sider om kredsløbstræning og 13 sider om styrketræning fra ’Fitness- og styrketræning’ af Marina Aagaard. Pensummet skal dog ikke nødvendigvis tælles fuldt som 23 sider, da der er en del ekstra information til de træningsinteresserede elever, som der ikke har været fokus på i undervisningen. De vigtige begreber fra pensum, som eleverne skal kende, er:
- Fysiologiske tilpasninger og fordele ved kredsløbs- og styrketræning
- Forskellen på aerob og anaerob træning
- Forskellen på kontinuerlig og intervaltræning
- Fordele og ulemper samt træningsprincipper for intervaltræning
- Borgskalaen og dens anvendelse
- Hensigtmæssig teknik på løbebånd, crosstrainer, motionscykel og romaskine
- Fordele ved og kendskab til udførelse af et stepprogram
- Koncentrisk, excentrisk og isometrisk muskelkontraktion
- Formål med og opbygning af styrketræning med fokus på hhv. udholdenhed, maksimal styrke, eksplosivitet og hypertrofi/vækst. Her er der fokus på belastningen (ud fra RM-begrebet) og pauserne især.
- God og skadesforebyggende teknik under styrketræning samt brug af vejrtrækningen.

Pensum ligger elektronisk under holdets dokumentmappe i Lectio
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Opvarmningsprogrammer:
I perioden med opvarmningsprogrammer lærer eleverne om forhold mellem musik og bevægelse og at bevæge sig rytmisk til musikken. Der fokuseres på teorien bag opvarmningen, opbygning af et konkret program, herunder progression, musikvalg, takttælling, øvelsesvalg, eventuelle temaer m.v. Det vægtes højt, at eleverne kan følge rytmen i musikken og bruger det i deres program.
Eleverne forevises et typisk program, herefter skal de selv fremføre et program for resten af holdet.
Læst teori: https://www.bodylab.dk/shop/opvarmning-hvordan-og-1960c1.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 32,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Pardans + Les Lanciers (2y)


Fokus i dette forløb har været på pardansens karakteristika, rytme/takttælling, føring, kropsholdning/tyngdepunkt, trin/variationer, fysiologi.


Standarddans:  engelsk vals (begge klasser)


Latinamerikanske danse: cha-cha-cha (kun y-klassen) og jive (begge klasser)


I Les Lanciers har eleverne danset alle 5 ture (dog med en Øregård-version i nogle af turene). Les Lanciers er ikke opgivet til eksamen.


Eleverne har læst s. 24-29 + s. 32-32 i Grundbog i idræt C (disse sider er kun y-klassen)

+

Yubio 1302-3+1309 (z-klassen)

+

Labansbevægelseslære s. 1262-1265 i Yubio (alle)





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Rytmisk og redskabsgymnastik


Fokus i det rytmiske gymnastikforløb har været koreografi, rytme/takttælling og stil/kropsholdning.

Pigerne har lavet en typisk pigegymnastikserie med dansepræget koreografi tilsat spring og mere gymnastikprægede bevægelsesmønstre.

Drengene har lavet en typisk drengegymnastikserie med et mix af dansekoreografi tilsat styrkemomenter (håndstand + push-ups)




Fokus i redskabsgymnastikforløbet har været...


Følgende teori er læst: Yubio s. 1044-1048 om gymnastikkensregler, ide og organisering + s. 1262-1265 om Labans bevægelseslære og s. 14-23 i "Grundbog i idræt C"




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 VOLLEYBALL (drenge 2)


Fokus i dette forløb har været spillets historie og organisation, regelsæt, slag (fingerslag, baggerslag, underhåndsserv, smash) og spilforståelse.

Følgende sider i Yubio er læst:

572-579

581 - 587
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Atletik og træningsprojekt

Fokus i dette forløb har været på teknikken og fysiologien inden for disciplinerne spydkast, højdespring, mellemdistanceløb (piger: 3km / drenge 5km), og kuglestød.

Træningsprojektet kørte sideløbende og startede og sluttede med en bip-test og en rapport om resultaterne, træningen og den fysiologiske baggrund. Pensum til træningsprojektet er afsnit 3.1-3.4 i Yubio side 67-77 i 2022-udgaven. Dertil var en præsentation med arbejdsopgaver i undervisningen. Præsentationen ligger under holdets dokumenter og indeholder primært figurer fra bogen, men også resultater fra enkelte studier vedrørende intervaltræningseffekt på kondital.
Udvalgte nøgleord fra teorien til træningsprojektet er: kondital, maksimal iltoptagelse, superkompensation, intervaltræning og kontinuerlig træning, arbejdets 3 faser, opvarmning.


Følgende sider i Yubio er læst i forbindelse med atletikdisciplinerne:

s. 897-899

s. 904-907

s. 885-887

s. 900-902

Derudover er videoer om de forskellige discipliner blevet vist og gennemgået, disse er vedhæftet på modulerne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Biptest + idrætsprojekt


Idrætsprojektet for 3yz har taget udgangspunkt i en biptest, og efterfølgende har eleverne selvtrænet i 8 uger for at forbedre det kondital, som det indledende test viste, de havde. Fokus i forløbet og projektet har været aerob energiomsætning, iltoptagelse, træning af kredsløbskondition etc.

Følgende teori er anvendt:

Yubio s. 196 + ...
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 HIPHOP + Break dance


Forløbet har været delt i to: en koreografisk baseret hiphop dansedel samt en break dance del.


Pigerne har i hiphop dansedelen arbejdet med en "girlie-style" inspireret koreografi med fokus på rytme, takttælling, kropskontrol, stil/udtryk, attitude, variationer og freestyle.

Drengene har arbejdet med en mere maskulin og hiphop-præget koreografi med samme fokus som pigerne.

Ud fra videoer har eleverne skullet sætte selvvalgte taktstykker på den allerede gennemgåede koreografi og således sammensætte deres egen del til den oprindelige dans.

I breakdancedelen har vi arbejdet tilbagevendende med top rocks variationer og med floor work. Floor work har både været dynamisk i form af 3-step, 6-step og "KP-kick" såvel som statisk i freezes. Flere af teknikkerne kan repeteres via videoklip fra modul 3+4 19/12 2024.
Der er fokus på
1) at kunne udføre trinnet med bevægelseskvalitet. Floor work kan kræve noget smidighed og styrke blot at udføre. Fokus har desuden været på ikke at ende på hæl og håndrod på tværs af teknikker
2) At kunne udføre det i takt til hip hop musik 100-120 bpm

Teori: Yubio s. 1331-1334 om hiphoppens historie + videoer + kopi om hhv. pige- og drengestilen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Fodbold


Fokus i fodboldforløbet har i den teoretiske del været regler, ide, organisering og holdpsykologi. I den praktiske del: inderside spark, halvtliggende vristspark, driblinger, afleveringer, samspil, overlap og bandespil, personopdækning, finter etc.

Vedrørende holdpsykologi har basis været afsnit 5.3 side 136-143 i Yubio 2022-2025.


Følgende sider i Yubio har været læst og gennemgået desuden:

s. 494-500

s. 502-503

s. 506-509

s. 514

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer