Øregård Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Øregård Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 SP/1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Øregård Gymnasium
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Maria Mette Dalsgaard, Mette Møller Skovbjerg Munch
Hold
2022 SP/1 (
1g SP/1
,
2g SP/1
,
3g SP/1
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Introducción
Titel 2
Introducción II
Titel 3
Chile Mi País Imaginario
Titel 4
Los jóvenes en España
Titel 5
Narcocultura. Las mulas EXAMEN
Titel 6
Hacer intercambio en Dinamarca
Titel 7
Nicaragua. Los niños de la calle EXAMEN
Titel 8
La migración EXAMEN
Titel 9
España - antes y ahora
Titel 10
Cataluña y el separatismo catalán EXAMEN
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Introducción
FORMÅL
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til det spanske sprog og den spansktalende verden.
FOKUSPUNKTER
Tallene 0-100
Præsentere sig selv og andre, herunder familie
Personbeskrivelse - karakter, udseende, beklædning
Arbejde og professioner
Grammatik
Præsens, regelmæssige verber
Verberne ser, estar, tener samt hay
Artikler og genitiv
Substantiver og adjektiver
MATERIALE
Tekst:
Uddrag fra
- Envivo (...)
- Caminando
- Mi vida buena
- El sur
Supplerende stof:
Sange:
Gente de Zone -
Serie:
Élite (2018). Sæson 1, episode 1.
Videoer:
Bøjning af regelmæssige verber:
https://www.youtube.com/watch?v=IU6NzEXmz7s&t=112s
El verbo tener:
https://www.youtube.com/watch?v=ilkeyaxw02Y&t=12s
Aprender español: El abecedario (nivel básico):
https://www.youtube.com/watch?v=omT8BhS5RkIEl
abecedario o alfabeto en español
Los Artículos Definidos en Español: Reglas y Ejemplos:
https://www.youtube.com/watch?v=R1sImPZlGdE
Øvelser fra www.Profedele.es
El abecedario o alfabeto en español: https://www.profedeele.es/actividad/abecedario-alfabeto-espanol/
Indhold
Kernestof:
Se og lyt til følgende video: Aprender español: El abecedario (nivel básico)
Anvendes i timen, NB ikke lektie
Læs side 4-5 I jeres kompendium. Først en lille tekst, og derefter lidt grammatik.
Læs og øv dig på tallene fra 0-20 s. 8
spansk for begyndere online oevelser.asp
Læs om om bestemt/ubestemt artikel både i singularis/pluralis på spansk s. 21 i jeres kompendium
Se følgende video og indsæt de rigtige artikler i følgende opgave i ELEVFEEDBACK
____ libros - bøgerne
El artículo definido e indefinido
Læs følgende dokument og se videoen i dokumentet. Lav følgende opgave og upload i elevfeedback
Hay på spansk.docx
Se følgende video om nutidsverber på spansk ift. hvordan de bøjes
Vi skal arbejde med følgende dokument i timen
Læs om adjektiver/tillægsord på spansk s. 32-33 i jeres kompendium.
I skal lave alle øvelserne på s. 49 i jeres kompendium om adjektiver. Upload i elevfeedback ved at tage et billede af jeres opgaver. NB. husk at ordbogen.com KUN er tilladt som ordbog og andre ikke er tilladt!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Introducción II
FORMÅL
Vi arbejder videre med introduktion til det spanske sprog og den spansktalende verden.
FOKUSPUNKTER
Personbeskrivelse
Billedbeskrivelse
El deporte
El trabajo
La comida(s en España)
MATERIALE
Buena idea, kap. 19
Viva la vida: Una carta de Tarragona + El día a día de una camarera
La casa de papel. Álex Pina, 2017. Sæson 1, episode 1
Indhold
Kernestof:
Hola a tod@s. Me llamo Mette y soy vuestra profesora de español - jeg glæder mig meget til at møde jer! Til dagens time er der ingen lektier.
estar ejercicios.html
Tak for en god time i onsdags! Medbring jeres kompendier, noget at skrive med - og husk: atención y silencio.
Slange sep okt.pdf
Til i dag SKAL I kunne bøje de to verber SER og TENER udenad - altså helt uden at kigge i noter! :-) Et lille tip: Øv dem 1 minut hver dag og sig bøjningen højt. Hvis I vil have hjælp til at tjekke jeres udtale, så se videoerne via link.
Verbo TENER en Español. Nivel Básico. Aprender Español. Gramática.
Verbo SER en español. Nivel básico.
Slange 1g sep okt.pdf Revideret slange vedhæftet
Kom til tiden, vi fortsætter med Élite lige når det ringer.
E_lite nivel 1.pdf
I får halvdelen af timen til at færdiggøre/øve jeres fremlæggelser om Élite og de forskellige karakterer. Husk, det er fremlæggelser uden noter. Aftal i gruppen, hvor meget I skal have forberedt hjemmefra. Opgaven er vedhæftet.E_lite nivel 1.pdf
Ingen lektier
Fortsæt med øvelserne om genitiv i kompendiet, side 47-48. Du skal som minimum have lavet øvelse 17+18 - øvelse 19 er frivillig.
Find PDF'en fra sidste lektion 'La ropa y los colores' (tøj og farver). Øv farverne og tøjgloserne udenad (brug evt. link til video, så du kan træne udtale) og fortæl, hvad pigerne på sidste slide har på. Aprender los colores en español, aprender es
Las profesiones Indsæt den korrekte profession.docx
Se de første 4 min. og 30 sekunder af denne video mindst to gange og tjek selv din viden bagefter: Hvordan siger man 21, 32, 43, 54, 65, 76, 87, 98, 99 og 100 på spansk? Aprender español: Los números del 0 al 100 (nivel básico)
Slange spansk november.docx
Coffee Break Spanish Jobs (Episode 7).docx
Færdiggør opgaven fra sidste time (podcast om arbejde på spansk). Vedhæftet her.Coffee Break Spanish Jobs (Episode 7).docx
Løs opgave E og F, side 56 i kompendiet. Hvis du har brug for hjælp, kan du se på PDF'en fra sidste time, hvordan de regelmæssige verber bøjes. Eller du kan synge verbesangen igen :-)
1. Lav Ejercicio B + C på arket om gustar fra sidste time. 2. Husk din afleveringsopgave (Mi familia - rettet - på papir).
Lyt til de to små sange om verbet 'ir' og tjek, at du kan bøjningen udenad - uden noter. OBS! I den ene video mangler 2. person pluralis, altså vais. Prøv om du kan google dig frem til en forklaring på dette.
The Verb IR (to go)
The "Ir" Song - Spanish
Hola a tod@s. Det er længe - alt for længe! - siden, vi har haft spansk. Som lektie skal I løse vedhæftede opgave + færdiggøre opgave 1+2, side 2 i kompendiet. Vi ses på Teams kl. 10.30 :-) Las comidas en España lav selv vocabulario.docx
To lektier: 1. Læs afsnittene ¿Qué meriendan? og ¿Qué toman a la cena?, kompendiet side 5. Find (på dansk) 1-2 informationer om spaniernes mellemmåltider og aftensmad. 2. Lav en illustration over begreberne mañana, tarde, noche og madrugada (se PDF f
Hola a tod@s. Jeg håber, at I er kommet godt, festligt og sikkert ind i det nye år Jeg glæder mig meget til at se jer igen :-)
Medbring kompendiet fra i onsdags.
Denne time begynder 13.25.
I bedes sætte jer i slangen :-) Slange december januar 1g spansk.docx
Vi mødes i lokale 812.
Færdiggør øvelsen om præpositioner og sammensatte præpositioner. Husk at medbringe kompendiet. Las preposiciones de lugar øvelse.docx
Facit øvelse med præpositioner.png
Opg 10 med farver.png
Ord og vendinger til billedbskrivelse samt gloseøvelse.pdf
Gloseøvelser til billedbeskrivelse.docx
Færdiggør øvelsen med gloser fra fredag (gloser til billedbeskrivelse). Dokumenterne er vedhæftet (igen). Ord og vendinger til billedbskrivelse samt gloseøvelse.pdf Gloseøvelser til billedbeskrivelse.docx
El tiempo.docx
Færdiggør opgaverne om 'El tiempo' (vejret). El tiempo opgave.docx
Læs min besked på Lectio vedr. ekskursion - og medbring høretelefoner :-)
Billedbeskrivelse intro 1g.mp4
Færdiggør besvarelsen af vores billedbeskrivelse fra sidst Descripción de imagenes foto baloncesto.docx Husk, vores video ligger i Teams.
To lektier: 1) Vær klar med en besvarelse af La casa de papel-opgaven (tre personer/tre byer). Mister du dit ark, så printer du et nyt, udfylder det og medbringer det til timen. 2) Læs min feedback til opgaven 'Cómo es un día de trabajo?' grundigt ig
Medbring kompendiet. Vi tager hul på den næste afleveringsopgave, som I får noget tid til at lave.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 35
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Chile Mi País Imaginario
FORMÅL
Forløbet tager udgangspunkt i dokumentaren 'Mi País Imaginario og dermed folkeoprøret i Chile i 2019. Eleverne skal således opnå viden om Chiles politiske, økonomiske og sociale situation i 2019 og også have et basalt kendskab til landets historie (1900-tallet).
Sprogligt forventes eleverne at kunne beskrive fiktive karakterer i en film, herunder deres politiske ståsted og klassetilhørsforhold.
FOKUSPUNKTER
Chile - un país sudamericano
Machuca - personajes diferentes
Grammatik: refleksive verber, diftongerende verber
MATERIALE
Mi País Imaginario. Patricio Guzmán, 2022.
Performance colectivo Las Tesis "Un violador en tu camino" - tekst + musikvideo
https://www.youtube.com/watch?v=aB7r6hdo3W4
Machuca. Andrés Wood, 2004.
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier til i dag :-)
Ekskursion med spansk Folkeoprør i Chile.docx
Forberedelse til ekskursion i spansk.docx
Besvar følgende spørgsmål om dokumentaren 'Mi país imaginario' og læg din besvarelse i Elevfeedback.
Færdiggør din beskrivelse af enten Gonzalo eller Pedro (se vedhæftet)
1g spansk slange marts april.docx
Se videoen på Teams (under Kanalen 'Generel' -> Filer) om diftongerende verber som forberedelse til vores prøve i dag. I bør også læse op via vores PDF 'Intro til diftong'.
Medbring høretelefoner
A1 Mi casa.html
Der er stor opbakning til et afsluttende salsaarrangement, så overfør 60 kr. til 30380245, por favor :-)
[Medbring kompendiet 'Español 3'.] Færdiggør opgaverne fra sidst og medbring arket (Rutinas diarias).
Udendørs pointdyst spansk.pdf
Medbring kompendiet 'Español 3'. Vi tager hul på årets sidste afleveringsopgave.
[Medbring kompendiet Español 3] Genlæs teksten om Julia, side 12-13 i kompendiet OG læs vores PDF fra timen igennem - altså den med spørgsmål til teksten (og svar).
Perfektumopgave nem.docx
Færdiggør opgaven om perfektum (ligger på modulet onsdag d. 3/5).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Los jóvenes en España
FORMÅL
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kendskab til udvalgte elementer i den spanske ungdomskultur. De skal således opnå et specifikt ordforråd, der gør dem i stand til på et nogenlunde flydende spansk at kunne samtale om emnet.
Eleverne skal kunne fortælle, hvad unge i Spanien bruger deres fritid på og de skal kunne inddrage dem selv i denne sammenhæng. De skal kunne forklare, hvad 'el botellón' er og redegøre for fordele og ulemper herved. Endvidere skal de kunne tale om emnet 'at flytte hjemmefra' og også i denne sammenhæng inddrage dem selv.
FOKUSPUNKTER
El tiempo libre
El botellón
Independizarse
Grammatik: ir a + infinitiv, perfektum, refleksive verber, verber som gustar
MATERIALE
Cámara, Noemí: ‘¿Cómo se divierten los jóvenes españoles?’ I: Los jóvenes españoles. Difusión, 2012. Side 23, 25, 27
Christensen, Grethe Abildgaard og Madsen, Lone:’ Introduktion til El Botellón’ I: ¡Fiestas!, Systime, 2007. Side 78
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: España en la calle. Gyldendal, 2019, side 16, 18
‘Derecho a techo’. I: Buena Idea 2 (på dansk ved Hanne Petersen), L&R Uddannelse, 2007, side 18
Kortfilm: En la azotea + El inicio de Fabrizio
(Anna? Francisco?)
Indhold
Kernestof:
Hola a tod@s. Jeg håber, I har haft en dejlig sommerferie, og at I ikke har glemt alt fra sidste år :-) Ingen lektier til i dag.
Husk at returnere jeres rettede afleveringsopgave: Una carta (kun dem, der lavede den sidste skoleår). Ellers ingen lektier. Vi tager hul på jeres afleveringsopgave om 'las vacaciones' og så skal I i grupper tale med mig om netop dette emne.
Después de las vacaciones Busca a alguien.docx
Øv dig grundigt på gloserne palabras claves, "side 0" i det nye kompendium. Du skal både kunne dem fra dansk til spansk og omvendt.
Opgave Cómo se divierten los jóvenes españoles.docx
Færdiggør som minimum den obligatoriske del af opgaven til teksten '¿Cómo se divierten los jóvenes españoles?' (vedhæftet). Gloser findes i kompendiet, side 1.Opgave Cómo se divierten los jóvenes españoles.docx
Spansk 2g ekstraopgave.docx
Vi arbejder videre med '¿Cómo se divierten los jóvenes españoles?'. Genlæs dine svar til opgaven, så du kan huske teksten. Og hvis du ikke har 110 % (!) styr på, hvordan man bøjer regelmæssige verber i præsens (nutid), så skal du få øvet dig på endel
Opgave til botellón NY.docx
Vær klar med minimum 3 sætninger til de vedhæftede spørgsmål - mundtligt og uden noter! :-) Brug PDF'en fra sidste gang som hjælp. Husk den fysiske udgave af afleveringsopgaven 'La prima de Chile'!
Færdiggør opgaven til sidst: Én sætning på dansk til hvert afsnit i teksten 'Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo', side 11 i kompendiet (kun til og med "dice Cristina y todos se ríen.")
El botellón los verbos opgave.docx
Færdiggør opgaven om botellón-verber fra sidst (vedhæftet lektionen 15/9)
I forventes at bruge ca. 60 minutter som forberedelse til denne test. Se vedhæfte ark med guide til forberedelse + info om hjælpemidler. Følg link til video om billedbeskrivelse.
Forberedelse til test el botellón.docx
Video om billedbeskrivelse
ESTAR + GERUNDIO
estar + gerundio
Bøj verbet independizarse (= regelmæssigt AR-verbum, men refleksivt). Du skal kunne det udenad. Slå evt. bøjningen op på ordbogen.com.
Lav opgave 6 til teksten om Anna (= opgaven om fritidsaktiviteter, herunder en liste med infinitiv). Medbring jeres kompendier.
Medbring jeres ark med opgaver/spørgsmål til teksten om Anna. Og medbring jeres kompendium. Ellers ingen lektier.
Genlæs teksten om Anna og sørg for, at du kan svare på spørgsmålene fra quiz og byt onsdag. Du kan finde en PDF med spørgsmålene under Dokumenter. Husk også at skrive til mig (besked i Lectio), hvis du har behov for en evalueringssamtale.
Øv dig på de såkaldte "trædesten", som vi skal bruge i vores tekstpræsentation til den mundtlige årsprøve (se vedhæftet skærmbillede).
Vi skal samle op på teksten om Francisco samt gustar-øvelsen fra onsdag. Det er et krav, at man har opgaverne med og har lavet dem (hvis man altså var der onsdag). Var man der ikke onsdag, bedes man se video om gustar (følg link).
Husk at medbringe jeres kompendier.
Medbring høretelefoner. Læs desuden vedhæftede ark om verbalperifraser. Og endelig: Få en til at tjekke, at du kan bøjningen af de uregelmæssige verber tener og ir udenad. Se herunder:
Verbalperifraser tener que hay que.docx
Nødvendighed tener que infinitiv 2g.docx
Afsnit
En la azotea Antes de ver la película.docx
En la azotea Después de ver la película.docx
Færdiggør opgave 3 til kortfilmen 'En la azotea', hvis du ikke er blevet færdig med den. Hvis du er færdig med opgave 3, skal du færdiggøre opgave 4 :-)
Samme lektie som til i onsdags: Færdiggør opgave 3 til kortfilmen 'En la azotea', hvis du ikke er blevet færdig med den. Hvis du er færdig med opgave 3, skal du færdiggøre opgave 4 :-)
Juleafslutning! Medbring en pakke til max. 20 kr., som er meget, meget flot pakket ind. Feliz navidad...
El inicio de Fabrizio MM.docx
Forbered en mundtlig præsentation af jeres billede fra kortfilmen: Ingen noteark eller andre hjælpemidler under præsentationen :-) OBS! I fremlægger i grupper for mig - ikke for hele klassen.
Test i udvidet præsens, perfektum og nær fremtid (som sidste afleveringsopgave). Færdiggør opgaven 'Día de clase' fra fredag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 44
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Narcocultura. Las mulas EXAMEN
FORMÅL
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kendskab til en bestemt social problemstilling i Colombia, nemlig fænomenet 'mulas', og at de på et simpelt og nogenlunde flydende spansk kan formulere sig om emnet. Endvidere er det formålet, at eleverne træner deres evne til på spansk at gengive et fiktivt værks handling og gøre rede for værkets centrale personer og temaer. Der lægges således vægt på elevernes evne til at beskrive og redegøre.
Grammatisk vil der være fokus på forskellen mellem muy/mucho og på verbaltiderne præsens, udvidet præsens, perfektum og nær fremtid.
FOKUSPUNKTER
Colombia - Un país sudamericano
Las mulas
MATERIALE
Marston, Joshua: María, llena eres de gracia. HBO Films, 2004 (9 sider)
’Mario de Colombia’ i: Mikkelsen, Ole Nicolaj og Riismøller, Pablo (red.): La identidad contrastada. Gyldendal, 2013. Side 22-33 (12 sider)
El cartel de la película María, llena eres de gracia (1 side)
Kulak, Ewa: Mulas: ’Correos humanos de la droga’ (uddrag)
http://www.search-document.com/doc/4/3/droga.html
(09.10.2013)) (3 sider)
Dokumentar: Kokainens pris, del 5 + 6, DR2 6. + 13. oktober 2014 (5 sider)
Indhold
Kernestof:
Lav side 1 i det nye kompendium: Du skal oversætte de spanske sætninger til dansk og formulere spørgsmål på spansk - husk at bruge spørgeordene vi repeterede sidst. Se evt. vedhæftede fil.Spørgeord spansk.jpeg
Lav opgaven på side 2 i det nye kompendium (Narcocultura). Læg mærke til instruktionen: Hvis der er understregning, skal du rette en fejl. Hvis der er markering med fed, skal du vælge den korrekte løsning.
Vigtigt: Medbring jeres mind map fra sidst. Derudover bedes I øve gloserne på side 15 grundigt - de skal bruges til at træne mundtlighed :-)
Genlæs opgaveformuleringen til El orfanato (vedhæftet), så du har styr på, hvad der skal ske, når filmen slutter. Vi mødes i 812.
I skal være klar med jeres mundtlige præsentationer af El orfanato. Se vedhæftede fil - den viser, hvad der bliver vist på tavlen under præsentationen. Derudover ingen hjælpemidler :-) Husk, hele gruppen hæfter for hele præsentationen.
Alle grupper skal være klar til at læse deres del af Mario-teksten højt (side 8-11) + give et referat på dansk. Alle gruppens medlemmer hæfter for hele den del, som gruppen har arbejdet med.
Husk at møde til 6. modul!! Arbejde selv med afleveringsopgaven Un día en la vida de un enamorado. Når lektionen slutter, lægger I jeres foreløbige produkt (altså et udkast) i Elevfeedback. Ud fra Elevfeedback fører jeg fravær.
Genlæs teksten om Mario. I dag skal vi tale om den 😃
Se på side 18 i kompendiet: Øv en mundtlig præsentation af Mario - enten opgave A (obligatorisk) eller opgave A + B (B er så ekstra). Husk rent faktisk at øøøøve dig - du skal kunne præsentere Mario uden noter :-)
Færdiggør opgaven 'María, llena eres de gracia 2', side 19 i kompendiet. Du skal kunne oversætte sætningerne til dansk.
Lav opgave 3, side 20 i kompendiet. Der er ikke ét facit, men forskellige måder, hvorpå du kan afslutte sætningerne.
Bøj verberne establecerse (refleksivt), irse (uregelmæssigt og refleksivt) og volver (diftong o -> ue) i præsens. Medbring lektien på papir - det skal bruges i en skriveøvelse uden computer. Brug ordbogen.com hvis du har brug for hjælp til bøjningen.
Vi prøver igen med en skriveøvelse, denne gang forhåbentligt med lidt flere elever. Bøj verberne establecerse (refleksivt), irse (uregelmæssigt og refleksivt) og volver (diftong o -> ue) i præsens. Medbring lektien på papir - det skal bruges i en skr
Færdiggør den sidste øvelse om pronominer (ark udleveret i sidste time). Sørg for at medbringe kompendium + ark fra sidst.
Øv gloserne på side 22 i kompendiet. Det er vigtigt, at du øver dem "med lyd på" (altså: tal højt) og både spansk-dansk og dansk-spansk. Få gerne en anden til at teste dig, særligt dansk-spansk.
Øv dig på spørgsmålene til teksten Mulas: correos humanos de la droga. Du skal kunne svare på spørgsmålene mundtligt og uden noter. Brug PDF fra sidst til at øve dig. Spørgsmålene er vedhæftet her.Spørgsmål til Mulas correos humanos de la droga.docx
El Clima en Español (A1/A2)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Hacer intercambio en Dinamarca
FORMÅL
I dette forløb arbejder vi med emnet udvekslingsophold og i den forbindelse spørgsmål om kultur og sædvane og hvilken rolle sprog spiller i en globaliseret verden.
FOKUSPUNKTER
Hacer intercambio
La cultura española y la cultura danesa
La vida cotidiana en Dinamarca y en España
Los idiomas en un mundo globalizado
Grammatik: refleksive verber, introduktion til datid
MATERIALE
'Alba, 19 años: Los idiomas son fundamentales para conectar personas y culturas'. I: España mañana. Forlaget Columbus
'La comida es toda una institución en España'. I: Becerra Bascuñan, Silvia o.a. (red.): Viva la Vida. Lindhardt og Ringhof, 2020 (2017)
Film: Diecisiete
Indhold
Kernestof:
Færdiggør opg. 1-6, side 5 i det nye kompendium.
Medbring kompendiet (Hacer intercambio en Dinamarca).
(Til dem der var fraværende: Vi har set de første 29 minutter af filmen Diecisiete på Netflix)
Alle bedes se filmen Diecisiete (Sytten) færdig på Netflix (hvis man har været fraværende). Ellers ingen lektier.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Nicaragua. Los niños de la calle EXAMEN
FORMÅL
Eleverne skal på et flydende og nogenlunde korrekt spansk kunne fortælle om Nicaragua og forklare, hvordan gadebørn i landet lever. De skal kunne redegøre for nogle af de væsentligste årsager til, at børn lever og arbejder på gaden og de skal kunne sammenligne de nicaraguanske børns liv og fremtidsmuligheder med danske børns ditto.
FOKUSPUNKTER
Nicaragua - un país en Centroamérica
Los niños de la calle
El trabajo, la escuela y la pega
La ayuda para los niños de la calle
MATERIALE
Con un vaso de pega en la mano. Capítulo 1-5 + 7
Dokumentar: Gud og gadedrenge
ANDET
Undervejs i forløbet har vi også arbejdet med Día de los muertos
Indhold
Kernestof:
Hola a tod@s. Jeg håber, I har haft un verano ESTUPENDO. Jeg glæder mig meget til 3.g spansk sammen med jer!
Vi starter på et nyt forløb og i den forbindelse lidt lektielæsnings-træning. Inden timen skal I tjekke, at I kan finde og afspille filen 'Billedbeskrivelse skridt for skridt'. Den ligger i Teams under Filer.
Tak for to gode timer tirsdag morgen - fantástico! Husk at medbringe bogen 'Con un vaso de pega en la mano'.
Kære alle. Det er en fornøjelse at undervise jer! Sørg for at komme i dag, så I kan bygge videre på den gode indsats i torsdags - det er det, der gør, at I lærer en masse!! Brev I Sprogrejse 2024.pdf
Vi laver en delprøve 1 (forberedelse ligger på afleveringen 25/8). Facit til sidste opgave er vedhæftet her.
En tricky opgave intro FACIT.docx
Vi tager en sidste gang med lektielæsning i timen.
Brev II Madrid 2025.docx
Brev II Madrid 2025.docx Husk betaling til sprogrejsen :-)
Se denne video og læg især mærke til direkte objekt (genstandsled) og indirekte objekt (hensynsled) i 3. person, både singularis og pluralis. Dvs. lo, la, le (ham, hende, den, det) og los, las, les (dem). Personlige pronominer på spansk
Elevopgaver Con un vaso de pega en la mano.docx
Husk computer, oplader, høretelefoner (til videoklip - og husk at downloade alt. Kun ordbogen.com er tilladt online. Og her skal I kunne logge ind med UNI-login.
Færdiggør opgave C til kapitel 2 - og husk også at oversætte sætningerne til dansk.
Færdiggør opgave A til capítulo 3 + opgaven om verber til capítulo 3 (ligger under dokumenter). Vi laver desuden en delprøve 1.
Husk pasinformationer! (Se besked fra mig) Lav opg. B til capítulo 3 og oversæt også sætningerne til dansk. Vi afrunder kapitlet og tager fat på det næste - men I skal ikke læse noget.
Samme lektie som til i tirsdags - husk pasinformationer :-)
Vi prøver igen: Vi gennemgår opg. B til capítulo 3 - husk også at oversætte til dansk. Herefter ser vi en dokumentar.
Skriv en besked til mig: Ønsker du en samtale om dokumentaren Gud og gadedrenge med fokus på personerne og spørgsmålene markeret med fed - eller den udvidede version med alle spørgsmålene? Husk at træne gloser og læs jeres dokument om dokumentaren ig
Svar på spørgsmålene på spansk fra sidst (se vedhæftede). Ellers ingen lektier. Skærmbillede 2024-10-08 kl. 10.19.34.png
Læs referater (dansk) + spanske sætninger til capítulo 5 igennem som forberedelse til en samtale om kapitlet (jeg har rettet de spanske sætninger). Vedhæftet her Capítulo 5.pdf
Genlæs kap. 7 og giv et resume på dansk. Omfang ca. 10-12 sætninger. Brug glosearbejdet fra timerne torsdag, så er du allerede langt :-)
Færdiggør opg. D5 til kapitel 7 (opgaven om verbalperifraser). Hvis du har tid og gerne vil udfordre dig selv, så lav også D3+4.
Medbring høretelefoner.
El Día de Muertos en México
Medbring billede (eller send billede til mig) af den afdøde, som du vil ære på dit alter. Medbring også alverdens krea-pynt til at dekorere alteret og fx noget som afdøde godt kunne lide (se punkt 7 i materialet fra sidst). Øv også Mariachi-sangen (s
Imperfektum eller præteritum
Imperfektum
Præteritum regelmæssige
Præteritum uregelmæssige Opg 13 til 16
Nicaragua samtaleslides.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 37
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
La migración EXAMEN
FORMÅL:
Eleverne skal på et flydende og nogenlunde korrekt spansk kunne forklare, hvorfor mange spansktalende fra de latinamerikanske lande vælger at drage til USA og hvordan de lever i USA.
FOKUSPUNKTER
- el sueño
- el paso
- al otro lado
- ¿Quién emigra?
- ¿Por qué emigran?
- ¿Cómo viven en los EEUU?
Materiale:
Clausen, Helene Balslev og Flintholm, Line: Al otro lado - el sueño americano. Gyldendal, 2008. Side 7-15 + 24
UCLA og udokumenterede latino-studerende. Sofía Campos.
Maná: Pobre Juan (2002)
Film: Sin nombre
Indhold
Kernestof:
Læs om "det fremtidige" i Tag tyren ved hornene § 171-178, dvs. s. 137-140. Især §172, 173, 175 og 177 er vigtige. Brug denne information til at løse opg. 3, side 9 i kompendiet (sætningerne er fra teksten Sueños).
Vi laver delprøve 1 (afleveringsopgave 1/12). Facit til øveopgaven er vedhæftet
Brug gerne "spanskjulekalender" på Instagram :-)
Possessive pronominer øvelser Ya vamos 3A.docx
Gå sammen i grupper á 2-4 personer og medbring en pakke muffinsforme/cup cake-forme (?) i papir (se link hvis I er i tvivl om, hvad jeg mener - farve, str. osv. betyder ikke noget). PS. Til dem der ikke var der: Vi har set de første 41 minutter af fi
Muffinsforme | Køb forme til muffins på Bilka.dk
Så skal vi videre med 'La migración'. Genopfrisk, hvad La migra, los coyotes og los mojados er.
Øv gloser fra sidst og mundtlig billedbeskrivelse (se PDF under Dokumenter). Prøv fx at tale i 30 sekunder til hvert slide. Vi laver stationstræning i dag og ved en af stationerne skal I tale med mig om billederne.
Genlæs teksten om Sofía Campos, s. 19 i kompendiet (til og med linje 11 i højre spalte). Skriv minimum 5 spørgsmål til teksten i Elevfeedback - enten på denne lektion eller på lektionen torsdag i sidste uge. (Altså: Måske fik du lavet 3 spørgsmål i t
Samme lektie som sidst: Genlæs teksten om Sofía Campos, s. 19 i kompendiet (til og med linje 11 i højre spalte). Skriv minimum 5 spørgsmål til teksten i Elevfeedback - enten på denne lektion eller på lektionen torsdag i sidste uge. (Altså: Måske fik
Sofía Campos opgaver.docx
Vi laver en delprøve 1. Derudover skal I læse i Sofía Campos-teksten frem til s. 92, linje 14 og svare på spørgsmålene herunder. De øvrige spørgsmål i dokumentet fra sidst skal I IKKE arbejde videre med. Sørg for at øve på svarene (mundtligt).
Som sidst:
Forberedelse til delprøve 1 verbalperifraser FACIT.docx
MEDBRING PAS!! Færdiggør opgaverne om Sofía Campos, dvs. sætningerne på spansk, oversættelsen til dansk + opgaven om 'man' på spansk (vedhæftet her)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
España - antes y ahora
Et kort forløb med fokus på almen viden om Spaniens historie (borgerkrig, diktatur og transición, pacto del olvido og La Movida Madrileña) samt vigtige lokationer i Madrid.
Ekskursion til Madrid:
- præsentationer på spansk
- byvandring med spansktalende guide (Malasaña y Chueca)
- sprogskole
Dokumentar: El silencio de otros
Indhold
Kernestof:
HUSK PAS!
Vi gennemgår delprøve 1
Un paseo por Madrid opgaver til grupper.docx
Program Madrid 2025.pdf
Por favor, fællesmiddag i Madrid: 130 kr. MobilePay 30380245. Dem der var der sidst fortæller kort om Den spanske borgerkrig, Franco og La Movida Madrileña. (Faglig samtale for den gruppe, der mangler.)
Comprensión auditiva - La Movida. Audio + ejercicios
Program Madrid 2025.docx
Adjetivos de uso común
Medbring høretelefoner - ellers ingen lektier :-) (Link er IKKE lektie.)
I må gerne have kaffe/te og evt. noget at spise med til timen. Vi ser dokumentaren 'El silencio de otros'.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Cataluña y el separatismo catalán EXAMEN
FORMÅL
Formålet med dette forløb er at give eleverne en generel introduktion til regionen Catalonien og til regionens løsrivelsesbevægelse.
FOKUSPUNKTER
- la cultura y la identidad
- la independencia
- el separatismo y el fútbol
- el referéndum (1 de octubre 2017
MATERIALE
Voces de protesta. P. 7-10
Bascuñán, Silvia Becerra: Voces de Berga - una ciudad catalana. Lindhardt og Ringhof, 2014. Side 60-62
...
La rivalidad entre el Real Madrid y el FC Barcelona. Anny Holmgaard. P. 12-13.
Olsen, Christian Krogh: Spanien - fodbold og separatisme. September, 2013.
Kilde:
http://www.graenseforeningen.dk/?q=node/13198#.WBM7veGLQnU
28.10.2016
Kloch, Kasper: Nation og nationalisme i Spanien. Oktober, 2004.
Kilde:
http://www.ladanesa.com/ovrigt/45-nyheder/ovrigt/190--sp-1199017901
28.10.2016
‘El Camp Nou grita por la independencia durante el Barça-Madrid’. El Huffington Post, 26.10.2013
Spanien på randen/Biel
Indhold
Kernestof:
1. Færdiggør de 3 sætninger fra sidst: Berta explica que ... Glória piensa que ... og Glória dice que ... 2.
La rivalidad entre el Real Madrid y el FC Barcelona opgave.docx
Spanien fodbold og separatisme.docx IKKE lektie
Nation og nationalisme i Spanien.docx IKKE lektie
Færdiggør s. 11 i kompendiet - husk at oversætte afsnittet 'El Clásico' til dansk. Find 10 centrale "fodboldgloser", som du øver så godt, at du kan dem udenad.
Husk at medbringe Con un vaso de pega en la mano og aflever den i bogkælderen - der er en anden klasse, der venter på den og ikke kan komme i gang!
Vi gennemgår s. 12 i kompendiet, men det er ikke lektie at lave siden færdig :-)
Medbring Tyren (den tunge bog). Skriv 3-5 sætninger om, hvad der skete i Catalonien i år 1714. Brug konstruktionen se + 3. pers. ental ("man"). Du kan både skrive i præsens og i præteritum. Nedenstående gloser kan hjælpe:
Læs s. 15-17 i kompendiet (dansk tekst) og repeter datidsendelserne (se de to videoer - og tag noter, hvis du ikke har nogen til emnet).
Imperfektum (spansk datid)
Præteritum
Cataluña El 1 de octubre 2017.docx
Biel skrivekort og gloseark.docx
Læs teksten om Biel López Ginesta, s. 18-19 i kompendiet. Gloser er vedhæftet. Vær klar med et kort resume af hvert afsnit på dansk (ikke en oversættelse, men en gengivelse af teksten).
Gloser Biel López Ginesta.docx
Tre verber regelmæssige i fire tider.docx
Brug de vedhæftede dokumenter til at forberede dig på en samtale om vores forløb. Start evt. med at oversætte gloserne på mit gloseark. Prøv derefter at danne en sætning med hver glose. Prøv til sidst at tale frit i 1-3 minutter om emnet.
Cataluña gloser samlet.docx
Skærmbillede 2025-05-06 kl. 11.11.18.png "Trædesten"
Cataluña gloser elevernes værker.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53604596408", "T": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53604596408", "H": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53604596408" }